۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

گشتی در بهشت اندونزی: راجا آمپات

کشور اندونزی دیدنی‌هایی بسیار دارد و از همین روست که در سال‌های اخیر به یکی از محبوب‌ترین کشورهای جهان برای گردشگران تبدیل شده‌است. طبیعت عالی، تاریخ غنی، فرهنگ متفاوت شرقی، پیشرفت صنعت در آن و موارد دیگر هر یک موجب شده‌اند مکان‌های تاریخی و طبیعی و فرهنگی و شهری زیبایی در این کشور برای دیدن وجود داشته باشند. قبلاً به منطقه‌ی اوبود اندونزی پرداختم و درآن‌جا دیدیم که موقعیت جغرافیایی اندونزی موجب شده که منطقه‌ی طبیعی اوبود با آن همه زیبایی در این کشور به وجود آید. این بار، در همان مسیر و راستا، به یکی دیگر از مناطق طبیعی اندونزی که زیبایی‌های فراوان دارد و در سرتاسر جهان میان اکثر گردشگران مشهور است خواهم پرداخت: راجا آمپات. راجا آمپات مجموعه‌ای از چند جزیره است که همانطور که در تصویر زیر می‌بینید طبیعتی فوق‌العاده دارد و مکانی ست عالی برای رها شدن از استرس‌های هر روزه، زندگی روتین و غرق‌شدن در آرامش طبیعت.

Raja-Ampat

در ادامه به‌طور کامل روی جزایر راجا آمپات متمرکز خواهم بود و به همراه یکدیگر خواهیم دید که این جزایر چه در خود دارند و چه کارهایی می‌توان در آن‌ها انجام داد.

مختصری در مورد کلیت راجا آمپات

راجا آمپات مجموعه‌ای از بیش از ۱۵۰۰ جزیره‌ است که در واقع در میان این جزایر، ۴ جزیره‌شان بزرگ هستند. این منطقه در استان پاپوای غربی اندونزی واقع شده و خط استوا از آن می‌گذرد. جالب آن که این منطقه کاملاً در دل مثلث مرجانی واقع شده [مثلث مرجانی از بهترین مکان‌های طبیعی جهان است].

راجا آمپات در زبان اندونزیایی معنی چهار پادشاه می‌دهد. نام این منطقه برگرفته از افسانه‌ای قدیمی است که بر طبق آن، زنی ۷ تخم پیدا می‌کند و ۴ تای آن‌ها را به پادشاهان ۴ جزیره‌ی بزرگ راجا آمپات تبدیل می‌کند. از سه تای دیگر، یکی به روح تبدیل می‌شود، یکی به زن و دیگری به سنگ.

راجا آمپات

به هر صورت، راجا آمپات حاوی کوه، جنگل، آب، مرجان و کلی عنصر طبیعی دیگر است و  همانطور که در بالا هم گفتم می‌تواند مکانی عالی برای دوست‌داران طبیعت باشد. ضمناً این منطقه آنقدر زیباست که عکاسان مختلف می‌توانند به آن مراجعه کنند و مشغول عکاسی شوند. حتماً عکس‌هایی که ثبت خواهند کرد عالی خواهند شد.

۹ تا از بهترین جزایر راجا آمپات

مجمع‌الجزایر راجا آمپات متشکل است از بیش از ۱۵۰۰ جزیره، که البته اکثر قریب‌به‌اتفاق این جزایر مساحتی بسیار کم دارند. در میان آن‌ها جزایری هستند که از لحاظ طبیعی و امکانات وضعیتی بهتر دارند. آن‌چه که در ادامه می‌آید، معرفی ۹ تا از بهترین جزایر راجا آمپات است:

۱- جزیره‌ی  Wayag

جزیره‌ی Wayag

Wayag از بهترین جزایر راجا آمپات است. این جزیره هرآن‌چه که از یک طبیعت زیبا انتظار دارید را در خود دارد. بسیاری از کسانی که به قصد غواصی به راجا آمپات می‌روند، مقصد اصلی‌شان همین جزیره است. پوشش گیاهی سرسبز، آب‌های نیلگون و همچنین ارتفاعاتی برای داشتن چشم‌اندازی فوق‌العاده از سایر جزایر از جمله دارایی‌های این جزیره‌ی زیبا هستند.

۲- جزیره‌ی Kri

جزیره‌ی Kri

این جزیره ساده‌تر از جزیره‌ی قبلی است، اما با این حال بسیار اند کسانی که برای تفریح وارد آن می‌شوند. در این جزیره امکان غواصی وجود دارد و همچنین می‌توان از تماشای مناظر آن نیز لذت برد. افزون بر این، یک روستای کوچک در آن واقع است که مردمان محلی آن روستا به آموزش ماهیگیری در آن می‌پردازند.

