۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

راهنمای حمل و نقل عمومی در سن پترزبورگ

سن پترزبورگ دومین شهر بزرگ روسیه است و از نظر اقتصادی، فرهنگی، و علمی جایگاه با اهمیتی در این کشور دارد. سن پترزبورگ دارای بیش از ۵ میلیون نفر جمعیت است و همه‌ساله نزدیک به ۸ میلیون نفر به این شهر سفر می‌کنند. این شمار بالای ساکنان سن پترزبورگ ضرورت طراحی یک سیستم حمل و نقل عمومی وسیع و قوی را پیش می‌کشد. خوشبختانه سیستم حمل و نقل عمومی در سن پترزبورگ بسیار کامل و کارا ست و می‌تواند به‌خوبی نیازهای شهروندان این شهر و مسافرانی که به آن سفر می‌کنند را برآورده سازد. در این نوشتار قصد دارم به معرفی حمل و نقل عمومی در سن پترزبورگ روسیه بپردازم و تا حد امکان راهنمایی مختصر اما مفید در این‌ باره ارائه دهم. با مطالعه‌ی این نوشته بهتر خواهید توانست از وسایل حمل و نقل عمومی سن پترزبورگ استفاده کنید و پیشنهاد می‌کنم درصورت نیاز به استفاده سیستم حمل و نقل سن پترزبورگ تا پایان این مطلب با ما در ساحل شنی همراه باشید.

ضمناً برای سفر به سن پترزبورگ و دیدنِ دیدنی‌های این شهر می‌توانید از تور روسیه مرکز ساحل شنی استفاده کنید. برای کسب اطلاعات لازم در مورد تور روسیه یا روی لینک کلیک کنید و یا با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید.

وسایل حمل و نقل عمومی در سن پترزبورگ

همان‌طور که اشاره کردیم سن پترزبورگ سیستم حمل و نقل گسترده، کامل و کارآمدی دارد. هزینه‌ی به‌نسبت پایین استفاده از وسایل نقلیه‌ی عمومی و امنیتی که برای شهروندان فراهم می‌آورند، همراه با گستردگی کارآمد آن‌ها باعث شده‌اند تا شهروندان این شهر و البته مسافران استقبال زیادی از این سیستم بکنند. امروزه به کمک مسیریاب‌هایی که با جی‌پی‌اس کار می‌کنند استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی این شهر بسیار ساده‌تر شده است. علاوه بر این مسئولان حمل و نقل شهری سن پترزبورگ با طراحی تابلوها و نشانه‌های متعدد، استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی را بسیار آسان‌تر نیز کرده‌اند. این نشانه‌ها عموماً به دو زبان روسی و انگلیسی نوشته شده‌اند و درصورتی‌که آشنایی نسبی با یکی از این دو زبان داشته باشید می‌توانید با سهولت بیش‌تری از وسایل حمل و نقل عمومی سن پترزبورگ استفاده کنید.

مترو، اتوبوس، تراموا، تاکسی، اتوبوس برقی، مارشروتکا، دوچرخه و وسایل حمل و نقل آبی مهم‌ترین اجزای سیستم حمل و نقل سن پترزبورگ هستند و هر فرد می‌تواند با توجه به مبدأ و مقصد و البته با درنظرداشتن شرایطی مانند شرایط جسمی خود، تسلط به زبان روسی و … بهترین آن‌ها را انتخاب کند و مورد استفاده قرار دهد. در ادامه به معرفی اجزای سیستم حمل و نقل عمومی سن پترزبورگ خواهیم پرداخت و راهنمایی کلی برای استفاده‌ی بهتر از هر کدام را ارائه خواهیم کرد.

۱- مترو

حمل و نقل عمومی در سن پترزبورگ حمل و نقل عمومی در سن پترزبورگ

حمل و نقل عمومی در سن پترزبورگ

همانند بسیاری از شهرهای بزرگ دنیا، از جمله تهران، در سن پترزبورگ هم استفاده از مترو سریع‌ترین راه تردد در سطح شهر است. احداث متروی سن پترزبورگ در دهه‌ی سوم قرن بیستم آغاز شده و در دهه‌ی ۵۰ پایان یافته است. متروی سن پترزبورگ دوازدهمین متروی شلوغ دنیا ست و در هر روز نزدیک به ۲٫۵۰۰٫۰۰۰ نفر از آن استفاده می‌کنند. متروی سن پترزبورگ دارای ۵ خط، ۶۷ ایستگاه و ۳۵۰۰ قطار است و نزدیک به ۱۲۰۰۰ کارمند در آن کار می‌کنند. متروی سن پترزبورگ همه‌روزه از ساعت ۵:۴۵ تا ۰۰:۲۰ فعالیت دارد. عموماً آخرین قطار هر مسیر در ساعت ۱۲ نیمه‌شب شروع به حرکت می‌کند و از ساعت ۱۲:۱۵ دقیقه به بعد درب‌های ایستگاه‌ها بسته می‌شوند.

