۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

گشت‌وگذاری در خیابان استقلال استانبول | بهترین خیابان استانبول

از هرکسی که تاکنون حتی یک بار به استانبول سفر کرده، اگر بپرسید بهترین خیابان استانبول کدام خیابان است بدون شک نام خیابان استقلال را خواهید شنید. خیابان استقلال استانبول از بهترین و مشهورترین و خاص‌ترین خیابان‌های استانبول، ترکیه و حتی کل جهان است. در برخی مواقع، و خصوصاً در تعطیلات، تعداد گردشگرانی که از این خیابان و دیدنی‌های‌اش دیدن می‌کنند به مرز ۳ میلیون نفر می‌رسد. در این نوشتار تماماً روی خیابان استقلال استانبول تمرکز دارم و قصدم آن است که هرآن‌چه که در ارتباط با بهترین خیابان استانبول باید بدانید را در این نوشتار برای‌تان ذکر کنم.

خیابان استقلال کجاست؟

استانبول شهری دو تکه است، یعنی قسمتی از آن در قاره‌ی آسیا قرار دارد و قسمتی دیگر در قاره‌ی اروپا. در منطقه‌ی اروپایی شهر استانبول، ناحیه‌ای با نام بی‌اغلو وجود دارد که دربردارنده‌ی خیابان استقلال و میدان مشهور تکسیم است. خیابان استقلال را که تا انتها حرکت کنید به میدان تکسیم می‌رسید، جایی‌که تراموای خیابان استقلال از ابتدای خیابان استقلال تا آن‌جا را مدام در رفت‌وآمد است.

تاریخچه خیابان استقلال استانبول

خیابان استقلال استانبول در گذشته، نامی دیگر داشته و از آن با عنوان “خیابان بزرگ” یاد می‌کرده‌اند. منظورم از گذشته، پیش از انقلاب ترکیه و مبدل‌شدن ترکیه به جمهوری ترکیه است، یعنی قبل از سال ۱۹۲۳٫ اما پس از این سال، به‌یاد استقلال ترکیه، نام “خیابان بزرگ” به “خیابان استقلال” تغییر پیدا کرد. تا پیش از آن که خیابان بزرگ نامی دیگر به خود بگیرد، یک خیابان واقعاً بزرگ بود. یعنی خیابانی بود که بزرگان، از جمله روشنفکران و گردشگران، به این خیابان می‌آمدند و در آن پرسه می‌زدند.

خیابان استقلال استانبول در قدیم
خیابان استقلال استانبول در قدیم

اما رفته‌رفته، خصوصاً در آغاز دهه‌ی ۷۰ میلادی، از شکوه خیابان استقلال کاسته می‌شود و خیابان مکانی می‌شود برای پرسه‌زدن انسان‌های کوچک. مغازه‌های بزرگ و رنگارنگ و ساکنان قدیمی خیابان استقلال استانبول این شهر را ترک کرده و مهاجرانی جدید به‌همراه مغازه‌هایی کوچک در این خیابان ساکن می‌شوند.

اما اوایل دهه‌ی ۹۰، پس از دو دهه افول، با تصمیم شهرداری استانبول و مسئولان بخش بی‌اغلو، باری دیگر شکوه به خیابان استقلال بازمی‌گردد و به‌تدریج مغازه‌های این خیابان بیش‌تر و بزرگ‌تر می‌شوند و گردشگران آن نیز فزونی می‌گیرند. دست‌آخر خیابان استقلال استانبول به شکل امروزی درمی‌آید، با شکو ه و پر زرق و برق و پرمحتوا.

با این تاریخچه‌ی کوچک از بهترین خیابان استانبول نوبت به آن رسیده که به همراه یکدیگر ببینیم که در خیابان استقلال استانبول چه مکان‌ها و چه دیدنی‌هایی وجود دارند.

دیدنی‌های خیابان استقلال استانبول

در این خیابان، ازآن‌جا‌که یک خیابان تاریخی است، دیدنی‌های تاریخی زیادی وجود دارند از جمله:

۱- کلیسای سنت‌آنتوان

در خیابان استانبول، کنیسه‌ها، کلیساها و مساجد زیادی وجود دارند و کنار هم قرار گرفتن این سه نوع محل عبادت از نکات جالب این خیابان است. اما یک کلیسای قدیمی و جالب توجه در این خیابان وجود دارد که شهرت‌اش بیش‌تر از سایر مکان‌های مذهبی خیابان استقلال استانبول است: کلیسای سنت‌آنتوان.