۳- جزیره‌ی Yeben

جزیره‌ی Yeben

این جزیره سواحلی عالی دارد و اگر به‌دنبال لذت‌بردن از سواحل زیبا هستید می‌توانید به جزیره‌ی یبن بروید و از زیبایی‌های آن حظ کنید. ضمناً در اطراف این جزیره هم امکان قایق‌سواری وجود دارد.

۴- جزیره‌ی Gam

جزیره‌ی Gam | راجا آمپات

این جزیره پر است از چشم‌انداز‌های جنگلی و تپه‌ای. در آن انواع پرندگان خوش‌رنگ و خوش‌صدا هم می‌زیند و بنابراین در این جزیره و خصوصاً در جنگل‌های‌اش که قدم بزنید می‌توانید از صدای خوشِ پرندگان هم لذت ببرید. در جزیره‌ی Gam امکان قایقرانی و همچنین تماشای دلفین‌ها هم وجود دارد.

۵- جزیره‌ی Kofiau

جزیره‌ی Kofiau

طبیعت این جزیره هم فوق‌العاده است و همچون جزیره‌ی Gam، این جزیره هم مأمن و خانه‌ی پرندگان خوش‌رنگ و خوش‌صدا است. سواحل این جزیره فوق‌العاده اند و نکته‌ی متفاوتی که در آن وجود دارد این است که قبایل بومی در این جزیره زندگی می‌کنند و زندگی‌شان فارغ است از جلوه‌های مدرن. می‌توانید در این جزیره با این مردم هم صحبت شوید و از رسم و رسوم‌شان بپرسید. در آخر آن که تنوع زیست دریایی هم در این جزیره وضعیت خوبی دارد.

۶- جزیره‌ی Waigeo

جزیره‌ی Waigeo

این جزیره بزرگ‌ترین جزیره‌ی راجا آمپات است و جزو پیشرفته‌ترین جزایر آن منطقه به شمار می‌رود. اگر با کشتی به راجا آمپات سفر کنید، احتمالاً این جزیره نخستین جزیره‌ای باشد که به آن وارد می‌شوید. جمعیت این جزیره از سایر جزایر بزرگ راجا آمپات بیش‌تر است و امکانات بیش‌تری هم دارد. در این جزیره می‌توان با مردم روستای آربورک [Arborek] هم‌صحبت شد و البته در آب‌های اطراف آن به غواصی پرداخت.

۷- جزیره‌ی Misool

جزیره‌ی Misool

این جزیره از بهترین و زیباترین جزایر راجا آمپات است. Misool در جنوب راجا آمپات واقع شده و برخوردار از زیستنده‌های دریایی زیاد، تخته‌سنگ‌های مرتفع، غارهای باستانی، طبیعت سرسبز و آب‌های نیلگون است.

۸- جزیره‌ی Pianemo

جزایر راجا آمپات | جزیره‌ی Pianemo

اگر بخواهید به دنبال تصویری زیبا از جزایر راجا آمپات باشید، به احتمال بسیار زیاد در وهله‌ی اول با تصویری از جزیره‌ی Pianemo مواجه می‌شوید. در واقع جزیره‌ی Pianemo یک جزیره نیست بلکه متشکل از چندین جزیره‌ی کوچک است و همین کوچک‌بودن جزایر و سرسبزی‌شان موجب شده که از آن‌ها با عنوان نمایندگان زیبایی راجا آمپات یاد شود.

در این جزیره بهترین کاری که می‌توان انجام داد نه غواصی و قایق‌سواری، بلکه تماشای چشم‌انداز و عکاسی است.

۹- جزیره‌ی Rufus

این جزیره به مقصد برخی از تورهای راجا آمپات تبدیل شده. مردابی عالی دراین جزیره است و همچنین شرایط برای پیاده‌روی در کنار ساحل و تماشای مرداب زیبای آن فراهم است. در آب‌های اطراف این جزیره هم برخی به شنا کردن می‌پردازند.