ضمناً متروی سن پترزبورگ در تعطیلات کریسمس و طی فستیوال شب‌های سپید از ساعت ۴ پیش از ظهر تا ساعت ۲ پیش از ظهر باز است. در روزهای عادی ساعت‌های ۸ و ۱۰ پیش از ظهر و ۶ و ۸ بعد از ظهر شلوغ‌ترین ساعات مترو هستند.

خطوط متروی سن پترزبورگ با رنگ‌های قرمز، آبی، سبز، نارنجی و بنفش و به‌ترتیب با اسامی M2, M1, M4, M3 و M5 مشخص شده‌اند. خط M1 یا خط قرمز که قدیمی‌ترین خط متروی شهر است به نام خط Kirovsko-Vyborgskaya نیز شناخته می‌شود. خط ۲ یعنی خط آبی به نام خط Moskovsko-Petrogradskaya، خط ۳ یا خط سبز به نام خط Nevsko-Vasilepstrovskaya، خط ۴ یا خط نارنجی به نام خط Pravoberezhnaya و خط ۵ یا خط بنفش به نام خط Frunzensko-Primorskaya نیز شناخته می‌شوند.

حمل و نقل عمومی در سن پترزبورگ
برای مشاهده‌ی تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر و کیفیت بالاتر روی تصویر کلیک کنید.

اسامی ایستگاه‌ها و نقشه‌ی مترو در تمامی ایستگاه‌های مترو به زبان‌های انگلیسی و روسی قابل مشاهده هستند، اما نام ایستگاه‌ها تنها به زبان روسی اعلام می‌شوند و بهتر است پیش از سوارشدن تعداد ایستگاه‌های بین مبدأ و مقصد را از روی نقشه بشمارید و پس از سوارشدن نیز تعداد ایستگاه‌های توقف را به خاطر بسپارید تا بتوانید درست در ایستگاهی که قصد رفتن به آن را دارید، نه زودتر و نه دیرتر، از قطار خارج شوید.

برای استفاده از مترو لازم است پیش از ورود نسبت به خرید توکن یا همان ژتون (Token یا Zhwton) اقدام کنید. در ورودی هر یک از ایستگاه‌های متروی سن پترزبورگ باجه‌هایی برای فروش توکن درنظر گرفته شده‌اند. هر توکن ۴۵ روبل، نزدیک به ۷۵ سنت، قیمت دارد. یک راه دیگر خرید توکن نیز استفاده از دستگاه‌های نارنجی‌رنگی است که در نزدیکی تقریباً تمامی ایستگاه‌های مترو تعبیه شده‌اند. این دستگاه‌ها اتوماتیک هستند و شما می‌توانید با قراردادن مقداری پول در مکان مخصوص چند توکن دریافت کنید. علاوه بر این‌ها در ایستگاه‌های مترو نمایش‌گرهای لمسی‌ای برای خرید توکن با استفاده از اسکناس، سکه و کارت اعتباری قرار دارند. هنگام ورود به مترو ارائه‌ی یک توکن الزامی است اما، درست مثل بلیط‌های غیراعتباری متروی تهران، پس از ورورد تفاوتی ندارد که شما چند ساعت در مترو حضور داشته باشید و چه مسافتی را با آن طی کنید.

روشی دیگر برای استفاده‌ی ارزان‌تر از مترو استفاده از کارت‌های مغناطیسی مخصوص است. کارت‌های مغناطیسی به‌صورت‌های مختلفی صادر می‌شوند و هر مسافر می‌تواند با توجه به میزان و زمان‌بندی استفاده‌ی خود از مترو مناسب‌ترین آن‌ها را انتخاب کند. به‌عنوان مثال بعضی از کارت‌های اعتباری با اعتبار برای ۱۰، ۲۰، ۲۵، ۴۰، ۵۰ یا ۷۰ سفر در یک واحد زمانی، مثلاً یک هفته، صادر می‌شوند. شما می‌توانید مثلاً با خرید یک کارت اعتباری ۱۰ سفره برای یک هفته، در یک هفته ده بار وارد مترو شوید. استفاده از کارت‌های اعتباری این‌چنینی هزینه‌های سفر را بسیار کاهش می‌دهد و تقریباً آن را نصف می‌کند.

راه دیگر برای استفاده از متروی سن پترزبورگ و تمامی اجزای حمل و نقل عمومی این شهر استفاده از کارت سفر (Podorzhnik) است. این کارت‌ها شباهت زیادی به کارت‌های اعتباری‌ای دارند که در حال حاضر در سیستم حمل و نقل عمومی کشور مورد استفاد قرار می‌گیرند. برای استفاده از این کارت تنها کافی ست آن را از باجه‌های مخصوص در ایستگاه‌های مترو خریداری کنید، آن را به اندازه‌ی مورد نیاز خود شارژ کنید و در هر سفر آن را همراه خود داشته باشید.

