۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

راهنمای سفر به ایروان

ایروان پایتخت کشور ارمنستان به‌سبب نزدیک‌بودن به ایران در طول سال‌های مختلف همواره مقصدی عالی برای گردشگرانی بوده که قصد گشت‌وگذار در یکی از شهرهای خارج از ایران را داشته‌اند. در حال حاضر هم، هر هفته و هر ماه، تعداد زیادی از ایرانیان، از شهرهای مختلف، چه با تورهای ایروان و چه به صورت شخصی، به این شهر سفر می‌کنند. این نوشتار برای کسانی است که تا کنون به ایروان سفر نکرده‌اند و به‌زودی قصد سفر به ایروان را دارند. در ادامه در این نوشتار، به عنوان راهنمای سفر به ایروان به نکاتی که برای سفر به ایروان مهم هستند خواهم پرداخت.

کلیت شهر ایروان

ایروان شهری قدیمی است و در اطراف آن هم بناهای قدیمی زیادی، بناهایی که برخی‌شان مربوط اند به پیش از میلاد، وجود دارند. ایروان بزرگ‌ترین شهر و پایتخت ارمنستان است. این شهر بیش از ۱ میلیون نفر جمعیت دارد که اکثر آن‌ها را ارمنی‌ها تشکیل می‌دهند، هر چند اقلیت‌هایی از آذری‌ها، ایرانی‌ها و روس‌ها هم در آن‌جا زندگی می‌کنند.

ایروان در کل شهر زیبایی ست و به یکی از مقاصد اصلی گردشگران کشورهای نزدیک ارمنستان تبدیل شده.

راهنمای سفر به ایروان

آب‌وهوای ایروان

ایروان شهری نیمه‌خشک است و بارندگی زیادی ندارد. همچنین تابستان‌های ایروان خیلی گرم اند و زمستان‌های آن خیلی سرد. در تابستان، و خصوصاً در ماه مرداد، گاهی دمای هوا به بیش از ۴۰ درجه می‌رسد و در زمستان هم گاهی دما به منفی ۷٫ در کل بهتر است در فصول بهار و پاییز به ایروان سفر کنید.

دیدنی‌های ایروان

سفر به ایروان حتماً و ضرورتاً باید همراه باشد با دیدن از دیدنی‌های ایروان و انجام‌دادن کارهای تفریحی در برخی نقاط این شهر. بنابراین در مطلبی که با عنوان راهنمای سفر به ایروان نگاشته می‌شود، حتماً بایستی به دیدنی‌های ایروان پرداخته شود. از جمله دیدنی‌های ایروان می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

۱- میدان جمهوری ایروان

راهنمای سفر به ایروان

میدان جمهوری ایروان معروف‌ترین میدان این شهر است. این میدان از دیرباز در شهر ایروان از اهمیتی بالا برخوردار بوده و هنوز هم اهمیتی بسیار دارد، به‌گونه‌ای که در حال حاضر چند ساختمان مهم در اطراف این میدان هستند از جمله ساختمان دولت، هتل ماریوت، موزه‌ی تاریخ و … . در نزدیکی این میدان هم یک آب‌نمای موزیکال قرار دارد و زیبایی آن منطقه را دوچندان کرده. در این میدان در طی سال، فستیوال‌ها و کنسرت‌های زیادی هم برگزار می‌شوند. این میدان نزدیک‌های غروب بسیار زیباست و افراد زیادی حول آن به گشت‌وگذار می‌پردازند. در سفر به ایروان حتماً از میدان جمهوری دیدن کنید.

ضمناً پیش‌تر در مجله ساحل شنی به طور کامل به میدان جمهوری پرداخته‌ام. برای دسترسی به آن مقاله می‌توانید از لینک زیر استفاده کنید:

میدان جمهوری

۲- پارک عشاق

راهنمای سفر به ایروان

راهنمای سفر به ایروان
سالخوردگان ارمنی در حال انجام بازی تخته‌نرد در پارک عشاق

یکی از بهترین پارک‌های ایروان و البته مشهورترین پارک‌ها، پارک عشاق است. قدمت این پارک به یبش از ۲۰۰ سال پیش می‌رسد، به زمانی که پارک نه در مرکز شهر ایروان بلکه در حومه‌ی ایروان بود. با  گسترش شهر ایروان بود که پارک هم به جزئی از این شهر تبدیل شد. نام پارک عشاق در سال ۱۹۹۵ روی این پارک گذاشته شد، آن هم به سبب آن که از قدیم این پارک میزبان دختران و پسرانی بوده که دست در دست یکدیگر در این پارک به قدم‌زدن می‌پرداخته‌اند. امروز هم بسیاری از دختران و پسران جوان شهر ایروان به این پارک می‌روند و در آن به گشت‌وگذار می‌پردازند. توریست‌های زیادی هم همه روزه از پارک عشاق ایروان دیدن می‌کنند.

