۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

راهنمای حمل و نقل عمومی در لندن

کسانی که قصد سفر به لندن را دارند بایستی پیشاپیش از یک سری موارد مربوط به لندن آگاهی حاصل کنند. یکی از این موارد، سیستم حمل و نقل عمومی در لندن است. لندن به‌مانند شهرهای بزرگ و پیشرفته‌ی جهان از سیستم حمل و نقل شهری مناسب و خوبی برخوردار است. وسایل حمل و نقلی که در سطح شهر لندن تردد دارند توانسته‌اند به‌خوبی کلیت شهر را پوشش دهند تا کمتر نقطه‌ای در شهر وجود داشته باشد که با دشواری بتوان به آن دسترسی داشت. در این نوشتار به معرفی سیستم حمل و نقل عمومی در لندن پرداخته خواهد شد. سعی بر آن خواهد بود که کاملاً وسایل حمل و نقل در لندن و مسیرهای آن‌ها توضیح داده شوند.

وسایل حمل و نقل عمومی در لندن

۱- مترو لندن

مترو لندن

مترو لندن یا «Tube» یا به قول لندنی‌ها «Underground» از بهترین متروهای جهان است و یکی از بهترین وسایل حمل و نقل عمومی در لندن به شمار می‌رود. در لندن اگر بخواهید میان مناطق مختلف تردد کنید یکی از عالی‌ترین گزینه‌های پیش‌روی‌تان مترو است، البته اگر ایستگاه مترویی در نزدیکی‌تان باشد. مترو لندن قدیمی‌ترین شبکه‌ی حمل و نقل زیرزمینی در جهان است، چراکه استفاده‌ی از مترو در لندن به سال ۱۸۶۳ می‌رسد.

برخلاف متروی برخی از شهرهای بزرگ، متری لندن کاملاً گسترده است و اکثر نقاط شهر را دربرمی‌گیرد. ریل مترو لندن حول و حوش ۲۰۰ مایل است و کل مترو تقریباً ۲۰۰ ایستگاه را دربرمی‌گیرد.

مترو لندن از ساعت ۵ تا ۱۲ نیمه‌شب فعال است، هرچند که در برخی لاین‌ها خدمات مترو ۲۴ ساعته ارائه می‌شوند. گفتنی است که لندن از ۱۱ لاین رنگی مختلف برخوردار است و این خود نشان می‌دهد که تا به چه میزان مترو توانسته مناطق لندن را شامل شود.

بهترین روش برای خرید بلیط مترو هم این است که نسبت به خرید Oyster Card اقدام کنید، کارتی شبیه کارت متروی خودمان، که البته جز برای مترو برای برخی دیگر از وسایل حمل و نقل عمومی لندن هم کاربرد دارد. با استفاده از Oyster Card می‌توانید کرایه‌ی کمتری برای مترو پرداخت کنید اما اگر قرار باشد به صورت نقد نسبت به تهیه‌ی بلیط اقدام کنید باید بدانید که حول و حوش ۲ پوند باید برای هر سفر بپردازید که البته برای استفاده از مترو هزینه‌ی زیادی است. کلاً مترو در لندن با وجودی که از همگانی‌ترین وسایل حمل و نقل است، جزو وسایل حمل و نقل نسبتاً گران به حساب می‌آید.

ضمناً در سطح شهر هم اگر به دنبال ایستگاه مترو بودید، بایستی توجه‌تان معطوف به تابلوهای قرمز و سفیدرنگی که روی آن‌ها عبارت Underground نگاشته شده باشید، همچون تصویر زیر:

مترو لندن

نکته‌ی دیگری که بد نیست در نظر داشته باشید این است که در روزهای دوشنبه تا جمعه میان ساعات ۷ تا ۹ صبح و ۳ تا ۶ بعدازظهر ازدحام و تراکم بسیار زیادی در مترو برقرار است و بهتر است اگر گزینه‌ی دیگری برای تردد در سطح شهر لندن در پیش‌روی‌تان بود در این ساعات سمت مترو نروید.

۲- Overground

Overground لندن

مترویی که در زیر زمین حرکت می‌کند در لندن با عنوان Underground شناخته می‌شود، ولی یک وسیله‌ی دیگر در لندن هست که شباهت زیادی به مترو دارد اما بر روی زمین حرکت می‌کند که از آن با عنوان Overground یاد می‌شود. برخلاف مترو زیرزمین که بیش از ۱۰۰ سال از فعالیت آن می‌گذرد، Overground بسیار تازه‌تأسیس است و حول و حوش ۱۲ سال است که در حال فعالیت است [از ۲۰۰۷ تا کنون]. قیمت و بلیط و قوانین متروی زیرزمینی برای Overground هم صادق و برقرار اند و تفاوتی وجود ندارد. در واقع شاید بتوان گفت که Overground هم همان مترو است، صرفاً با این تفاوت که نه در زیر زمین بلکه روی زمین حرکت می‌کند.