تقریباً تمامی ایستگاه‌های متروی سن پترزبورگ به شیوه‌ای هنرمندانه طراحی و ساخته شده‌اند و البته هر کدام دکوراسیون خاص خود را دارند. تصاویر نقش‌بسته روی دیوار ایستگاه‌های متروی سن پترزبورگ محتوای گسترده‌ای از انقلاب روسیه، پیروزی‌های روسیه در جنگ جهانی دوم و دوران شوروری گرفته تا تصاویر نویسندگان مشهوری چون داستایوفسکی و پوشکین دارند و آن‌قدر زیبا هستند که بتوان هر ایستگاه را به‌عنوان یک جاذبه‌ی گردشگری به شمار آورد. بسیاری از مسافرانی که از سن پترزبورگ دیدن می‌کنند بازدید از ایستگاه‌های متروی این شهر را نیز در برنامه‌ی سفر خود می‌گنجانند، چرا که، همان‌طور که گفتیم، می‌توانند تنها با پرداخت ۴۵ روبل خیلی سریع به آثار هنری و معماری بی‌نظیری دسترسی داشته باشند.

۲- اتوبوس

اتوبوس‌های سن پترزبورگ اتوبوس‌های سن پترزبورگ

اتوبوس‌ها یکی از دیگر اجزای سیستم حمل و نقل سن پترزبورگ هستند که متقاضیان نسبتاً زیادی دارند. اتوبوس‌ها ارزان هستند و با استفاده از آن‌ها می‌توان به قسمت‌هایی از سن پترزبورگ و اطراف آن دسترسی داشت که فاصله‌ی نسبتاً زیادی با ایستگاه‌های مترو دارند. مسلماً برای مسافرانی که به سن پترزبورگ سفر می‌کنند و با زبان روسی آشنایی ندارند، استفاده از اتوبوس کمی دشوارتر از مترو است. نقشه‌ها، تابلوها و راهنماهای مترو کمک بسیاری در پیداکردن مسیر به مسافران می‌کنند، اما اتوبوس راهنمایی‌های کم‌تری را در اختیار مسافران ناآشنا با شهر قرار می‌دهد و در مجموع بهتر است درصورت ناآشنابودن با شهر و زبان روسی، استفاده از اتوبوس را در اولویت دوم، پس از مترو، قرار دهید.

اتوبوس‌های سن پترزبورگ به سه شکل زیر هستند:

۱- اتوبوس‌های معمولی (Avtobus) که متعلق به بخش عمومی هستند و می‌توان با استفاده از کارت سفر، که در قسمت مترو درباره‌ی آن توضیح دادیم، از آن‌ها استفاده کرد. در بیش‌تر ایستگاه‌های این اتوبوس‌ها متصدی فروش بلیط و راهنمایی مسافران حضور دارد. این اتوبوس‌ها به سبز و سفید هستند.

۲- اتوبوس‌های K که متعلق به بخش خصوصی هستند و برای استفاده از آن‌ها نمی‌توان از کارت سفر استفاده کرد. این اتوبوس‌های بلیط‌های مختص خود را دارند و هزینه‌ی استفاده از آن‌ها بیش‌تر از اتوبوس‌های معمولی است. برای شناسایی اتوبوس‌های خصوصی به قسمت بالای اتوبوس دقت کنید. درصورتی‌که در قسمت بالای اتوبوس یک شماره با حرف K پیش از آن نوشته شده باشد آن اتوبوس متعلق به بخش خصوصی است.

۳- مینی‌بوس‌هایی به نام مارشروتکا (Marshrutka) نیز مسافران را در سطح شهر سن پترزبورگ جابه‌جا می‌کنند. مارشروتکاها مسیرهای مشخصی را در سطح شهر می‌پیمایند و کاربرد زیادی دارند. این مینی‌بوس‌ها متعلق به بخش خصوصی هستند و برای استفاده از آن‌ها نمی‌توان از کارت سفر استفاده کرد.

مسیرهای مربوط به هر اتوبوس روی پنجره‌های جانبی آن‌ها درج شده و علاوه بر این قسمت بالای اتوبوس دارای نشان‌گری است که نام ایستگاه بعدی را نشان می‌دهد. ایستگاه‌های اتوبوس سن پترزبورگ توسط تابلوهایی با حرف A در سطح شهر مشخص شده‌اند.

برای پرداخت هزینه‌ی سفر با اتوبوس می‌توان از پول نقد یا کارت سفر استفاده کنید. در بسیاری از موارد مسئولان دریافت هزینه‌ سفر، که لباس‌های نارنجی به تن داشته و در تمامی اتوبوس‌ها حضور دارند، پول نقد کافی برای پرداخت مابقی وجه پرداختی شما ندارند و از همین روی بهتر است از همان ابتدا به آن‌ها سکه یا اسکناس‌های کم‌تر از ۱۰۰ روبل بدهید. یکی از مهم‌ترین نکاتی که بهتر است پیش از استفاده از تمامی وسایل حمل و نقل عمومی سن پترزبورگ در نظر داشته باشید جریمه‌های سنگین برای افرادی ست که بدون بلیط سوار اتوبوس، مارشروتکا و … می‌شوند.