کلیسای سنت‌آنتوان مقدس کلیسایی ست مربوط به قرن هجدهم. این کلیسا در آن زمان برای عبادت مسیحیان استانبول بنا نهاده شد، اما در اوایل قرن بیستم بود که یک بازسازی اساسی در آن صورت گرفت و معماری آن به چیزی که امروز دیده می‌شود تبدیل شد.

۲- موزه مادام توسو

موزه مادام توسو
موزه مادام توسو

موزه مادام توسو استانبول یکی از جالب‌ترین و البته مشهورترین موزه‌های استانبول است. این موزه در واقع شعبه‌ای از کلیه‌ی موزه‌های مادام توسو در سطح جهان است که شعبه‌ی اصلی آن‌ها در شهر لندن واقع شده. مادام توسو دلالت دارد بر زنی که در قرن نوزدهم زندگی می‌کرده و علاقه‌ای بسیار به مجسمه‌سازی مومی داشته است. او تلاش‌های زیادی کرده تا به موفقیت برسد و بتواند هنر خود را به دیگران بشناساند. پس از مشقت‌های فراوان، بالأخره موفق می‌شود و می‌تواند چند نمایشگاه از آثار هنری‌اش دایر کند.

امروزه چند موزه در سرتاسر جهان هستند که – در راستای هنر این زن موفق – مجسمه‌های مومی افراد مشهور را به نمایش می‌گذارند و از آن‌ها با عنوان موزه‌ی مادام توسو یاد می‌شود.

در موزه‌ی مادام توسوی خیابان استقلال استانبول مجسمه‌های مومی بسیاری از شخصیت‌های مشهور جهان وجود دارند، مجسمه‌هایی که شباهت بسیار زیادی به شخصیت‌های اصلی دارند.

۳- خیابان فرانسوی

خیابان فرانسوری

یکی دیگر از دیدنی های خیابان استقلال استانبول خیابان فرعی فرانسوی است. به این خیابان که وارد شوید کلاً جوی متفاوت از جو کلی خیابان استقلال تجربه خواهید کرد. دیوارهای صورتی و قرمز این منطقه، در کنار رستوران‌ها و غذاهای سنتی ترکیه در این خیابان از جالب‌ترین نکات آن هستند. ضمناً علت اصلی آن که این خیابان را خیابانِ فرانسوی یا خیابان فرانسه نامیده‌اند همین رنگ‌های صورتی و قرمز این خیابان و در کل جو خاص آن است.

۴- ترامواهای خیابان استقلال

گشت‌وگذاری در خیابان استقلال استانبول | بهترین خیابان استانبول

در خیابان استقلال خبری از خودرو نیست، اما ترامواهای قرمز این خیابان شهرتی جهانی دارند. با این ترامواها می‌توان از ابتدا تا انتهای خیابان استقلال را طی کرد. دیدن از این ترامواها یا سوار آن‌ها شدن نیز می‌توانند از انجام‌شدنی‌های جالب خیابان استقلال استانبول باشند.

رستوران‌ها و کافه‌های خیابان استقلال استانبول

بهترین خیابان استانبول عمدتاً نه برای دیدن از مکان‌های دیدنی، بلکه برای خرید کردن و خوردن است. در ادامه در مورد خرید از خیابان استقلال استانبول خواهم گفت، اما اجازه دهید ابتدا نگاهی به بهترین رستوران‌ها و کافه‌های خیابان استقلال داشته باشیم:

 • رستوران Leb-i Derya : این رستوران را بسیاری از کسانی که وارد آن شده‌اند تحسین کرده‌اند. تحسین آن‌ها هم برای غذاهای باورنکردنی‌اش بوده، هم برای زیبایی خود رستوران و هم برای چشم‌اندازی که از این رستوران می‌توان به تنگه‌ی زیبای بُسفر در استانبول داشت. به خیابان استقلال استانبول اگر رفتید حتماً به رستوران بسیار عالی Leb-i Derya سَر بزنید.
 • رستوران Mekan : رستوران Mekan نیز یکی دیگر از محبوب‌ترین رستوران‌های خیابان استقلال است. غذاهای گوشتی این رستوران بسیار شهره هستند.
 • رستوران Beyoğlu Salash Fasıl : افزون بر آن که غذاهای این رستوران از کیفیت خوبی برخوردار هستند، امکان استفاده از برخی امکانات جانبی نیز در آن وجود دارد از جمله وای‌فای رایگان و یا موسیقی زنده. در واقع در چند روز از روزهای هفته در رستوران Beyoğlu Salash Fasıl موسیقی زنده برقرار است و این موردی است که در سایر رستوران‌های خیابان استقلال استانبول دیده نمی‌شود.
 • رستوران Hala Manti: این رستوران اندکی از شلوغی‌های خیابان استقلال به دور است و از همین رو می‌تواند انتخابی مناسب برای کسانی باشد که به‌دنبال خوردن غذا در مکانی آرام و دور از هیاهو هستند.
 • کافه Esmer: این کافه یکی از بهترین کافه‌های خیابان استقلال است و با توجه به کیفیت خوراکی‌هایی که به دست می‌دهد، خوراکی‌های‌اش قیمت‌های معقولی دارند.
 • کافه Urban: همچون مورد قبلی، این کافه نیز از لحاظ دسرها وبستنی‌هایی که به دست می‌دهد وضعیت خوبی دارد. چند صندلی از این کافه برِ خیابان استقلال هستند که با نشستن روی آن‌ها و خوردن دسر و بستنی می‌توان عبور و مرور گردشگران را در خیابان استقلال دید و از آن لذت برد.
 • کافه Mandabatmaz: قهوه‌ترک این کافه بسیار عالی است و هر کس که تاکنون از این کافه قهوه‌ترک نوشیده این جمله را تأیید می‌کند.

