۴۰ نکته در مورد شهر پاریس | راهنمای سفر به پاریس

چندی پیش فهرستی در باب توریستی‌ترین شهرهای اروپا در مجله‌ی ساحل شنی منتشر ساختیم که در آن‌جا این شهر پاریس بود که توانست، با ملاک‌هایی که در آن مقاله معرفی کردیم، رتبه‌ی نخست توریستی‌ترین شهرهای اروپا را از آنِ خود کند. آمارها نیز نشان از آن دارند که پاریس از لحاظ میزان گردشگر در سال، در رتبه‌ها‌ی نخست اروپا (گاهی به تنهایی در رتبه‌ی نخست و گاه در رتبه‌ی دوم) قرار دارد. در هر سال بسیاری از هموطنان‌مان از ایران هم این شهر را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب می‌کنند و چند شب و روزی را در آن به سر می‌برند. این نوشتار برای کسانی است که به دنبال سفر به پاریس هستند. در ادامه به همراه یکدیگر مروری بر نکاتی که می‌توانند برای سفر به پاریس مفید باشند خواهیم داشت. در واقع نیت از نگاشتن این نوشتار از همان ابتدا به‌دست‌دادن یک راهنمای سفر به پاریس بوده‌است.

عزیزانی که به دنبال سفر به پاریس هستند، می‌توانند از تورهای خارجی مرکز ساحل شنی استفاده کنند. تور پاریس + بارسلونا، تور پاریس + آمستردام، تور فرانسه + هلند و تور فرانسه + مجارستان+ ایتالیا از جمله تورهایی هستند که می‌توانید برای سفر به شهر پاریس در فرانسه روی آن‌ها حساب کنید.

شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ برای دریافت اطلاعات کامل در مورد هر تور و رزرو تور در اختیار شماست.

شهر پاریس در فرانسه
نمایی از شهر پاریس در فرانسه

مختصری در مورد شهر پاریس

۱- پاریس [paris] پایتخت کشور فرانسه و با جمعیت ۲ میلیون و ۱۴۰ هزار نفری پرجمعیت‌ترین شهر این کشور است.

۲- پاریس همچنین از دولتی نسبتاً خودمختار با نام Île-de-France برخوردار است، دولتی که حدود ۱۲ میلیون نفر را زیر پوشش خود دارد، یعنی تقریباً ۱۸ درصد جمعیت کل کشور فرانسه.

۳- از قرن هفدهم بدین سو، پاریس در زمینه‌های زیادی یکی از بهترین شهرهای جهان بوده و هست. این شهر در زمینه‌ی علم، هنر، دیپلماسی، تجارت، اقتصاد و بسیاری موارد دیگر عمدتاً در رتبه‌های برتر قرار دارد. به عنوان مثال در سال ۲۰۱۷، تولید ناخالص داخلی پاریس ۷۰۹ میلیارد یورو (۸۰۸ میلیاد دلار) بوده. همچنین در سال ۲۰۱۸ بر اساس فهرستی که واحد اطلاعات اکونومیست منتشر ساخت، پاریس پس از سنگاپور و پیش از زوریخ و اسلو و ژنو و هنگ‌کنگ دومین شهر گران جهان شد.

۴- گردشگری نیز یکی از صنایع اصلی پاریس است که درآمدزایی خوبی برای این شهر دارد. در سال ۲۰۱۷، بر طبق آمار هتل‌ها، حدود ۲۳ میلیون نفر گردشگر وارد پاریس شده‌اند و بنابارین از لحاظ گردشگر، در سال ۲۰۱۷، پاریس پس از بانکوک و لندن، مقام سوم را در کل جهان دارا بوده است.

۵- کلی جاذبه‌ی گردشگری در این شهر وجود دارند و همچنین کلی خیابان در آن هستند که پرسه‌زنی در شب را، برای افراد با گرایش‌های مختلف، امکان‌پذیر ساخته‌اند. همین موارد اند که در کنار زیبایی این شهر موجب گشته‌اند که سالانه میلیون‌ها نفر از کشورهای مختلف جهان، که گفته می‌شود عمدتاً از آمریکا، چین، انگلیس و آلمان هستند، راهی این شهر شوند و در واقع پاریس را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب کنند. در ادامه‌ی این نوشتار در مورد این جاذبه‌های گردشگری و خیابان‌های خاص صحبت خواهد شد، اما پیش از آن اجازه دهید نگاهی به تاریخچه‌ی شهر پاریس در فرانسه داشته باشیم.

