۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

راهنمای سفر به تفلیس

تفلیس پایتخت کشور گرجستان یکی از شهرهای توریستی در نزدیکی کشور خودمان است. به سبب زیبایی‌های این شهر و همچنین عدم نیاز ویزا برای سفر به گرجستان، کم نیستند ایرانیانی که برای تفریحی چند روزه، تفلیس را به‌عنوان مقصد انتخاب می‌کنند. در این نوشتار برای کسانی که قصد سفر به تفلیس دارند، یک راهنمای نسبتاً جامع برای سفر به تفلیس ارائه خواهم داد. چنانچه شما نیز قصد سفر به تفلیس دارید و به‌دنبال راهنمای سفر به تفلیس هستید تا انتهای این نوشتار با ما در ساحل شنی همراه باشید.

راهنمای سفر به تفلیس

 

مختصری در مورد تفلیس

تفلیس بزرگ‌ترین شهر گرجستان و پایتخت این کشور است. این شهر در گذشته پر بوده از چشمه‌های آب گرم و اصلاً نام آن هم [تبلیسی] دلالت بر همین چشمه‌های آب گرم دارد. جالب آن که زمانی که یکی از حکامِ قدیم گرجستان، وقتی که در محل شهر کنونی تفلیس چند چشمه‌ی آب گرم می‌بیند دستور می‌دهد که در آن منطقه شهری بسازند و نام آن را تفلیس بگذارند.

تفلیس در حال حاضر بیش از ۲ میلیون نفر جمعیت دارد و بافت شهری آن هم ترکیبی از سنت و مدرنیته است. از آن‌جا که تفلیس در تاریخ خود پایتخت چندین حکومت مختلف برای سالیان طولانی بوده، در مرکز شهر که قدم بزنید می‌توانید با معماری‌های مختلفی، از معماری مسیحی گرفته تا معماری روسی، را ببینید. یکی از شاخص‌های شهر تفلیس این است که یک قسمت آن سنتی است و یک قسمت دیگر مدرن و این دو قسمت توسط پلی با نام پل صلح به یکدیگر متصل شده‌اند.

به هر صورت، تفلیس با تمامی ویژگی‌های مثبت و منفی‌ای که دارد در حال حاضر از لحاظ توریسم، در وضعیت خوبی قرار دارد و گردشگران زیادی، چه از اروپا و چه از آسیا، به این شهر سفر می‌کنند. در ادامه بیش‌تر در مورد تفلیس و موارد مربوط به سفر به این شهر زیبا خواهم گفت.

ویزای تفلیس

همانطور که در بالا هم گفتم، ایرانیان برای سفر به تفلیس نیازی به ویزا ندارند. در کل تفلیس شهری توریست‌پذیر است و یکی از عوامل این توریستی‌بودن، این است که سفر به تفلیس برای مردم بسیاری از کشورها به ویزا نیاز ندارد.

چنانکه در تصویر زیر می‌بینید، چندین و چند کشور هستند که اهالی آن‌ها بدون نیاز به ویزا می‌توانند به تفلیس سفر کنند [مردم کشورهای سبزرنگ برای سفر به تفلیس به ویزا نیاز ندارند].

راهنمای سفر به تفلیس

دیدنی‌های تفلیس

طبیعتاً هر گردشگری که به تفلیس می‌رود در وهله‌ی اول هدف او دیدن از مکان‌های دیدنی تفلیس است. خوشبختانه تفلیس کم مکان دیدنی ندارد. من در ادامه صرفاً به برخی از مکان‌های دیدنی تفلیس می‌پردازم، پس از آن هم به دیگر نکات مورد نیاز برای سفر به تفلیس خواهم پرداخت:

۱- خیابان روستاولی [Rustaveli]

راهنمای سفر به تفلیس

این خیابان مشهورترین خیابان تفلیس است و در واقع می‌توان گفت نقشی همچون خیابان استقلال استانبول را در تفلیس ایفا می‌کند. در خیابان روستاولی پر است از رستوران و کافه و فروشگاه و دست‌فروش. جوِ این خیابان بسیار خاص و فوق‌العاده است. در آن که قدم بزنید می‌توانید بوی زندگی را احساس کنید، بوی جنب‌وجوش، بوی انگیزه. بسیاری از کلیساهای قدیمی تفلیس و همچنین چند تا  از ساختمان‌های دولتی گرجستان هم در همین خیابان روستاولی قرار دارند.

