۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

گشتی در دهکده‌ی هال اشتات اتریش

اتریش در مرکز قاره‌ی سبز قرار دارد و از همین رو درصدی از جاذبه‌های گردشگری این کشور زیبا مکان‌هایی طبیعی هستند. یکی از بهترینِ این جاذبه‌های گردشگری طبیعی، روستایی مشهور با نام هال اشتات است. دهکده‌ی هال اشتات دهکده‌ای قدیمی است و به سبب زیبایی‌های بسیاری که دارد توانسته لقب بهشت اتریش را ازآنِ خود کند. سفری چند روزه، یا لااقل یک روزه، به این دهکده می‌تواند یکی از بهترین سفرهای عمر هر انسانی باشد که در خارج از اروپا، و یا حتی داخل اروپا، زندگی می‌کند. در ادامه‌ی این نوشتار به همراه یکدیگر گشتی در روستای هال اشتات اتریش خواهیم زد و به همراه هم خواهیم دید که در این دهکده‌ی زیبا چه تفریحاتی می‌توان انجام داد.

هال اشتات

هال اشتات به‌مثابه‌ی دهکده‌ای قدیمی

در هال اشتات کوه‌های نمکی وجود داشته‌اند و همین موجب شده که حتی ۷ هزار سال پیش انسان‌ها در اطراف این دهکده به دنبال نمک باشند. در حال حاضر هم این معدن نمک در هال اشتات وجود دارد که البته در ادامه‌ی این نوشتار به آن اشاره خواهم کرد.

کاوش‌های باستان‌شناسان در هال اشتات نشان از آن دارند که زندگی در این دهکده به قرن‌ها پیش از میلاد می‌رسد. قبرهایی که در اطراف هال اشتات وجود داشتند، در قرن نوزدهم مورد کاوش قرار گرفتند و از روی اشیای باقی‌مانده در زیر قبرها و بررسی استخوان‌های مردگان دریافته شد که به احتمال بسیار زیاد ۱۲۰۰ سال پیش از میلاد در این دهکده زندگی برقرار بوده.

به هر حال، با این تاریخ غنی، تا همین ۱۳۰ سال پیش راه چندان آسانی برای دسترسی به این دهکده در دسترس نبود و نخستین جاده به سمت هال اشتات در سال ۱۸۹۰ کشیده شد. پس از آن رفته‌رفته این دهکده در میان مردم اتریش و گردشگران شناخته شد و اوضاع به گونه‌ای شد که امروزه یکی از قطب‌های گردشگری اتریش همین دهکده‌ی هال اشتات است. قابل ذکر است که این روستای تاریخی و زیبا در سال ۱۹۹۷ در زمره‌ی میراث جهانی یونسکو درآمد.

تفریحات هال اشتات

۱- پیاده‌روی

دهکده‌ی هال اشتات اتریش دهکده‌ی هال اشتات اتریش

 در هال اشتات فضا اگر صرفاً برای یک کار آماده باشد آن کار پیاده‌روی است. مسیرهای زیادی برای پیاده‌روی در هال اشتات وجود دارند که اکثرشان از بهترین مسیرهای ممکن برای پیاده‌روی اند. یک دریاچه‌ی مشهور در این دهکده وجود دارد که با نام دریاچه‌ی هال اشتات شناخته می‌شود. در اطراف این دریاچه مسیری عالی برای پیاده‌روی وجود دارد و قطعاً نسیمی که از دریاچه به هنگام پیاده‌روی به آدم می‌وزد و چشم‌اندازی عالی که به‌هنگام پیاده‌روی در اطراف این دریاچه در پیش چشم وجود دارد لذت پیاده‌روی را دو چندان می‌سازند.

جز در اطراف دریاچه، در داخل دهکده هم فضا برای پیاده‌روی به خوبی مهیا است. هال اشتات از ساختمان‌هایی زیبا با معماری‌هایی خاص برخوردار است و بسیاری از معابر در این روستا سنگ‌فرش‌ شده‌ هستند. در داخل این روستا که پیاده‌روی کنید می‌توانید از هوایی خنک و پاک و از زیبایی‌های ساختمان‌ها و فروشگاه‌ها و کافه‌ها لذت ببرید.

۲- بازدید از کلیسای کاتولیک هال اشتات

دهکده‌ی هال اشتات اتریش

کلیسای کاتولیک هال اشتات کلیسایی قدیمی است و به‌سبب معماری خاص خود و البته جایگاه خاصی که دارد، در کنار دریاچه، همواره در میان گردشگرانی که به این دهکده‌ی زیبا می‌روند محبوب بوده. دقیقاً مشخص نیست که این کلیسا در تاریخ ۷ هزار ساله‌ی هال اشتات در کدام سال و یا لااقل در کدام دوره ساخته شده است، اما به هر حال حدس‌های زیادی در این زمینه زده شده است. برخی محققان بر این باور اند که نخستین جمعیت مسیحی در هال اشتات در هزاره‌ی دوم پس از میلاد شکل گرفته و احتمالاً یکی دو سده پس از هزاره‌ی دوم بوده که این کلیسا ساخته شده است. البته که در طی این چند قرن این کلیسا بازسازی‌هایی را تجربه کرده و آخرین بازسازی اساسی آن در سال ۲۰۰۲ صورت پذیرفته است.

