راهنمای سفر به ماکائو از هنگ کنگ

ماکائو نزدیک‌ترین مقصد به هنگ کنگ است که یکی از بهترین نقاط برای سفر یکروزه یا تعطیلات آخر هفته از هنگ کنگ به شمار می‌رود. ماکائو که در گذشته مستعمره پرتغال بود وضعیتی مشابه چین و هنگ کنگ دارد، اما با فرهنگی مجزا و میراث تاریخی که موجب می‌شود بازدید از آن تجربه‌ای متفاوت برای گردشگران باشد. از کلیساها، معابد و موزه‌های ماکائو دیدن کنید و غذاهای خوشمزه آن را در برترین رستوران‌های ماکائو امتحان کنید. اگر قصد سفر به ماکائو را داشته باشید، هنگ کنگ می‌تواند در مسیر راهتان شما را به این مقصد هدایت کند.

ماکائو کجاست؟

ماکائو نام شهری در غرب هنگ کنگ در نزدیکی دلتا رودخانه پیرل (Pearl River) است. این شهر با قایق‌های فری از هنگ کنگ قابل دسترسی است و یکی از محبوب‌ترین نقاط گردشگری چه برای ساکنین هنگ کنگ چه گردشگران است. اغلب گردشگران سفر یک روزه به ماکائو از هنگ کنگ را در برنامه سفر خود قرار می‌دهند. برخی نیز ترجیح می‌دهند آخر هفته را در این شهر سپری کنند و وقت بیشتری را صرف گشتن آن کنند.

درست مثل هنگ کنگ که ترکیبی از اجتماع مدرن چینی‌ها و میراث استعماری و تاریخی بریتانیایی را در یک جا جمع کرده، مستعمره بودن ماکائو توسط پرتغالی‌ها نیز به خوبی در این شهر نمایان است. تاثیر این دوره از تاریخ را می‌توانید در معماری، نحوه پوشش، غذا و حتی زبان گفتاری مردم شهر ببینید. همچنین ماکائو ننها شهر در چین است که در آن قمار کردن و کازینو آزاد است.

ماکائو شامل یک منطقه اصلی و دو جزیره می‌ود. این دو جزیره که کولوان (Coroane) و تاپیا (Tapia) نام دارند امروزه توسط سه پل به منطقه اصلی متصل هستند. بنابراین سفر به ماکائو با تماشای دو جزیره دیدنی نیز همراه است.

راهنمای سفر به ماکائو از هنگ کنگ
ماکائو شهریست که در نگاه اول ساختمان‌های بلند و مدرنش نظرتان را جلب خواهد کرد.

چرا به ماکائو سفر کنیم؟

ماکائو جاذبه‌ها، مناظر، تفریحات و رستوران‌های بسیار خارق العاده‌ای دارد که نمونه آن‌ها را به سختی در هنگ کنگ خواهید یافت. برخی از جاذبه‌های گردشگری ماکائو جاذبه‌هایی مدرن هستند و برخی دیگر به تاریخ شهر باز می‌گردند و ریشه در دورانی دارند که ماکائو در دست پرتغالی‌ها بود.

سفر به ماکائو از هنگ کنگ با قایق صورت می‌گیرد. به محضی که وارد ماکائو شوید تفاوت آن با هنگ کنگ را در ساختمان‌های رنگارنگ و مدرن شهر مشاهده خواهید کرد. برای اینکه بیشتر بتوانید تاثیر پرتغال را در این شهر مشاهده کنید به فانوس دریایی گویا (Guia) بروید. این فانوس دریایی بالای یک تپه قرار گرفته و چشم اندازی به سوی بندر و فراسوی آن دارد که مشاهده آن موجب می‌شود بیشتر حس و حال پرتغالی شهر را متوجه شوید.

وقتی در این شهر قدم می‌زنید آثار تاریخی در همه جا قابل مشاهده است، از پیاده راه‌های موزاییکی پرتغالی در میدان مرکزی شهر تا ساختمان اداره پست که سبکی اروپایی دارد. غذاهایی که در رستوران‌های محلی این شهر سرو می‌شود نیز ترکیبی از غذاهای آسیایی و اروپایی هستند.

