۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

گشتی در خیابان نوسکی سن‌پترزبورگ

خیابان نوسکی را می‌توان حتی بالاتر از خیابان آربات مسکو، مشهورترین خیابان کل روسیه دانست. نوسکی پراسپکت سن‌پترزبورگ در میان گردشگران و غیر گردشگران از شهرت زیادی برخوردار است و کمتر کسی است که به روسیه سفر کند و سری به این خیابان در شهر سن‌پترزبورگ نزند. در این نوشتار به همراه یکدیگر گشتی در خیابان نوسکی خواهیم زد و خواهیم دید که در این خیابان چه خبر است و چه دیدنی‌هایی برای بازدید در آن وجود دارند.

خیابان نوسکی

مقدمه‌ای مختصر در باب خیابان نوسکی

خیابان نوسکی اصلی‌ترین خیابان سن‌پترزبورگ روسیه است و نام آن برگرفته از صومعه‌ای ست که در این خیابان واقع شده، صومعه‌ای با نام Alexander Nevsky Lavra. این خیابان از اول قرن هجدهم که درست شد و مورد استفاده قرار گرفت به یکی از مهم‌ترین خیابان‌های روسی تبدیل شد، به‌گونه‌ای که یک قرن بعد دیگر نام خیابان نوسکی فراتر از روسیه رفته بود و حتی نویسندگان بزرگ روسی هم از این خیابان در کتاب‌های خود استفاده می‌کردند، فی‌المثل نیکلای گوگل در سال ۱۸۳۵ بحثی طولانی در مورد این خیابان در کتاب‌اش با نام نوسکی پراسپکت می‌کند یا مثلاً خیابان نوسکی پراسپکت در رمان مشهور جنایت و مکافاتِ داستایوفسکی هم چندین بار مورد اشاره قرار می‌گیرد و چندین بار به مثابه‌ی صحنه معرفی می‌شود.

خیابان نوسکی

در حال حاضر هم خیابان نوسکی معروف‌ترین و مهم‌ترین خیابان روسیه است و کلی فروشگاه و رستوران و کافه در آن وجود دارند و زندگی شبانه در آن و در اطراف آن برقرار است.

جاذبه‌های گردشگری خیابان نوسکی

۱- اداره‌ی نیروی دریایی

خیابان نوسکی

در ابتدای خیابان نوسکی یک ساختمان بزرگ وجود دارد که اداره‌ی نیروی دریایی است و در حال حاضر به عنوان یکی از دیدنی‌های خیابان نوسکی شناخته می‌شود. این ساختمان تاریخی ابتدا به‌مثابه‌ی مکانی برای تعمیر کشتی‌ها ساخته شد ولی نقش آن عوض شد و به ساختمانی در خدمت حکومت تبدیل شد. البته این ساختمان تا سال ۱۹۱۷، یعنی روی کار آمدن حکومت کمونیستی، ساختمان نیروی دریایی بود و پس از آن مقر نیروی دریایی به ساختمانی دیگر منتقل شد.

۲- کاخ Stroganov

کاخ Stroganov

یکی دیگر از دیدنی‌های خیابان نوسکی که بد نیست در سفرتان به این خیابان به دیدن آن بروید، کاخ استروگانوف است. این کاخ زیبا در گذشته محل زندگی خانواده‌ی اشرافی استروگانوف بوده و در حال حاضر قسمتی از آن هم به عنوان موزه استفاده می‌شود. هم نمای بیرونی و هم نمای درونی این کاخ بسیار زیبا هستند و بنابراین با مراجعه‌تان به این کاخ هم می‌توانید از معماری درونی و بیرونی این کاخ لذت ببرید و هم از گشت‌وگذار در موزه‌ی درونِ آن.

