۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

راهنمای حمل و نقل در استانبول

استانبول شهر پرجمعیتی است. افزون بر جمعیت خود استانبول، هر روز و هر ماه گردشگران بسیار زیادی هم در خیابان‌های این شهر پرسه می‌زنند، از همین رو بدیهی است که وسایل حمل و نقل این شهر هم شلوغ باشند. گفته می‌شود روزانه حدود ۵ میلیون نفر در شهر استانبول از وسایل حمل و‌ نقل عمومی استفاده می‌کنند و این یعنی استانبول پس از لندن بیش‌ترین استفاده‌کنندگان از وسایل حمل و‌ نقل عمومی را دارد. همین شلوغی و همین تقاضای زیاد در استانبول برای استفاده از  وسایل حمل و نقل عمومی، موجب شده که از وسایل حمل و نقل عمومی زیادی در شهر استانبول استفاده شود، وسایلی که برخی‌شان در هیچ‌جای تهران و البته سایر شهرهای ایران وجود ندارند. بنابراین گردشگری که تازه به استانبول سفر کرده ممکن است در نگاه نخست نداند که کدامین وسیله‌ی نقلیه‌ی عمومی می‌تواند برای او گزینه‌ای مناسب‌تر باشد. من در این نوشتار از مجله ساحل شنی این بار روی حمل و نقل در استانبول تمرکز دارم. در ادامه توضیح خواهم داد که در استانبول برای حمل و نقل عمومی از چه وسایلی استفاده می‌شود و هر کدام برای چه مسیرهایی و برای چه شرایطی مناسب هستند.

وسایل حمل و نقل در استانبول | حمل و نقل عمومی در استانبول

۱- مترو

حمل و نقل در استانبول

این که مترو را به عنوان اولین وسیله‌ی حمل و نقل در استانبول معرفی کردم به معنای آن نیست که نسبت به سایر وسایل حمل و نقل عمومی در استانبول محبوبیت زیادی دارد. در واقع متروی استانبول صرفاً از سه خط برخوردار است و کلیه‌ی شهر استانبول را دربرنمی‌گیرد. سه خط یا سه لاینِ این مترو به قرار زیر هستند:

  •   M1 [قرمز]: این خط مترو از مبدأ فرودگاه به مقصد Yenikapi حرکت می‌کند. در این مسیر می‌توان به چند تا از قسمت‌های منطقه‌ی اروپایی استانبول دسترسی داشت.
  •   M2 [سبز]: این لاین مترو از مبدأ Yenikapi به مقصد Hacıosman در حرکت است و از طریق آن می‌توان به میدان تکسیم یا تقسیم و همچنین برخی از بهترین مراکز خرید استانبول در قسمت شمالی این شهر دسترسی داشت.
  •   M4 [صورتی]: مبدأ این لاین Kadıköy و مقصد آن Kartal است. متروهایی که در این لاین در حرکت هستند قسمت آسیایی استانبول را به قسمت آناتولی متصل می‌کنند.

هزینه‌ی مترو ثابت است. برای ورود به خط مترو باید ۴ لیر ترکیه به صورت نقد پرداخت کرد، اما اگر از استانبول‌کارت استفاده شود هزینه برابر است با ۲٫۳ لیر ترکیه. در ادامه در مورد استانبول‌کارت توضیح خواهم داد. ضمناً مترو هر روزه از ساعت ۶ صبح تا ۱۲ شب فعالیت دارد.

۲- تراموا

حمل و نقل در استانبول

تراموا یکی دیگر از وسایل حمل و نقل در استانبول است. در استانبول چند لاین برای تراموا وجود دارد که دوتای آن‌ها کاملاً برعکس هم هستند. تراموای T1 یا Kabataş-Bağcılar از شهر جدید عبور می‌کند و به‌واسطه‌ی آن می‌توان به فرودگاه آتاتورک، میدان سلطان احمد و حتی به نزدیکی میدان تقسیم یا تکسیم رسید.

تراموای T4 یا Mescid-i Selam-Topkapı مخصوص کسانی است که خواهان بازدید از دیدنی‌های مشهور استانبول در شهر قدیم استانبول هستند.

یک تراموای نوستالژیک هم در استانبول واقع است که از لاین T2 در قسمت اروپایی به لاین T3 در قسمت آسیایی می‌رسد.

مزیت قابل‌توجهی که استفاده از تراموا در استانبول دارد این است که هم سرعت آن معتدل است و هم آن که به خوبی می‌توان در آن با کلیت شهر استانبول آشنا شد و بسیاری از مکان‌ها را از پشت شیشه دید. ترامواها نیز همچون متروها از ساعت ۶ صبح تا ۱۲ شب فعالیت می‌کنند.

