آن‌چه که باید در مورد وضعیت رانندگی در ایتالیا بدانید

رانندگی در ایتالیا، مثل رانندگی در هر کشور دیگر، قوانین نوشته و نانوشته‌ی خود را دارد و تنها درصورت آشنایی با آن‌هاست که می‌توان رانندگی ایمن را در این کشور تجربه کرد. در این نوشتار به قوانین رانندگی در ایتالیا می‌پردازیم و به مهم‌ترین نکاتی که توجه به آن‌ها می‌تواند به شما در رانندگی‌ای بی‌دردسر در این کشور کمک کند اشاره می‌کنیم.

ضمناً این امکان برای شما فراهم است که در صورتی که بخواهید به ایتالیا سفر کنید از تور ایتالیا مرکز ساحل شنی استفاده کنید. برای دریافت اطلاعات کامل در مورد تور ایتالیا و رزرو این تور می‌توانید با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید. ضمناً اخذ ویزای شینگن ایتالیا و وقت سفارت ایتالیا هم از دیگر خدمات ساحل شنی برای متقاضیان سفر به ایتالیا هستند.

نکاتی درباره‌ی رانندگی در ایتالیا

سیستم حمل و نقل عمومی در شهرهای مختلف ایتالیا از جمله سیستم حمل و نقل عمومی در رم، سیستم حمل و نقل عمومی در میلان و سایر شهرها آن‌قدر کامل و گسترده است که اکثر شهروندان این کشور ترجیح می‌دهند با استفاده از وسایل نقلیه‌ی عمومی در سطح شهر تردد کنند و اتومبیل‌های شخصی خود را بیش‌تر برای سفرهای کوتاه‌مدت به حومه‌ی شهر و دیدنی‌هایی که دسترسی به آن‌ها با وسایل نقلیه‌ی عمومی میسر نیست به کار می‌برند.

شما نیز می‌توانید با استفاده از وسایل نقلیه‌ی عمومی به راحتی به بسیاری از قسمت‌های مختلف این کشور دسترسی داشته باشید اما به هر صورت اگر قصد دارید با استفاده از اتومبیل شخصی یا کرایه‌ای در این کشور تردد کنید لازم است با قوانین این کشور آشنا باشید تا با جریمه‌شدن، متوقف‌شدن توسط پلیس یا ضبط تصویرتان حین ارتکاب جرایم رانندگی مواجه نشوید. برخی از قوانین رانندگی مثل Zona Traffico Limitado مختص کشور ایتالیا هستند، پس تنها نمی‌توانید به اطلاعات‌تان درباره‌ی قوانین کلی راهنمایی و رانندگی بسنده کنید. در ادامه به مهم‌ترین نکاتی که باید برای رانندگی در ایتالیا به خاطر داشته باشید اشاره خواهیم کرد.

رانندگی در ایتالیا

۱- برای رانندگی در ایتالیا باید گواهینامه‌ی رانندگی معتبر داشته باشید

برای رانندگی قانونی در ایتالیا لازم است حتماً گواهینامه‌ی رانندگی‌ای که مورد تأیید قوانین رانندگی این کشور باشد را همراه داشته و حتماً دست‌کم ۱۸ ساله باشید. درصورتی‌که گواهینامه‌ی رانندگی شما در کشوری خارج از اتحادیه‌ی اروپا صادر شده باشد لازم است علاوه بر گواهینامه‌ی اصلی خود گواهینامه‌ی بین‌المللی (IDP) را نیز همراه داشته باشید. اگر گواهینامه‌ی بین‌المللی رانندگی ندارید می‌توانید به‌راحتی و بدون آزمون دوباره‌ی راهنمایی و رانندگی آن را دریافت کنید. درواقع می‌توان گواهینامه‌ی بین‌المللی رانندگی را ترجمه‌ی رسمی گواهینامه‌ی اصلی شما به شمار آورد.

علاوه بر گواهینامه‌ی رانندگی حتماً کارت شناسایی معتبر خود را نیز حین رانندگی همراه داشته باشید.