در کل در خیابان استقلال، چه در خود خیابان و چه در کوچه‌پس‌کوچه‌های‌اش کافه‌ها و رستوران‌هایی هستند که با یک بار دیدن از این خیابان می‌توانید آن‌ها را نیز ببینید از غذاها و دسرهای‌شان لذت ببرید.

خرید از خیابان استقلال استانبول

در بالا گفتم که یکی از اصلی‌ترین اهداف کسانی که به خیابان استقلال می‌روند، خرید است. اصلاً علت عمده‌ی زرق و برق این خیابان – البته سوای رستوران‌ها و کافه‌های‌اش – مغازه‌ها و مراکز خریدی است که در این خیابان وجود دارند. مهم‌ترین و مشهورترین مراکز خرید و مغازه‌های خیابان استقلال استانبول موارد زیر هستند:

۱- پاساژ چیچک

پاساژ چیچک
پاساژ چیچک

به‌صراحت و با اطمینان می‌توان پاساژ چیچک در خیابان استقلال استانبول را مشهورترین مرکز خرید خیابان استقلال دانست. این پاساژ از قدیمی‌ترین پاساژهای کل ترکیه است و قدمت آن به قرن نوزدهم بازمی‌گردد. ساختمان سه‌طبقه‌ی پاساژ چیچک افزون بر بوتیک‌ها، دارای رستوران‌ها و کافه‌هایی نیز هست. به خیابان استقلال استانبول اگر رفتید حتماً سری هم به این پاساژ بزنید. حتی اگر خریدی از آن انجام ندهید، دیدن معماری زیبای آن به‌همراه رستوران‌های‌اش خالی از فایده نیست.

ضمناً اگر در استانبول، کسی پاساژ فلاور یا گل را به شما معرفی کرد، بدانید که منظورش همین پاساژ است. در گذشته به این پاساژ، پاساژ گل نیز گفته می‌شده است.

۲- بوتیک‌های خیابان استقلال

بوتیک‌های کوچک و بزرگی در کل خیابان استقلال هستند که با پیاده‌روی‌تان در این خیابان می‌توانید به تمامی آن‌ها دسترسی داشته باشید. اجناس اصلی ترکی با قیمت‌هایی معقول در این بوتیک‌ها به فروش می‌رسند و علت اصلی خرید زیاد از آن‌ها همین است.

ضمناً برخی برندهای معروف جهان در این خیابان نماینده دارند از جمله:

 • زارا
 • آدیداس
 • اچ اند ام
 • سفورا

چرا باید به خیابان استقلال استانبول رفت؟

به گمان‌ام، تا کنون مشخص شده که چرا باید به این خیابان رفت. به‌طور خلاصه می‌توان گفت که با ورودتان به خیابان استقلال می‌توانید یک پیاده‌روی بسیار عالی و فراموش‌نشدنی داشته باشید. بوتیک‌ها و مغازه‌های خیابان استانبول زیبا و دیدنی هستند و حتی اگر قصد خرید از آن‌ها را نداشته باشید نیز دیدن‌شان در کنار ‌قدم‌زدن در شلوغی خواستنیِ خیابان استقلال صفایی منحصربه‌فرد دارد.

افزون بر این، می‌توانید از قهوه‌ترک‌های اصل کافه‌های خیابان استقلال و در کل خوردنی‌های خاص رستوران‌های این خیابان نیز بهره ببرید. کلیت خیابان استقلال نیز آنقدر زیباست که اصلاً می‌توانید چند ساعتی را درگیر عکاسی در این خیابان زیبا باشید.

