آیا می‌توان در هواپیما خوابید؟ ۹ نکته در باب خوابیدن در هواپیما

پروازهای طولانی، پروازهایی که بیش از ۳ ساعت به طول می‌انجامند، گاه حوصله‌سربر می‌شوند و در چنین شرایطی یکی از کارهایی که مسافران می‌توانند انجام دهند خوابیدن است. اما آیا می‌توان در هواپیما خوابید؟ آیا خوابیدن در هواپیما مشکلی در پی ندارد؟ در ادامه با هم خواهیم دید که امکان خوابیدن در هواپیما وجود دارد، اما در برخی مواقع نباید خوابید. همچنین به معرفی نکاتی که می‌توانند برای داشتن خوابی بهتر در هواپیما به کار آیند خواهم پرداخت.

ضمناً عزیزانی که به‌دنبال رزرو بلیط هواپیما هستند می‌توانند از خدمات رزرو بلیط هواپیما مرکز ساحل شنی استفاده کنند. برای رزرو بلیط هواپیما خارجی و رزرو بلیط هواپیما داخلی می‌توانید با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید. رزرو بلیط به صورت تلفنی این مزیت را برای شما دارد که به طور کامل با کارشناسان رزرو بلیط مشورت کنید و با آگاهی کامل خواهان رزرو بلیط شوید. برای آگاهی در مورد مزایای خرید از ساحل شنی می‌توانید روی لینک کلیک کنید.

نکات مربوط به خوابیدن در هواپیما

۱- می‌توان در هواپیما خوابید

رایج‌ترین سوال در مورد خوابیدن در هواپیما این است که اصلاً می‌توان در هواپیما خوابید؟ آیا خوابیدن در هواپیما مشکلی ایجاد نمی‌کند؟ پاسخ این پرسش‌ها این است که خوابیدن در هواپیما مشکلی ندارد، ولی در برخی مواقع اصلاً نباید در هواپیما خوابید. این مواقع، کدام مواقع هستند؟ برای دریافتن پاسخ این پرسش، نکته‌ی دوم را بخوانید.

۲- هنگام برخاستن و فرودآمدن هواپیما نباید خوابید

هنگامی که هواپیما از زمین برمی‌خیزد یا به‌اصطلاح به‌هنگام تیک‌آف نباید بخوابید. همچنین زمانی که هواپیما در حال فرود آمدن است هم نباید خواب باشید، چرا که در هر دوی این مواقع فشار داخل گوش تغییر می‌یابد و اگر بیدار نباشید نمی‌توانید اقداماتی که در چنین لحظاتی باید انجام داد (از جمله گرفتن بینی، خمیازه‌کشیدن، نوشیدن آب، جویدن آدامس و …) را انجام دهید و در نتیجه ممکن است به گوش شما آسیب برسد.

۳- برای داشتن خوابی راحت، صندلی کنار پنجره را رزرو کنید

خوابیدن در هواپیما

اگر این امکان را دارید که بلیط کنار پنجره بگیرید بهتر است این کار را انجام دهید. نشستن در صندلی کنار پنجره این فرصت را برای شما فراهم می‌کند که به دیواره‌ی هواپیما سرتان را تکیه دهید و بخوابید. این مدل خوابیدن بسیار بهتر از آن است که در صندلی‌ای که کنار پنجره نیست همراه با بالش گردن بخوابید. ضمناً خوابیدن در کنار پنجره‌ی هواپیما کنترل نور را هم در اختیار شما قرار می‌دهد.

خوبی دیگری که صندلی کنار پنجره دارد این است که رفت‌وآمد مسافران موجب آزار شما نمی‎شود. نشستن در صندلی‌ای که از پنجره فاصله دارد همواره همراه است با مشکلات ناشی از رفت و آمد مسافران، مدام باید خود را این‌طرف‌تر بکشید تا دیگران بیایند و بروند، اما خوابیدن در صندلی کنار پنجره مشکل خاصی در پی ندارد.

برای آن که شانس رزرو صندلی کنار پنجره را داشته باشید می‌توانید با کارشناسان رزرو بلیط هواپیما مرکز ساحل شنی تماس بگیرید.

