۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

راهنمای حمل و نقل عمومی در ملبورن استرالیا

در راستای معرفی سیستم حمل و نقل عمومی در توریستی‌ترین شهرهای جهان، پس از معرفی حمل و نقل عمومی در بانکوک، استانبول، دبی، لندن و تفلیس، این بار نوبت به معرفی سیستم حمل و نقل عمومی در ملبورن استرالیا رسیده است. کم نیستند گردشگرانی که کشورمان را به مقصد ملبورن استرالیا ترک می‌کنند و در این بین، آگاهی‌داشتن از یکی از اساسی‌ترین موارد مربوط به سفر به ملبورن یعنی سیستم حمل و نقل ملبورن می‌تواند برای آن‌ها مفید باشد. در ادامه برای کسانی که قصد سفر به ملبورن را دارند و یا به هر دلیلی به دنبال آگاهی از سیستم حمل و نقل عمومی در ملبورن هستند به طور کامل به معرفی وسایل حمل و نقل در ملبورن پرداخته خواهد شد.

وسایل حمل و نقل در ملبورن | حمل و نقل عمومی در ملبورن استرالیا

۱- قطار

حمل و نقل عمومی در ملبورن استرالیا

شبکه‌ی قطار شهری ملبورن از ۱۶ لاین برخوردار است و همین امر خود نشان می‌دهد که قسمت عمده‌ای از سطح شهر ملبورن توسط ریل قطار پوشش داده شده و بنابراین مسافران می‌توانند بدون دغدغه به راحتی خود را به بسیاری از مناطق ملبورن برسانند. ضمناً قطار برای رسیدن به حومه‌ی شهر هم مناسب است. برای استفاده از قطار و البته سایر وسایل حمل و نقل عمومی در ملبورن می‌توان از Myki Card استفاده کرد [نوعی کارت که همچون کارت متروی خودمان است]. هزینه‌ی خرید Myki Card 6 دلار است و در تمامی ایستگاه‌های مترو نیز قابل شارژ است. در قسمت انتهایی این نوشتار بیش‌تر در مورد Myki Card توضیح خواهم داد.

۲- تراموا

حمل و نقل عمومی در ملبورن استرالیا

بزرگ‌ترین شبکه‌ی تراموای جهان در ملبورن قرار دارد و همین خود نشان‌دهنده‌ی وضعیت عالی تراموا در ملبورن است. بخش عمده‌ای از مردم ملبورن و همچنین گردشگرانی که وارد این شهر می‌شوند از تراموا جهت تردد در سطح شهر ملبورن استفاده می‌کنند. در کل ۲۸ مسیر برای حرکت تراموا در سطح شهر ملبورن وجود دارند که در برخی روزها، ترامواهای برخی از این مسیرها به طور ۲۴ ساعته فعالیت می‌کنند. نکته‌ی جالب توجه در ملبورن این است که ترامواهای مرکز تجاری شهر ملبورن به طور رایگان تردد می‌کنند که شامل بازار ملکه ویکتوریا، داکلندز، ایستگاه خیابان Flinders، میدان فدراسیون و خیابان بهار می‌شود که البته این نکته یکی از امتیازهای مثبتِ ملبورن برای گردشگران است.

۳- اتوبوس

حمل و نقل عمومی در ملبورن استرالیا

همچون هر شهر بزرگ دیگری در سطح جهان، اتوبوس نیز یکی از وسایل حمل و نقل عمومی در ملبورن است. در ملبورن ۳۴۶ مسیر اتوبوس وجود دارد و جز اتوبوس‌های دولتی، ۳۲ کمپانی اتوبوس‌رانی خصوصی هم فعالیت می‌کنند. این موارد نشان می‌دهند که اتوبوس به طور گسترده‌ای در سطح شهر ملبورن قابل دسترسی است و بنابراین اگر در سفر به ملبورن خواهان تردد در سطح شهر از طریق اتوبوس باشید هیچ مشکلی از این بابت وجود نخواهد داشت.

۴- تاکسی

تاکسی ملبورن

گزینه‌ی دیگری که برای تردد در سطح شهر ملبورن در پیش روی گردشگران است، تاکسی است. در ملبورن تاکسی‌های زیادی در تردد هستند و افزون بر آن‌ها می‌توان از تاکسی‌های آنلاین هم استفاده کرد.

گفته می‌شود به جز تاکسی‌های آنلاین، که مربوط به شرکت Uber هستند، حدود ۵ هزار تاکسی در سطح شهر ملبورن تردد دارند و بسیاری از مناطق شهر را پوشش می‌دهند.

برای دسترسی به تاکسی‌ها چند روش وجود دارند:

·        می‌توان همچون ایران صرفاً برای آن‌ها دست تکان داد تا توقف کنند.

·        می‌توان با شماره‌تلفن ۱۳۱۰۰۸ تماس گرفت و به صورت تلفنی تاکسی رزرو کرد.

·        می‌توان اپلیکیشن Uber را روی گوشی نصب کرد و به آسانی به تاکسی‌های آنلاین دسترسی داشت.

نکته‌ای که بد نیست به آن اشاره کنم این است که در خارج از استرالیا معروف است که تاکسی‌های استرالیا کرایه‌ی گرانی دارند، بنابراین اگر به دنبال صرفه‌جویی در هزینه‌های‌تان هستید بهتر است از تراموا، مترو و یا اتوبوس استفاده کنید. ضمناً کرایه‌ی تاکسی‌های آنلاین هم خیلی ارزان‌تر از تاکسی‌های تاکسیرانی نیست.

Myki Card

همانطور که در بالا گفتم، Myki Card برای پرداخت غیر نقدی هزینه‌ی بلیط مترو، تراموا و اتوبوس است و قیمت خرید آن هم ۶ دلار است که البته امکان شارژ آن در ایستگاه‌های مترو وجود دارد. سایر نکاتی که می‌توان در ارتباط با این کارت ذکر کرد به قرار زیر هستند:

·        برای گردشگران بهترین گزینه برای خرید، myki Explorer pack است. myki Explorer pack  پانزده دلار قیمت دارد اما شامل یک Myki Card  شش دلاری، ۹ دلار مایکی برای سفر خصوصاً در مناطق یک و دو و مقداری تخفیف برای تهیه‌ی بلیط برخی از جاذبه‌های گردشگری ملبورن از جمله  برج Eureka، ملبورن قدیم، ACMI و … است.

·        این کارت در فروشگاه‌های ۷-Eleven Stores، ایستگاه‌های قطار یا مترو و برخی خرده‌فروشان نزدیک ایستگاه‌های قطار قابل خرید است.

سخن آخر

در این نوشتار به همراه یکدیگر مروری بر سیستم حمل و نقل عمومی در ملبورن داشتیم و همانطور که دیدیم در این شهر تراموا بخش عمده‌ای از شهر را پوشش می‌دهد و در قسمت مرکزی شهر هم می‌توان به صورت رایگان از تراموا استفاده کرد.

چنان‌چه تجربه‌ی سفر به ملبورن را دارید و یا آن که در این شهر زندگی می‌کنید لطف کنید تجربیات‌تان در ارتباط با سیستم حمل و نقل عمومی ملبورن را با ما و کاربران در میان بگذارید.

ضمناً برای اخذ ویزای استرالیا می‌توانید روی خدمات ساحل شنی حساب کنید. برای کسب اطلاعات مربوط به دریافت ویزای استرالیا یا روی لینک کلیک کنید و یا با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید تا کارشناسان ما در این زمینه راهنمایی‌تان کنند.

منابع: theculturetrip

ارسال پاسخ

دو × 2 =