تاریخچه‌ی پاریس

۶- پاریس تاریخی غنی دارد و از دیرباز محل سکونت انسان‌ها بوده و در دوران قرون وسطی و پس از آن در دوران رنسانس و مدرنیته از اساسی‌ترین و اصلی‌ترین شهرهای اروپا بوده است. بیایید نگاهی بسیار مختصر و کلی به وضعیت کلی تاریخچه‌ی شهر پاریس در فرانسه داشته باشیم.

۷- در اواسط قرن سوم قبل از میلاد، قومی با نام Parisii، که از قبیله‌ی Celtic Senones بودند، در منطقه‌ی پاریس سکونت گزیدند. این منطقه در آن زمان موقعیتی عالی برای تجار داشت و حد واسطی برای بسیاری از تاجرانی بود که در آن زمان به تجارت می‌پرداختند.

۸- اما تاریخ اصلی پاریس از لحاظ تمدن، از سال ۵۲ قبل از میلاد، آن هنگام که رومی‌ها، همچون بسیاری دیگر از جاهای اروپا، این منطقه را فتح کردند آغاز شد. بعدها رومی‌ها اصلاحات زیادی در این شهر انجام دادند و با ساخت حمام‌های بسیار، تالارهای گفتگو، سالن‌های آمفی‌تئاتر و موارد این قبیل کاری کردند که پاریس به یکی از بهترین شهرهای غرب اروپا تبدیل شود. آن‌ها، یعنی رومی‌ها، نام شهر را  Lutetia Parisiorum گذاشتند.

۹- با پایان‌یافتن امپراتوری روم بر پاریس، نام شهر به Parisius تبدیل شد، نامی لاتین که بعدها در زبان فرانسه به Paris تغییر کرد. در قرن سوم میلادی بود که مسیحیت به پاریس هم نفوذ کرد، آن هم از طریق اسقف Saint Denis، در قرن سوم میلادی. بعدها، در سال ۵۰۸ میلادی، با انتخاب پاریس به عنوان پایتخت سلسله‌ی Merovingian، توسط Clovis the Frank، اولین پادشاه این سلسله، پاریس باری دیگر پیشرفت‌هایی را تجربه کرد و شهری زیباتر شد. همچنین در قرن دهم میلادی، در دوران حکومت سلسله‌ی Capetian، پاریس به تدریج به شهری مرفه‌تر و مهم‌تر تبدیل شد و رفته‌رفته نام پاریس را کل اروپا و آسیا می‌شناختند. اوضاع طوری شد که در سال ۱۳۲۸ میلادی، پاریس به عنوان پایتخت فرانسه از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت برخوردار بود و به این ترتیب به پرجمعیت‌ترین شهر کل اروپا تبدیل شد. برای مقایسه بد نیست بدانید که در آن زمان کل جمعیت لندن، به عنوان یکی از شهرهای بزرگ اروپا، فقط ۸۰ هزار نفر بود. در همین دوران بود که کلیساها و بناها و قلعه‌های زیادی در پاریس ساخته شدند، از جمله کلیسای مشهور نوتردام.

۱۰- در اواخر قرن شانزدهم، در دورانی که خاندان بوربون تازه روی کار آمده بود، جنگ‌های مذهبی فرانسه سر گرفتند و در این میان پاریس مدافع مصمم مذهب کاتولیک بود. بعدها نیز لویی هشتم و لویی‌های بعدی سهم زیادی در زیباتر کردن پاریس داشتند، هرچند که خون مردم را هم در شیشه کرده بودند. اما این لویی چهاردهم بود که محل اقامت خود را از پاریس به ورسای، به کاخ‌های ورسای، منتقل کرد و به نوعی عملاً دیگر پاریس پایتخت فرانسه برای سلطنت نبود، هرچند که اولاً هم ورسای فاصله‌ای بسیار اندک از پاریس داشت و دارد و ثانیاً آن که پاریس رسماً پایتخت علم و هنر و صنعت کشور فرانسه بود.