پارک عشاق بسیار زیباست و از چند آبشار و حوض هم برخوردار است. در طی سال چند کنسرت هم در این پارک برگزار می‌شوند، همچنین این پارک گاه میزبان مراسم‌های عروسی است. در سفر به ایروان دیدن از پارک عشاق را هم از دست ندهید.

ضمناً همچون میدان جمهوری، پیش‌تر در مجله ساحل شنی در مورد پارک عشاق هم به طور نسبتاً مفصل سخن گفته‌ام. برای دسترسی به مقاله‌ی مربوط به پارک عشاق می‌توانید از لیکن زیر استفاده کنید:

پارک عشاق ایروان

۳- صومعه‌ی گغارد

yerevan geghard monastery

درست است که صومعه‌ی گغارد در ۵ کیلومتری ایروان است، اما این صومعه و مناطق اطراف آن به حدی زیبا هستند که نمی‌توان سخن از دیدنی‌های ایروان به میان آورد و اشاره‌ای به صومعه‌ی گغارد نداشت.

ارمنستان، در سال ۳۰۱ میلادی، مسیحیت را به عنوان مذهب اصلی و رسمی خود پذیرفت و به این ترتیب به اولین کشوری تبدیل شد که مسیحیت را به‌مثابه‌ی مذهب رسمی پذیرفته. از همین رو در طول سالیان مختلف، نام «ارمنی» برابر و تداعی‌کننده‌ی نام «مسیحی» شد و در قرون متمادی صومعه‌ها و کلیساهای زیادی در این کشور ساخته شدند. یکی از این صومعه‌ها صومعه‌ی گغارد است. این صومعه در همان سال‌های نخستینِ پذیرش مسیحیت در ارمنستان و گویا به دستور گریگوری روشنگر ساخته شده است. گریگوری روشنگر کسی است که او را عامل اصلی رسمی‌شدن دین مسیحیت در ارمنستان می‌دانند. البته صومعه‌ای که به دستور گریگوری ساخته شد، نزدیک به ۵ قرن بعد کاملاً ویران شد و بعدها در سال ۱۲۱۵ بود که باری دیگر در همان مکان صومعه‌ی گغارد را ساختند و در واقع صومعه‌ای که در حال حاضر وجود دارد، نه مربوط به قرن چهارم بلکه مربوط به قرن سیزدهم است که البته خود این صومعه هم بارها مورد بازسازی واقع شده.

صومعه‌ی گغارد در ۵ کیلومتری ایروان و در دل طبیعت و در پایان یک جاده‌ی باریک و آسفالت‌شده قرار دارد. در این جاده، گاهی اوقات، یک سری از زنان محلی مشغول فروش نان‌های شیرین، لواشک و سوغاتی‌های مختلف هستند. طبیعت اطراف صومعه هم بسیار زیباست، به‌گونه‌ای که با رفتن به این منطقه هم می‌توان از دیدن صومعه لذت برد و هم از طبیعت اطراف آن.

پیش‌تر در مورد صومعه‌ی گغارد هم در مجله ساحل شنی بحث داشته‌ام. برای دسترسی به مقاله‌ی کامل در ارتباط با صومعه‌ی گغارد از لینک زیر استفاده کنید:

صومعه‌ی گغارد

۴- معبد گارنی

garni temple yerevan

در همان منطقه‌ای که صومعه‌ی گغارد وجود دارد، یک معبد بسیار قدیمی هم واقع شده، معبدی که با نام «معبد گارنی» مشهور است. دقیقاً مشخص نیست که این معبد مربوط به چه زمانی است، اما آن‌چه که مشخص است این است که این معبد مربوط است به پیش از رسمی‌شدن مسیحیت در ارمنستان و همچنین عده‌ی زیادی از مورخان، معبد گارنی را مربوط به دوران بت‌پرستی می‌دانند. همانطور که در تصویر می‌بینید، معبد گارنی از معماری‌ای فوق‌العاده برخوردار است. معبد به طور کامل از سنگ ساخته شده و ستون‌های آن ۶٫۵ متر ارتفاع دارند. ستون‌های معبد، اگر ستون‌های گوشه دو بار حساب شوند، ۲۴ تا هستند و گفته می‌شود نمادی از ۲۴ ساعت روز به شمار می‌روند.