به هر صورت قطعاً بازدید از این کلیسای قدیمی می‌تواند یکی از تفریحات جالب‌توجه برای گردشگرانی باشد که هال اشتات را برای لااقل یک روز گشت‌وگذار انتخاب کرده‌اند.

۳- گردش در میدان بازار [Market Square]

دهکده‌ی هال اشتات اتریش

میدان بازار اصلی‌ترین مکان در داخل دهکده‌ی هال اشتات است. در اطراف این میدان کلی مغازه‌ی کوچک، رستوران، کافه و هتل و در مرکز آن مجسمه‌ی تثلیث مقدس قرار دارد. این مجسمه در مرکز میدان بازار ۶ سال پس از نصب حادثه‌ای ناگوار را تجربه کرد، حادثه‌ای که در صفحات کتاب تاریخ هال اشتات برای همیشه باقی خواهد ماند. در سال ۱۷۵۰ آتش‌سوزی‌ای بزرگ در این میدان در خانه‌ی Keferbäcks رخ داد، خانه‌ای که در حال حاضر محل کافه Derbl است. این آتش‌سوزی به شدت سایر ساختمان‌های اطراف میدان و حتی مجسمه‌ی میدان را دربرگرفت و خسارات مالی زیادی وارد کرد: ۳۵ خانه کاملاً سوختند. جز خسارات مالی، این آتش‌سوزی بزرگ خسارت‌های جانی هم داشت: ۴ نفر هم فوت کردند.

ضمناً این میدان محل برگزاری مراسم‌های مختلفی است که در طی سال در این دهکده برگزار می‌شوند از جمله جشن قبل از کریسمس معروف هال اشتات که در هشتم دسامبر هر سال برگزار می‌شود.

۴- بازدید از موزه‌ی میراث جهانی هال اشتات

دهکده‌ی هال اشتات اتریش

در موزه‌ی میراث جهانی هال اشتات عناصری بسیار از تاریخ غنی این منطقه از اتریش به نمایش گذاشته شده‌اند و خوشبختانه این امکان فراهم است که گردشگران در این موزه به‌واسطه‌ی این عناصر و همچنین چند آپشن دیگر با تاریخ غنی این دهکده‌ی تاریخی آشنا شوند.

اشیایی از دوران آهنی، دوران رومی و همین سه چهار قرن پیش در این موزه قابل بازدید اند. همچنین تصاویر و پوسترهایی هم در این موزه هستند که بازدیدکنندگان را با وقایع مهمی که در چند قرن پیش در هال اشتات رخ داده‌اند، از جمله آتش‌سوزی بزرگ سال ۱۷۵۰، آشنا می‌سازند.

دهکده‌ی هال اشتات اتریش

جز این موارد، از تکنولوژی هم در این موزه استفاده شده است. توضیح آن که در این موزه می‌توان به صورت سه بعدی و با استفاده از عینک سه بعدی در تاریخ این دهکده غور کرد و به طور ملموس با وقایع تاریخی آن آشنا شد. همچنین برخی نمایشگرهای این موزه به صورت انیمیشن دوران تاریخی هال‌اشتات را به نمایش می‌گذارند.

خلاصه آن که بازدید از این موزه یکی از بهترین کارها برای خانواده‌هایی است که به دهکده‌ی زیبای هال‌اشتات سفر می‌کنند.

۵- قایق‌سواری بر روی آب‌های دریاچه‌ی Hallstatt

قایق‌سواری بر روی آب‌های دریاچه‌ی Hallstatt قایق‌سواری بر روی آب‌های دریاچه‌ی Hallstatt

بر روی آب‌های دریاچه‌ی هال‌اشتات امکان قایق‌سواری فراهم است. خوشبتانه هم می‌توان قایق‌های سریع برقی را کرایه کرد و هم امکان کرایه‌ی قایق‌های ساده و آرام پدالی وجود دارد. معروف‌ترین قایق‌های قابل اجاره در این دهکده قایق‌هایی هستند که شکل و شمالی قو مانند دارد. این قایق‌های پدالی امکان قایق‌سواری آرام بر روی آب‌های دریاچه را فراهم می‌کنند و سوارِ بر این قایق‌ها می‌توان چشم‌اندازی عالی هم از دریاچه در پیش چشم داشت و هم از خود دهکده.

ضمناً تا جایی که در منابع آمده عمدتاً در شش ماهه‌ی نخست سال امکان کرایه‌ی قایق وجود دارد. همچنین چندین چراغ برای هشدارهای بصری در راستای وقوع طوفان و در کل مواقع خطر در اطراف دریاچه نصب شده‌اند و گردشگران باید به هنگام قایق‌سواری مواظب این چراغ‌ها باشند تا در صورت دریافت سیگنال بصری خیلی سریع قایق را ترک کنند. ضمناً شماره‌تلفن ۱۳۰ برای تماس‌های اضطراری در دسترس است.

