۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

خدمات تشریفاتی فرودگاه (CIP)

انجام امور مربوط به پرواز، نیاز به حضور در فرودگاه برای ساعات نسبتاً طولانی پیش از سفر و یا پس از آن و موارد این‌چنینی برای برخی از مسافران خسته‌کننده یا حتی غیرممکن هستند. خدماتی به نام خدمات تشریفاتی فرودگاه در بسیاری از فرودگاه‌های بزرگ، خصوصاً در کشورهای آسیایی، درست برای رفع این مشکلات به مسافران ارائه می‌شوند. بعضی از فرودگاه‌های ایران مانند فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران، فرودگاه بین‌المللی شهید دستغیب شیراز، فرودگاه مهرآباد تهران و … این خدمات را در اختیار مراجعان خود قرار می‌دهند و تمامی مسافرانی که به‌نحوی از طریق این فرودگاه‌ها سفر می‌کنند می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.  در ادامه‌ی این نوشتار بیش‌تر در مورد خدمات تشریفات فرودگاه (CIP) یا خدمات تشریفاتی فرودگاهی گفته خواهد شد.

معرفی خدمات خدمات تشریفاتی فرودگاه (خدمات CIP فرودگاه)

همان‌طور که اشاره کردیم خدمات تشریفاتی فرودگاه برای تسهیل انجام امور مربوط به پرواز و اقامت مسافران پیش از سفر و پس از آن درنظر گرفته شده‌اند. خدمات تشریفاتی فرودگاه با عنوان خدماتCIP نیز شناخته می‌شوند. CIP مخفف عبارت Commecial Important Person به معنی فرد مهم تجاری است و شباهت زیادی به VIP یا Very Important Person به‌معنی فرد بسیار مهم دارد. خدمات CIP، بدون توجه به مفهوم واقعی نام آن، در انحصار افراد مهم تجاری نیستند و در بیش‌تر فرودگاه‌ها تمامی مسافرانی که هزینه‌های مربوط به استفاده از این خدمات را پرداخت کرده باشند می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.

ضمناً خدماتCIP فرودگاه‌های مختلف مشابه هم نیستند و هر فرودگاه، با توجه به امکانات، بودجه و دیگر فاکتورها، سرویس‌های متفاوتی را برای مسافران CIP خود درنظر می‌گیرد؛ اما به‌طورکلی خدمات CIP شامل بخشی مجزا به‌عنوان سالن انتظار اختصاصی با امکاناتی مانند رستوران، مبلمان و …، برای مسافرانی که منتظر فرارسیدن ساعت پرواز هستند، کارمندانی برای انجام امور مربوط به دریافت کارت پرواز و تحویل بار، سوییت‌هایی برای اقامت شبانه مسافران و … می‌شوند. در بیش‌تر موارد مشایعت‌کنندگان مسافران نیز می‌توانند همراه آن‌ها در جایگاه اختصاصی مسافران CIP حضور داشته باشند و از خدمات آن استفاده کنند.

خدمات تشریفاتی فرودگاه

مزیت‌های استفاده از خدمات تشریفاتی فرودگاه (CIP)

مزیت‎‌های استفاده از خدمات تشریفاتی فرودگاه فرودگاه با توجه به خدماتی که فرودگاه برای مسافران CIP درنظر می‌گیرد متنوع هستند، اما در مجموع مزیت‌های استفاده از خدمات CIP فرودگاه شامل موارد زیر است:

۱- انجام امور پیش از پرواز مانند دریافت کارت پرواز، تحویل بار، رسیدگی به مسائل مرتبط با گمرک و ویزا آن هم در سالن‌های شلوغ مملو از مسافر فرودگاه‌های پرتردد برای بیش‌تر مسافران کاری دشوار و خسته‌کننده است. با استفاده از خدمات تشریفاتی فرودگاه مسافران می‌توانند در جایگاهی اختصاصی استراحت کنند و انجام تمامی امور مربوط به پرواز، چه قبل از سفر و چه بعد از آن، را به کارمندان سرویس CIP فرودگاه بسپارند.

۲- جایگاه CIP بیش‌تر فرودگاه‌های بزرگ شامل امکاناتی مانند مبلمان، فضای استراحت، رستوران و کافی‌شاپ، اینترنت، فروشگاه و … است و مسافران و همراهان آن‌ها می‌توانند درحالی‌که منتظر انجام امور مربوط به سفر خود توسط کارمندان فرودگاه هستند، از امکانات این جایگاه استفاده کنند. سالن انتظار CIP فرودگاه‌ها معمولاً طراحی داخلی بسیار زیبایی دارد و در آن از عناصر مختلفی مانند نورپردازی، کف‌پوش‌ها و دیوارپوش‌های زیبا، سقف‌های مدرن و موارد این‌چنینی استفاده می‌شود.