نکته‌ای که در ارتباط با تاریخچه‌ی معبد گارنی وجود دارد و بایستی حتماً ذکر شود این است که در اوایل پذیرش مسیحیت به عنوان دین رسمی ارمنستان، عده‌ای درصدد برآمدند که هرآن بنایی که از گذشته مربوط به ادیان گذشته وجود دارد را تخریب کنند و این کار را هم کردند. اما فقط یک بنا از این تخریب‌ها مصون ماند و آن هم همین معبد گارنی است. این که چرا این معبد تخریب نشد، نکته‌ای است که در مقاله‌ی مفصلی که در باب معبد گارنی نگاشته‌ام، مورد بحث واقع شده. برای دسترسی به مقاله‌ی معبد گارنی می‌توانید از لینک زیر استفاده کنید:

معبد گارنی

به هر صورت، معبد گارنی در حال حاضر از دیدنی‌های اطراف ایروان است و نکته‌ی مثبت که در باب آن وجود دارد نزدیکی‌اش به صومعه‌ی گغارد است و همین امر هم باعث شده که بسیاری این منطقه را با نام گغارد – گارنی بشناسند. این منطقه، یک منطقه‌ی سرسبز و دارای طبیعت فوق‌العاده است و از این رو با سر زدن به این منطقه هم می‌توانید از معبد گارنی و صومعه‌ی گغارد دیدن کنید و هم آن که از مناظر اطراف آن لذت ببرید.

در سفر به ایروان حتماً دیدن از منطقه‌ی گغارد گارنی را از دست ندهید.

۵- دریاچه‌ی سوان

سفر به ایروان

با خودرو حول و حوش نیم ساعت که از ایروان دور شوید و به سمت شرق بروید می‌توانید به پارک ملی سوان برسید. در این پارک ملی، طبیعتی فوق‌العاده در انتظارتان است. رشته‌کوه گقام، دریاچه‌ی سوان، طبیعتی عالی و زیبا، دو صومعه و یک گورستان قدیمی در این منطقه قرار دارند و می‌توان از همه‌ی آن‌ها بازدید کرد. ضمناً امکان قایق‌سواری با استفاده از انواع قایق هم بر روی دریاچه سوان وجود دارد. خوشبختانه موج‌سواری، ویک بوردینگ، کایت سرفینگ، کایت کاتاماران و چند تفریح دیگر هم در دریافچه‌ی سوان انجام می‌شوند.

این منطقه یک ساحل زیبا هم  دارد و بنابراین می‌توان از آرامش ساحل آن هم استفاده کرد. در سفر به ایروان – جز دیدن از دیدنی‌های خودِ ایروان – می‌توان از دیدنی‌های اطراف آن بازدید کرد و قطعاً دریاچه‌ی سوان یکی از بهترین دیدنی‌های اطراف ایروان است.

برای کسب اطلاعات بیش‌تر در مورد دریاچه‌ی سوان می‌توانید از لینک زیر استفاده کنید:

دریاچه‌ی سوان

۶- کلیسای کاتولیک ایروان

Katoghike Church

کلیسای کاتولیک ایروان، که با نام کلیسای مریم مقدس هم شناخته می‌شود، کلیسایی ست مربوط به قرن سیزدهم و در ناحیه‌ی کنترون ایروان واقع شده. این کلیسا کوچک است و صرفاً ۳۵ متر مساحت دارد، اما در نزدیکی آن یک کلیسای دیگر با نام کلیسای آنا در سال ۲۰۱۴ ساخته شده و بنابراین مقداری به مساحت کلی مجموعه اضافه شده‌است.