۲- پل صلح تفلیس

پل صلح از مشهورترین جاذبه‌های دیدنی تفلیس است. این پل ترکیبی از شیشه و فولاد است و ظاهری بسیار زیبا دارد. همانطور که در بالا هم گفتم، پل صلح تفلیس قسمت سنتی تفلیس را به قسمت مدرن این شهر پیوند می‌زند. بر روی این پل می‌توان چشم‌‎اندازی زیبا از کلیت شهر تفلیس داشت. جالب است بدانید که در سال ۲۰۱۳ نام پل تفلیس در میان سازه‌های برتر جهان وجود داشته است.

پیش‌تر در مجله ساحل شنی به طور مفصل در مورد پل صلح تفلیس سخن گفته‌ام، برای دسترسی به آن مطلب می‌توانید از لینک زیر استفاده کنید:

پل صلح تفلیس

۳- قلعه ناریکالا

tbilisi travel guide tbilisi travel guide

به‌جرأت می‌توان گفت که هیچ مطلبی با عنوان راهنمای سفر به تفلیس یا دیدنی‌های تفلیس وجود ندارد که در آن نامی از قلعه ناریکالا برده نشده باشد. قلعه ناریکالا از مشهورترین قلعه‌های جهان است. این قلعه قدیمی‌ترین بنای شهر تفلیس هم به شمار می‌رود. قدمت قلعه به قرن چهارم و دوران حکومت ساسانیان می‌رسند و بنابراین این قلعه را می‌توان قلعه‌ای ایرانی نامید.

قلعه ناریکالا بر روی تپه‌ای در شهر تفلیس واقع شده و در بالای آن می‌توان چشم‌اندازی عالی از شهر تفلیس داشت. ضمناً برای دسترسی به قلعه هم می‌توان از تله‌کابین استفاده کرد که این مورد هم صفای خاص خود را دارد.

در مورد قلعه ناریکالا هم پیش‌تر در مجله ساحل شنی سخن گفته‌ام، از لینک زیر می‌توانید برای دسترسی به آن استفاده کنید:

قلعه ناریکالا تفلیس

۴- مجسمه مادر گرجستان

tbilisi travel guide

tbilisi travel guide

مجسمه مادر گرجستان یا کاتلیس دده از معروف‌ترین جاذبه‌های دیدنی تفلیس است. این مجسمه لباسی سنتی به تن دارد و کاسه‌‎ای شراب در دست‌اش است. در خود گرجستان و خارج از آن این مجسمه را به عنوان نماد گرجستان می‌شناسند. از قلعه ناریکالا به مجسمه گرجستان مسیر دشواری در پیش نیست و با تله‌کابین می‌توان به آن رسید.

۵- کلیسای سیونی تفلیس

tbilisi travel guide

کلیسای سیونی تفلیس از بزرگ‌ترین کلیساهای منطقه‌ی قفقاز است. این کلیسا یک کلیسای جامع است و تاریخ آن به قرن هفتم میلادی بازمی‌گردد؛ هرچند که از آن زمان تا کنون بارها تخریب شده و دوباره ساخته شده است.

نام کلیسا برگرفته از «صهیون» است و چندین کلیسای دیگر هم با همین نام در گرجستان وجود دارند، اما صرفاً یک کلیسا با نام کلیسای سیونی در تفلیس وجود دارد.

۶- حمام‌های تفلیس

tbilisi travel guide

همانطور که در بالا گفتم، تفلیس شهر چشمه‌های آب گرم است. محله‌ای در تفلیس وجود دارد با نام Abanotubani و پر است از حمام‌های آب گرم. این محله بسیار معروف است و کسانی که تفلیس سفر می‌کنند سری هم به حمام‌های آن می‌زنند. سعی کنید در سفر به تفلیس دیدن از محله‌ی Abanotubani را از دست ندهید.