۳- تراموا

حمل و نقل عمومی در سن پترزبورگحمل و نقل عمومی در سن پترزبورگ

سن پترزبورگ بیش از هر شهر دیگری در جهان تراموا دارد تا جایی که یک موزه برای نمایش ترامواهای قدیمی در آن دایر شده است. اگرچه تعداد ترامواهای سن پترزبورگ زیاد است اما این وسایل حمل و نقل گستردگی اتوبوس‌ها را ندارند و در مسیرهای محدودتری، بیش‌تر در مرکز شهر، حرکت می‌کنند. ترامواها سرعت حرکت اتوبوس‌ و مترو را ندارند و برای طی مسافت‌های کوتاه مناسب هستند و علاوه بر این مشکلی که در ارتباط با اتوبوس‌ها به آن اشاره کردیم، یعنی دشواری مسیریابی درصورت عدم آشنایی با زبان روسی، هنگام استفاده از آن‌ها هم وجود دارد. فضای ناکافی و ناراحت برای نشستن مسافران نیز از دیگر مشکلات ترامواهای سن پترزبورگ هستند. اما به هر صورت ترامواها وسایل نقلیه‌ی بسیار خوبی برای عبور و مرور در سطح شهر، در مسیرهای کوتاه، هستند و به مسافران این امکان را می‌دهند تا حین رسیدن به مقصد از قسمت‌های مختلف شهر هم دیدن کنند.

دو خط پرتردد تراموا در سن پترزبورگ یکی از تالار مارینسکی به سمت مرکز شهر در کناره‌ی رود نوا حرکت می‌کند و دیگری از جزیره‌ی واسیلوسکی عبور می‌کند و در ایستگاه متروی واسیلوستروفسکایا (Vasileostrovskaya) توقف دارد. ایستگاه‌های متروی سن پترزبورگ در سطح شهر با تابلوهایی با علامت T مشخص شده‌اند و مسیر آن‌ها روی پنجره‌های جانبی تراموا نصب شده است. برای استفاده از تراموا می‌توانید از کارت‌های اعتباری‌ای که درباره‌ی آن‌ها توضیح دادیم استفاده کنید یا با پرداخت ۴۰ روبل بلیط یک مسیر را از مسئول فروش بلیط که در هر تراموا حضور دارد خریداری کنید. دقت داشته باشید که بسیاری از مسئولان فروش بلیط تراموا تنها قادر به گفت‌وگو به زبان روسی هستند و علاوه بر این نکته‌ای که درباره‌ی پول خرد در اتوبوس گفتیم را نیز به یاد داشته باشید. ترامواها بین ساعت ۶ قبل از ظهر تا نیمه شب فعال هستند.

۴- اتوبوس برقی

اتوبوس‌های برقی یکی از دیگر اجزای سیستم حمل و نقل عمومی سن پترزبورگ هستند و به‌خاطر هزینه‌های پایین و پوشش گسترده‌ی قسمت‌های مختلف شهر کاربرد بسیاری به‌خصوص برای شهروندان سن پترزبورگ دارند. اتوبوس‌های برقی بسیاری از مشکلاتی که در ارتباط با اتوبوس و تراموا برشمردیم را برای گردشگران همراه دارند و به همین علت گردشگران مترو را به اتوبوس‌های برقی ترجیح می‌دهند. با این حال اتوبوس‌های برقی مسیرهایی را طی می‌کنند که گاه فاصله‌ی زیادی با ایستگاه‌های مترو دارند و از همین رو متقاضیان خاص خود را دارند. برای استفاده از اتوبوس برقی می‌توانید با پرداخت ۴۰ روبل به مسئولان فروش بلیط در هر اتوبوس، که عموماً لباس فرم زردرنگ دارند، بلیط تهیه کنید.

۵- مارشروتکا

حمل و نقل عمومی در سن پترزبورگ (3)

حمل و نقل عمومی در سن پترزبورگ (3)

همان‌طور که گفتیم مارشروتکاها مینی‌بوس‌هایی هستند که به بخش خصوصی تعلق داشته و در نقاط مختلف سن پترزبورگ تردد دارند. مارشروتکاها برنامه‌های زمانی نسبتاً دقیقی دارند و سفر با آن‌ها هم نسبتاً ارزان و البته سریع است. بسیاری از مارشروتکاها خودروهایی قدیمی هستند و فضای کوچکی دارند اما همچنان بسیاری از شهروندان استفاده از آن‌ها را به اتوبوس و تراموا ترجیح می‌دهند. از جمله مزیت‌های مارشروتکاها امکان توقف آن‌ها در تمامی نقاط بین مسیر و همچنین امکان تغییر مسیر درصورت قرارگرفتن در ترافیک است، امکانی که اتوبوس‌های برقی و ترامواها از آن بی‌بهره هستند. گردشگرانی که با زبان روسی آشنا نیستند ممکن است در استفاده از مارشروتکا با مشکل مواجه شوند و بنابراین درصورتی‌که هم‌راهی آشنا با زبان روسی ندارید بهتر است استفاده از مترو را در اولویت قرار دهید.