۷- کاسکاد

کاسکاد یا هزارپله ایروان

کاسکاد یا هزارپله ایروان از بهترین جاذبه‌های گردشگری ایروان است. این منطقه محل اتصال مرکز شهر با خیابان مانیومنت است. بر روی این ارتفاع ۱۱۸ متری که بروید می‌توانید چشم‌اندازی بسیار زیبا از شهر ایروان داشته باشید. ضمناً یک موزه‌ی هنری هم با نام موزه‌ی کافسجیان در آن منطقه وجود دارد. این منطقه از مشهورترین مناطق ایروان است و بنابراین اکثر گردشگرانی که به ایروان سفر می‌کنند نام این منطقه به گوش‌شان می‌خورد و به دیدن آن می‌رود و همین امر موجب می‌شود که کاسکاد در طی روزهای سال، حتی روزهای سرد سال، از شلوغ‌ترین مکان‌های ایروان باشد. کاسکاد در واقع از ۷۰۰ پله برخوردار است، اما به هزارپله مشهور است. ضمناً کسانی که به هر دلیلی قادر به بالا رفتن از پله‌ها نیستند، می‌توانند از پله‌برقی استفاده کنند.

۸- دژ اربونی

این بنای تاریخی، بر طبق کتیبه‌ای که حدود ۷۰ سال پیش در آن کشف شد، گویا ۷۰۰ سال پیش از میلاد مسیح ساخته شده. اگر به تاریخ و بناهای تاریخی علاقه دارید، این بنای ۲۷۰۰ ساله را می‌توان در سفر به ایروان ببینید و در مناطق مختلف آن به عکاسی بپردازید.

۹- خیابان شمالی

yerevan northern avenue

معروف‌ترین خیابان ایروان را می‌توان همین خیابان شمالی دانست. این خیابان همچون خیابان استقلال استانبول یا خیابان آربات مسکو، پر است از فروشگاه و کافه و رستوران. اگر به دنبال خرید باشید اولین جایی که در ایروان باید بروید همین خیابان شمالی است. در این خیابان بوتیک‌های لباس زیادی وجود دارند و نماینده‌های زیادی از برندهای مختلف در آن هستند از آرمانی گرفته تا استیو مادن.

۱۰- میدان آزادی

خیابان شمالی و کلیسای کاتولیک که دو تا از دیدنی‌های ایروان در این فهرست بودند، هر دو در منطقه‌ی کنترون ایروان هستند و خوشبختانه در این منطقه یک دیدنیِ دیگر با نام میدان آزادی هم وجود دارد و بنابراین با رفتن به کنترون می‌توانید به چند تا از دیدنی‌های شهر ایروان دسترسی داشته باشید. ضمناً در اطراف میدان آزادی یکی از بهترین سالن‌های اپرای جهان، یعنی سالن اپرا ایروان، وجود دارد و می‌توانید از آن هم دیدن کنید. سالن اپرا در شهر ایروان از شهرت زیادی برخوردار است.

خرید در ایروان

حال که به همراه یکدیگر مروری بر برخی از دیدنی‌های ایروان داشتیم نوبت به آن رسیده که به برخی نکات دیگر در راستای سفر به ایروان بپردازم. راهنمای سفر به ایروان را نمی‌توان نوشت و در آن اشاره‌ای به خرید در ایروان نداشت. بسیاری از سفرها با خرید همراه هستند و به احتمال بسیار زیاد شما هم در سفر به ایروان به خرید در این شهر خواهید پرداخت. در سرتاسر خیابان‌های مشهور ایروان و مرکز این شهر، فروشگاه‌های کوچک و بزرگی وجود دارند که امکان خرید در آن‌ها وجود دارد. همانطور که در بالا هم گفتم، خیابان شمالی ایروان یکی از بهترین خیابان‌های این شهر است و فروشگاه‌ها و پاساژهای زیادی هم در آن وجود دارند. در کل بهتر است ابتدا برای خرید به این خیابان سر بزنید و سپس به سایر مناطق ایروان بروید.

در کل اگر بخواهم جز فروشگاه‌های ایروان به چند تا از بهترین مراکز خرید ایروان بپردازم باید از موارد زیر نام ببرم:

۱- مرکز خرید دالما گاردن

dalma garden mall yerevan

مرکز خرید دالما گاردن را می‌توان بهترین مرکز خرید ایروان و کل کشور ارمنستان دانست. بسیاری از کسانی که به ایروان سفر می‌کنند برای خرید به مرکز خرید دالما گاردن می‌روند. در این مرکز خرید ده‌ها فروشگاه فعالیت می‌کنند، چند رستوران و کافه در آن وجود دارد و کلی امکانات برای سرگرمی هم در آن هستند، از سینما گرفته تا پارک ترامپولین و سالن بولینگ. ضمناً یک قلعه‌ی قرمز هم برای بازی کودکان در این مرکز خرید وجود دارد. افزون بر این موارد، برندهای معتبر زیادی هم در این مرکز خرید نمایندگی دارند از جمله زارا، تاپ شاپ، لویز و … .