۳- تاکسی

حمل و نقل در استانبول

همچون هر شهری در سطح جهان، یکی از وسایل حمل و نقل استانبول تاکسی است. به‌راستی که تاکسی در استانبول از بدترین وسایل حمل و نقل است. با تاکسی نمی‌توان فواصل دور از هم را در استانبول طی کرد، مگر آن که کسی مشکلی با تحمل‌کردن ترافیک سرسام‌آورِ استانبول نداشته باشد. استانبول شهر شلوغی است و  این امر بیش از هر مکان دیگر، خود را در خیابان‌های این شهر از طریق ترافیک‌های سنگین نشان می‌دهد. با وجودی که کرایه‌ی تاکسی در استانبول چندان بالا نیست ولی پیشنهاد می‌کنم اگر به استانبول سفر کردید برای رفت و آمد در سطح این شهر از تاکسی‌ها استفاده نکنید، اما اگر هم استفاده کردید حتماً از راننده بخواهید که تاکسی‌متر را روشن کند و دست‌آخر پولی را به او پرداخت کنید که تاکسی‌متر نشان می‌دهد، مگر آن که در حین راه توقف‌های زیادی داشته باشید که البته هزینه‌ی آن‌ها جداگانه حساب می‌شود.

۴- متروبوس

حمل و نقل در استانبول

یکی از وسایل منحصربه‌فرد در استانبول برای حمل و نقل، متروبوس است. متروبوس در استانبول از ۸ لاین برخوردار است که از این ۸ لاین، ۲ تای آن‌ها شلوغ‌تر و مهم‌تر هستند: یکی لاین ۳۴Z یا Zincirlikuyu – Söğütlüçeşme که می‌تواند مسافران را از قسمت اروپایی استانبول به قسمت آسیایی این شهر ببرد و دیگری لاین ۳۴ یا  Avcılar – Zincirlikuyu که مقصد آن خط متروی M1 و خط تراموای T1 است. برخلاف تراموا و مترو، مدت‌زمان فعالیت متروبوس در استانبول ۲۴ ساعته است. ضمناً هزینه‌ی متروبوس با استفاده از پول نقد ثابت بوده و ۴ لیر ترکیه است، اما اگر از استانبول‌کارت استفاده شود این هزینه بین ۱٫۶ لیر تا ۲٫۹۵ لیر متغیر است.

۵- دولموش

حمل و نقل عمومی در استانبول

دولموش‌ها در استانبول چندان محبوب نیستند و خصوصاً برای گردشگران گزینه‌هایی مناسب برای حمل و نقل در استانبول به حساب نمی‌آیند، اگرچه کرایه‌ی آن‌ها تقریباً یک‌هشتم کرایه‌تاکسی در استانبول است. این خودروها برای گردشگرانی که کلی چمدان و ساک با خود دارند اصلاً مناسب نیستند و همچنین صرفاً در مسیرهای ازپیش‌تعیین‌شده حرکت می‌کنند، هرچند امکان توقف در بین مسیرها را دارند. در بسیاری موارد مقصد و مبدأ این خودروها میدان تکسیم است.

۶- فرابر [ferry boat]

حمل و نقل عمومی در استانبول

فرابرها از بهترین گزینه‌ها برای کسانی اند که خواهان رفت‌وآمد از قسمت اروپایی شهر استانبول به قسمت آسیایی آن و برعکس اند. می‌دانید که میان قسمت آسیایی و اروپایی استانبول تنگه‌ی بسفر واقع است و اگر گردشگران با استفاده از این فرابرها از قسمت اروپایی استانبول به قسمت آسیایی و برعکس بروند دیگر نیازی به تحمل شلوغی مترو و ترافیک نیستند. البته این فرابرها هم در برخی روزها و خصوصاً در بعدازظهرها بسیار شلوغ اند و توصیه می‌شود کسانی که قصد استفاده از آن‌ها را دارند عمدتاً پیش از ظهر سوار فرابرها شوند.

فرابرها معمولاً بین ساعات ۷ صبح تا ۱۱ شب فعالیت می‌کنند، هر چند این زمان خیلی ثابت نیست. ضمناً هزینه‌ی سوار شدن روی فرابر در صورت پرداخت نقدی ۴ لیر و با استفاده از استانبول‌کارت ۱٫۴ لیر است.