ماکائو با وسعتی که فقط ۳۰ کیلومتر مربع است نسبت به هنگ کنگ سه هزار کیلومتر مربعی شهر بسیار کوچکی محسوب می‌شود که معمولا برای تعطیلات طولانی انتخاب نمی‌شود، اما در عین حال ریزورت‌ها و هتل‌های لوکسی دارد. اگر به دنبال زندگی محلی‌تر هستید به جزایر آن سر بزنید. اگرچه اغلب مواقع سفر یک روزه از هنگ کنگ به ماکائو می‌روند اما گاهی ممکن است در این سفر به اندازه کافی نتوانید از جاذبه‌های شهر و حس و حال آن لذت ببرید. بنابراین شاید بهتر باشد یک شب را در این شهر سپری کنید تا زمان کافی برای گشتن شهر داشته باشید.

راهنمای سفر به ماکائو از هنگ کنگ
جاذبه‎های گردشگری ماکائو ترکیبی از جاذبه‌هایی به سبک چینی و جاذبه‌هایی به سبک اروپایی و پرتغالی هستند که همین تضاد جذابیت شهر را بیشتر کرده است.

جاذبه‌هایی که باید در سفر به ماکائو ببینید

وابسته به اینکه علاقه‌مندی شما چیست، ماکائو برایتان جاذبه‌های متنوعی دارد. اما در عین حال چند جاذبه در این شهر وجود دارد که باید حتما از آن‌ها دیدن کنید. از جمله میدان تاریخی سنادو (Senado Square) یا خرابه‌های سن پل (St.Paul) و برج ماکائو که چشم اندازی زیبا از شهر برایتان فراهم می‌کند. در ادامه جاذبه‌های گردشگری ماکائو را با دسته بندی کردیم تا بهتر بتوانید نسبت به بازدید نقاطی که به سلیقه شما نزدیک‌تر است اقدام کنید.

جاذبه‌های گردشگری ماکائو که به تاریخ پرتغال باز می‌گردند

ارتباط بین ماکائو و پرتغال در بسیاری از ساختارهای سبک اروپایی این شهر نمایان است. اگرچه هنگ کنگ هم آثاری الهام گرفته از سبک بریتانیا دارد اما ساختارهای ماکائو به نوعی مدرن‌تر هستند که برای برخی از گردشگران جذابیت بیشتری ایجاد می‌کنند. برخی از این جاذبه شامل موارد زیر می‌شود:

خرابه‌های سن پل (The Ruins of St.Paul)

سن پل یک کلیسای قدیمی است که امروزه فقط خرابه‌هایی از آن باقی مانده اما همین خرابه‌های باقی مانده و دیوارهایی که طراحی‌های متنوعی دارد موجب شده کلیسای خرابه سن پل بین گردشگران محبوب باشد. علاوه بر اینها، نزدیک بودن این کلیسا به میدان سنادو، که خود از جاذبه‌های گردشگری ماکائو محسوب می‌شود نیز بی‌تاثیر نیست.

راهنمای سفر به ماکائو از هنگ کنگ
اگرچه فقط یک دیوار از کلیسای قدیمی سن پل باقی مانده اما منظره‌ای که ایجاد کرده و قدمتی که دارد گردشگران را به سمت خود می‌کشاند.

میدان سنادو (Senado Square)

میدان سنادو قلب تاریخی شهر ماکائو است که کاملا سبکی پرتغالی دارد. هنگام قدم زدن در این میدان حتما شکل موزاییک‌های رنگارنگی که در زیر پایتان مشاهده می‌کنید نظرتان را به خود جلب کند. موزاییک‌هایی که به سبکی پرتغالی در میدان این شهر کشیده شده‌اند و ظاهری اروپایی به این میدان اصلی بخشیده‌اند. اگرچه قدم زدن در میدان شهر قطعا لذتبخش خواهد بود اما در اطراف این میدان چند جاذبه دیگر نیز خواهید یافت که یکی از مهم‌ترین آن‌ها اداره پست ماکائو است که در گوشه‌ای از این میدان قرار گرفته است.