۳- کلیسای کازان

کلیسای کازان

کلیسای کازان

کلیسای جامع کازان یکی دیگر از دیدنی‌های این خیابان است. این کلیسا کلیسایی کوچک و کم‌اهمیت نیست بلکه همواره از اهمیتی بالا در روسیه برخوردار بوده و امروز هم یکی از مهم‌ترین کلیساهای ارتدوکس روسیه است. نام این کلیسا هم برگرفته از یکی از تمثال‌های درونی این کلیسا است، تمثالی مربوط به بانوی کازان. سعی کنید در سفرتان به نوسکی پراسپکت از این کلیسا هم بازدید کنید و عکسی به یادگار در آن بگیرید.

۴- صومعه‌ی Alexander Nevsky

Alexander Nevsky Monastery

این صومعه همان صومعه‌ای است که نام خیابان از آن برگرفته شده. این صومعه در سال ۱۷۱۰ و صرفاً ۷ سال پس از ساخت خیابان نوسکی در انتهای شرقی این خیابان ساخته شده. الکساندر نوسکی شاهزاده‌ی روسی در قرن سیزدهم میلادی بوده است.

به هر صورت، صومعه‌ی الکساندر نوسکی مجموعه‌ای از چند کلیسا و چند گورستان است که همه از معماری بسیار زیبا و جذابی برخوردار هستند. به این صومعه که بروید فضاهای زیادی را برای عکس‌گرفتن در پیش روی خواهید داشت. ضمناً در گورستان‌های این صومعه قبر چند تن از مشهورترین افراد روسی وجود دارند از جمله چایکوفسکی، آهنگساز بزرگ و مشهور روسی، و همچنین داستایوفسکی، از بزرگ‌ترین رمان‌نویسان روسیِ تاریخ.

۵- پل Anichkov

نوسکی پراسپکت

خیابان مورد بحث ما در قسمتی از خود از رود فونتانکا می‌گذرد و از طریق پل Anichkov است که این امر میسر می‌شود. این پل بسیار زیباست و معماری بسیار زیبای آن کاری کرده که مقاومت در برابر وسوسه‌ی عکاسی روی این پل به کاری دشوار تبدیل شود. بر روی این پل می‌توان چشم‌اندازی پاناروما از سطح شهر داشت و همچنین از مجسمه‌ی اسب مشهور آن دیدن کرد.

افزون بر این موارد، کاخ سلطنتی Anichkov هم به زیبایی‌های آن قسمت افزوده است. حق مطلب را نمی‌توان با نوشتار ادا کرد، بلکه می‌بایست در سفرتان به روسیه و دیدن‌تان از پل آنیچکوف آن‌چه که وجود دارد را از نزدیک و به طور ملموس ببینید و از معماری آن‌ها لذت ببرید.

۶- کتابخانه‌ی ملی روسیه

هیچ کس نمی‌تواند بزرگ و شکوه ادبیات روسیه را انکار کند. جالب آن که چند تا از بزرگ‌ترین نویسندگان روسیه اهل همین سن پترزبورگ بوده‌اند. در خود شهر سن پترزبورگ هیچ مکانی بهتر از کتابخانه‌ی ملی روسیه که در خیابان نوسکی قرار دارد برای یافتن آثار اصلی نویسندگان بزرگ روسی نیست. به این کتابخانه که بروید اولاً هم از زیبایی‌ها و معماری آن لذت خواهید برد و هم آن که می‌توانید به ۱۷ میلیون کتاب دسترسی داشته باشید: بله ۱۷ میلیون کتاب!

۷- کاخ Vorontsov

نوسکی پراسپکت

این کاخ هم از زیباترین کاخ‌های این خیابان است که البته در حال حاضر دانشکده‌ی نظامی است و بنابراین درب آن به روی عموم مردم باز نمی‌شود، با این حال چنان زیباست که لیاقت آن را دارد که لااقل یک عکس در کنار آن بگیرید. این کاخ در تاریخ روسیه هم نقش مهمی نداشته اما قطعاً یکی از ساختمان‌های شاخص با معماری روسی است.

۸- مجسمه‌ی سنت کاترین

این مجسمه در سال ۱۸۷۳ ساخته شده. گفته می‌شود سنت کاترین در زمان زنده‌بودن در میان مردم روسیه محبوب بوده و این مجسمه یادبودی برای او در نزد مردم روسیه است.