در سفر به ایروان حتماً به مرکز خرید دالما گاردن هم بروید و به گشت‌وگذار در آن بپردازید. این مرکز خرید در بزرگراه تسیتسرناکابرد واقع است. در سفر به ایروان رفتن به این مرکز خرید و گشت‌وگذار در آن را حتماً در برنامه‌های‌تان قرار دهید.

۲- مرکز خرید مترونوم

دالما گاردن اولین مرکز خرید بزرگ ایروان است اما پس از ساخت آن چند مرکز خرید دیگر هم در ایروان ساخته شدند. مرکز خرید مترونوم یکی از مراکز خرید جدید ایروان است. این مرکز خرید در خیابان ایساهاکیان واقع شده و از بهترین و لوکس‌ترین مراکز خرید ارمنستان به شمار می‌رود. اگر به هر دلیلی نتوانستید به مرکز خرید دالما گاردن بروید، مرکز خرید مترونوم می‌تواند آلترناتیو بسیار خوبی باشد. در این مرکز خرید هم همچون مرکز خرید دالما گاردن، برندهای معتبر زیادی نمایندگی دارند و همچنین می‌توان به گستره‌ی وسیعی از اجناس و کالاها با قیمت‌های مختلف دسترسی داشت.

خوشبختانه منطقه‌ی جغرافیایی این مرکز خرید عالی است و هیچ گونه مشکلی از بابت دسترسی به آن نخواهید داشت.

۳- ایروان مال

یکی دیگر از بهترین مراکز خرید ایروان قطعاً همین ایروان مال است. این مرکز خرید در سال ۲۰۱۴ افتتاح شد و در افتتاح آن رییس جمهور ارمنستان هم حضور داشت. در این مرکز خرید سه طبقه هم می‌توانید به گستره‌ی وسیعی از اجناس دسترسی داشته باشید. همچنین چند سالن سینما و چندین رستوران و کافه هم در این مرکز خرید وجود دارند. ضمناً این مرکز خرید مکان مناسبی برای خوش‌گذرانی کودکان است. چندین سالن سینمایی برای کودکان و یک شهربازی سرپوشیده‌ی عالی هم در این مرکز خرید وجود دارند که راه را برای لذت‌بردن کودکان باز کرده‌اند. ضمناً این مرکز خرید در خیابان Arshakunyats واقع شده.

۴- بازار ورنیساژ

بازار ورنیساژ بازار ورنیساژ

ورنیساژ یک مرکز خرید مدرن نیست، اما حیف است که در سفر به ایروان به خرید کردن بپردازید و سری به ورنیساژ نزنید. این بازار حول و حول ۳۰ سال است که دایر است و در آن انواع کالاهای هنری و صنایع دستی به فروش می‌رسند. برخی از فروشندگان این بازار کسانی اند که خودشان اقدام به طراحی و تولید اجناس کرده‌اند و از همین رو حساسیت زیادی نسبت به قیمت اجناس دارند و به هیچ وجه تخفیف نمی‌دهند.

 در کل این بازار از بهترین بازارهای سنتی ارمنستان است و بد نیست به آن بروید و به گشت‌وگذار در آن بپردازید. این بازار در تقاطع خیابان هانراپتوتیان و خانجان واقع شده.

خوردن در ایروان

طبیعتاً در سطح شهر ایروان می‌توانید به رستوران‌ها و کافه‌ها و فست‌فودهای زیادی دسترسی داشته باشید. اما اگر به دنبال بهترین رستوران‌های این شهر هستید و می‌خواهید در سفر به ایروان به لوکس‌ترین رستوران‌ها بروید، گزینه‌های زیر می‌توانند گزینه‌هایی مناسب باشند:

۱- رستوران ایروان قدیم

این رستوران در عین‌‌آن‌که از بهترین رستوران‌های ایروان است، رستورانی است که صرفاً غذاهای محلی ایروان و ارمنستان را ارائه می‌دهد. در این رستوران می‌توانید به طیف وسیعی از برترین غذاهای محلی دسترسی داشته باشید. این رستوران در خیابان شمالی واقع است.