راهنمای سفر به ماکائو از هنگ کنگ
سنادو کاملا یک میدان اروپاییست که بیشتر چهره کشور پرتغال در معماری آن نمایان است.

اداره پست ماکائو (Macao Post Office)

ساختمان اداره پست ماکائو یکی از زیباترین نمونه‌های معماری پرتغالی است. اداره پست ماکائو با ساختمانی با قدمت دیرینه، امروزه همچنان فعال است و همانطور که گفته شد در گوشه میدان سنادو قرار گرفته است. بنابراین از جمله جاذبه‌های گردشگری محسوب می‌شود که دسترسی به آن بسیار ساده است. اگر چه با توجه به فعال بودن این دفتر پست قدیمی، امکان بازدید کامل از اتاق‌ها و معماری داخلی آن وجود ندارد اما اغلب گردشگران فقط برای تماشای این ساختمان زیبا از بیرون به این منطقه می‌آیند. در هر حال قدم زدن در میدان اصلی شهر بدون عکس انداختن از مهم‌ترین ساختمان آن تکمیل نمی‌شود.

اداره پست مرکزی ماکائو
اداره پست مرکزی ماکائو یکی از ساختمان‌های اداری قدیمی شهر است که همچنان فعال است.

قلعه و فانوس دریایی گویا (Guia Lighthouse and Fort)

فانوس دریایی گویا در جنوب غربی تپه گویا که از ارتفاعات شهر محسوب می‌شود قرار گرفته. این فانوس دریایی رو به بندر قرار دارد و یک فانوس دریایی با معماری اروپایی است که در سال ۱۸۶۴ ساخته شده است. قلعه‌ای که این فانوس دریایی را در برگرفته به قرن ۱۷ باز می‌گردد. کل این مجموعه بالای تپه‌ای بلند قرار گرفته‌اند و دسترسی به آن‌ها کمی دشوارتر از تصور است چرا که فقط تا نیمی از راه را می‌توانید با تاکسی بروید و باقی مسیر را باید پیاده تا بالای تپه بروید. اما اگر کمی حوصله کنید هم این مسیر بسیار زیبا و تماشایی است هم وقتی به بالاترین نقطه تپه و فانوس دریایی برسید چشم اندازی زیبا از شهر و بندرگاه خواهید دید.

فانوس دریایی ماکائو
فانوس دریایی و قلعه گویا نیز از جمله جاذبه‌های تاریخی ماکائو محسوب می‌شود که در منطقه‌ای با مناظری زیبا و چشم نواز قرار گرفته‌اند.

Fortaleza do Monte

این دژ دیوارکشی شده در قرن ۱۷ ساخته شده و امروزه در دل خود موزه جذابی را نگه داشته است. اما یکی از جذابیت‌های خارق العاده آن باغ پشت بام آن است که در کنار توپ‌هایی که از گذشته در این نقطه قرار گرفته‌اند منظره‌ای متضاد و در عین حال شگفت انگیز ایجاد کرده است. علاوه بر اینها، از این نقطه از دژ می‌توانید مناظر زیبایی از اطراف را نیز تماشا کنید. اینجا یکی از برترین نقاط در ماکائو برای تماشای غروب آفتاب است.

راهنمای سفر به ماکائو از هنگ کنگ
توپ‌های قدیمی که برای دفاع از شهر بالای این دیوار قرار گرفته بودند همچنان به صورت نمادین در سر جایشان ایستاده‌اند.

جاذبه‌های گردشگری ماکائو که به تاریخ چین باز می‌گردند

معبد آ-ما(A-ma Temple)

این معبد قدیمی دلیلی نامگذاری شهر ماکائو به شمار می‌رود. معبد آ-ما درست روبروی موزه نظامی ماکائو و در نزدیکی ساحل قرار گرفته است. موقعیت ساحلی آن اهمیت ماهیگیری را در دوره‌های بسیار قدیم و در بین مردمان گذشته ماکائو نشان می‌‎دهد.