۷- کوه Mtatsminda

tbilisi travel guide

در شهر تفلیس یک تپه با نام Mtatsminda وجود دارد که یک دکل برقی بر روی آن است. از هر جای شهر که به این تپه نگاه کنید می‌توانید به راحتی هم خود تپه و هم دکل برقی روی آن را ببینید. در شب هم این دکل روشن می‌شود و نمایی زیبا به شهر می‌بخشد. بالا رفتن از تپه کار دشواری نیست و می‌توانید در غروب به این تپه بروید هم چشم‌اندازی عالی از شهر داشته باشید و هم خود را در معرض نسیم خنک قرار دهید.

۸- برج ساعت

tbilisi travel guide

در حاشیه‌ی محله‌ی سنتی تفلیس، یک برج ساعتی وجود دارد که توانسته خود را به عنوان یکی از عناصر تفلیس به دیگران بشناساند. این برج خیلی بنای خاصی نیست، اما به هر حال حیف است که در سفر به تفلیس به کنار آن نروید و برای یادگاری عکس نگیرید.

۹- موزه‌ی ملی گرجستان

چند موزه در تفلیس وجود دارند اما این موزه‌ی ملی گرجستان بسیار جامع‌تر است و اشیاء و تصاویر مربوط به تاریخ گرجستان و خصوصاً دوران شوروری را به نمایش گذاشته است. کسانی که به تاریخ شوروری علاقه دارند می‌توانند در یکی از طبقات این موزه به تماشای آثار مربوط به شوروری بنشینند.

۱۰- دریاچه تورتل

دریاچه‌ی تورتل در جنوب غربی شهر تفلیس قرار دارد و یکی از دیدنی‌های این شهر است. در سفر به تفلیس واقعاً حیف است که به این دریاچه و طبیعت فوق‌العاده‌ی اطراف آن سر نزد. ضمناً این دریاچه در تابستان میزبان جشن‌ها و فستیوال‌های مختلفی است. در اطراف آن هم رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌های زیادی وجود دارند. به راحتی با تله‌کابین می‌توان به دریاچه تورتل رفت و ساعاتی را خوش گذراند.

خوردن در تفلیس

طیبعتاً در شهر بزرگی مانند تفلیس رستوران‌های زیادی یافت می‌شوند و از این بابت هیچ مشکلی وجود ندارد. اما یک سری خوراکی خاص در تفلیس قابل خوردن هستند که بد نیست اشاره‌ای به آن‌ها داشته باشم.

Khachapuri یکی از آن‌ها ست. خاچاپوری از محبوب‌ترین و مشهورترین خوراکی‌های گرجی است و اگر بنا باشد صرفاً نام یک خوراکی با گرجستان عجین باشد، آن خوراکی قطعاً خاچاپوری است. این نان یا شیرینی، ترکیبی از آرد و روغن و شیر و شکر  و نمک است ولی بسیار خوش‌طعم است و طعمی خاص و منحصربه‌فرد دارد. ضمناً گاهی به همراه خوردن آن از کره و تخم‌مرغ هم استفاده می‎شود.

راهنمای سفر به تفلیس راهنمای سفر به تفلیس

Kihnkali یکی دیگر از مشهورترین و محبوب‌ترین خوراکی‌های گرجی است. انواع خینکالی در تفلیس قابل دسترسی هستند و واقعاً کمتر کسی است که خینکالی بخورد و به آن علاقه پیدا نکند. این غذا را با ترکیب گوشت و قارچ و پنیر و سبزی و ادویه تهیه می‌کنند و برای خوردن‌اش هم باید از سبک خاصی پیروی کرد. بهترین خینکالی را می‌توانید در Zakhar Zakharich پیدا کنید.

راهنمای سفر به تفلیس

افزون بر این خوراکی‌های گرجی، اگر بخواهم به چند تا از بهترین رستوران‌های تفلیس هم اشاره کنم که در سفر به تفلیس بتوانید با خیالی آسوده به غذاهایی با کیفیت و رستوران‌هایی لوکس دسترسی داشته باشید باید از سه مورد زیر نام ببرم:

۱- بربرستان

راهنمای سفر به تفلیس

یکی از خاص‌ترین رستوران‌های تفلیس همین رستوران بربرستان است. همانطور که در تصویر می‌بینید بسیار شیک است و در عین‌حال از ظاهری منحصربه‌فرد برخوردار است. جالب است بدانید که این رستوران به رستوران سرد مشهور است و خصوصاً اگر در زیرزمین این رستوران یک میز رزرو کنید خواهید دید که چه جوِ فوق‌العاده‌ای دارد. گفتنی است که این رستوران بسیار محبوب است و از همین رو ار اکثر ساعات روز افراد زیادی در آن هستند، بنابراین باید چند ساعت پیش از رفتن به این رستوران، یک میز را در آن رزرو کنید.