۳- بیش‌تر جایگاه‌های CIP فرودگاه‌ها دارای یک یا چند سالن کنفرانس هستند و مسافران می‌توانند جلسات و ملاقات‌های رسمی و خصوصی خود را در آن‌‌ها برگزار کنند.

۴- در بعضی موارد فرودگاه‌ها پارکینگ‌های اختصاصی برای مشایعت‌کنندگان مسافران CIP درنظر می‌گیرند و بدین‌ترتیب همراهان مسافران می‌توانند بدون نگرانی از این بابت تا آخرین لحظات همراه آنان باشند.

۵- جایگاه اختصاصی CIP فرودگاه دارای باجه‌هایی از بانک‌های مختلف است و مسافران می‌توانند امور بانکی خود را با استفاده از آن‌ها انجام دهند.

۶- بسیاری از جایگاه‌های CIP فرودگاه مجهز به چند سوییت برای اقامت نسبتاً طولانی‌مدت مسافرانی هستند که به هر علتی قصد دارند زمان بیش‌تری را نسبت به مدت زمان معمول در فرودگاه سپری کنند. سوییت‌ها معمولاً در اندازه‌های مختلف و با امکانات متفاوتی طراحی و ساخته می‌شوند و شرایط اجاره‌ی آن‌ها از فرودگاهی به فرودگاه دیگر متفاوت است.

۷- برخی از فرودگاه‌ها برای مسافران CIP خود سرویس ترانسفر اختصاصی، از درب منزل تا پای پلکان هواپیما، با اتومبیل‌های عموماً لوکس درنظر می‌گیرند.

۸- مسافرانی که دارای محدودیت‌های حرکتی هستند و باید با استفاده از ویلچر حرکت کنند می‌توانند از خدمات تشریفاتی فرودگاه استفاده کنند.

۹- با استفاده از خدمات CIP مسافرانی که همراه با حیوان خانگی خود سفر می‌کنند و یا به هر صورت یکی از حیواناتی که مجاز به ورود به هواپیما ست را همراه دارند می‌توانند بدون دغدغه درباره‌ی شرایط نامناسب همراه خود، از جایگاه مناسب و نگهداری صحیح از او در هواپیما مطمئن باشند.

۱۰- در بسیاری از موارد مسافران CIP از گیت‌های اختصاصی عبور می‌کنند و بازرسی آن‌ها در فضایی جدا از دیگر مسافران انجام می‌شود.

نکاتی درباره‌ی استفاده از خدمات تشریفاتی فرودگاه

شرایط استفاده از خدمات CIP هر فرودگاه از سوی مدیران همان فرودگاه و مسئولان مربوط به این سرویس معین می‌شوند و ممکن است در فرودگاه‌های مختلف تفاوت‌های زیادی با یک‌دیگر داشته باشند. از همین روی پیشنهاد می‌کنیم مسافرانی که در سفرهای مختلف خود زیاد از خدمات تشریفاتی فرودگاه استفاده می‌کنند حتماً پیش از سفر اطلاعات ضروری درباره‌ی شرایط خدمات CIP فرودگاه را به دست آورند. زمان رزرو خدمات CIP، هزینه‌های هر سرویس، محدودیت‌های استفاده از خدمات CIP، شرایط انصراف از استفاده از خدمات CIP و … نمونه‌هایی از مواردی هستند که مختص هر فرودگاه هستند و عدم توجه به آن‌ها احتمالاً مسافر را دچار مشکل خواهد کرد.

خدمات تشریفاتی فرودگاهی CIP

خدمات ساحل شنی برای رزرو خدمات تشریفاتی فرودگاه

درصورتی‌که قصد استفاده از خدمات تشریفاتی فرودگاه را دارید می‌توانید با استفاده از خدمات ساحل شنی در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با کم‌ترین هزینه سرویس‌هایی که به آن‌ها نیاز دارید را رزرو کنید. مسافران تمامی مقصدها در فرودگاه‌های مهرآباد و امام خمینی تهران می‌توانند با ارائه‌ی مشخصات فردی خود، مطابق با اطلاعات درج‌شده در گذرنامه، از خدمات تشریفاتی فرودگاه این دو فرودگاه استفاده کنند. برای کسب اطلاع از خدمات CIP فرودگاه امام خمینی و خدمات CIP فرودگاه مهرآباد می‌توانید یا روی لینک کلیک کنید و یا با استفاده از شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ با مرکز ساحل شنی تماس بگیرید.

ارسال پاسخ

2 × 3 =