راهنمای سفر به ماکائو از هنگ کنگ
معبد آ-ما یک معبد رنگارنگ و قدیمی در شهر ماکائو است که چهره چینی شهر را به نمایش می‌گذارد.

خانه ماندارین (Mandarin’s House)

خانه ماندرین محلی برای داد و ستد در گذشته بوده است که به سبک چینی ساخته شده و محل مناسبی برای قدم زدن و تماشای این ساختار زیبا و تصور کردن زندگی مردم در صد سال گذشته است.

خانه ماندارین ماکائو
اینجا جایی بوده که در گذشته بازرگانان برای داد و ستد جمع می‌شدند.

مناظر دیدنی ماکائو

برج ‌ماکائو (Macau Tower)

برج ماکائو یک برج تماشا است که با ارتفاع ۳۳۸ متر در بلندترین نقطه شهر قرار گرفته و چشم اندازی زیبا از شهر ماکائو را به نمایش می‌گذارد. از ویژگی‌های آن می‌توان به رستوران گردان آن که در بالاترین نقطه برج قرار گرفته اشاره کرد.

برج ماکائو
برج ماکائو از جمله ساختارهای بلندقامت و نمادین شهر است که محل مناسبی برای تماشای شهر از بالاترین نقطه نیز به شمار می‌رود.

اسکله ماهیگیران (Fisherman’s Wharf)

اسکله ماهیگیران  محوطه فضای باز است که یکی از محبوب‌ترین نقاط برای غذاخوردن، گشت و گذار و عکاسی در این شهر محسوب می‌شود. این اسکله تفریحات و سرگرمی‌های متعددی نیز دارد که موجب می‌شود گردشگران به آن علاقه ویژه‌ای داشته باشند.

اسکله ماهیگیران ماکائو
اسکله ماهیگیران شهر ماکائو یک فضای باز و زیبا است که در شب نورانی شده و منظره‌ای بسیار چشم نواز ایجاد می‌کند.

مجسمه کونیام (Kuniam Statue)

این مجسمه به نوعی نماد شهر ماکائو به شمار می‌رود. مجسمه‌ای ۲۰ متری که در سال ۱۹۹۷ توسط دولت پرتغال در این شهر بنا شد. این مجسمه نماد گوان‌یین، الهه رحمت در چین، است که در کنار ساحل قرار گرفته است.

مجسمه کونیام ماکائو
این مجسمه نماد الهه رحمت که یکی از خدایان چینی محسوب می‌شود است.

موزه‌های ماکائو

موزه ماکائو (Museum of Macau)

موزه ماکائو که بالای تپه‌‌ی Fortaleza do Monte قرار گرفته به تاریخ شهر ماکائو و دوره مستعمره بودن آن توسط پرتغال می‌پردازد. ساخت این موزه در سال ۱۹۹۵ آغاز شده و در سپتامبر ۱۹۹۶ به اتمام رسید. در این موزه اطلاعات کاملی درباره تاریخچه این شهر کسب خواهید کرد.

موزه ارتباطات (Communications Museum)

موزه ارتباطات شهر ماکائو در میان سایر جاذبه‌های دیدنی آن کمی گمنام و ناشناخته باقی مانده. این موزه توسط اداره پست ماکائو راه اندازی شده و اداره می‌شود. در موزه ارتباطات می‌توانید تمبرهای مختلف و سیستم‌های تلفنی در دوره‌های مختلف را ببینید. اینجا یکی از بهترین موزه‌ها برای کودکان به شمار می‌رود.