مارشروتکاها همه روزه بین ساعت‌های ۷ پیش از ظهر تا ۱۱ بعد از ظهر فعالیت می‌کنند. درصورتی‌که قصد استفاده از مارشروتکا را دارید می‌توانید ایستگاه‌های آن را با تابلوهایی که روی آن‌ها حرف K درج شده شناسایی کنید. همانند دیگر وسایل حمل و نقل سن پترزبورگ مسیر تردد مارشروتکاها نیز روی پنجره‌های جانبی آن‌ها نصب شده است. برای استفاده از مارشروتکا باید آن را مثل زمانی که سوار تاکسی‌های ایرانی می‌شوید متوقف کنید و پس از رسیدن به مقصد هم از راننده بخواهید توقف کند تا شما بتوانید از مارشروتکا پیاده شوید. درواقع سیستم کار مارشروتکاها شباهت زیادی به ون‌هایی دارد که در سطح شهرهای ایران حرکت می‌کنند.

برای استفاده از مارشروتکا نمی‌توانید از کارت سفر و سایر کارت‌های اعتباری که برای دیگر وسایل نقلیه کاربرد دارند استفاده کنید و تنها باید هزینه‌ی سفر را به‌صورت نقدی به راننده بدهید. بهتر است برای پرداخت هزینه‌ی مارشروتکا از سکه یا اسکناس‌های زیر ۱۰۰ روبل استفاده کنید چرا که به احتمال زیاد راننده پول خرد برای پس‌دادن باقی پول شما را ندارند.

۶- تاکسی

حمل و نقل عمومی در سن پترزبورگ (3) حمل و نقل عمومی در سن پترزبورگ (3)

تاکسی‌ها یکی از پرکاربردترین اجزای سیستم حمل و نقل عمومی در سن پترزبورگ هستند. تاکسی‌ها در سرتاسر شهر حضور دارند و تقریباً در تمامی مسیرها تردد می‌کنند. علاوه بر تاکسی‌هایی که به‌صورت قانونی فعالیت می‌کنند، تعداد زیادی اتومبیل هم به‌صورت غیر قانونی، و به عبارت بهتر به‌صورت شخصی، مسافر سوار می‌کنند. یکی از نکات جالب درباره‌ی تاکسی‌های شخصی سن پترزبورگ این است که هزینه‌ی استفاده از آن‌ها کم‌تر از هزینه‌ی استفاده از تاکسی‌های قانونی است، درست برعکس ماشین‌های شخصی‌ای که در ایران مسافرکشی می‌کنند. تاکسی‌های سن پترزبورگ نیز همانند تاکسی‌های ایرانی در شب کرایه‌ی بیش‌تری نسبت به روز دریافت می‌کنند.

مسلماً هزینه‌ی استفاده از تاکسی، به‌خصوص تاکسی‌های قانونی، بیش‌تر از مترو، مارشروتکا و اتوبوس است، اما در عوض مسافرانی که با تاکسی در سطح شهر تردد می‌کنند صندلی‌های راحت‌تری دارند، مجبور به تحمل شلوغی نیستند و همچنین سریع‌تر به مقصد می‌رسند. یکی از مشکلات استفاده از تاکسی برای گردشگران، ناآشنایی بیش‌تر رانندگان تاکسی با زبان‌هایی غیر از روسی، مثلاً انگلیسی، است. گذشته از این، این امکان وجود دارد که رانندگان تاکسی‌های شخصی مبالغ بسیار بیش‌تری نسبت به عرف را از مسافران، خصوصاً آن‌هایی که قصد تردد بین هتل و فرودگاه را دارند، دریافت کنند. برای آن‌که از هزینه‌ی استفاده از تاکسی برای یک مسیر اطلاع پیدا کنید و مبالغ خارج از عرف به راننده‌تاکسی‌ها پرداخت نکنید بهتر است از شرکت‌هایی که سرویس تاکسی ارائه می‌کنند استعلام قیمت کنید.

چنان‌چه قصد دارید از تاکسی برای رسیدن به مقصد مورد نظر خود استفاده کنید بهتر است سوار تاکسی‌های قانونی و دارای کیلومترشمار شوید. بسیاری از تاکسی‌هایی که در فرودگاه‌ها، حوالی هتل‌ها، پایانه‌های مسافربری و … توقف می‌کنند، خصوصاً درصورتی‌که متوجه شوند شما با زبان روسی آشنایی ندارید، با پرسیدن این‌که آیا تاکسی می‌خواهید یا نه، تلاش خواهند کرد تا شما را راضی به استفاده از خودروی آن‌ها برای رسیدن به مقصد کنند. پیشنهاد می‌کنیم از خودروهای این رانندگان، به علت دریافت مبالغ نامتعارف، استفاده نکنید و در صورتی‌که می‌خواهید با تاکسی به مقصد مورد نظر خود بروید از اوبر و نظایر آن کمک بگیرید.

در مجموع هزینه‌ی استفاده از تاکسی به‌مراتب بیش‌تر از سایر وسایل حمل و نقل سن پترزبورگ بوده و برای مسیری نزدیک به ۵ کیلومتر چیزی بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ روبل است.