۲- رستوران کلاب

سفر به ایروان

این رستوران هم دقیقاً وضعیتی همچون رستوران ایروان قدیم دارد، یعنی هم بسیار لوکس و زیباست و هم آن که غذاهای محلی ارائه می‌دهد. البته گویا در این رستوران می‌توان به غذاهای غیر ارمنی هم دسترسی داشت. ضمناً در این رستوران یک کتابخانه‌ی عالی هم وجود دارد.

۳- رستوران دلماما

این رستوران هم وضعیتی مناسب دارد. در آن می‌توان به غذاهای اصلی و محلی ایروان خصوصاً دلمه دسترسی داشت. دلمه‌های رستوران دلماما بسیار مشهور اند و از کیفیت بالایی برخوردار هستند.

۴- رستوران نو فرمت

سفر به ایروان

این رستوران برای کسانی است که به دنبال تجربه‌کردن چیزهای جدید هستند. زوج‌هایی که می‌خواهند در مکانی جدید و منحصربه‌فرد غذا بخورند، می‌توانند رستوران نو فرمت را انتخاب کنند. در این رستوران، سورپرایزهای خوبی در انتظارتان خواهد بود از جمله آن که می‌توانید در پشت بام غذا بخورید و چشم‌اندازی عالی از سطح شهر را در پیش چشم داشته باشید.

اقامت در ایروان | بهترین هتل‌های ایروان

همچون رستوران و کافه، در ایروان انواع هتل‌ها وجود دارند و بنابراین مشکلی از بابت اقامت نخواهید داشت، اما اگر به دنبال بهترین هتل‌های ایروان هستید حتماً گزینه‌های زیر را مد نظر داشته باشید:

۱- هتل ماریوت ایروان

بهترین هتل‌های ایروان

این هتل دقیقاً دور میدان جمهوری است و از بهترین هتل‌های ایروان به شمار می‌رود. هتل از امکاناتی فوق‌العاده برخوردار است و ۲۵۹ اتاق دارد. اتاق‌های آن از نوع دولوکس، اکسکیوتیو دولوکس، سوییت جونیور، سوپر دولوکس و ماریوت دولوکس هستند. ضمناً هتل از چند رستوران عالی و چند کافه‌ی فوق‌العاده هم برخوردار است. پارکینگ رایگان، سالن بدنسازی شیک، سالن آرایش و پدیکور و مانیکور، سالن کنفرانس و .. از سایر امکانات این هتل شیک هستند.

برای آشنایی با هتل ماریوت ایروان می‌توانید از لینک زیر استفاده کنید. ضمناً هتل ماریوت ایروان از جمله هتل‌هایی است که در تورهای ایروان مرکز ساحل شنی قابل اقامت است. اگر برای سفر به ایروان از تورهای ساحل شنی استفاده کنید می‌توانید در این هتل زیبا که در بهترین منطقه‌ی جغرافیایی ایروان واقع شده اقامت داشته باشید.

هتل ماریوت 

۲- هتل رادیسون بلو

بهترین هتل‌های ایروان

هتل رادیسون بلو یکی دیگر از بهترین هتل‌های ایروان است. این هتل هم همچون هتل ماریوت از موقعیت جغرافیایی بسیار خوبی برخوردار است و تا مرکز شهر ایروان صرفاً ۵ دقیقه پیاده فاصله دارد. این هتل ۵ ستاره از چند نوع اتاق و سوییت برخوردار است که سویت‌های پرزیدنتال آن فوق‌العاده اند و جلوه‌ای بسیار شیک و زیبا دارند.

استخر روباز، استخر سرپوشیده، خدمات ماساژ، سالن بدنسازی، چند رستوران و کافه، سالن کنفرانس و … از جمله امکانات این هتل لوکس هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هتل رادیسون بلو می‌توانید از لینک زیر استفاده کنید.

هتل رادیسون بلو

ضمناً همچون هتل ماریوت، این هتل هم در زمره‌ی هتل‌هایی قرار دارد که اگر برای سفر به ایروان از تورهای ایروان مرکز ساحل شنی استفاده کنید می‌توانید در آن‌ها اقامت داشته باشید.

۳- هتل گرند ایروان

این هتل هم از بهترین هتل‌های ایروان است و قدمتی تقریباً ۱۰۰ ساله دارد. اقامت در این هتل هم به کسانی که به دنبال اقامت در بهترین و لوکس‌ترین هتل‌ها هستند پیشنهاد می‌شود.