۳- قطار شهری داکلندز

وسایل حمل و نقل عمومی در لندن

قطار شهری داکلندز یا به طور دقیق سیستم ریلی سبک داکلندز، که به طور مخفف با عنوان DLR شناخته می‌شود، یکی دیگر از وسایل حمل و نقل عمومی در لندن است که اتفاقاً در زمره‌ی محبوب‌ترین وسایل حمل و نقل هم قرار دارد. گستردگی قطار شهری داکلندز به مانند مترو نیست، ولی کم نیستند مناطقی که توسط این قطار پوشش داده می‌شوند. ضمناً در برخی ایستگاه‌ها، قطار شهری کاملاً به ایستگاه مترو می‌پیوندد. برخلاف دو وسیله‌ی قبل، یعنی متروهای زیرزمینی و رو زمینی، این قطار شهری اتوماتیک است، یعنی آن که راننده‌ای ندارد. ضمناً عمده‌ی منطقه‌ای که قطار شهری داکلندز پوشش می‌دهد قسمت شرقی و جنوب شرقی لندن است. از لحاظ قیمت بلیط هم تفاوتی میان این قطار و مترو وجود ندارد. ضمناً برای تهیه‌ی بلیط قطار شهری هم می‌توان از همان Oyster Card استفاده کرد.

۴- اتوبوس

وسایل حمل و نقل عمومی در لندن وسایل حمل و نقل عمومی در لندن

در لندن هم همچون هر شهر دیگری یکی از وسایل حمل و نقل عمومی اتوبوس است. در واقع اتوبوس از مترو در لندن محبوب‌تر است، چراکه بر طبق آمار در هر سال حول و حوش یک میلیارد نفر از مترو استفاده می‌کنند و این در حالی است که تقریباً میزان استفاده از اتوبوس دو برابر مترو است، یعنی حول و حوش دو میلیارد نفر در هر سال از اتوبوس شهری لندن استفاده می‌کنند.

این امر به  چند دلیل است: یکی آن که اتوبوس‌ها تقریباً تمام مناطق لندن را پوشش می‌دهند، یعنی آن که به هر کجای لندن که بخواهید بروید اتوبوسی وجود دارد که در آن مسیر تردد کند و این در حالی است که این قضیه برای مترو لندن برقرار نیست، دوم آن که کرایه‌ی اتوبوس در لندن پایین‌تر از مترو است – تقریباً هر ۱٫۵ پوند برای هر سفر و سوم آن که برای سوار شدن به اتوبوس‌های لندن نیازی به پیاده‌روی طولانی یا استفاده از پله نیست [برخلاف مترو] و برای همین زنانی که بچه در دست دارند یا افراد معلول و یا سالمندان استفاده‌ی بیش‌تری از اتوبوس دارند.

برخی از اتوبوس‌های لندن دو طبقه هستند و حتی درصدی از آن‌ها سقف باز دارند که تردد با آن‌ها در سطح شهر می‌تواند بسیار لذت‌بخش باشد.

ضمناً همچون مترو، به هیچ وجه نمی‌توان با پول نقد به وسیله‌ی اتوبوس در سطح شهر لندن تردد کرد، بلکه باید از Oyster Card یا سایر کارت‌های این قبیل استفاده کنید، آن هم قبل از سوار شدن.

۴- اتوبوس رودخانه

وسایل حمل و نقل عمومی در لندن

رودخانه‌ی قدیمی و معروف لندن، رودخانه‌ی تیمز، شرایطی را پیش آورده که بار بخشی از حمل و نقل عمومی در لندن بر روی دوش تاکسی‌های رودخانه یا اتوبوس‌های روخانه [Thames Clippers River Bus] باشد. ۴ مسیر در رودخانه‌ی لندن وجود دارند که اتوبوس‌های آبی از طریق آن‌ها مسافران را جابه‌جا می‌کنند. گستردگی این مسیرها از غرب لندن است [Putney] تا شرق این شهر [Woolwich].

از مزایای تردد در لندن با اتوبوس‌های روخانه می‌توان به لذت ناشی از تماشای محیط اطراف و لذت سفر بر روی آب اشاره کرد. افزون بر این، اتوبوس‌های رودخانه نسبت به تاکسی و اتوبوس این مزیت را دارند که در آن‌ها خبری از تحمل ترافیک نیست و بنابراین می‌توان ترددی سریع در لندن را تجربه کرد. اما نکته‌ای که در این بین وجود دارد این است که بلیط اتوبوس رودخانه به مراتب گران‌تر از بلیط مترو و اتوبوس است. ضمناً از همان Oyster Card می‌توان برای اتوبوس رودخانه هم استفاده کرد.

