گشتی در اطراف دریاچه بالاتون در مجارستان

جاذبه‌های گردشگری زیادی در کشور زیبای مجارستان وجود دارند که چند تا از آن‌ها از علل محبوبیت زیاد مجارستان در میان گردشگران به شمار می‌روند. دریاچه بالاتون [Balaton Lake] قطعاً یکی از این موارد است. این دریاچه از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری مجارستان است چراکه در این دریاچه و محیط اطراف آن امکان انجام تفریحات مختلفی برای گردشگران مجارستان وجود دارد، از قایق‌سواری گرفته تا بازدید از مکان‌های تاریخی و قدیمی. در این نوشتار به همراه یکدیگر مروری بر کلیت دریاچه بالاتون در مجارستان خواهیم داشت و خواهیم دید که در این دریاچه چه تفریحاتی می‌توان انجام داد.

ضمناً عزیزانی که به ‌دنبال سفر به مجارستان هستند می‌توانند از تور مجارستان مرکز ساحل شنی برای سفر به این کشور زیبا استفاده کنند. برای رزرو تور و دریافت اطلاعات کامل با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید.

دریاچه‌ی Balaton مجارستان

دریاچه بالاتون، بزرگ‌ترین دریاچه‌ی اروپای مرکزی

دریاچه بالاتون بزرگ‌ترین دریاچه‌ی اروپای مرکزی است و در ناحیه‌ی Transdanubian از کشور مجارستان – در غرب این کشور – واقع شده است.  این دریاچه‌ی زیبا چندین شهر کوچک را در بر می‌گیرد و در مناطق اطراف‌اش طبیعتی عالی و زیبا وجود دارد که خوشبختانه در نواحی اطراف این امکان فراهم است که گردشگران از تفریحات متعددی لذت ببرند.

وجود دریاچه‌ی بالاتون در منطقه‌ی Transdanubian موجب شده که میانگین بارندگی در این منطقه نسبت به میانگین بارندگی در کل کشور مجارستان تقریباً ۵ الی ۷ سانتی‌متر بیش‌تر باشد. همچنین دریاچه در ماه‌های سرد سال، خصوصاً ژانویه، کاملاً یخ می‌زند و بنابراین برای انجام تفریحات آبی روی این دریاچه بهترین فصول، فصل‌های بهار و تابستان هستند. در ادامه به همراه یکدیگر خواهیم دید که در این دریاچه و نواحی اطراف آن چه تفریحاتی در انتظار گردشگران هستند.

ویدئویی از دریاچه بالاتون

تفریحات دریاچه بالاتون در مجارستان

۱- تفریحات آبی

دریاچه بالاتون در مجارستان

دریاچه بالاتون در مجارستان

محبوب‌ترین تفریحات دریاچه بالاتون مجارستان برای گردشگران قطعاً همین ورزش‌ها و تفریحات آبی اند و خوشبختانه چندین تفریح آبی بر روی آب‌های این دریاچه‌ی زیبا قابل تجربه هستند. بادموج‌سواری یکی از این تفریحات است که اتفاقاً محبوبیت زیادی هم دارد. به دریاچه بالاتون که بروید، خصوصاً در فصل تابستان، گردشگران زیادی را می‌بینید که مشغول بادموج‌سواری روی آب‌های این دریاچه هستند.

جز بادموج‌سواری، قایق‌سواری هم تفریحی محبوب از میان تفریحات آبی این دریاچه است. ضمناً ازآن‌جا که در نزدیکی سواحل، دریاچه عمق چندانی ندارد فضا برای شنا کردن هم مهیا است و بنابراین گردشگران می‌توانند در تابستان‌ها و البته روزهای گرم فصل بهار از شنا کردن در آب‌های این دریاچه لذت ببرند.

۲- بازدید از قلعه‌ی Szigliget

Szigliget Fortress

در قسمت شمالی دریاچه بالاتون مجارستان یک شهر کوچک وجود دارد که میزبان قلعه‌ای تاریخی با نام Szigliget است. این قلعه در قرن سیزدهم ساخته شده و البته در طی این ۸ قرن که از زمان ساخت قلعه می‌گذرد قسمت‌هایی از آن خراب شده‌اند و صرفاً بخش‌های کوچکی از آن باقی مانده‌اند. این قلعه، که گاه با نام قلعه‌ی بالاتون هم شناخته می‌شود، در درون از چند نمایشگاه هم برخوردار است و همچنین در بالای آن می‌توان چشم‌اندازی فوق‌العاده زیبا از دریاچه بالاتون در پیش چشم داشت.