۲- داشتن بیمه برای رانندگی قانونی الزامی است

داشتن بیمه‌ی مسئولیت برای رانندگی در ایتالیا ضروری است. شما می‌توانید یک بیمه‌نامه‌ی گرین کارت را هنگام ورود به این کشور، در مرز، برای ۱۵، ۳۰ یا ۴۵ روز بخرید.

۳- استفاده از تلفن همراه هنگام رانندگی در ایتالیا جریمه‌ای سنگین دارد

استفاده از تلفن همراه برای مکالمه یا بدتر از آن برای ارسال پیام هنگام رانندگی تقریباً در تمامی نقاط جهان جریمه دارد، اما قوانینی که به تازگی در این ارتباط در ایتالیا به تصویب رسیده‌اند جریمه‌هایی بسیار سنگین را برای این تخلف درنظر گرفته‌اند و رانندگانی که به علت استفاده از تلفن همراه حین رانندگی توسط پلیس متوقف شوند ممکن است حتی با تعلیق اجازه‌ی رانندگی تا دو ماه هم مواجه شوند.

۴- باید جریمه را بلافاصله پس از دریافت برگه‌ی جریمه پرداخت کنید

اگر شهروند یکی از کشورهای اتحادیه‌ی اروپا نیستید و به‌خاطر تخلف رانندگی توسط پلیس ایتالیا متوقف شده‌اید، باید در همان محل و بلافاصله پس از دریافت برگه‌ی جریمه، جریمه‌ی خود را پرداخت کنید در غیر این صورت پلیس خودروی شما را توقیف خواهد کرد.

۵- مصرف مشروبات الکلی پیش از رانندگی و حین آن جرم است

در ایتالیا نیز مثل بسیاری از دیگر کشورهای اروپایی برخورد شدیدی با رانندگانی که پیش از رانندگی و یا در حین آن مشروبات الکلی مصرف کرده و می‌کنند می‌شود. حداکثر میزان الکل موجود در خون برای رانندگی در این کشور ۰٫۰۵ درصد است و افرادی که الکل موجود در خون‌شان بیش از این مقدار باشد به حکم‌های قانونی سنگینی، حتی حبس و ارائه‌ی خدمات اجتماعی رایگان، محکوم خواهند شد.

۶- نسبت به تابلوهای ZTL هشیار باشید

همان‌طور که اشاره کردیم قانون Zona Traffico Limitado یا همان ZTL در ایتالیا قانونی بسیار مهم برای رانندگان است. بسیاری از شهرهای ایتالیا، حتی شهرهای کوچک آن و به‌خصوص در اطراف قسمت‌های تاریخی، تابلوهایی دارند که روی آن‌ها این عبارت درج شده و این به این معناست که شما نمی‌توانید با خودروی خود در منطقه‌ی اطراف تابلو تردد کنید. برای تردد در مناطقی که دارای محدودیت ترافیکی هستند نیاز به مجوز دارید و درصورتی‌که هتل محل اقامت شما در یکی از این محدوده‌ها واقع شده باشد احتمالاً می‌توانید این مجوز را از هتل دریافت کنید.

درصورت ورود به مناطقی که دارای محدودیت ترافیک هستند به احتمال زیاد توسط پلیس متوقف و جریمه خواهید شد، اما حتی اگر این اتفاق هم نیفتد دوربین‌های تعبیه‌شده در این خیابان‌ها تصویر پلاک اتومبیل شما را دریافت می‌کنند و پس از چند روز تا چند ماه جریمه‌ی آن از طریق ایمیل یا توسط شرکتی که خودرو را از آن کرایه کردید به شما ابلاغ می‌شود.