۷- وسایل حمل و نقل آبی

وسایل حمل و نقل آبی یکی از اجزای جدیدتر سیستم حمل و نقل عمومی سن پترزبورگ، نسبت به دیگر وسایل حمل و نقل این شهر، هستند. وسایل حمل و نقل آبی در حال حاضر بین مسیر سن پترزبورگ و شهر بندری کرونشتات تردد می‌کنند. قیمت پایین، سرعت بالا و جذابیت سفر با وسایل حمل و نقل آبی آن‌ها را برای گردشگران بسیار جذاب کرده‌اند. وسایل حمل و نقل آبی سن پترزبورگ به شکل‌های اتوبوس آبی، قایق، کشتی و قایق باله‌دار در مسیرهای آبی شهر تردد دارند و به شهروندان و گردشگران این امکان را می‌دهند تا ضمن حرکت به سمت مقصد خود از هوای تازه‌ی پیرامون مسیرهای آبی‌ای مثل رودخانه‌ی نوا استفاده کنند و شهر و بناهای آن را از زاویه‌ای دیگر تماشا کنند. از مزیت‌های قابل توجه وسایل حمل و نقل آبی رهایی از مشکل ترافیک شهر و ازدحام جمعیت در ساعات شلوغ است.

بعضی از گردشگران، خصوصاً طی شب‌های سپید، تنها با هدف گشت‌وگذار در مسیرهای آبی سوار وسایل حمل و نقل آبی سن پترزبورگ می‌شوند و مقصد خاصی ندارند. درصورتی‌که شما هم قصد دارید از وسایل حمل و نقل آبی سن پترزبورگ برای گشت‌وگذار در شهر استفاده کنید به خاطر داشته باشید که بسیاری از آن‌ها دارای مبدأ، مقصد و مسیر مشخصی هستند و بیش‌تر به‌عنوان جزئی از سیستم حمل و نقل کاربرد دارند و بنابراین بهتر است در انتخاب مناسب‌ترین اتوبوس آبی، قایق و … برای گشت‌زدن در شهر دقت کنید، بسیاری از قایق‌ها و قایق‌های باله‌دار سن پترزبورگ به‌صورت خصوصی اداره می‌شوند و در موارد متعدد توسط مسافران برای گشت‌زدن در سطح شهر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

برای تهیه‌ی بلیط وسایل حمل و نقل آبی سن پترزبورگ می‌توانید درست در نزدیکی ایستگاه‌های مخصوص این وسایل نقلیه با پرداخت پول بلیط بخرید و یا با پرداخت اعتباری و به‌صورت آنلاین بلیط وسیله‌ی نقلیه و مسیر مورد نظر خود را رزرو کنید.

اتوبوس‌های آبی (Aquabus) قایق‌های کوچک زردرنگی هستند که عموماً در مسیر رودخانه‌ی نوا در حرکت اند. هزینه‌ی استفاده از اتوبوس‌های آبی کم‌تر از دیگر وسایل حمل و نقل آبی است و درصورتی‌که می‌خواهید با حداقل هزینه از مسیرهای آبی شهر سن پترزبورگ عبور کنید اتوبوس‌های آبی بهترین گزینه هستند. قیمت بلیط اتوبوس‌های آبی در سن پترزبورگ برای هر سفر نزدیک به ۱۰۰ روبل و قیمت بلیط برای کودکان تقریباً نصف است. هر اتوبوس در هر نوبت تقریباً  ۱۲ تا ۳۵ مسافر سوار و با سرعتی نزدیک به ۶۰ کیلومتر در ساعت در مسیرهای آبی شهر حرکت می‌کند.

Aquabus Aquabus

قایق‌های باله‌دار وسایل بسیار مناسبی برای گشت‌وگذاری خارج از شهر هستند. مسافران و شهروندان می‌توانند با قایق‌های باله‌دار خیلی سریع و راحت، در کم‌تر از ۴۰ دقیقه، خود را به منطقه‌ی پترهوف برسانند. هزینه‌ی هر سفر با قایق‌های باله‌دار نزدیک به ۷۰۰ روبل یک‌طرفه و ۱۲۰۰ روبل دوطرفه است. قایق‌های باله‌دار تنها در تابستان‌ها فعال هستند.

قایق‌ها حالت سنتی‌تری نسبت به قایق‌های باله‌دار دارند. شما می‌توانید با استفاده از قایق‌ها در مسیرهای آبی شهر گردش کنید و خصوصاً شب‌هنگام از انعکاس جلوه‌ی زیبای شهر در آب و زیبایی پل متحرک لذت ببرید. هزینه‌ی استفاده از قایق‌ها نزدیک به ۶۰۰ تا ۸۰۰ روبل است و بستگی به مبدأ و مقصد شما، زمان استفاده از قایق و شرکتی دارد که قایق متعلق به آن است.