۶- بازدید از کلیسای پروتستان [Evangelical Church]

Evangelical Church Evangelical Church

کلیسای پروتستان پس از آن که حقوق پروتستان‌ها با کاتولیک‌ها در اتریش برابر شد در هال اشتات ساخته شد، درست در سال ۱۸۶۳٫ این کلیسا از معماری‌ای نئوگوتیک برخوردار است و ناقوس بلند آن در دو قرن اخیر همواره یکی از نمادهای دهکده‌ی زیبا و قدیمی هال اشتات بوده است.

بازدید از این کلیسا هم می‌تواند تفریحی برای گردشگران علاقه‌مند به فرهنگ مسیحیت و تاریخ غرب باشد.

۷- بازدید از خانه‌ی چارنل

hallstatt bone house

در کنار کلیسای کاتولیک، که در بالا به آن اشاره شد، یک کلیسای قدیمی دیگر وجود دارد که با نام کلیسای سنت‌مایکل شناخته می‌شود؛ اما به سبب ماجرایی تاریخی که برای این کلیسا رخ داده دیگر کم‌تر کسی این کلیسا را با این نام می‌شناسد بلکه نام این کلیسا به خانه‌ی چارنل یا خانه‌ی استخوانی شهرت دارد.

در این کلیسا حدود ۱۲۰۰ جمجمه وجود دارد که بیش از ۶۰۰ تای آن‌ها نقاشی شده‌اند. توضیح آن که نقاشی روی جمجمه‌ها در مناطق شرقی آلپ، که هال اشتات هم جزو این مناطق است، رسمی دیرینه است. در گذشته هنگامی که قبرستان این دهکده دیگر جای مرده‌های جدید را نداشته تصمیم بر آن شده که مرده‌های قدیمی که کاملاً تجزیه شده‌اند خارج شوند و مرده‌های جدید در آن قبرها قرار گیرند. این مرده‌های قدیمی که خارج شده‌اند سرشان در این کلیسا نگهداری شده و برای آن که هویت این مرده‌ها حفظ شود روی جمجمه‌ی سر آن‌ها نوشته‌ها و نقاشی‌هایی حک شده. البته بسیاری از جمجمه‌ها گم شده‌اند و همچنین برخی هم اصلاً هیچ نام و نشانی ندارند.

۸- حظ‌بردن از چشم‌اندازی زیبا بر فراز skywalk

hallstatt skywalk

Skywalk سکوی مشاهده‌ای در گوشه‌ی هال اشتات است که بر فراز آن می‌توان چشم‌اندازی عالی از اطراف در پیش چشم داشت. ارتفاع این سکوی مشاهده ۳۵۰ متر بیش‌تر از بالاترین نقطه‌ی هال اشتات است و در کل هیچ کس نیست که به این دهکده‌ی زیبا سفر کند و سری به skywalk نزند.

چند نکته در مورد Hallstatt

۱- رستوران‌های این دهکده عمدتاً کنار میدان بازار قرار دارند، با این حال یک رستوران عالی در کنار دریاچه قرار دارد که می‌توانید تصویر آن را در زیر ببینید.

رستوران‌های هال‌اشتات

۲- هتل‌هایی هم در این دهکده وجود دارند و بنابراین کسانی که به دنبال اقامتی چند روزه در این روستای قدیمی هستند مشکلی از این بابت نخواهند داشت.

۳- معدن نمک هال اشتات که در طی هزاران سال یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های این روستا برای انسان‌هایی که در نواحی اطراف زندگی می‌کرده‌اند بوده، چندین قرن است که دیگر برای بهره‌برداری از نمک مناسب نیست و در حال حاضر یکی از جاذبه‌های گردشگری این دهکده است. فکر کردم بازدید از این معدن ممکن است جزو تفریحات این روستا نباشد، از این رو  نامی از آن در تفریحات نیاوردم و بهتر دانستم که صرفاً اشاره‌ای کوچک به آن داشته باشم.

۴- هال اشتات در منطقه‌ی تفریحی Salzkammergut واقع است. Salzkammergut منطقه‌ای وسیع از سالزبورگ تا Graz است که به سبب دارا بودن جاذبه‌های گردشگری بسیار به عنوان یک تفریحگاه در اتریش شناخته می‌شود.

۵- دمای هوا در دهکده‌ی هال اشتات در تابستان‌ها معمولاً بیش از ۲۵ درجه نمی‌رود و در زمستان‌ها هم در اکثر ساعات روز زیر صفر است.

دهکده hallstatt

سخن آخر

دهکده‌ی هال اشتات یکی از بهترین و زیباترین مناطق در کشور اتریش است و می‌تواند یکی از بهترین مقاصد گردشگری در این کشور برای کسانی باشد که با تور اتریش به این کشور زیبا سفر می‌کنند.

خوشبختانه عزیزانی که قصد سفر به اتریش را دارند می‌توانند از تور اتریش مرکز ساحل شنی استفاده کنند. کسب اطلاعات بیش‌تر در زمینه‌ی تور اتریش از طریق تماس با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ امکان‌پذیر است.

منابع: snowtoseas | travelaway | hallstatt

ارسال پاسخ

سیزده + نه =