۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

۸ تا از جاذبه‌های دیدنی خیلج فاندی کانادا

کانادا پر است از جاذبه‌های طبیعی فوق‌العاده. در باب جاذبه‌های طبیعی کانادا تا کنون به کلیت طبیعت کانادا، پارک استنلی ونکوور، پل معلق کاپیلانو و پارک ملی بنف پرداخته‌ایم و این بار در این نوشتار به خلیج فاندی کانادا پرداخته خواهد شد. خلیج فاندی در قسمت شمالی قاره‌ی آمریکا و در سواحل اقیانوس اطلس قرار دارد و یکی از جاذبه‌های طبیعی گردشگری کانادا ست. این خلیج و مناطق اطراف آن دیدنی‌های طبیعی و تاریخی زیبایی دارند و بسیاری از گردشگران در سفر به کانادا بازدید آن‌ها را از دست نمی‌دهند؛ ما نیز در این نوشته قصد داریم به همرتاه یکدیگر نگاهی به ۸ مورد از آن‌ها داشته باشیم.

خلیج فاندی کانادا

کلیت خیلج فاندی کانادا

خلیج فاندی کانادا در شرق این کشور و بین دو شهر نیوبرانزویک و نوا اسکوشیا قرار دارد و بخشی از آن با ایالت مین آمریکا هم‌مرز است. خلیج فاندی دارای بیشترین اختلاف ارتفاع بین دو حالت جزر و مد است و این قابل‌توجه‌ترین ویژگی این خلیج به‌شمار می‌آید. فاصله‌ی سطح آب در حالت جزر و مد این منطقه نزدیک به ۱۶ تا ۱۹ متر است و این درحالی است که میانگین جهانی اختلاف بین این دو حالت حدود یک متر تعیین شده. این ویژگی باعث شده تا جاذبه‌های طبیعی منحصربه‌فردی در خلیج فاندی کانادا شکل بگیرند. این دیدنی‌های طبیعی همراه با بناهای تاریخی خلیج در مجموع این منطقه را به یکی از مناطق توریستی کانادا تبدیل کرده‌اند.

جاذبه‌های طبیعی و تاریخی خلیج فاندی کانادا

۱- دماغه‌ی هوپ‌ول (Hopewell Cape)

خلیج فاندی کانادا

جزر و مد آب خلیج فاندی باعث ساییده‌شدن صخره‌های موجود در ساحل آن شده و پشته‌های دریایی عجیبی را در طول ساحل شکل داده است. این پشته‌ها بیش از هر کجای دیگر در دماغه‌ی هوپ‌ول خودنمایی می‌کنند. گردشگران می‌توانند هنگامی که آب دریاچه در سطح پایینی ست، یعنی در حالت جزر قرار دارد، روی ساحل، که البته در حالت مد به کف اقیانوس تبدیل می‌شود، قدم بزنند و از صخره‌هایی که هر یک دارای فرمی زیبا و خاص است دیدن کنند. هنگامی که آب اقیانوس در حالت مد قرار می‌گیرد صخره‌ها توسط آب پوشانده می‌شوند، اما در برخی نقاط قسمت‌هایی از نوک صخره‌ها و گیاهان سبزی که بالای آن‌ها رشد کرده‌اند همچنان قابل مشاهده هستند.

۲- باغ‌راه خلیج فاندی

خلیج فاندی کانادا

رانندگی و قدم‌زدن در باغ‌راه خلیج فاندی فرصتی مناسب برای گشت‌وگذار در این خلیج و مشاهده‌ی زیبایی‌های طبیعت آن است. مسیر رانندگی باغ‌راه خلیج فاندی از شهر سنت مارتین آغاز شده و به سمت شمال شرق ادامه پیدا می‌کند و در مسیر خود از قسمت‌های مختلف ساحلی خلیج عبور می‌کند. گردشگرانی که مسیر این باغ‌راه سنگ‌فرش‌شده را طی می‌کنند، مناظر زیبا و بکری از ساحل خلیج و شن‌زار آن، صخره‌ها، حیواناتی که در اطراف خلیج زندگی می‌کنند، پوشش گیاهی بالای صخره‌ها و بسیاری مناظر چشم‌نواز دیگر را مشاهده خواهند کرد.

۳- پارک ملی فاندی

خلیج فاندی کانادا

بازدید از پارک ملی فاندی از جمله دیگر فرصت‌های تفریحی برای گردشگرانی ست که از خلیج فاندی دیدن می‌کنند. پارک ملی فاندی دارای طبیعت بسیار زیبایی ست و آرامش و سکوت بی‌نظیری دارد و این برای افرادی که می‌خواهند ساعاتی را دور از هیاهوی شهر سپری کنند موقعیتی ایده‌آل ست. این پارک دارای پلی سرپوشیده روی رودخانه‌ای است که  زیر آن در جریان است. نحوه‌ی قرارگرفتن پل روی رودخانه‌ی Point Wolfe و ظاهر آن باعث شهرت‌یافتنش شده است. پارک ملی فاندی در بهار و پاییز مقصد پرندگان مهاجر است. تماشای پرنده‌ها و غذادادن به آن‌ها از جمله سرگرمی‌های گردشگران و شهروندان کانادایی‌ای ست که به حیوانات و پرندگان علاقه‌مند هستند.