۹- Great Gostiny Dvor

Great Gostiny Dvor

از بزرگ‌ترین و لوکس‌ترین و جالب‌ترین مراکز خرید جهان همین Great Gostiny Dvor است. این مرکز خرید میزبان فروشگاه‌ها و مراکز سرگرمی بسیار زیادی است و درست در خیابان نوسکی قرار گرفته. این مرکز خرید قطعاً باید یکی از مقاصد شما در این خیابان باشد و واقعاً حیف است که از خیابان نوسکی سن پترزبورگ دیدن کنید و سری به این مرکز خرید نزنید.

۱۰- فروشگاه‌های متعدد

در نوسکی پراسپکت فروشگاه‌های بسیار زیادی وجود دارند، از کوچک و بزرگ. هر چیزی که بخواهید بخرید، خصوصاً سوغات روسیه، می‌توانید آن را در این فروشگاه‌ها پیدا کنید. البته که اکثر فروشگاه‌های این خیابان در کار فروش پوشاک و کیف و کفش هستند.

چند نکته در ارتباط با خیابان نوسکی

۱- همانطور که در میدان سرخ مسکو سالانه فستیوال‌ها و جشن‌ها و نمایش‌هایی برگزار می‌شوند، در خیابان نوسکی هم به عنوان معروف‌ترین و مهم‌ترین خیابان سن پترزبورگ سالانه فستیوال‌های زیادی برگزار می‌شوند. ضمناً چند تا از رژه‌های اصلی مربوط به حکومت روسیه هم در این خیابان انجام می‌شوند، از جمله رژه‌ی مربوط به روز پیروزی در نهم ماه می.

۲- میدان کاخ سن پترزبورگ در نزدیکی خیابان نوسکی قرار دارد و بنابراین پس از گشت و گذار در خیابان نوسکی می‌توانید به سمت میدان کاخ و مهم‌ترین مکان دیدنی آن یعنی کاخ زمستانی بروید. در کاخ زمستانی بزرگ‌ترین موزه‌ی جهان یعنی موزه‌ی ارمیتاژ قرار دارد. این موزه محل نمایش هزاران اثر هنری از بزرگ‌ترین هنرمندان جهان است: از ونگوگ و پیکاسو گرفته تا گوگن و رامبرانت.

۳- گفتن خیابانِ نوسکی پراسپکت صحیح نیست، چراکه واژه‌ی پراسپکت در زبان روسی به معنای خیابان است و کافی ست فقط یا گفته شود خیابان نوسکی یا نوسکی پراسپکت.

۴- در نوسکی پراسپکت رستوران‌ها و فست‌فودهای زیادی هم وجود دارند. افزون بر این رستوران‌ها، کافه‌های زیادی هم در این خیابان هستند، کافه‌هایی که برخی‌شان بسیار خاص و جذاب اند از جمله کافه‌ی Literaturnoaya.

۵- نوسکی پراسپکت سن پترزبورگ ۴ کیلومتر طول دارد. ابتدای آن اداره‌ی نیرودریایی و انتهای آن همان صومعه‌ی الکساندر نوسکی است.

نوسکی پراسپکت

سخن آخر

نوسکی پراسپکت از مهم‌ترین و توریستی‌ترین خیابان‌های جهان است. حتماً بایستی در این خیابان قدم بزنید و خصوصاً در غروب نورهای زیاد آن را ببینید و جو بسیار خاص و جذاب آن را از نزدیک لمس کنید تا بفهمید که این خیابان چرا معروف است. قطعاً آن لحظاتی که در خیابان نوسکی قدم می‌زنید و هیاهو و فضای خاص آن منطقه را می‌بینید و تجربه می‌کنید، لحظات فراموش‌نشدنی زندگی شما خواهند بود.

خبر خوب این است که برای دیدن از این خیابان و سایر جاذبه‌های گردشگری روسیه می‌توانید از تور روسیه مرکز ساحل شنی استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تور روسیه مرکز ساحل شنی یا روی لینک کلیک کنید و یا با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید.

منابع: parkinn | corinthia

ارسال پاسخ

16 + 17 =