کارهایی که می‌توان در راجا آمپات انجام داد

در بالا هنگامی که به‌اختصار در مورد هر یک از بهترین جزایر راجا آمپات بحث می‌کردم، به کارهایی که می‌توان در جزیره‌های راجا آمپات اندونزی انجام داد اشاره داشتم، اما  بد نیست برخی از کارهایی که می‌توان در این منطقه از کشور اندونزی انجام داد را فهرست کنم. این کارها را کسانی معرفی کرده‌اند که خود به این منطقه سفر کرده‌اند و تجربه‌ی انجام این کارها را داشته‌اند:

۱- غواصی اسکوبا

غواصی اسکوبا در راجا آمپات

غواصی اسکوبا در راجا آمپات

در راجا آمپات زندگی دریایی برقرار است و طبیعی است که انجام انواع غواصی از جمله غواصی اسکوبا در آب‎های اطراف جزایر راجا آمپات امکان‌پذیر باشد. اگر از کسانی هستید که به غواصی اسکوبا علاقه‌مند اند، می‌توانید به این منطقه سفر کنید و در طبیعتی خارق‌العاده در کنار موجودات دریایی‌ای همچون دلفین، نهنگ و … به غواصی اسکوبا بپردازید.

۲- اسنورکلینگ

افزون بر آن که می‌توانید در عمق آب‌های آن منطقه به غواصی بپردازید، می‌توانید در سطح آب هم به گشت و گذار در آب‌های این منطقه بپردازید یا اصطلاحاً اسنورکلینگ انجام دهید. بنابراین اگر غواصی اسکوبا از ورزش‌های مورد علاقه‌تان یا در توانایی‌تان نیست، می‌توانید اسنورکلینگ را انجام دهید.

۳- تماشای منظره‌ی فوق‌العاده‌ی غروب خورشید

غروب راجا آمپات

در مناطقی همچون راجا آمپات که طبیعت به بهترین شکل خود حضور دارد و آب‌های اقیانوس همه‌جا را پوشانده‌اند، می‌توان لخت و عور غروب خورشید را تماشا کرد. در چنین مکان‌هایی تماشای غروب خورشید، به دور از جنگلِ آهنِ مدرن، لذتی خاص و صفایی متفاوت دارد و این امر را کسانی که تا کنون به آن منطقه رفته‌اند ذکر کرده‌اند.

۴- کشتی‌سواری

در آن منطقه، هستند برخی کشتی‌ها که امکان کشتی‌سواری را فراهم ساخته‌اند. اگر تا کنون تجربه‌ی هیجان‌انگیز کشتی‌سواری نداشته‌اید و یا داشته‌اید و خواهان تجربه‌ی دوباره‌ی آن هستید، آب‌های راجا آمپات منتظرتان هستند.

۵- تماشای زیبایی‌های محیط در جزیره‌ی Wayag

در جزیره‌ی وایاگ، ارتفاعاتی برای تماشای محیط زیبای اطراف وجود دارند. در این منطقه می‌توان پیش از انجام ورزش‌های آبی به بالای ارتفاعات رفت و به تماشای محیط اطراف پرداخت و صفایی متفاوت را تجربه کرد.

۶- تماشای زیبایی‌های محیط در جزیره‌ی Pianemo

جزیره Pianemo جزیره Pianemo

همانطور که در بالا هم گفتم، این جزیره نماد زیبایی کلیت راجا آمپات است. در تصاویر هم مشخص است که زیبایی‌های این جزیره فوق‌العاده است و از بهترین مناظر برای عکاسی‌کردن و نقاشی‌کشیدن به شمار می‌رود. در این منطقه نیز همچون جزیره‌ی وایاگ، می‌توان چشم‌اندازی رؤیایی از محیط داشت و از دیدن محیطی به زیبایی بهشت حظ برد. در این جزیره یک بنای مرتفع وجود دارد که می‌توانید از پله‌های آن بالا بروید و از فرای این بنا، به یکی از زیباترین مناطق طبیعی روی کره‌ی زمین بنگرید.

کسانی که از زندگی آپارتمانی به تنگ آمده‌اند، افرادی که افسرده شده‌اند و زندگی برای‌شان حالت یکنواختی گرفته، می‌توانند به راجا آمپات بروند و خود را به ویوی ALL در این جزیره برسانند و به تماشای یکی از بهترین چشم‌اندازهایی که بر روی کره‌ی زمین وجود دارد بنشینند.

۷- ماجراجویی در سرزمین‌های ناشناخته

بسیاری از مناطق راجا آمپت غیر مسکونی هستند و از این رو تا حدی دست‌نخورده اند. اگر اهل ماجراجویی هستید و از تجربه‌ی کارها و مکان‌های جدید لذت می‌برید، راجا آمپات می‌تواند مکانی مناسب برای‌تان باشد. در برخی از جزیره‌های این منطقه غارهایی وجود دارند که اگر اندکی اهل ریسک باشید می‌توانید وارد آن‌ها شوید و از درون‌شان مطلع گردید.