۴- به‌جای قرص خواب، ملاتونین بخورید

خوردن اکثر قرص‌های خواب رایج، که عمدتاً بنزودیازپین‌ها هستند، همراه است با خواب‌آلودگی زیاد. بسیاری از کسانی که قرص خواب می‌خورند ممکن است نتوانند در زمان فرودآمدن هواپیما بیدار باشند و بنابراین ممکن است به گوش‌شان آسیب رسد. همچنین این قرص‌ها تا چند ساعت پس از بیدار شدن احساس گیجی و سستی را به همراه دارند؛ در عوض به جای آن‌ها می‌توانید مکمل ملاتونین را مصرف کنید. چندین مطالعه نشان داده‌اند که مکمل ملاتونین برای خوابیدنِ بهتر مفید است [ملاتونین هورمونی است که خود بدن هم آن را تولید می‌کند].

۵- وسایل کمک‌کننده را به همراه داشته باشید

هر چیزی که شب‌ها با آن می‌خوابید و موجب بهتر خوابیدن‌تان می‌شود را با خود در هواپییما به همراه داشته باشید. به عنوان مثال، اگر یک عروسک کوچک یا یک بالش راحت شب‌ها در اتاق خودتان باعث می‎شود بهتر بخوابید، چرا آن را در هواپیما به همراه نداشته باشید؟

۶- از گوشی و در کل «نور آبی» دور باشید

تحقیقات نشان می‌دهند که چشم‌دوختن به صفحه‌نمایش گوشی، لپ‌تاپ و هر چیزی که نور آبی دارد موجب اختلال در خواب می‌شود. گفته می‌شود با نگاه‌کردن مداوم به صفحه‌نمایش گوشی، موجب می‌شوید که آزادی ملاتونین سرکوب شود و بنابراین خواب شما نیز به تعویق بیافتد. بنابراین سعی کنید قبل از خوابیدن در هواپیما گوشی را کنار بگذارید، نور پنجره را بگیرید و چراغ‌های بالای سرتان را هم خاموش کنید.

۷- پاهای خود را آزاد کنید

اگر بلیط هواپیما پرمیوم اکونومی یا بیزینس را رزرو کنید می‌توانید با خیال راحت در طی پرواز پاهای‌تان را دراز کنید. در صورتی که پاهای خود را دراز نکنید دشوار به خواب می‌روید و در صورت به خواب رفتن هم مدام بیدار خواهید شد. سعی کنید اگر فضا برای دراز کردن پاهای‌تان فراهم است، هیچ ابایی از این کار نداشته باشید و با خیالی آسوده پاهای‌تان را دراز کنید.

۸- لباس راحت بپوشید

بدیهی است که خوابیدن در هواپیما با لباسی که تنگ نباشد و موجب فشار نشود بسیار راحت‌تر از زمانی است که لباس‌تان تنگ، سفت و در کل ناراحت باشد. ضمناً اگر پروازی طولانی در پیش دارید باید حتماً در نظر داشته باشید که ممکن است دمای هوا گرم‌تر یا سردتر از آن چیزی شود که فکر می‌کنید؛ بنابراین لباس مناسب هم به همراه داشته باشید که اگر مثلاً هوا سردتر از آن چیزی شد که فکر می‌کردید از فرط سرما مجبور به بیدار ماندن نشوید.

۹- دور از کافئین بمانید

قبل از پرواز و در حین پرواز از نوشیدن نوشیدنی‌های کافئین‌دار اجتناب کنید. کافئین هم موجب می‌شود که به دشواری بخوابید و هم آن که احتمال بروز استرس پرواز را افزایش می‌دهد. در عوضِ نوشیدنی‌های کافئینی می‌توانید آبِ میوه‌های طبیعی بنوشید.

خوابیدن در هواپیما

سخن آخر

در آخر بد نیست به این نکته اشاره کنم که باید از مهماندار بپرسید که حول و حوش چه ساعتی به مقصد می‌رسید و سپس آلارم گوشی خود را روی نیم ساعت الی ۴۵ دقیقه قبل از آن زمان بگذارید تا هم فرصت جمع‌کردن وسایل خود را داشته باشید و هم آن که هنگام فرود آمدن هواپیما خواب نباشید و مشکلی که در بالا به آن اشاره کردم را تجربه نکنید.

ضمناً یک بار دیگر به این نکته اشاره می‌کنم که برای خرید بلیط هواپیما، چه خارجی و چه داخلی، می‌توانید روی خدمات رزرو بلیط هواپیما ساحل شنی حساب کنید. شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ برای این منظور در اختیار شماست.

منابع: smartertravel | greatist

ارسال پاسخ