Aghmashenebeli Ave. 132, Tbilisi 0112, Georgia

۲- Shavi Lomi

این رستوران هم وضعیت خوبی دارد و می‌تواند میزبان خوبی برای یکی از وعده‌های غذایی شما در تفلیس باشد. ضمناً افرادی که گیاهخوار هستند می‌توانند این رستوران را انتخاب کنند چراکه منوی گیاهی دارد و خدمات خوبی به گیاهخواران ارائه می‌دهد.

ضمناً غذاهای سنتی گرجستان هم در این رستوران قابل دسترسی هستند.

آدرس: Qvlividze St.,30, Tbilisi 0114, Georgia

۳-  Melograno

راهنمای سفر به تفلیس

نزدیک مجلس گرجستان یک رستوران وجود دارد با نام Melograno. در این رستوران می‌توانید به انواع غذاهای اروپایی و خصوصاً ایتالیایی دسترسی داشته باشید. البته غذاهای گرجی هم در این رستوران سرو می‌شوند.

آدرس:Zakaria Chichinadze Street | Near Parliament Of Georgia, Tbilisi 0108, Georgia

ضمناً کافه‌های زیادی هم در سطح شهر تفلیس وجود دارند، خصوصاً در خیابان روستاولی. اما یک خیابان خاص دیگر در تفلیس وجود دارد که با نام Aghmashenebeli مشهور است، خیابانی که رستوران بربرستان هم در آن واقع شده. در این خیابان می‌توانید به کلی فروشگاه و کافه و رستوران دسترسی داشته باشید. بسیاری از کسانی که در این خیابان هستند توریست اند و جوی فوق‌العاده در آن‌جا برقرار است.

راهنمای سفر به تفلیس (7) راهنمای سفر به تفلیس (7)

خرید در تفلیس

در شهر تفلیس پر است از فروشگاه‌های کوچک و بزرگ که در مرکز شهر و همچنین خیابان‌هایی که در بالا معرفی کردم می‌توانید به آن‌ها دسترسی داشته باشید. اما چند مرکز خرید بزرگ هم در این شهر وجود دارند که بد نیست سری به آن‌ها بزنید از جمله:

۱- تفلیس مال

راهنمای سفر به تفلیس (7)

بزرگ‌ترین مرکز خرید تفلیس، همین تفلیس مال است. تفلیس مال مقداری با مرکز شهر تفلیس فاصله دارد، اما بسیار بزرگ است و بیش از ۱۰۰ فروشگاه در آن فعالیت می‌کنند. ضمناً چند رستوران و کافه و مرکز سرگرمی و سینما هم در آن وجود دارند. برندهای لباس معتبری هم در این مرکز خرید نمایندگی دارند. اگر به دنبال یک خرید لوکس هستید تفلیس مال می‌تواند مکان مناسبی باشد.

۲- مرانی

این مرکز خرید در مرکز شهر تفلیس قرار دارد و مجتمعی ۴ طبقه است. چندین برند مشهور دنیا در این مرکز خرید نمایندگی دارند و انواع کالاها خصوصاً پوشاک، در آن عرضه می‌شوند.

به خیابان روستاولی که سر بزنید می‌توانید این مرکز خرید را در آن ببینید.

۳- ایست پوینت

این مرکز خرید از مدرن‌ترین مراکز خرید تفلیس است. در سفر به تفلیس حتماً سری به این مرکز خرید بزنید. ایست پوینت چندین فروشگاه جهانی در خود دارد و چند رستوران و کافه و سینما هم در آن هستند.

۴- تفلیس سنترال

این مرکز خرید از برترین مراکز خرید تفلیس است و در سطح شهر تفلیس قرار دارد و بنابراین برای دسترسی به آن نیاز نیست که از شهر خارج شوید. بیش از ۸۰ فروشگاه در این مرکز خرید فعال هستند و چند رستوران و کافه و سینما هم در آن وجود دارند.