سفر به نواحی اطراف دریاچه بالاتون در مجارستان قطعاً باید همراه با بازدید از این قلعه‌ی تاریخی باشد.

آدرس: Szigligeti vár, Szigliget, Magyarország 71123, Hungary

۳-  گشت‌وگذار در تاکستان‌های اطراف دریاچه

شراب‌های مجارستان همواره معروف بوده‌اند و علت اصلی آن که در این کشور شراب از دیرباز وجود داشته و در نزد علاقه‌مندان هم بسیار محبوب بوده، وجود تاکستان‌های عالی و متعدد در کل کشور مجارستان است. اما خوشبختانه در اطراف دریاچه بالاتون هم تاکستان‌هایی وجود دارند که امکان گشت‌وگذار در آن‌ها فراهم است. Badacsony منطقه‌ای‌ست در اطراف دریاچه که از درختان انگور و جویبارهای دل‌انگیز و مزارع اسطوخودوس بسیاری برخوردار است. قطعاً سر زدن به این منطقه و گشت‌وگذاری یک ساعته در آن یکی از بهترین کارهایی است که گردشگران می‌توانند در طی سفر به دریاچه بالاتون مجارستان انجام دهند.

برای رفتن به این منطقه هم می‌توان از تورهای ساعتی استفاده کرد و هم آن که یک دوچرخه کرایه کرد و به دوچرخه‌سواری در آن منطقه پرداخت.

آدرس: Badacsony, Badacsonytomaj, Hungary

۴- بازدید از کاخ Festetics در شهر کوچک Keszthely

دریاچه بالاتون در مجارستان

در شمال غربی دریاچه بالاتون یک شهر کوچک با نام Keszthely وجود دارد که به سبب نزدیکی‌اش به این دریاچه به یکی از مقاصد برخی از گردشگران دریاچه بالاتون تبدیل شده است. گشت‌وگذار در این شهر کوچک و زیبا هم می‌تواند یکی از کارهای جالب در حین سفر به دریاچه‌ی بالاتون باشد. قطعاً در میان دیدنی‌های این شهر، کاخ Festetics زیباترین و بهترین‌شان است. این کاخ در اواخر قرن هجدهم و با معماری باروک ساخته شده. هم خود ساختمان بسیار زیباست و عکاسی و گشت و گذار در آن می‌توانند برای گردشگران لذت‌بخش باشند و هم موزه‌های متعددی که در این ساختمان وجود دارند از جمله‌:

  • موزه‌ی شیرینی
  • موزه‌ی اجاق‌گاز
  • موزه‌ی ابزارهای موسیقی

آدرس: Keszthely, Kastély u. 1, 8360 Hungary

۵- بازدید از دریاچه‌ی حرارتی Hévíz

دریاچه‌ی حرارتی Hévíz در گرجستان

شهر Hévíz در قسمت غربی ساحل دریاچه بالاتون قرار دارد و مهم‌ترین جاذبه‌ای که در خود دارد دریاچه‌ی حرارتی Hévíz است. گفته می‌شود این دریاچه بزرگ‌ترین دریاچه‌ی حرارتی کل جهان است و همچنین از آب‌های درمانی برخوردار است. اعتقاد بر این است که آب‌های این دریاچه می‌توانند برای درمان روماتیسم مفید باشند. ضمناً خدمات اسپا هم در این شهر کوچک ارائه می‌شوند. مرکز اسپای Hévíz معروف است و البته در میان گردشگران هم محبوبیت زیادی دارد. گردشگران می‌توانند از خدمات اسپای این مرکز اسپا بهره ببرند.

۶- بازدید از شهر تاریخی Székesfehérvár

دریاچه بالاتون در مجارستان

Székesfehérvár [سکش‌فهروار] شهری در نزدیکی دریاچه بالاتون مجارستان است که در قرون وسطی اهمیتی بسیار داشته. در آن زمان مراسم تاجگذاری پادشاهان مجارستان در این شهر برگزار می‌شده و تمدنی عالی داشته است، از همین رو در حال حاضر بناهای تاریخی زیادی از آن دوران در این شهر یافت می‌شوند از جمله خرابه‌های کلیسای Székesfehérvár، کلیسای جامع سنت‌استفان، چندین موزه، تالار شهر و قلعه‌ی Bory.