گشت‌وگذاری در خیابان استقلال استانبول | بهترین خیابان استانبول
ازدحام بالا در یکی از روزهای شلوغِ خیابان استقلال

نکته‌ی مثبت دیگر آن که در برخی از مواقع سال، اجراهای خیابانی جذابی در استقلال استانبول برگزار می‌‎شوند و دیدن از آن‌ها نیز می‌تواند شور و لذتی خاص به همراه داشته باشد.

در آخر آن که در این خیابان چند سینمای بسیار خوب نیز وجود دارند که لااقل دوساعتی از زمان‌تان را می‌توانید در یکی از آن‌ها سر کنید از جمله:

 • Fitas
 • Emek
 • Atlas

چند نکته در ارتباط با سفر به استانبول و خیابان استقلال

سفر به استانبول هیچ نیازی به ویزا ندارد. بنابراین با دردسر کم‌تری می‌توانید به این شهر سفر کنید.

 • ساعت رسمی استانبول ۱ ساعت و نیم از ساعت رسمی تهران عقب‌تر است.
 • بد نیست بدانید که استانبول به حدی خواستنی است که جزو سه شهر پر گردشگر جهان به شمار می‌رود.
 • خیابان استقلال بسیار شلوغ است، از این رو باید بسیار مراقب جیب‌برها باشید و تمامی نکات مربوط به امنیت را رعایت کنید. فی‌المثل سعی کنید خیلی پول نقد به همراه نداشته باشید. یا آن که پاسپورت‌تان را به همراه نداشته باشید بلکه صرفاً تصویر آن را به همراه داشته باشید.
 • خوشبختانه دمای هوا در استانبول در فصل زمستان خیلی پایین نمی‌آید و در فصل تابستان نیز خیلی بالا نمی‌رود. از این رو می‌توان گفت که هر ۴ فصل سال برای سفر به استانبول مناسب هستند و انتخاب اصلی بر عهده‌ی خود شماست.
 • هتل‌های خیابان استانبول معمولاً نسبت به سایر هتل‌های استانبول متقاضی کم‌تری دارند. این امر به سبب آن است که هیاهو و سروصدا در خیابان استقلال زیاد است.

منطقه‌ی بی‌اغلو؛ از بهترین منطقه‌های استانبول

خیابان استقلال استانبول، همانطور که در بالا گفتم، در منطقه‌ی بی‌اغلو قرار دارد. بی‌اغلو منطقه‌ای بسیار زیبا و تاریخی در شهر استانبول است و از دیدنی‌های مختلف و متنوعی برخوردار است. بنابراین اگر به خیابان استقلال استانبول رفتید سری به سایر دیدنی‌های منطقه‌ی بی‌اغلو نیز بزنید از جمله:

۱- موزه‌ی معصومیت

این موزه به‌وسیله‌ی نویسنده‌ی رمانی با همین نام – یعنی موزه‌ی معصومیت – بنا نهاده شده. در این موزه، بسیاری از عناصر طبقه‌ی مرفه جامعه‌ی ترک به نمایش گذاشته شده‌اند. بد نیست بدانید که این موزه در سال ۲۰۱۴ جایزه‌ی بهترین موزه‌ی سال اروپا را از آنِ خود کرد.

۲- موزه پرا

یکی دیگر از دیدنی‌های منطقه‌ی بی اغلو موزه‌ی پرا است. این موزه، یک موزه‌ی هنری – تاریخی است که آثار هنری مربوط به سده‌های هجدهم و نوزدهم در آن به نمایش گذاشته می‌شوند.

۳- پارک مینیاتورک

پارک مینیاتورک

 

این پارک از بزرگ‌ترین پارک‌های مینیاتوری جهان است و می‌تواند مکانی عالی برای بازدید باشد. نسخه‌ی کوچک‌شده‌ی برخی از جاذبه‌های گردشگری ترکیه در این پارک وجود دارند.

سخن آخر

خیابان استقلال استانبول از بهترین و جذاب‌ترین خیابان‌های ترکیه و حتی جهان است. این خیابان به‌سبب زیبایی‌‌های بسیار زیادی که دارد توانسته گردشگران بسیاری را به خود جذب کند؛ گردشگرانی که گاه تعدادشان حتی به ۳ میلیون نفر نیز می‌رسد.

با تور استانبول اگر به این شهر سفر کردید، به هیچ وجه نباید دیدن از این خیابان را از دست دهید. ضمناً اگر تجربه‌ای خاص از بازدید از این شهر دارید لطف کرده و تجربه‌تان را با ما و کاربران به اشتراک بگذارید.

ارسال پاسخ

دوازده + 18 =