۷- برای مسیریابی تنها به GPS اتکا نکنید

اگرچه جی‌پی‌اس سیستمی بسیار مفید برای مسیریابی است، اتکای محض به آن می‌تواند باعث به ‌دردسر افتادن‌تان شود. از آن‌جا که مناطق مختلف در شهرهای ایتالیا، درست مثل تهران، دارای اسامی مشابه هستند این امکان وجود دارد که در یافتن مسیر درست خود سردرگم شوید. گذشته از این ممکن است نقشه‌ی جی پی اس آپدیت نباشد و شما را به خیابان‌هایی هدایت کند که دارای محدودیت تردد خودروهای شخصی بوده و یا یک‌طرفه هستند. پیشنهاد می‌کنیم علاوه بر استفاده از جی پی اس از نقشه‌هایی که دفاتر گردشگری در اختیار مسافران قرار می‌دهند، تابلوهای راهنمای شهری و دیگر ابزارهای مسیریابی نیز بهره بگیرید.

رانندگی در ایتالیا

۸- حق تقدم با خودروهای سمت راست است

به‌طور کلی در شرایط عادی حق تقدم با خودروهای سمت راست است و بنابراین درصورتی‌که به یک تقاطع یا چهارراه رسیدید ابتدا اجازه دهید خودرویی که در سمت راست شما قرار دارد حرکت کند. درصورتی‌که قصد دارید وارد فلکه شوید ابتدا راه را در اختیار خودروهایی قرار دهید که پیش از شما وارد فلکه شده و در حال دورزدن هستند. استفاده از چراغ راهنما تا پس از خروج کامل از فلکه الزامی است.

۹- در جاده‌ها همواره چراغ‌های جلوی خودرو را روشن نگاه دارید

بر اساس قوانین رانندگی در ایتالیا درصورتی‌که قصد دارید در بزرگ‌راه‌ها و جاده‌های این کشور تردد کنید باید همواره، چه در روز و چه در شب، چراغ‌های جلوی خودرو را روشن نگاه دارید.

۱۰- برای استفاده از بسیاری از بزرگ‌راه‌ها باید عوارض پرداخت کنید

در ایتالیا بزرگ‌راه‌هایی به نام کلی autostrada وجود دارند که با یک حرف A و یک شماره، به عنوان نمونه A1، نام‌گذاری می‌شوند و تابلوهای مربوط به آن‌ها سبزرنگ هستند. برای استفاده از این بزرگ‌راه‌ها باید عوارض پرداخت کنید. هنگام ورود به این autostrada یک بلیط دریافت خواهید کرد و پس از رسیدن به پایان آن با ارائه‌ی بلیط به کیوسک، عوارض استفاده از بزرگ‌راه را پرداخت خواهید کرد. دقت داشته باشید که برای پرداخت عوارض autostrada نمی‌توانید از کارت‌های اعتباری استفاده کنید و بنابراین پیش از ورود به بزرگ‌راه‌ها از همراه‌داشتن پول خرد مطمئن شوید.

۱۱- سرعت خودروها با استفاده از دوربین ‌های مخصوص کنترل می‌شود

حداکثر سرعت مجاز در شرایط عادی در بزرگ‌راه‌های اصلی ایتالیا ۱۳۰ کیلومتر بر ساعت (۸۰ مایل در ساعت)، در بزرگ‌راه‌های غیر اصلی خارج از مناطق اصلی شهری ۱۱۰ کیلومتر بر ساعت (۶۸ مایل در ساعت) و در جاده‌های محلی ۹۰ کیلومتر در ساعت (۵۶ مایل در ساعت) است. مسلماً حداکثر سرعت مجاز همواره معادل این اعداد نیست و در شرایط مختلف جاده و همچنین شرایط مختلف آب‌وهوایی تغییر می‌کند. برای جلوگیری از جریمه‌شدن برای داشتن سرعت غیرمجاز، حتماً به تابلوهای هشداردهنده درباره‌ی حداکثر سرعت مجاز توجه داشته باشید. سرعت مجاز رانندگی در قسمت‌های مختلف جاده و بزرگ‌راه‌ها از طریق تابلوهایی سفید و قرمز بر حسب کیلومتر بر ساعت به رانندگان اعلام می‌شود.