در خیابان مشهور ووزکالی می‌توانید به این مرکز خرید دسترسی داشته باشید.

۵- لیلو

راهنمای سفر به تفلیس (7)

در خیابان کاشوتی تفلیس یک مرکز خرید بزرگ با نام لیلو وجود دارد. طیف گسترده‌ای از کالاها در این مرکز خرید یافت می‌شوند و اوضاع طوری است که می‌توانم بگویم هر چیز رایجی که بخواهید می‌توانید در این مرکز خرید تهیه کنید و بنابراین فکر کنم اگر به این مرکز خرید بروید دیگر نیازی به سر زدن به سایر مراکز خرید تفلیس نباشد.

امنیت در تفلیس

هر شهری در جهان، از حداقلِ نا امنی برخوردار است و این امری طبیعی است، اما در کل شهر تفلیس بسیار امن است. کلاً یکی از مشخصه‌های کشور گرجستان در کل جهان «امنیت» آن است. در سفرنامه‌های مردم کشورهای اروپای غربی [مثل انگلیس و فرانسه و اسپانیا] که نگاه کنید می‌بینید که روی عنصر امنیت در کشور گرجستان تأکید زیادی داشته‌اند. یکی از منابعی هم که من برای نوشتن این نوشتار از آن استفاده کرده‌ام، سفرنامه‌ای ست از یکی از توریست‌های بریتانیایی و در آن به‌شدت بر روی عنصر امنیت تأکید داشته. او نوشته:

گرجستان کشوری بسیار امن برای گردش است. میزان جرم و جنایت در کشور گرجستان به‌نسبت کشورهای غرب اروپا بسیار پایین‌تر است و به نظر من هم گرجستان از اروپای غربی امن‌تر است.

در منابع مختلفی هم آورده شده که به‌سبب مهم‌بودن صنعت گردشگری برای دولت گرجستان، اهمیت بسیاری به قوانین و در کل امنیت در این کشور داده می‌شود و تمهیدات زیادی برای حفظ امنیت گردشگران در این کشور اندیشیده شده. طبیعتاً در تفلیس به عنوان پایتخت گرجستان هم این تمهیدات وجود دارند.

راهنمای سفر به تفلیس (7)

بهترین زمان برای سفر به تفلیس

دقیقاً نمی‌توانم بگویم که چه زمانی بهترین زمان برای سفر به تفلیس است، چرا که کلیت گرجستان و تفلیس چهار فصل است، اما به هر صورت زمستان‌های این کشور سردتر از سایر فصول است. اگر به هوای سرد علاقه دارید ممکن است بخواهید در فصل زمستان یا در فصل پاییز به این شهر سفر کنید، اگر به هوای گرم و مطبوع علاقه دارید ممکن است بخواهید در فصل بهار یا تابستان به این شهر سفر کنید و بنابراین نباید تأکید زیادی روی فصل یا زمان خاصی برای سفر به تفلیس داشته باشم.

حمل و نقل در تفلیس

تفلیس به عنوان پایتخت کشور گرجستان از سیستم‌های حمل و نقل مناسبی برخوردار است. اولاً مترو در این شهر از دهه‌های پیشین فعالیت دارد و بسیاری از مناطق تفلیس را هم دربرمی‌گیرد، ثانیاً با استفاده از اپلیکیشن‌های Taxify و Yandex، که چیزی شبیه به اسنپ و تپ‌سی و موارد این قبیل اند، می‌توانید به تاکسی‌های زیادی دسترسی داشته باشید و به‌واسطه‌ی آن‌ها در سطح شهر گشت‌وگذار کنید، ثالثاً اتوبوس هم در بسیاری از مناطق در دسترس است.

سیم کارت در تفلیس

چند اپراتور موبایل در گرجستان مشغول به فعالیت هستند که عمدتاً توصیه می‌شود مسافران یا از Beeline استفاده کنند یا از Magti. این دو هم آنتن‌دهی خوبی دارند و هم آن که اینترنت ۴G را با قیمتی مقرون‌به‌صرفه ارائه می‌دهند. در خیابان روستاولی می‌توانید به کلی فروشگاه سیم‌کارت دسترسی داشته باشید.