۷- مارمارای

حمل و نقل عمومی در استانبول

در زیر تنگه‌ی بسفر یک تونل زیرزمینی واقع است که در آن از طریق مارمارای می‌توان بین قسمت اروپایی و آسیایی تردد کرد. مارمارای به همراه فرابر از بهترین گزینه‌ها برای تردد میان قسمت‌های اروپایی و آسیایی استانبول هستند. مارمارای هم همچون مترو و تراموا از ساعت ۶ صبح تا ۱۲ ظهر فعال است. ضمناً برای استفاده از مارمارای باید ۴ لیر ترکیه به صورت نقد پرداخت شود. کسانی هم که از استانبول‌کارت برخوردار هستند می‌توانن نه ۴ لیر بلکه ۲٫۳ لیر پرداخت کنند.

۸- Füniküler

حمل و نقل عمومی در استانبول

Füniküler را کسانی که به خیابان استقلال استانبول بروند حتماً خواهند دید. این ترموای نوستالژیک از میدان تقسیم تا Kabataş در تردد است. البته یک مسیر دیگر هم دارد و آن از مبدأ Karaköy به مقصد Tünel است. با استفاده از این مسیر دوم می‌توان به برج گالاتا و دیدنی‌های اطراف آن دسترسی پیدا کرد. همچون مارمارای، استفاده از Füniküler هم منوط است به پرداخت ۴ لیر برای کسانی که نقداً پرداخت می‌کنند و ۲٫۳ لیر برای کسانی که از طریق استانبول‌کارت پرداخت را انجام می‌دهند.

۹- اتوبوس

حمل و نقل عمومی در استانبول

نزدیک به ۴۰۰ لاین اتوبوس در استانبول وجود دارند و به‌جز اتوبوس‌های سلطان‌احمد، اتوبوس‌های سایر جاها در کل شهر استانبول در گردش هستند. اتوبوس‌ها برخلاف دولموش‌ها در استانبول محبوب هستند و تعداد زیادی از گردشگران و اهالی خود استانبول از اتوبوس به‌عنوان وسیله‌ی حمل و نقل در استانبول استفاده می‌کنند.

۱۰- تله‌کابین

حمل و نقل عمومی در استانبول (5)

اصلی‌ترین وسایل حمل و نقل در استانبول در بالا ذکر شده‌اند و مانده یک مورد دیگر: تله‌کابین. دو مسیر تله‌کابین در استانبول وجود دارند که اصلی‌ترینِ آن‌ها مسیر Eyüp-Pierre Loti است، جایی که می‌توان چشم‌اندازی فوق‌العاده از شاخ طلایی استانبول را در پیشِ چشم داشت. قیمت استفاده از تله‌کابین هم به صورت نقدی و استفاده از استانبول‌کارت به‌ترتیب ۴ و ۲٫۳ لیر است.

استانبول‌کارت

چنان‌که در بالا چندین بار اشاره شد، در  صورت دارا بودن استانبول‌کارت می‌توان مقدار کمتری کرایه پرداخت کرد و مابه‌الاختلاف کرایه‌ی بدون استانبول‌کارت – در مجموع – بیش‌تر از پولی است که برای خرید استانبول‌کارت صرف می‌شود و بنابراین می‌توان گفت که خرید استانبول‌کارت صرفه‌ی اقتصادی دارد. جز صرفه‌ی اقتصادی، خرید استانبول‌کارت چند مزیت دیگر هم دارد. مثلاً با استفاده از آن دیگر نیازی به تحمل صف‌های شلوغی که برای مترو و تراموا وجود دارند نیست و همچنین خود فرآیند شارژ کردن استانبول‌کارت هم به آسانی از طریق درگاه‌های مخصوص انجام می‌شود. می‌شود گفت استانبول‌کارت شبیهِ کارت‌های متروی خودمان است.

سخن آخر

در این نوشتار به همراه یکدیگر مروری بر کلیت سیستم حمل و نقل عمومی استانبول داشتیم. امید است اگر قصد سفر به استانبول را دارید و خواهان آشنایی با سیستم حمل و نقل در استانبول هستید این نوشتار به کارتان آمده باشد.

ضمناً تور استانبول از خدمات ویژه‌ی مرکز ساحل شنی است. در ساحل شنی می‌توانید در هر زمان از سال به چندین تور با امکان اقامت در انواع هتل‌ها، از سه ستاره گرفته تا پنج ستاره، دسترسی داشته باشید و با توجه به شرایط خود یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. برای کسب اطلاعات لازم در مورد تورهای استانبول مرکز ساحل شنی می‌توانید از لینک زیر استفاده کنید. ضمناً شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ نیز در اختیار شماست تا با تماس با آن بتوانید با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید و از راهنمایی‌های آن‌ها در ارتباط با تورهای استانبول بهره ببرید.

تور استانبول

منابع: travelvui | istanbeautiful | tooistanbul

ارسال پاسخ

10 + نوزده =