موزه خانه‌های تایپا (Taipa Houses-Museum)

این موزه شامل مجموعه‌ای از پنج خانه قدیمی تایفه می‌شود که در ماکائو به نمایش گذاشته شده‌اند. این خانه‎ها در سال ۱۹۲۱ ساخته شده‌اند و به شهر ماکائو منتقل شده و پس از بازسازی‌های انجام گرفته تا سال ۱۹۹۹ به موزه‌ای محبوب تبدیل شده است. اینجا مکان جذابی برای عکس گرفتن و قدم زدن به شمار می‌رود و در کنار آن می‌توانید با سبک زندگی مردم چین در گذشته نه چندان دور آشنا شوید.

موزه دریانوردی ماکائو (Maritime Muasume)

موزه دریانوردی ماکائو در کنار معبد آ-ما قرار گرفته و از جمله جاذبه‌های گردشگری ماکائو است که بازدید از آن به سادگی امکان پذیر است. این موزه همانطور که از نامش پیداست به نمایش عناصر و اشیاء مرتبط با دریانوردی می‌پردازد.

موزه خدمات آتشنشانی (Fire Services Museum)

این موزه در ماکائو از جمله موزه‌هایی است که مناسب فرزندان کوچک شما خواهد بود بخصوص اگر تمایل دارند در آینده یک آتشنشان شوند بازدید از این موزه می‌تواند اطلاعات جذابی درباره تاریخچه آتشنشانی در ماکائو و ابزار مورد استفاده و داستان‌های دیگر در اختیار شما قرار دهد.

چطور از هنگ کنگ به ماکائو برویم؟

به طور کلی سفر به ماکائو از هنگ کنگ با قایق‌های مخصوص انجام می‌گیرد. چهار مسیر برای این کشتی‌های کوچک از هنگ کنگ به ماکائو وجود دارد که به شرح زیر هستند:

  • در هنگ کنگ به ترمینال کشتی‌های شون تاک سنتر در شونگ وان (Shun Tak Centre Macau Ferry Terminal) بروید. دو شرکت کشتیرانی توربو جت و کوتیا استریپ در این ترمینال کشتی دارند که هر دو به ماکائو حرکت می‌کنند. با توجه به زمانبندی حرکت می‌توانید کشتی مورد نظرتان را انتخاب کنید.
راهنمای سفر به ماکائو از هنگ کنگ
کشتی‌های توربوجت به رنگ سرخ روی آب نمایان هستند.
راهنمای سفر به ماکائو از هنگ کنگ
کشتی‌های آبی رنگ مربوط به یک شرکت حمل و نقل دریایی دیگر به نام کوتیا استریپ است.
  • در هنگ کنگ به بندر چاینا سیتی (China City) در کولون (Kowloon) بروید. در این بندرگاه فقط شرکت توربوجت کشتی دارد که به ماکائو حرکت می‌کند.
  • در هنگ کنگ به بندر فرودگاه بین المللی هنگ کنگ (Hong Kong International Airport SkyPier) بروید. کشتی‌های این بندرگاه در طول روز ۴ الی ۵ بار به سمت ماکائو حرکت می‌کنند اما مقصد آن‌ها بندر Outer در شهر ماکائو است. هم شکرت توربوجت و هم کوتایا واتر جت از این بندرگاه به سمت ماکائو حرکت می‌کنند.
  • و روش چهارم برای کسانی که در نیو تریتوری قرار دارند، ترمینال Tuen Mun Ferry که توسط توربوجت اداره می‌شود در طول روز در ساغا‌های مشخص با اتوبوس شما را به فرودگاه بین المللی هنگ کنگ می‌رساند.

صحبت پایانی

ماکائو با وجود اینکه شهری کوچک است اما در عین حال بسیار دیدنی و مدرن است. اگرچه قوانین ورود به ماکائو با هنگ کنگ یکی نیست و برای برخی مقاصد نیاز به مدارک بیشتری برای اجازه ورود است، اما معمولا اغلب گردشگرانی که به هنگ کنگ سفر می‌کنند به راحتی می‌توانند با کشتی به سفری یک روزه به ماکائو بروند و از جاذبه‌های آن دیدن کرده و به هنگ کنگ بازگردند.

ارسال پاسخ