۵- تاکسی لندن

تاکسی لندن

هیچ چیز در سیستم حمل و نقل عمومی لندن همچون تاکسی‌های سیاه آن مشهور نیست. قطعاً همچون هر شهر دیگری کرایه‌ای که باید به تاکسی‌ها پرداخت شود بسیار بیش‌تر از کرایه‌ی مترو، اتوبوس و سایر وسایل حمل و نقل عمومی بزرگ و جادار است. در گذشته، حدود ۳۵۰ سال پیش، در لندن با کالسکه تردد می‌شد که البته آن‌ها هم سیاه بودند و راننده‌های‌شان به سبب تسلط بر آدرس کل لندن از شهرت زیادی برخوردار بودند، امروز هم راننده‌های تاکسی‌های سیاه به کل شهر مسلط هستند و بنابراین هر جای شهر که بخواهید بروید کافی ست نام آن را به آن‌ها بگویید، قطعاً بدون هیچ‌گونه سوال‌پرسیدن و استفاده‌کردنی از  نقشه‌های آنلاین شما را به آن منطقه خواهند برد.

برای گرفتن تاکسی، باید برای آن‌ها دست تکان دهید. ضمناً تاکسی‌هایی که در دسترس باشند چراغ زردشان را روشن می‌کنند.

دیگر آن که اغلب تاکسی‌های لندن پول نقد دریافت می‌کنند، هر چند برای برخی هم می‌توان از کارت اعتباری استفاده کرد. موردی دیگر که در بحث تاکسی‌های لندن باید به آن اشاره داشت این است که تا جای امکان نباید سوار تاکسی‌های غیرقانونی شوید. تاکسی‌های قانونی لندن دارای بیمه‌نامه هستند و کرایه‌های معقول‌ترین دریافت می‌کنند، ضمناً امکان شکایت از آن‌ها به سازمان تاکسیرانی لندن وجود دارد.

۶- تراموا

وسایل حمل و نقل عمومی در لندن

در جنوب لندن تراموایی با نام London Tramlink وجود دارد که از ۴ لاین و ۱۷ ایستگاه برخوردار است. تراموای جنوب لندن هم همچون مترو و اتوبوس کرایه ثابت دارد و بنابراین حتماً نباید در پایان مسیر کرایه پرداخت شود بلکه می‌توان همان ابتدا با استفاده از Oyster Card کرایه‌ی تراموا را پرداخت کرد. اگر در جنوب لندن تردد داشتید تراموا می‌تواند از بهترین وسایل تردد باشد.

۷- دوچرخه

وسایل حمل و نقل عمومی در لندن

دوچرخه در لندن از وسایل رایج است و کم نیستند کسانی که از آن برای تردد در سطح شهر لندن استفاده می‌کنند. منظورم از دوچرخه این نیست که خود شما دوچرخه داشته باشید و در سطح شهر لندن به دوچرخه‌سواری بپردازید، بلکه مقصود دوچرخه‌هایی است که در شهر لندن برای کرایه‌دادن وجود دارند. از سال ۲۰۱۰ بود که ایده‌ی کرایه‌دادن دوچرخه در لندن به عنوان یکی از وسایل حمل و نقل عمومی عملی شد و در این چند سال هم به خوبی از آن استقبال شده است. در حال حاضر ۷۵۰ ایستگاه دوچرخه و حدود ۱۲ هزار دوچرخه در لندن برای کرایه‌دادن وجود دارند. جالب آن که برای کرایه‌ی دوچرخه هزینه‌ی زیادی نیاز نیست پرداخت کنید و ضمناً نیم ساعت اول استفاده از دوچرخه هم رایگان است.

سخن آخر

در این نوشتار به همراه یکدیگر مروری بر سیستم حمل و نقل عمومی در لندن داشتیم و دیدیم که در این شهر بزرگ از چه وسایلی برای تردد در سطح شهر استفاده می‌شود. اگر تجربه‌ی سفر به لندن را دارید و یا در این شهر زندگی می‌کنید قطعاً تجربیات شما می‌توانند برای ما و کاربران مفید باشند، بنابراین لطف کنید و تجربیات‌تان را از طریق قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

ضمناً کسانی هم که قصد سفر به لندن و یا دیگر شهرهای انگلیس و کل بریتانیا را دارند می‌توانند از خدمات ساحل شنی استفاده کنند. دریافت وقت سفارت انگلیس، اخذ ویزای انگلیس و پیکاپ ویزای انگلیس از جمله خدمات ساحل شنی در ارتباط با سفر به بریتانیا هستند. برای کسب اطلاعات لازم یا روی لینک‌ها کلیک کنید و یا با شماره‌تلفن ۰۲۱۶۷۹۳۸ تماس بگیرید.

منابع: findingtheuniverse | wanderlustcrew

ارسال پاسخ

چهارده + دو =