سرعت رانندگان در ایتالیا از دو طریق سنجیده می‌شود: Autovelox و Sistema Tutor. از Autovelox در بیش‌تر بزرگ‌راه‌های بیرون‌شهری و حتی در بزرگ‌راه‌های داخل شهر استفاده می‌شود. این دستگاه شبیه یک جعبه‌ی بزرگ است که در آن یک دوربین برای تصویربرداری از پلاک خودروهایی که دارای سرعت غیرمجاز هستند قرار داده شده است. درصورتی‌که سرعت غیرمجاز داشته باشید و پلاک خودروی شما توسط این دستگاه ضبط شده باشد پس از مدتی، که حتی ممکن است به یک سال هم برسد، برگه‌ی جریمه را دریافت خواهید کرد و این برای خودروهای کرایه‌ای نیز صادق است. در نزدیکی این دستگاه‌ها تابلویی هشداردهنده قرار دارد که روی آن عبارت Polizia Stradale, controllo electronico della velocita به معنی “پلیس ترافیک، کنترل الکترونیک سرعت” درج شده است.

Sistema Tutor سیستمی دیگری برای کنترل سرعت خودروهاست که بیشتر در بزرگ‌راه مورد استفاده قرار می‌گیرد. نحوه‌ی کار این سیستم به این صورت است که زمانی که یک خودرو از زیر یکی از دوربین‌های آن عبور می‌کند، این دوربین تصویری از پلاک خودرو ضبط می‌کند. هنگامی که همان خودرو به دوربین بعدی می‌رسد، تصویر دیگری از پلاک او ضبط می‌شود و میانگین فاصله‌ی بین این دو تصویر باید حداکثر ۱۳۰ کیلومتر بر ساعت باشد و در غیر این صورت راننده جریمه خواهد شد و جریمه‌ی او یا از طریق ایمیل یا از طریق شرکتی که خودرو را از آن کرایه کرده به دستش می‌رسد.

۱۲- تا حد امکان در مرکز شهرهای ایتالیا رانندگی نکنید

رانندگی در ایتالیا

بعضی از قسمت‌ها از جمله مراکز شهرها، قسمت‌های تاریخی و … دارای خیابان‌هایی باریک و بسیار پرترافیک هستند و گذشته از خودروها تعداد زیادی موتورسوار، دوچرخه‌سوار و … در این خیابان‌ها تردد می‌کنند که در بسیاری موارد قوانین رانندگی را رعایت نکرده و توجهی به علائم راهنمایی و رانندگی نمی‌کنند. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم درصورتی‌که قصد دارید به چنین مکان‌هایی بروید و یا برای رسیدن به مقصدتان ناچارید از این خیابان‌ها عبور کنید، تا حد امکان از وسایل نقلیه‌ی عمومی یا تاکسی استفاده کنید.

۱۳- مراقب جاده‌های بدون گاردریل و مه‌گرفته باشید

برخی از بزرگ‌راه‌ها و جاده‌ها در ایتالیا، به‌خصوص جاده‌های روستایی، باریک هستند و گاردریل ندارند. گذشته از این در فصل زمستان جاده‌های شمالی کشور در بسیاری از اوقات مه‌گرفته هستند و درنتیجه میدان دید رانندگان در آن‌ها محدودتر از شرایط عادی است. بهتر است برای رانندگی در این جاده‌ها احتیاط بیش‌تری به خرج دهید و اگر راننده‌ی متبحری نیستید وارد این جاده‌ها نشوید. درصورتی‌که قصد دارید با استفاده از اتومبیل کرایه‌ای در جاده‌های شمالی ایتالیا تردد کنید خودروهایی را کرایه کنید که مجهز به لامپ‌های مه‌شکن باشند.