مذهب در تفلیس

اکثر مردم تفلیس پیرو مسیحیت ارتودکس هستند و بسیارشان هم به طور جدی به دستورهای دینی عمل می‌کنند. ضمناً قشر قابل توجهی هم از مردم تفلیس از اسلام پیروی می‌کنند. در کل تفلیس را می‌توان تا حدودی شهری دینی دانست، شهری که نباید به هیچ عنوان در آن به هیچ یک از عناصر مذهبی توهین کرد.

سیگار کشیدن در تفلیس

در فضای باز شهر تفلیس، درصد قابل توجهی از مردم را به‌هنگام استعمال سیگار خواهید دید. جالب است که تا همین چند وقت پیش هم هیچ قانونی برای منع استعمال سیگار در اماکن عمومی همچون رستوران‌ها و موزه‌ها وجود نداشت، اما خوشبختانه چند وقتی است که دیگر نمی‌توان در اماکن عمومی مانند رستوران و کافه سیگار کشید.

دیدنی‌های اطراف تفلیس

در خود تفلیس یک سری تور چند ساعته وجود دارند که گردشگران را به دیدنی‌های اطراف تفلیس می‎برند از جمله:

۱- صومعه‌ی Jvari

صومعه‌ی Jvari

این صومعه از قدیمی‌ترین صومعه‌های آن منطقه است و در ۱۶ کیلومتری تفلیس واقع شده. صومعه جواری مربوط به قرن شش میلادی است و در طی سالیان زندگی خود در برخی برهه‌ها از اهمیت زیادی هم برخوردار بوده. ضمناً از سال ۱۹۹۴ تا کنون این صومعه در زمره‌ی میراث جهانی یونسکو قرار گرفته.

۲- Mtskheta

Mtskheta

Mtskheta در نزدیکی صومعه‌ی جواری واقع شده و بسیار زیبا و دلنشین است. ضمناً از تپه‌های آن هم می‌توان چشم‌اندازی بسیار زیبا به شهر تفلیس داشت. در همین Mtskheta یک کلیسای قدیمی که در حال حاضر جزو میراث جهانی هم هست قرار دارد که با نام کلیسای Svetitskhoveli مشهور است. خلاصه آن منطقه را هم بد نیست در زمره‌ی مناطقی که می‌خواهید ببینید قرار دهید.

۳- صومعه Ananuri

کمی که از منطقه‌ی صومعه‌ی جواری فاصله بگیرید و از شهر تفلیس دور شوید می‌توانید به صومعه‌ی Ananuri و قلعه‌ای که در نزدیکی آن وجود دارد دسترسی داشته باشید. این دو از بناهای تاریخی تفلیس به شمار می‌روند و بسیار هم زیبا و باشکوه اند.

ضمناً در مسیر تفلیس به این صومعه هم می‌توانید از دریاچه‌ی مصنوعی Jinvali دیدن کنید یا حتی یک وعده ناهار را در این منطقه سپری کنید.

سخن آخر

سعی کردم در این نوشتار در راستای راهنمای سفر به تفلیس به یک سری نکات که ممکن است برای سفر به تفلیس مفید باشند اشاره داشته باشم. حتماً و قطعاً نکات بیش‌تری در مورد سفر به تفلیس می‌توان گفت، اما چه می‌باید گفت وقتی یک نوشتار اینترنتی مجال ذکر نکات بیش‌تر را نمی‌دهد. خوشحال می‌شویم اگر در مورد سفر به تفلیس تجربیاتی دارید با ما و کاربران در میان بگذارید.

ضمناً مرکز ساحل شنی به طور ویژه بر روی تورهای تفلیس متمرکز است. کلی تور تفلیس با امکان اقامت در هتل‌های مختلف در ساحل شنی در دسترس شما هستند. برای کسب اطلاعات بیش‌تر در مورد تورهای تفلیس مرکز ساحل شنی می‌توانید روی لینک زیر کلیک کنید:

تورهای تفلیس ساحل شنی

ضمناً شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ در اختیار شماست تا در صورت داشتن هرگونه پرسش در مورد تور تفلیس با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید.

منابع: mywanderlust | thewanderingquinn | traveltomtom

ارسال پاسخ

3 × 1 =