گردشگران می‌توانند در قسمت‌های مختلف این پارک زیبا قدم بزنند، در قسمت‌هایی از رودخانه‌ی آن و همچنین در استخر روباز داخل پارک شنا کنند، گلف بازی کنند، قایق برانند و حتی کمپ بزنند.

۴- جزیره‌ی گراند مانان (Grand Manan Island)

خلیج فاندی کانادا

جزیره‌ی گراند مانان جزیره‌ای ست که در ورودی جنوب‌غربی خلیج قرار گرفته و ۵۳ کیلومتر طول و ۱۰ کیلومتر پهنا دارد. جزیره‌ی گراند مانان و آب‌های اطراف آن مکان زندگی نهنگ‌ها است و همچنین مرجان‌هایی که در خط ساحلی آن وجود دارند باعث شده‌اند که این جزیره مکانی مناسب برای اقامت پرندگان باشد. وجود همین حیوانات گراند مانان را به یکی از پرطرف‌دارترین قسمت‌های خلیج فاندی برای گردشگران به‌خصوص در فصل تابستان تبدیل کرده است. ساحل شمال‌غربی این جزیره، نزدیک به قسمت Dark Harbour، که بر اثر فعالیت‌های آتش‌فشانی شکل گرفته، مورد توجه جویندگان معدن قرار دارد و ظاهراً دارای گنجینه‌هایی از سنگ‌های نیمه‌قیمتی مانند آمیتیس، یشم و عقیق است.

۵- بندرگاه سنت اندروز (St.Andrews)

خلیج فاندی کانادا

جنوب نیوبرانزویک، نزدیک به ایالت مین در آمریکا و در خلیج پاساماکوودی بندرگاهی به نام سنت اندروز قرار دارد. در این بندرگاه موزه‌هایی مانند موزه‌ی یادبود خانواده‌ی رُوس، با ساختمانی که قدمت آن به حدود سال ۱۸۲۰ بازمی‌گردد، قرار دارند که بازگوکننده‌ی تاریخ این ناحیه هستند. این بندرگاه علاوه بر این دارای خانه‌هایی ست که با سبک معماری نیوانگلند ساخته شده‌اند و خود جلوه‌ای از فرهنگ محلی این بندرگاه هستند.

۶- پارک بین‌المللی جزیره‌ی کامپوبلو

خلیج فاندی کانادا

منزل خانواده‌ی روزولت، سی و دومین رئیس جمهور ایالات متحده‌ی آمریکا، و مناطق اطراف آن در جزیره‌ی کامپوبلو (Campobello) اکنون به‌شکل یک پارک بین‌المللی درآمده‌اند و افرادی که به جزیره‌ی فاندی می‌روند از این پارک، که در آن ساختمان و اشیاء مربوط به خانواده‌ی روزولت نیز نگهداری می‌شود، دیدن می‌کنند.

۷- دماغه‌ی اینریج (Enrage Cape)

خلیج فاندی کانادا

فانوسی دریایی‌ مربوط به سال ۱۸۳۸ در دماغه‌ی اینریج یکی از جاذبه‌های گردشگری خلیج فاندی کانادا است و یکی از نکات جالب در مورد آن تلاش دانش‌آموزان محلی برای احیای این فانوس دریایی و تبدیل آن به یک جاذبه‌ی گردشگری است.

۸- سنت استفان

خلیج فاندی کانادا

شهر صنعتی کوچکی به نام سنت استفان که قدمت آن به قرن هفدهم میلادی می‌رسد نزدیک به رودخانه‌ی Croix در خلیج فاندی کانادا قرار دارد. این شهر کوچک پس از استقرار رویالیست‌های آمریکایی گسترش پیدا کرده است و توسط پلی از روی رودخانه به ایالت مین در آمریکا متصل می‌شود. این شهر به نام شهر شکلات کانادا شناخته می‌شود و بزرگ‌ترین کارخانه‌ی مدرن تولید شکلات در این شهر قرار دارد.

سخن پایانی

در این نوشتار ۸ مورد از دیدنی‌های خلیج فاندی کانادا را معرفی کرده و توضیح مختصری در مورد هر یک ارائه کردم. همان‌طور که گفتم مهم‌ترین ویژگی این خلیج اختلاف ارتفاع آب در دو حالت جزر و مد است و شاید بهترین قسمت بازدید از این خلیج هم دیدن همین رخ‌داد طبیعی باشد.

کانادا یکی از بهترین کشورها برای گردشگری، خصوصاً برای علاقه‌مندان به طبیعت، است. پارک ملی بنف، دریاچه استنلی، پل معلق کاپیلانو، شفق قطبی، پارک ملی گروس مورن، سواحل رد سند و … از جمله دیگر جاذبه‌های طبیعی این کشور هستند. شما عزیزان می‌توانید برای دریافت ویزای توریستی کانادا از خدمات ساحل شنی استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و استفاده از مشاوره‌ی کارشناسان ما با استفاده از شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ با ما تماس بگیرید.

منبع: planetware

ارسال پاسخ

یک × 1 =