۱۴- یک‌شنبه‌ها بهترین فرصت برای رانندگی در بزرگ‌راه‌هاست

کامیون‌ها نمی‌توانند یک‌شنبه‌ها در بزرگ‌راه‌ها تردد کنند و به همین سبب این روزها مناسب‌ترین زمان برای استفاده از بزرگ‌راه‌ها برای رفتن به مقاصد نسبتاً دور، مثلاً از رم به میلان، است. البته دقت داشته باشید که جاده‌های ساحلی در این روزها در فصل تابستان پرترافیک هستند. گذشته از این بهتر است سفر به دریاچه‌های شمالی را به روزهای میانی هفته موکول کنید چرا که جاده‌های اطراف این دریاچه‌ها آخرهفته‌ها شلوغ هستند.

۱۵- با کلمات پرکاربرد هنگام رانندگی در ایتالیا آشنا شوید

بهتر است پیش از سفر به ایتالیا با برخی از کلمات پرکاربردی که ممکن است حین رانندگی به آن‌ها بربخورید آشنا شوید. destra به معنی راست، sinistra به معنی چپ، dritto به معنی مستقیم، uscita به معنی خروج و pedaggio به معنی عوارض نمونه‌هایی از این کلمات هستند.

چند نکته‌ی دیگر در ارتباط با رانندگی در ایتالیا

رانندگی در ایتالیا

  • توجه داشته باشید که حتی اگر در جلوترین ردیف خودروهای پشت چراغ قرمز قرار گرفته باشید باز هم نمی‌توانید تا پیش از سبزشدن چراغ به سمت راست بپیچید.
  • درصورتی‌که با یک اتوبوس مدرسه که برای سوار یا پیاده‌کردن دانش‌آموزان متوقف شده است مواجه شدید باید تا پیش از حرکت اتوبوس توقف کنید.
  • بستن کمربند ایمنی در تمامی مدتی که در خودرو هستید اجباری است.
  • کودکانی که کم‌تر از ۳۶ کیلوگرم وزن یا کم‌تر از ۱۵۰ سانتی‌متر قد دارند باید از صندلی‌های مخصوص کودکان در خودرو استفاده کنند و حتماً در صندلی‌های عقب خودرو سوار شوند.
  • اگر قصد دارید خودروی خود را در یکی از خیابان‌های شهر پارک کنید، آن را در سمت راست خیابان پارک نمایید و دقت داشته باشید که برای پارک خودروی خود در خیابان‌هایی که با تابلوی Blue Zone نشان داده شده‌اند باید پارکینگ دیسک با حداقل یک ساعت اعتبار همراه داشته باشید و می‌توانید آن را از دفاتر گردشگری تهیه کنید.
  • درصورتی‌که دچار سانحه‌ی رانندگی شدید یا به هر علت دیگری به کمک نیاز داشتید می‌توانید با استفاده از شماره‌تلفن‌ ۱۱۳ با پلیس، ۱۱۵ با آتش‌نشانی و ۱۱۸ با آمبولانس تماس بگیرید.
  • رانندگان ایتالیایی اگرچه، به‌ویژه در بزرگ‌راه‌ها، تند می‌رانند اما عموماً در رانندگی خشونت به خرج نمی‌دهند. اگر شما هم مجبور به رانندگی سریع بودید حتماً از لاین سمت راست بزرگ‌راه استفاده کنید و لاین چپ را به خودروهایی که سرعت کم‌تری دارند واگذارید.
  • علاوه بر گواهینامه‌ی رانندگی، مدرک شناسایی معتبر و پاسپورت و گواهینامه‌ی بین‌المللی رانندگی باید جلیقه‌ی ایمنی با رنگی که در تاریکی شب هم مشخص باشد، مثل فسفری و همچنین ابزارهای مثلث شکلی با رنگ فسفری و … برای قراردادن در اطراف خودرو درصورت بروز تصادف را نیز در خودرو همراه داشته باشید. علاوه بر این پیشنهاد می‌کنیم افزون بر این موارد لاستیک یدکی و کپسول آتش‌نشانی نیز در خودرو داشته باشید.
  • پمپ‌بنزین‌های داخل شهر معمولاً بین ساعات ۷ صبح تا ۷ عصر باز هستند، اما در بزرگ‌راه‌ها پمپ‌بنزین‌های ۲۴ ساعته نیز فعال‌اند.
  • جهت رانندگی در ایتالیا مشابه جهت رانندگی در ایران است.

