دنیای زیر آب استرالیا را در این موزه تماشا کنید!

دنیای زیر آب همیشه دنیای پر راز و رمزی بوده است. همین موجب شده تا در سراسر جهان موزه‌هایی زیر آب ساخته شود تا علاقه‌مندان به این دنیای پر رمز و راز بتوانند تفریحی پرهیجان و گشتی نفس‌گیر در زیر آب داشته باشند. موزه هنر زیر آب استرالیا، که اختصارا MOUA خوانده می‌شود، یک موزه متفاوت و خاص است که شاید نمونه آن را نتوانید در هیچ جای دیگری بیابید. دنیای زیر آب استرالیا را در این موزه خواهید دید.

موزه هنر استرالیا کجاست؟

MOUA اولین و تنها موزه هنر زیر آب در نیمکره جنوبی است که با فاصله کمی از سواحل کویینزلند واقع شده است. این موزه در چهار نقطه پخش شده که هر چهای تای آن از بندر شهر تاونزویل (Townsville) قابل دستسرسی است. در نزدیکی آن می‌توانی از برخی از دیدنی‌های مهم کویینزلند، نظیر Cairns یا Whitsundays را نیز دیدن کنید.

موزه هنر زیر آب شامل چند مجسمه می‎شود که در عمق ۴۰ الی ۵۰ فوتی آب قرار گرفته‌اند و هدف آن‌ها آگاهی از مسائل پیش رو در زمینه صخره‌های مرجانی بزرگ، هشدار در ارتباط با گرمایش آب و از بین رفتن مرجان‌ها، و در عین حال ارتقا صنعت گردشگری منطقه بوده است. این مجسمه‌ها توسط یک هنرمند استرالیایی به نام Jason deCaires Taylor، با پشتیبانی ایالت کویینزلند، ساخته و افتتاح شده است. هدف اصلی آن به چالش کشیدن و تفکر درباره حفاظت از اقیانوس و کمک به اختصاص دادن فضای بیشتر برای رشد مرجان‌ها است.

موزه هنر زیر آب استرالیا پیش بینی می‌شود به یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری کویینزلند تبدیل شود.

اولین مجسمه از این مجموعه در دسامبر سال ۲۰۱۹ نصب شد که نام آن را «آژیر اقیانوس» گذاشتند. این مجسمه به روی یک سکو در اسکله تاونزویل واقع شده و جنس آن از فولاد ضد زنگ و اکریلیک شفاف است و با ۲۰۲ نور LED روشن می‌شود. این مجسمه همانند یک دماسنج عمل می‌کند و در پاسخ به وضعیت و دمای آب رنگ آن تغییر می‌کند. چنانچه دمای آب بالا برود، رنگ مجسمه از آبی به نارنجی و قرمز تبدیل می‌شود، که این تغییر رنگ یک نوع یادآوری ملموس از خطریست که اکوسیستم دنیای زیر آب استرالیا را تهدید می‌کند.

آژیر اقیانوس به خوبی کاری که این مجسمه می‌کند را توصیف می‌کند، از دوردست با دیدن رنگ این مجسمه می‌توانید از میزان گرمای آب و خطری که زندگی موجودات زیر آب را تهدید می‌کند خبردار شوید.

رونمایی از دنیای زیر آب استرالیا

این موزه قرار بود در آوریل سال ۲۰۲۰ به طور رسمی رونمایی شود اما به دلیل شیوع ویروس کرونا، افتتاح آن یکسال به تعویق افتاد. علاوه بر این مجسمه که بیرون آب قرار گرفته، بخش دیگر این موزه که «گلخانه مرجانی» نامیده شده است، شامل ۲۰ مجسمه می‌شود که زیر آب قرار گرفته‌اند و با نام «محافظان صخره» شناخته شده هستند. این مجسمه‌ها ،که از جنس سیمان غیرسمی و سازگار با محیط زیست ساخته شده‌اند، همگی از مرجان‌ها پوشیده شده‌اند و به نوعی به آن‌ها شکل داده‌اند. هرچه بیشتر این مجسمه‌ها از مرجان‌ها پوشیده شوند، دنیای زیر آب استرالیا وضعیت بهتری داشته و زیست بهتری در آن در جریان است. همانطور که از نامش پیداست، گلخانه مرجانی قرار است همانند یک گلخانه واقعی در زیر آب عمل کند. با این تفاوت که به جای گل‌ها قرار است در آن مرجان‌های طبیعی را در حال رشد ببینید.

مجسمه‌های زیر آب، که محافظان مرجانی نامیده شده‌اند، هر یک مشغول کاری هستند به طوری که انگار در حال سپری کردن زندگی روزمره خودشان در زیر آب هستند.

دلیل انتخاب این منطقه بعنوان جایی برای ساخت یک موزه زیر آب میزان شفافیت آب، دیوارهای مرجانی طبیعی، شن‌های روان کف آب، سطح صاف و شوری آب، سطح اکسیژن و PH آن بود که طی چندین سال توسط دوربین‌های مختلفی در زیر آب مورد بررسی قرار گرفته بود. وقتی این موزه افتتاح شود، علاقه‌مندان به آن، که احتمالا اغلب غواسان و شناگران ماهر باشند، می‌توانند برای بازدید از این موزه زیبا و خارق‌العاده شصت فوت زیر آب شنا کنند. موزه هنر زیر آب استرالیا تقریبا دو ساعت از شهر تاونزویل فاصله دارد که این مسافت با قایق طی می‌شود.

به مرور زمان مرجان‌های بیشتری به روی بدنه این مجسمه‌ها شکل می‌گیرند که هر چه بیشتر باشند یعنی اکوسیستم این منطقه در وضعیت خوبی قرار دارد.

بازدید از موزه هنر زیر آب استرالیا

پیش بینی می‌شود این موزه پس از افتتاح شده بتواند ۵۰۰۰۰ بازدیدکننده جذب کند که با توجه به زیاد بودن تعداد گردشگرانی که به Whitsunday سفر می‌کنند و نزدیک بودن این موزه به این منطقه، تعداد کمی نیست. هزینه بازدید از آن هم ۴٫۲۰ دلار تخمین زده شده است که گفته می‌شود بخشی از آن خرج تحقیقات طبیعی و برنامه‌های محافظت از محیط زیست خواهد شد. با این حال، برخی از طرفداران محیط زیست حتی معتقدند این موزه به جای اینکه بتواند کمکی به محیط زیست منطقه داشته باشد، با روانه کردن تعداد زیادی گردشگر به جایی که در حال حاضر هم خطرات ناشی از آلودگی تهدیدش می‌کند، بیشتر موجب تخریب آن خواهد شد.

گلخانه مرجانی با هماهنگی و حمایت تیم‌های مختلفی شکل گرفته است و از هیچ نوع موادی که به محیط زیست آسیب بزند استفاده نشده، با اینحال هنوز معلوم نیست تردد انسان‌ها در این منطقه ممکن است چه بلایی بر سر آن بیاورد!

هرچند پیش‌تر نیز چنین موزه‌هایی در زیر آب طراحی شده بودند و تحت مراقبت‌های ویژه قرار گرفته‌اند تا آسیبی به طبیعت زیر آب وارد نشود. اما هنوز مشخص نیست این موزه نیز همینطور عمل کند یا خیر. شما چه فکر می‌کنید؟ آیا این موزه موجب تخریب محیط زیست خواهد شد یا آگاهی بیشتری به مردم درباره حفاظت از محیط زیست خواهد داد؟

ارسال پاسخ