۱۱- قرن هجدهم در پاریس، اما، خود به تنهایی می‌تواند ماجرای نگاشتن کتابی ۱۰ هزار صفحه‌ای را به دست نویسنده دهد و کما این که در مورد این قرن هزاران کتاب به زبان‌های مختلف در دنیا نوشته شده‌اند، قرنی که زندگی ما در حال حاضر را هم تحت تأثیر قرار داد. در اواخر این قرن بود که در پاریس لویی شانزدهم از سلطنت به کنار رفت، سرش زیر گیوتین رفت و انقلاب فرانسه، که با نام انقلاب کبیر فرانسه هم شناخته می‌شود، آغاز گردید و به زعم بسیاری مدرنیته‌ی اصلی با تمامی شاخصه‌های‌اش از همین دوران آغاز شد. در اواخر این قرن و در اوایل قرن نوزدهم بود که ناپلئون ماجراهای بسیاری را برای فرانسه و پاریس پدید آورد.

برگردیم به آغاز قرن. در اواسط قرن هفدهم پاریس جدود ۴۰۰ هزار نفر جمعیت داشت، اما در اواسط قرن هجدهم این جمعیت به ۶۵۰ هزار نفر رسیده بود و پاریس در اوج شهرت در میان شهرهای اروپایی بود. در این دوران‌ها لویی‌های پانزدهم و شانزدهم روی کار بودند، و خصوصاً در دوران لویی شانزدهم بحران‌های مالی زیادی گریبان فرانسه و پاریس را گرفتند، بحران‌های مالی‌ای که قطعاً در بروز انقلاب فرانسه نقش داشتند. در همین قرن پاریس از لحاظ فلسفه و علم در اوج بود. قرن هفدهم، دکارت و گاسندی و امثالهم نشان جهان دادند که فلسفه‌ی فرانسه حرف‌های بسیار برای گفتن دارد، اما قرن هجدهم با ظهور دیدرو، ولتر، روسو، دولامتری، مونتسکیو و برخی دیگر اوج فلسفه‌ی فرانسه بود و موجبات انقلاب فرانسه را پدید آورد. نهضت روشنگری مشهور قرن هجدهم هم از همین فرانسه پدید آمد. در اواخر این قرن، پاریس مرکز اصلی شورش‌ها علیه لویی شانزدهم شد و اوج این کار تسخیر قلعه‌ی باستیل در سال ۱۷۸۹ بود.

زندان باستیل
نقاشی‌ای از حمله به زندان باستیل در طی انقلاب فرانسه، اثر Jean-Pierre Houël

لویی شانزدهم و خانواده‌اش به زیر گیوتین رفتند و اعدام شدند، کلیساها تعطیل شدند و برای ۱۰ سال تا سال ۱۷۹۹ حکومت به دست انقلابی‌ها و گروه‌های مختلف افتاد، تا این که ناپلئون بناپارت آمد و قدرت را در دست گرفت. در این دوران، یعنی در دوران حکومت ناپلئون، با وجودی که جنگ‌های زیادی به اتفاق افتادند، پاریس پیشرفت کرد و بناهایی در آن ساخته شدند و بناهای قدیمی‌اش هم مورد بازسازی قرار گرفتند.

۱۲- بعدها، یعنی پس از حکومت ناپلئون، این لوییز فیلیپ اول بود که به حکومت رسید و در دوران ۱۸ ساله‌ی حکومت او پاریس باری دیگر پیشرفت‌ها و گستردگی زیادی را تجربه کرد. پس از لوییز فیلیپ اول ناپلئون سوم آمد و هم نیز کاری کرد که پاریس گسترده‌تر شود و تا همین امروز، جز در زمان‌های جنگ جهانی اول و جنگ جهانی دوم که پاریس در بطن هر دو جنگ بود و از هر دو جنگ هم به شدت خسارت دید، چه خسارت مالی و چه خسارت جانی، این پیشرفت‌ها ادامه داشته‌اند و شهر پاریس در فرانسه به یکی از بهترین شهرهای جهان برای زندگی تبدیل شده است.