*******

همانطور که در بالا گفتم، ایروان از هتل‌های زیادی برخوردار است و من صرفاً به سه تا از «بهترین» هتل‌ها اشاره داشتم، وگرنه هتل‌های متوسط و ارزان در این شهر بسیار زیاد هستند از جمله:

  • هتل انووی
  • هتل اربونی
  • هتل میکاسا
  • هتل المپیا

امنیت در ایروان

خوشبختانه در ایروان وضعیت خوبی از لحاظ امنیت برقرار است. البته که هر شهری از مقداری نامنی برخوردار است، اما در کل ایروان کاملاً امن است و مشکلی از این بابت برای کسانی که قصد سفر به ایروان را دارند وجود ندارد. بدیهی است که در هر شهر و کشوری هر چه پول نقد کمتری به همراه داشته باشید بهتر است یا مثلاً بهتر است که در مکان‌های خلوت پرسه نزنید.

حمل و نقل در ایروان

در سطح شهر ایروان از وسایل نقلیه‌ی عمومی مختلفی می‌توان استفاده کرد. اول آن که ایروان حدود ۴۰ سال است که به مترو مجهز شده، مترویی که در دوران شوروی در ایروان احداث شده است. البته مردم ایروان کمتر از مترو استفاده می‌کنند. ضمناً متروی ایروان تمامی نقاط شهر ایروان را دربرنمی‌گیرد.

راهنمای سفر به ایروان

دوم آن که از مینی بوس و اتوبوس می‌توان استفاده کرد، وسایلی که در میان مردم شهر ایروان از محبوب‌ترین‌ها هستند و سوم آن که امکان استفاده از تاکسی وجود دارد. هم در سطح شهر تاکسی‌های سیار زیادی هستند و هم از اپلیکیشن‌های سفارش تاکسی در ایروان می‌توان استفاده کرد. اپلیکیشن gg مخصوص این کار است و نقشی همچون اسنپ، تپ‌سی یا اوبر دارد.

چند نکته‌ی ریز در مورد سفر به ایروان

۱- ترافیک در اکثر خیابان‌ها وجود دارد و احتمالاً موجب ملال خواهد شد.

۲- همچون تفلیسِ گرجستان، در ایروانِ ارمنستان هم تعداد سیگاری‌ها زیاد است. در سطح شهر افراد زیادی را می‌بینید که سیگار در دست دارند. ضمناً متأسفانه برخی از آن‌ها در مکان‌های عمومی هم سیگار می‎کشند. گویا دولت اعلام کرده که از نوامبر ۲۰۱۸ [آبان ۹۷] استعمال سیگار در رستوران‌ها و کافه‌ها و سایر مکان‌های عمومی سرپوشیده ممنوع است، ولی هنوز این قانون به تصویب نرسیده است.

۳- سفر هوایی از تهران به ایروان انجام می‎شود و بدون توقف تقریباً یک ساعت و نیم به طول می‌انجامد.

۴- ایرانیان ازسال ۹۵ می‌توانند بدون نیاز به ویزا به ارمنستان سفر کنند.

۵- امکان سفر زمینی به ارمنستان هم وجود دارد.

سخن آخر

در این نوشتار به همراه یکدیگر مروری بر راهنمای سفر به ایروان داشتیم. سعی‌ام بر آن بود که برای کسانی که قصد سفر به ایروان را دارند نکاتی مفید ارائه دهم تا با آگاهی بیش‌تری به ایروان سفر کنند و از سفرشان به این شهر زیبا لذت ببرند.

در آخر خبر خوبی که برای شما دارم این است که مرکز ساحل شنی چند تور مختلف با امکان اقامت در هتل‌های مختلف ارائه داده است. شما می‌توانید بسته به شرایط خود و میزان هزینه‌ای که می‌خواهید صرف کنید یکی از تورهای ایروان مرکز ساحل شنی را انتخاب کنید. جهت دیدن لیست تورها روی لینک زیر کلیک کنید:

تورهای ایروان

ضمناً شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ در اختیار شماست تا بتوانید با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید و هر پرسش و ابهامی که در ارتباط با تور ایروان دارید را با آن‌ها در میان بگذارید.

منابع: whyarmenia | thehuntr | wikivoyage | nomadasaurus | travelerati

ارسال پاسخ

سه × سه =