کرایه‌ی خودرو در ایتالیا

برای آن‌که بتوانید از یکی از شرکت‌های کرایه‌ی خودرو در ایتالیا اتومبیل کرایه کنید لازم است حداقل یک سال از تاریخ صدور گواهینامه‌ی رانندگی‌تان گذشته باشد. شرکت‌های کرایه‌ی خودرو در این کشور علاوه بر این رویه‌های مختلفی را برای کرایه‌ی اتومبیل به گروه‌های سنی مختلف پیش می‌گیرند. به‌عنوان مثال برخی از این شرکت‌ها برای کرایه‌ی خودرو به افراد زیر ۲۵ سال مبلغ بیش‌تری دریافت می‌کنند.

پیشنهاد می‌کنیم درصورتی‌که تصمیم دارید از یک شرکت کرایه‌ی خودرو اتومبیل کرایه کنید دنبال شرکت‌هایی که ارزان‌ترین قیمت‌ها را به شما پیشنهاد می‌کنند نباشید، چرا که این شرکت‌ها در اغلب موارد هنگام انتخاب اتومبیل یا زمانی که می‌خواهید اتومبیل را تحویل دهید مبالغی اضافه بر آن‌چه در ابتدا ذکر کرده‌اند را از شما دریافت می‌کنند. بهتر است برای کرایه‌ی خودرو به شرکت‌های معتبری مثل Auto Europe مراجعه کنید. این شرکت هزینه‌های کرایه‌ی خودرو را به‌صورت شفاف و کامل در اختیارتان قرار می‌دهد و علاوه بر این با کرایه‌ی خودرو از آن می‌توانید از مزایای دیگری از جمله بیمه و پشتیبانی ۲۴ ساعته به زبان انگلیسی بهره‌مند شوید. برای راحتی بیش‌تر می‌توانید پیش از ورود به ایتالیا خودروی مورد نیاز خود را به‌صورت آنلاین یا تلفنی رزرو کنید.

در ایتالیا علاوه بر اتومبیل امکان کرایه‌ی موتورسیکلت و اسکوتر نیز وجود دارد اما درصورتی‌که با این کشور و خیابان‌‎ها و جاده‌های آن آشنایی ندارید کرایه‌ی این وسایل نقلیه را پیشنهاد نمی‌کنیم.

سخن آخر

در این نوشتار با قوانین رانندگی در ایتالیا و نکاتی که به خاطر داشتن آن‌ها می‌تواند به رانندگی ایمن و آسوده در این کشور کمک کند آشنا شدیم. مسلماً این نوشتار شامل تمامی جزئیات در ارتباط با رانندگی در کشور ایتالیا نیست و نکات ریز و درشت بسیاری هستند که اطلاع از آن‌ها می‌تواند برای رانندگی خوب در یک کشور مفید باشد. اگر تجربه‌‌ی سفر به این کشور و رانندگی در آن را داشته و اطلاعات بیش‌تری نسب به آن‌چه در این نوشتار آمده دارید، آن‌ها را از طریق قسمت نظرات با ما و دیگر مخاطبان ساحل شنی در میان بگذارید تا دیگر مسافرانی که قصد رانندگی در ایتالیا را دارند آگاهی و اطلاعات بیش‌تری در این ارتباط داشته باشند.

شما عزیزان می‌توانید برای سفر به ایتالیا از تور ایتالیا ساحل شنی استفاده کنید و از مزایایی از جمله رزرو بلیط رفت و برگشت، رزرو هتل با امکان انتخاب هتل، بیمه مسافراتی، گشت شهری نامحدود به‌صورت رایگان، لیدر تور فارسی‌زبان و بسیاری موارد دیگر بهره‌مند شوید. برای دریافت مشاوره‌ی رایگان درباره‌ی تور ایتالیا ساحل شنی با استفاده از شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ با ما تماس بگیرید.

منبع: tripsavvy

ارسال پاسخ