۸- دوچرخه

حمل و نقل سن پترزبورگ حمل و نقل سن پترزبورگ

مردم سن پترزبورگ مانند بسیاری از شهرهای اروپایی دیگر استفاده‌ی گسترده‌ای از دوچرخه، به عنوان یک وسیله‌ی حمل و نقل، می‌کنند و در واقع می‌توان دوچرخه و مسیرهایی که در سطح شهر برای آن در نظر گرفته شده‌اند را جزئی از سیستم حمل و نقل سن پترزبورگ به شمار آورد. اگرچه سن پترزبورگ آب‌وهوای متغیری دارد و در بسیاری از روزهای سال سرد است، اما مردم این شهر علاقه‌ی بسیاری به دوچرخه‌سواری نشان می‌دهند و به‌ویژه آن را راه‌کاری خوب برای تردد در سطح شهر بدون نیاز به درگیرشدن در ترافیک و شلوغی جمعیت می‌دانند.

هزینه‌ی کرایه‌ی دوچرخه در سن پترزبورگ بستگی به مدت زمان کرایه‌ی دوچرخه و شرکتی که دوچرخه را از آن کرایه می‌کنید دارد. متوسط قیمت کرایه‌ی دوچرخه در سن پترزبورگ بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ روبل در روز و نزدیک به ۳۰۰ روبل برای فقط یک ساعت است. البته برای این‌که بتوانید یک دوچرخه کرایه کنید لازم است از زمان کرایه تا زمان بازگرداندن دوچرخه مقداری سپرده در اختیار شرکتی که دوچرخه را از آن کرایه می‌کنید قرار دهید.

علاوه بر این شما می‌توانید در تورهای دوچرخه‌سواری‌ای که در شهر برگزار می‌شوند و شامل یک راهنمای محلی هم هستند استفاده کنید. شرکت در تورهای دوچرخه‌سواری، به‌خصوص اگر با زبان روسی آشنا نیستید و به دوچرخه‌سواری به‌عنوان نوعی تفریح نگاه می‌کنید، بهترین گزینه برای شما استفاده از این تورها است. تورهای دوچرخه‌سواری در پارک‌های بسیار زیبای سن پترزبورگ برگزار می‌شوند و با شرکت در آن‌ها علاوه بر دوچرخه‌سواری می‌توانید از سایر امکانات این پارک‌ها مثل پیاده‌روی، اسکیت و … هم استفاده کنید.

اما همان‌طور که گفتیم می‌توان دوچرخه را جزئی از سیستم حمل و نقل عمومی سن پترزبورگ به شمار آورد و شهروندان و مسافران می‌توانند با دوچرخه در مسیرهای مرکز شهر هم تردد کنند. یکی از بزرگ‌ترین مشکلات پیش روی افرادی که می‌خواهند با دوچرخه در شهر تردد کنند رانندگی نامناسب برخی از رانندگان، که البته کم‌تعداد هم نیستند، است. در طول روزهای میانی هفته خیابان‌های سن پترزبورگ شلوغ‌تر هستند و پیشنهاد می‌کنیم چنان‌چه به‌خوبی با این شهر آشنا نیستید بیش‌تر در روزهای شنبه و یک‌شنبه از دوچرخه برای عبور و مرور در سطح شهر استفاده کنید.

حمل و نقل عمومی از فرودگاه به شهر و برعکس در سن پترزبورگ

saint petersburg airport transport

فرودگاه پالکوو فرودگاه اصلی شهر سن پترزبورگ و دومین فرودگاه روسیه پس از فرودگاه مسکو است بیش‌تر افرادی که قصد دارند به این شهر و دیگر مناطق شمال غرب روسیه سفر کنند سفر هوایی به مقصد فرودگاه پالکوو را انتخاب می‌کنند. این فرودگاه نزدیک به ۲۳ کیلومتر از مرکز شهر سن پترزبورگ فاصله دارد و وسایل نقلیه‌ی متعددی برای انتقال مسافران از آن به محل اقامت‌شان در شهر در نظر گرفته شده‌اند.

اتوبوس‌های شهری از بهترین و ارزان‌ترین وسایل حمل و نقل عمومی بین فرودگاه پالکوو و شهر سن پترزبورگ هستند. شما می‌توانید با پرداخت مبلغی کم‌تر از یک دلار یا یک یورو با استفاده از اتوبوس‌های شهری به سن پترزبورگ بروید، البته درنظر داشته باشید که اتوبوس‌های شهری فرودگاه شما را تا مرکز شهر نمی‌رسانند. اتوبوس‌های شهری‌ فرودگاه پالکوو شما را از فرودگاه به ایستگاه متروی مسکوفسکایا (Moskovsksya) در خط آبی متروی سن پترزبورگ می‌رسانند و پس از آن باید با توجه به محل اقامت خود از خطوط مختلف مترو برای رسیدن به مقصد استفاده کنید.