تفریحات پاریس | جاذبه‌های گردشگری پاریس

بحث‌مان در مورد تاریخچه‌ی شهر پاریس مقداری به درازا کشید و بنابراین باید خیلی سریع به موضوعات اصلی‌مان در بحث در مورد راهنمای سفر به پاریس برسیم. قطعاً موضوع اصلی در بحث راجع به سفر به پاریس، جاذبه‌های گردشگری این شهر است. گردشگرانی که به دنبال سفر به پاریس هستند می‌خواهند و باید بدانند که در طی سفر به پاریس می‌توانند از چه مکان‌هایی بازدید کنند و تجربه‌ی کدامین تفریحات در انتظارشان است. در ادامه به چند تا از بهترین تفریحاتی که می‌توان در سفر به پاریس تجربه کرد اشاره خواهد شد:

۱۳- بازدید از موزه‌ی لوور قطعاً یکی از محبوب‌ترین تفریحاتی است که گردشگران می‌توانند در پاریس تجربه کنند. موزه‌ی هنری لوور در اکثر سال‌ها در دهه‌های اخیر پربازدیدترین موزه‌ی هنری جهان بوده و عموماً به صورت میانگین حدود ۱۰ میلیون نفر در هر سال از این موزه بازدید می‌کنند. این موزه بزرگ‌ترین موزه‌ی هنری جهان هم هست.

تور فرانسه و هلند | تور مجارستان ایتالیا فرانسه

موزه‌ی لوور ابتدا به عنوان یک کاخ در اوایل قرن هجدهم ساخته شد، آن هم نه برای یک کاخ سلطنتی یا موارد این قبیل بلکه برای تحقیق در آثار باستانی و مطالعه‌ی کارهای هنری استادان قدیمی.

امروزه هزاران اثر هنری در این موزه، از پیش از تاریخ تا قرن بیستم، برای نمایش وجود دارند و بسیاری از شاهکارهای هنری تاریخ، از نقاشی گرفته تا مجسمه‌سازی، در آن قابل مشاهده هستند.

در طی سفرتان به پاریس حتماً سری به موزه‌ی لوور بزنید. آدرس آن به قرار زیر است:

Rue de Rivoli, 75001 Paris, France

۱۴- قدم‌زدن در اطراف برج ایفل و عکس‌گرفتن از این برج تاریخی یکی دیگر از بهترین تفریحات پاریس برای گردشگرانی است که این شهر را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب کرده‌اند. در دو قرن اخیر برج ایفل سمبل پاریس و حتی کل کشور فرانسه بوده و بسیار دشوار بتوان باور کرد که کسی به پاریس سفر کند و به بازدید این برج نرود.

تور فرانسه و هلند

برج ایفل در سال ۱۸۸۹، در صد سالگی انقلاب فرانسه، برای نمایشگاه جهانی ساخته شد و تا سال ۲۰۰۴ که Millau Viaduc در فرانسه ساخته شد، مرتفع‎ترین سازه‌ی این کشور بود. خوشبختانه از این برج می‌توان بالا رفت و گفته می‌شود سالانه حدود ۷ میلیون نفر لااقل از طبقات اول و دوم این برج بازدید می‌کنند و تعداد زیادی هم به طبقه‌ی سوم می‌روند و از سکوی مشاهده‌ی ۲۷۶  متری آن به تماشای شهر پاریس و رود سن که در نزدیکی این برج قرار گرفته مشغول می‌شوند.

آدرس: Champ de Mars, 5 Avenue Anatole France, 75007 Paris, France

۱۵- بازدید از موزه‌ی اورسی یکی دیگر از تفریحاتی است که علاقه‌مندان به فرهنگ و هنر می‌توانند در طی سفر به پاریس تجربه کنند. این موزه در ساحل سمت چپ رود سن در سال ۱۹۰۰ برای نمایشگاه جهانی بازگشایی شد و از آن زمان تا کنون یکی از محبوب‌ترین موزه‌های فرانسه و کل اروپا بوده است.

موزه‌ی اورسای
نمایی از سالن اصلی موزه‌ی اورسای

در این موزه عمدتاً نقاشی‌های امپرسیونیسم و پست امپرسیونیسم از نقاشانی همچون سزان، مانه، رنوار و ونگوگ به نمایش گذاشته شده‌اند.

