۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

راهنمای حمل و نقل عمومی در تفلیس

تفلیس همچون دبی و استانبول از نزدیک‌ترین شهرهای توریستی به ایران است و از همین رو این شهر هم میزبان سفر بسیاری از ایرانیانی است که قصد سفر به خارج از کشور می‌کنند. در تفلیس فضا برای لذت‌بردن از سفری چند روزه کاملاً مهیاست و از همین رو اکثر کسانی که به تفلیس سفر می‌کنند ناراضی بازنمی‌گردند. تا کنون در مجله ساحل شنی در راستای راهنمای سفر به تفلیس چندین نوشتار منتشر شده که می‌توانید از طریق لینک روبه‌رو به آن‌ها دسترسی داشته باشید: تفلیس. در این نوشتار، در همان راستا، به راهنمای حمل و نقل عمومی در تفلیس خواهم پرداخت و خواهم گفت که در تفلیس از چه وسایلی برای حمل و نقل استفاده می‌شود.

وسایل حمل و نقل در تفلیس | حمل و نقل عمومی در تفلیس

۱- مترو

حمل و نقل عمومی در تفلیس حمل و نقل عمومی در تفلیس

دو خط مترو در تفلیس وجود دارند که هر دو روی هم از ۲۱ ایستگاه برخوردار هستند. مترو تفلیس که از آن با عنوان Metropolitan یاد می‌کنند، از ساعت ۶ صبح تا ۱۲ شب فعالیت می‌کند و هزینه‌ی ورودی آن ۵۰ تتری گرجستان یا ۰٫۵ gel است. ورودی‌های مترو در سطح شهر با M قرمز نشان شده‌اند. برای استفاده از مترو تفلیس باید از مترومانی استفاده کرد – مترومانی کارتی است که در تمامی ایستگاه‌های مترو تفلیس قابل خرید است. البته از این کارت می‌توان برای اتوبوس‌های شهری هم استفاده نمود.

مترومانی

۲- تاکسی

تاکسی یکی از بهترین وسایل حمل و نقل عمومی برای تردد در سطح شهر تفلیس است، چراکه کرایه‌ی تاکسی در تفلیس زیاد نیست، هرچند که همچون تمامی شهرهای شلوغ جهان باید به هنگام تاکسی‌سواری ترافیک هم تحمل شود.

TBILISI Taxis

اکثر راننده‌های تاکسی در تفلیس تاکسی‌متر دارند و بنابراین هزینه یا کرایه‌ی تاکسی به‌واسطه‌ی تاکسی‌متر محاسبه می‌گردد و برای پرداخت مشکلی وجود ندارد، اما برخی هم تاکسی‌متر ندارند و بنابراین باید از همان ابتدا با آن‌ها توافق شود. به تفلیس اگر سفر کردید و قصد استفاده از تاکسی داشتید تا جای امکان با راننده‌های تاکسی چانه بزنید چراکه به غریبه‌ها قیمتی بالا پیشنهاد می‌کنند.

نکته‌ی دیگری که در ارتباط با تاکسی در تفلیس وجود دارد این است که امکان استفاده از تاکسی‌های آنلاین در تفلیس وجود دارند، همچون اسنپ و تپ‌سی و اوبر و امثالهم. مهم‌ترین و محبوب‌ترین تاکسی‌های آنلاین در تفلیس عبارت اند از Yandex، GIG، Maxim و Taxify.

۳- مینی‌بوس

marshrutkas marshrutkas

مینی‌بوس‌ها یا ون‌های تفلیس، که در تفلیس از آن‌ها با marshrutkas یاد می‌شود، هم از وسایل حمل و نقل عمومی در تفلیس هستند. این وسایل هم کرایه‌ی زیادی ندارند [هر مسیر ۸۰ تتری] و همچنین ایستگاه‌های خاص و مشخصی ندارند بلکه در سطح شهر تردد دارند و هیچ مکان خاصی هم برای توقف‌شان وجود ندارد. از ساعت ۷ صبح تا ۱۲ شب می‌توان از مینی‌بوس‌های تفلیس استفاده کرد.

۴- اتوبوس

حمل و نقل عمومی در تفلیس

اتوبوس‌های تفلیس زرد و آبی هستند و از کارت مترومانی می‌توان برای آن‌ها استفاده کرد. به هر جای شهر تفلیس که بخواهید سفر کنید صرفاً به پرداخت ۵۰ تتری نیاز است. اتوبوس یکی از بهترین وسایل حمل و نقل عمومی در تفلیس است. در سفر به تفلیس سعی کنید بیش‌تر از اتوبوس برای تردد در سطح شهر استفاده کنید.