 

یکی از کسانی که جزئیات سفرش به این منطقه را نوشته، می‌نویسد در آن منطقه توانسته غاری را کشف کند و جرأت به خرج دهد و وارد آن شود. زمانی که وارد شده گونه‌های مختلفی از حیوانات را دیده از عنکبوت گرفته تا خفاش. خود محیط غار هم گویا بسیار زیبا و چشم‌نواز بوده.

شما هم می‌توانید از این ماجراجویی‌ها کنید و از کشف رمز و راز لذت ببرید.

۸- آشنایی با فرهنگی جدید، نحوه‌ی زیستنی جالب

جهان ما بزرگ است و پر رمز و راز. همین بزرگی موجب شده که در جای‌جای آن افرادی بزیند که فرهنگی بسیار متفاوت از فرهنگ ما دارند و برخی‌شان هیچ برای‌مان قابل درک نیستند. مردمانی که قبیله‌ای زندگی می‌کنند و نوع زندگی‌شان همچون نوع زیستن بسیاری از قبایل چند سده‌ی پیش است، بیش‌تر برای‌مان قابل درک نیستند و همین موضوع خود می‌تواند جذابیت برخورد با آن‌ها و آشنایی با فرهنگ‌شان را برای‌مان بیش‌تر کند.

مردم راجا آمپات اندونزی

چنان‌که در بالا هم اشاره کردم برخی از جزایر آن منطقه مسکونی اند و خصوصاً یک روستای فوق‌العاده با نام Arborek در جزیره‌ی Waigeo وجود دارد که مردم‌اش به‌شکل قبیله‌ای می‌زیند و عناصر فرهنگی قابل‌توجهی دارند. به این منطقه که سر بزنید می‌توانید با مردم‌اش همراه شوید و پی به کلیت زندگی‌شان ببرید. باورم این است که گشت‌وگذار در سرزمین‌های مختلف و پی‌بردن به نحوه‌های زیستن متفاوت می‌تواند تلنگری باشد برای کسانی که حقیقت را صرفاً در دست خود می‌دانند و گمان‌شان این است که تنها نحوه‌ی زندگی آن‌ها و روش آن‌ها برای تشخیص خوب و بد درست است.

چند نکته در ارتباط با راجا آمپات

۱- در پاپوا غربی مصرف هر نوع نوشیدنی الکلی ممنوع است.

۲- در این منطقه به ندرت دستگاه خودپرداز پیدا می‌شود، بنابراین بهتر است پول نقد به همراه داشته باشید؛ آن هم با بهترین امنیت.

۳- دلار رونق کمتری در راجا آمپات دارد و بهتر است روپیه اندونزی به همراه داشته باشید.

۴- لباس گرم به همراه داشته باشید. در این منطقه هوا گرم است، اما برخی اوقات به یک باره باران می‌بارد و پس از آن سوز سردی بر محیط چیره می‌شود و اگر لباس گرم به همراه نداشته باشید ممکن است نتوانید لحظات خوبی را سپری کنید.

۵- نظری هم به مردم محلی آن منطقه داشته باشید. بد نیست هنگامی که به آن منطقه سفر می‌کنید دست خالی نروید و خصوصاً برای کودکان‌شان لباس، وسایل بازی و یا دفتر و کتاب و لوازم تحریر ببرید.

دسترسی به راجا آمپات

راجا آمپات در جزیره‌ای به نام گینه‌ی نو و در ایالت پاپوای غربی واقع شده. برای آن که به این منطقه بروید باید اول به sorong بروید. Sorong کمترین فاصله را تا راجا آمپات دارد و البته دسترسی به آن ساده‌تر است. وقتی که به فرودگاه سورونگ رسیدید باید با تاکسی از فرودگاه به بندر سورونگ بروید. در بندر کشتی‌ها و قایق‌هایی برای رساندن شما به جزایر اصلی راجا آمپات وجود دارند.

ویدئویی کوتاه از راجا آمپات

سخن آخر

در این نوشتار به همراه یکدیگر مروری بر کلیت راجا آمپات داشتیم و دیدیم که چه منطقه‌ی زیبا و آرامش‌بخشی است. کسانی که به اندونزی سفر می‌کنند باید حتماً برنامه‌ی رفتن به این منطقه از اندونزی را بچینند و یک روز کامل را در این منطقه به سر کنند.

برای سفر به اندونزی و دیدنِ دیدنی‌های این کشور می‌توانید از خدمات تور اندونزی مرکز ساحل شنی درخشان استفاده کنید. شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ در اختیار شماست تا با تماس با آن بتوانید با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید.

منابع: theculturetrip 1 | theculturetrip 2  | wanderlustchloe | traveltomtom

ارسال پاسخ

1 × دو =