قلعه‌ی Bory در مجارستان
نمایی از قلعه‌ی Bory

قلعه‌ی Bory قطعاً معروف‌ترین بنای تاریخی این شهر است. این قلعه قرن‌ها پیش ساخته شده اما در حال حاضر بخش‌های زیادی از آن به صورت سالم باقی مانده‌اند. قطعاً در طی سفر به شهر Székesfehérvár بازدید از این قلعه و گرفتن عکس‌های یادگاری در کنار آن باید در برنامه‌ی گردشگران وجود داشته باشند.

گفتنی است که Székesfehérvár برخلاف شهرهایی که در بالا نام بردم شهر کوچکی نیست و در حال حاضر بیش از ۱۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.

۷- بازدید از شهر Zalaegerszeg

شهر Zalaegerszeg

 جز شهرهای بالا شهر Zalaegerszeg هم در اطراف دریاچه قرار دارد و می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای گشت‌وگذار باشد. این شهر در ۵۰ کیلومتری دریاچه بالاتون مجارستان واقع است و شهری‌ست پر از جاذبه‌های گردشگری تاریخی و طبیعی. در این شهر پارک‌های زیادی وجود دارند که یکی از آن‌ها پارک آبی است، همچنین چند موزه و بنای تاریخی و مذهبی هم در آن قابل بازدید هستند.

۸- گردش در شهر Tihany

یک منطقه‌ی دیگر هم در نزدیکی دریاچه وجود دارد که  با نام Tihany شناخته می‌شود. این شهر به سبب جشنواره‌های سالانه‌اش در ارتباط با اسطوخودوس مشهور است. همچنین مسیرهای پیاده‌روی زیبایی در این منطقه هستند که قطعاً پیاده‌روی‌کردن در آن‌ها می‌تواند یکی از تفریحات عالی در طی سفر به مجارستان باشد. افزون بر این یک صومعه‌ی معروف هم در آن هست که با نام صومعه‌ی Tihany شناخته می‌شود که بازدید از آن خالی از فایده نخواهد بود.

چند نکته در ارتباط با دریاچه بالاتون در مجارستان

  • جز شهرهایی که در بالا نام برده شدند، چندین شهر دیگر در اطراف این دریاچه هستند که می‌توانید نام آن‌ها را در تصویر زیر ببینید:

دریاچه بالاتون در مجارستان

  •  در ماه‌های سرد سال که روی دریاچه یخ می‌بندد، امکان اسکیت‌سواری فراهم می‌شود؛ بنابراین اگر به هر دلیلی زمستان به مجارستان سفر کردید باز هم می‌توانید به دریاچه‌ی بالاتون بروید و البته نه تفریحات تابستانی بلکه اسکیت‌سواری را تجربه کنید.
  • Balaton Sound جشنواره‌ای معروف است که معمولاً در ماه جولای هر سال به مدت ۵ روز در Zamárdi در جنوب دریاچه بالاتون در مجارستان برگزار می‌شود. گفته می‌شود این جشنواره بزرگ‌ترین جشنواره‌ی موسیقی الکترونیک در کل اروپا است، بنابراین علاقه‌مندان به موسیقی الکترونیک اگر در ماه جولای به این دریاچه سفر کردند به هیچ وجه این فستیوال را از دست ندهند.

جشنواره موسیقی دریاچه بالاتون مجارستان

balaton sound

  • دریاچه بالاتون صرفاً یک ساعت از بوداپست فاصله دارد و همچنین مسیر دسترسی به آن از بوداپست بسیار سرراست و ساده است، از این رو گردشگران در طی سفر به مجارستان به هیچ وجه دشواری‌ای از بابت دسترسی به این دریاچه‌ی زیبا ندارند. همچنین روزانه اتوبوس‌های زیادی از بوداپست به سمت این دریاچه حرکت می‌کنند.

سخن آخر

دریاچه بالاتون در مجارستان از بهترین مکان‌های این کشور برای گذراندن یک یا چند روز فراموش‌نشدنی است. سعی کنید اگر به مجارستان سفر کردید بازدید از این دریاچه و شهرهای اطراف آن را از دست ندهید. ضمناً برای سفر به مجارستان می‌توانید از تور مجارستان مرکز ساحل شنی استفاده کنید. برای رزرو تور مجارستان و کسب اطلاعات کامل در مورد این تور می‌توانید با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید.

منابع: tripsavvy | theculturetrip | justapack

ارسال پاسخ