۵- تله‌کابین

تله‌کابین تفلیس

در مسیر پارک ریک تا قلعه‌ی ناریکالا می‌توان از تله‌کابین استفاده کرد. برای استفاده از تله‌کابین هم می‌توان از کارت مترومانی استفاده کرد. طبیعتاً استفاده از تله‌کابین صفای خاص خود را دارد. کسانی که قصد دیدن از قلعه‌ی ناریکالا را دارند می‌توانند هم از تله‌کابین استفاده کنند و هم از وسیله‌ای دیگر که در گزینه‌ی بعدی به آن اشاره خواهم داشت.

۶- Funicular

Funicular Funicular

Funicular یک قطار کابلی است که مسیر پارک ریک تا قلعه‌ی ناریکالا را می‌توان با آن پیمود. Funicular در واقع جز آن که یکی از وسایل حمل و نقل عمومی در تفلیس است، یکی از جاذبه‌های گردشگری تفلیس هم هست. در سفر به تفلیس و دیدن از قلعه‌ی ناریکالا می‌توانید از Funicular هم استفاده کنید و از سواری روی آن لذت ببرید. برای استفاده از Funicular هم امکان استفاده از مترومانی وجود دارد.

دسترسی از فرودگاه تفلیس به مرکز شهر

در سفر هوایی از ایران به گرجستان، طبیعتاً در فرودگاه اصلی تفلیس فرود خواهید آمد. این فرودگاه تقریباً ۱۵ کیلومتر تا مرکز شهر تفلیس فاصله دارد، ولی این چند کیلومتر را می‌توان با وسایل حمل و نقل مختلفی طی کرد از جمله:

  • اتوبوس [اتوبوس‌های آبی‌رنگی از فرودگاه به مقصد مرکز شهر تفلیس وجود دارند که البته کرایه‌شان هم مناسب است.]
  • تاکسی [تاکسی‌های فرودگاه تفلیس قیمت بالایی دارند و حدود نیم ساعت طول می‌کشد که تاکسی‌ها از فرودگاه به مرکز شهر برسند. با ۲۵ Gel می‌توان با استفاده از تاکسی‌ها از فرودگاه به تفلیس رسید.]
  • قطار [یک ایستگاه قطار تقریباً در صد متری فرودگاه وجود دارد که با استفاده از قطارهای آن می‌توان از فرودگاه به مرکز شهر تفلیس رسید. البته قطارها در هر ساعتی در دسترس نیستند، بلکه صرفاً یکی صبح ساعت هشت و نیم و دیگری غروب ساعت پنج و نیم در دسترس است.]

البته که از تاکسی‌های آنلاینی که در بالا به آن‌ها اشاره کردم هم می‌توان برای رسیدن از فرودگاه به مرکز شهر تفلیس رسید.

چند نکته در ارتباط با حمل و نقل در تفلیس

  • هزینه‌ی بنزین در تفلیس از ایران بسیار گران‌تر است و یکی از علل گرانی کرایه‌تاکسی در تفلیس نسبت به ایران همین است. در حال حاضر در اواسط تابستان سال ۹۸ هزینه‌ی هر لیتر بنزین در تفلیس ۱۰ هزار تا ۱۱ هزار تومان است.
  • هر زمان که تخفیفی در هزینه‌های مترو و اتوبوس صورت گرفته باشد، اگر از مترومانی استفاده شود به طور خودکار تخفیف اعمال خواهد شد.

سخن آخر

در این نوشتار به همراه یکدیگر مروری بر حمل و نقل در تفلیس داشتیم و دیدیم که برای حمل و نقل عمومی در تفلیس از چه وسایلی استفاده می‌شود. پیش‌تر چنین بحثی برای دبی و استانبول هم داشته‌ایم که برای دسترسی به آن‌ها می‌توانید از لینک‌های زیر استفاده کنید:

در آخر آن که برای سفر به تفلیس امکان استفاده از تورهای اختصاصی ساحل شنی وجود دارد. برای کسب اطلاعات لازم در ارتباط با تورهای تفلیس ساحل شنی می‌توانید یا روی لینک کلیک کنید و یا با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید.

منبع: tbilisilocalguide | inyourpocket

ارسال پاسخ

یک × پنج =