خودروهایی که در مسیر ایستگاه متروی موسکوفسکایا و فرودگاه پالکوو تردد می‌کنند به‌صورت اتوبوس معمولی، اتوبوس اکسپرس و مارشروتکا هستند که با شماره‌های ۳۹، ۳۹A و K39 مشخص شده‌اند و بهترین آن‌ها اتوبوس اکسپرس با شماره‌ی ۳۹A است که هزینه‌ی استفاده از آن تقریباً ۴۰ روبل است. این اتوبوس‌ها از ساعت ۵:۳۰ پیش از ظهر تا نیمه‌شب فعالیت می‌کنند و هر ۲۰ تا ۳۰ دقیقه حرکت دارند. درصورتی‌که هیچ کارت سفر یا کارت اعتباری‌ای برای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی سن پترزبورگ ندارید می‌توانید هنگام ورود به این اتوبوس‌ها با پرداخت پول نقد بلیط بخرید. پیشنهاد می‌کنیم حتماً پول نقد به روبل داشته باشید و ترجیحاً بیش از یک اسکناس ۱۰۰ روبلی به مسئول فروش بلیط ندهید.

برای رسیدن به سن پترزبورگ از فرودگاه پالکوو می‌توانید از تاکسی‌های فرودگاه هم استفاده کنید. تاکسی‌های فرودگاه با نوشته‌ی Taxi Pulkovo قابل تشخیص هستند. هزینه‌ی استفاده از این تاکسی‌ها بستگی به مقصد شما دارد، اما در مجموع تاکسی‌ها گران‌تر از اتوبوس‌ها هستند. این امکان وجود دارد که بلافاصله پس از خروج شما از ترمینال تاکسی فرودگاه در دسترس نباشد و مجبور باشید منتظر بازگشت تاکسی‌هایی شوید که مسافرانِ پیش از شما را به شهر رسانده‌اند، البته این حالت بیش‌تر در روزهای پیک سفر اتفاق می‌افتد.

علاوه بر این شما می‌توانید پس از رسیدن به فرودگاه به‌صورت آنلاین درخواست تاکسی شهری کنید و چند دقیقه‌ای منتظر رسیدن راننده شوید. توجه داشته باشید که رانندگان تاکسی‌های شهری عموماً تنها با زبان روسی آشنا هستند. هزینه‌ی استفاده از تاکسی‌های شهری بستگی به مقصد شما دارد اما به‌طور میانگین چیزی حدود ۲۰ دلار است. چنان‌چه می‌خواهید با تاکسی به محل اقامت خود در سن پترزبورگ بروید حتماً پیش از سوارشدن مطمئن شوید که روبل کافی برای پرداخت کرایه‌ی تاکسی را دارید، چرا که رانندگان تاکسی از شما دلار، یورو و … قبول نمی‌کنند. برای دریافت روبل می‌توانید از دستگاه‌های تبدیل پول فرودگاه استفاده کنید.

درصورتی‌که می‌خواهید آسان، سریع و بدون دردسر از فرودگاه به محل اقامت خود بروید می‌توانید از ترانسفر اختصاصی فرودگاه استفاده کنید. درصورت استفاده از ترانسفر اختصاصی دیگر مجبور نخواهید بود مدتی منتظر راننده باشید. راننده‌ی ترانسفر اختصاصی فرودگاه درصورت تأخیرداشتن فرود هواپیما بدون دریافت هزینه‌ی اضافی منتظر شما خواهد ماند و تمامی کارهای مربوط به انتقال شما از فرودگاه به مقصد، مانند تبدیل پول، را انجام خواهد داد. برای استفاده از ترانسفر اختصاصی فرودگاه باید پیش از ورود به فرودگاه این سرویس را رزرو کنید. هزینه‌ی استفاده از ترانسفر اختصاصی فرودگاه چیزی بین ۱۲۰۰ تا ۱۷۰۰ روبل است.

بهتر است مراقب رانندگان غیرمجازی که در نزدیکی فرودگاه منتظر سوارکردن مسافران هستند و گاهی حتی لباس‌هایی مشابه لباس رانندگان تاکسی‌های فرودگاه به تن دارند باشید. این افراد در بهترین حالت درصورت رساندن شما به مقصد مبالغ بسیار بالایی، حتی نزدیک به ۴۰۰۰ روبل از شما تقاضا خواهند کرد و ممکن است وسایل شما را به سرقت ببرند.

سخن آخر

در این نوشته نگاهی به سیستم حمل و نقل عمومی سن پترزبورگ که یکی از پیشرفته‌ترین و گسترده‌ترین سیستم‌های حمل و نقل عمومی در جهان است داشتیم. پیشنهاد می‌کنیم درصورتی‌که آشنایی کافی به شهر سن پترزبورگ ندارید و می‌خواهید بدون راهنما به این شهر سفر کنید گذشته از به خاطرداشتن آن‌چه در این نوشته آمد، حتماً نقشه‌ی سن پترزبورگ و مسیرهای درون‌شهری آن را همراه داشته باشید و از نرم‌افزارهایی که به این منظور طراحی شده‌اند هم کمک بگیرید.

چنان‌چه قصد دارید به سن پترزبورگ سفر کنید پیشنهاد می‌کنیم از تور روسیه ساحل شنی استفاده کنید و برای کسب اطلاعات کامل در این خصوص با استفاده از شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ با ما تماس بگیرید.

منبع: st-petersburg-essentialguide

ارسال پاسخ

یک + 15 =