آدرس: ۱ Rue de la Légion d’Honneur, 75007 Paris, France

۱۶- در طی سفرتان به پاریس بازدید از کلیسای نوتردام را هم در برنامه قرار دهید. این ساختمان، به عنوان زیباترین ساختمان گوتیک جهان، در سال ۱۱۳۶ کار ساختش آغاز شد و مدتی بعد بود که به یکی از مشهورترین کلیساهای اروپا تبدیل شد.

کلیسای نوتردام - جاذبه‌های گردشگری فرانسه
کلیسای نوتردام

البته چند سال پیش این کلیسا دچار حریق شد و متأسفانه آسیب‌های بسیاری را تحمل کرد. در طی تاریخ هم، خصوصاً در طی انقلاب فرانسه و جنگ‌های جهانی، آسیب‌هایی را دریافت کرده بود.

آدرس: ۶ Parvis Notre-Dame – Pl. Jean-Paul II, 75004 Paris, France

۱۷- موزه‌ی de l’Orangerie هم از جاذبه‌های گردشگری پاریس است و نمی‌توان در مورد راهنمای سفر به پاریس سخت گفت و پیشنهاد بازدید از این موزه را به گردشگران پاریس نکرد. این موزه به دستور ناپلئون سوم ساخته شد و یکی از بهترین موزه‌های هنری اروپای غربی است. این موزه، که در گوشه‌ی باغ Tuileries قرار دارد، محل نمایش دائمی نقاشی‌های مشهور نیلوفرهای آبی اثر کلود مونه است.

بهترین موزه‌های پاریس
تصویری از آن قسمت موزه که محل نمایش نقاشی‌های دیواری کلود مونه است.

همچنین آثاری از برخی دیگر از بهترین نقاشان اروپا نیز در این موزه‌ی هنری به نمایش گذاشته شده‌اند. از جمله‌ی این نقاشان می‌توان به افراد زیر اشاره داشت:

 •  Henri Matisse
 •  Amedeo Modigliani
 •  Pablo Picasso
 •  Pierre-Auguste Renoir
 •  Henri Rousseau
 •  Alfred Sisley
 •  Chaim Soutine
 •  Maurice Utrillo

آدرس: Jardin Tuileries, 75001 Paris, France

۱۸- Centre Georges Pompidou مکانی دیگر در پاریس است که حتماً باید گردشگران یکی دو ساعتی را صرف بازدید و گشت و گذار در آن کنند. در این مرکز پست‌مدرن، می‌توان از موارد زیادی بازدید کرد که قطعاً مشهورترین و محبوب‌ترینِ آن‌ها موزه‌ی هنرهای مدرن است. این موزه بزرگ‌ترین موزه‌ی هنرهای مدرن در کل اروپا است و در چند سال اخیر همواره نام‌اش در زمره‌ی ۱۰ موزه‌ی هنری پربازدید جهان وجود داشته است. بسیاری از بهترین آثار هنری یکی دو قرن اخیر در این موزه به نمایش گذاشته شده‌اند و همچنین طبقات فوقانی این ساختمان محل برگزاری نمایش‌های موقت مختلف در طی سال اند.

Centre Georges Pompidou | راهنمای سفر به پاریس | شهر پاریس

باز هم می‌گویم اگر به هنر علاقه دارید حتماً سری به این موزه بزنید. خود من اگر به پاریس سفر کنم اولین کاری که می‌کنم بازدید از موزه‌های هنری این شهر است که تا کنون در این نوشتار در مورد راهنمای سفر به پاریس به معرفی ۴ تای آن‌ها پرداخته شد:

 • موزه‌ی لوور
 • موزه‌ی اورسی
 • موزه‌ی de l’Orangerie
 • Centre Georges Pompidou

اما جز این موارد کلی موزه‌ی هنری و … دیگر در پاریس هستند که هر یک می‌توانند یکی از جاذبه‌های گردشگری پاریس باشند. معرفی آن‌ها در این نوشتار به دور از حوصله‌ی این نوشتار است، اما پیش‌تر به معرفی بهترین موزه‌های پاریس پرداخته‌ام، می‌توانید از طریق این لینک به آن مطلب دسترسی داشته باشید: بهترین موزه‌های پاریس.

آدرس: Place Georges-Pompidou, 75004 Paris, France

۱۹- نوزدهمین نکته از نکات این نوشتار در مورد شهر پاریس در فرانسه معرفی یکی دیگر از تفریحات پاریس یعنی پرسه‌زدن در خیابان شانزلیزه است. در این خیابان ۲ کیلومتری می‌توان به خرید از بهترین مراکز خرید و فروشگاه‌ها، نوشیدن در بهترین و زیباترین کافه‌های پاریس و البته خوردن در رستوران‌های خاص مشغول شد.

خیابان شانزلیزه | تور پاریس و آمستردام
راهنمای سفر به پاریس

پیش‌تر در نوشتاری جداگانه در مورد خیابان شانزلیزه در مجله‌ی ساحل شنی صحبت شده، برای دریافت اطلاعات بیش‌تر در مورد خیابان شانزلیزه می‌توانید روی لینک کلیک کنید: خیابان شانزلیزه.

۲۰- در همین خیابان شانزلیزه، در دو قسمت ابتدایی و انتهایی آن دو بنا وجود دارند که هر دو جزو جاذبه‌های گردشگری پاریس هستند: یکی طاق نصرت و دیگری میدان کنکورد. اجازه دهید ابتدا به معرفی طاق نصرت بپردازم و سپس به معرفی میدان کنکورد.

طاق نصرت که در پاریس با نام Arc de Triomphe شناخته می‌شود طاقی است که در دوران ناپلئون و به دستور او برای یادبود کشته‌شدگان وطن، از ژنرال‌ها و سربازها گرفته تا غیرنظامیان، ساخته شد. حکاکی‌های زیادی روی این بنا وجود دارند و همچنین ارتفاع ۵۰ متری آن موجب شده که این طاق مرتفع‌ترین طاق نصرت جهان باشد.

طاق نصرت پاریس | تور مجارستان ایتالیا فرانسه
راهنمای سفر به پاریس

۲۰- اما میدان کنکورد در آن سوی خیابان شانزلیزه واقع شده و بزرگ‌ترین میدان کل پاریس است. طرح این میدان در سال ۱۷۵۵ آماده شد ولی خود میدان تا سال ۱۷۷۲ ساخته نشد. این میدان ابتدا میدان لویی پانزدهم بود اما خیلی زود با رخ‌دادن شورش‌ها مجسمه‌ی لویی پانزدهم از میدان به زیر کشیده شد و مدتی بعد نیز، شاه آن زمان، یعنی لویی شانزدهم، به همراه خانواده‌اش در همین میدان اعدام شدند و گردن‌شان به زیر گیوتین رفت. به خیابان شانزلیزه که رفتید هم سری به طاق نصرت یا طاق پیروزی بزنید و عکسی به یادگار در کنار آن بگیرید و هم آن که در این سوی خیابان به دیدن این میدان بروید. هر زمان که به کنکورد بروید خواهید دید که جمعیت زیادی در اطراف آن مشغول قدم‌زدن هستند و صفایی جالب و جذاب در آن‌جا برقرار است.

۲۱- مشهورترین سالن اپرای جهان در پاریس قرار دارد و با نام Palais Garnier شناخته می‌شود. خوشبختانه امکان بازدید از این سالن برای گردشگران فراهم است و واقعاً حیف است که کسی به پاریس سفر کند و سری به این سالن اپرای فوق‌العاده و شیک و زیبا نزند.

راهنمای سفر به پاریس

پیش از ورود به این سالن این امکان فراهم است که از تورهای مختلفی که در طی هفته در این سالن اپرای بزرگ برگزار می‌شوند و به گردشگران جزئیات سالن را نشان می‌دهند شرکت کنید. در اینجا سوای آن که می‌توان از معماری عالی ساختمان لذت برد، می‌توان به بازدید از مجسمه‌های زیادی که از آهنگسازان برجسته‌ی جهان ساخته‌اند مشغول شد.

آدرس: Place de l’Opéra, 75009 Paris, France

۲۲- باغ‌های Tuileries، در نزدیکی میدان کنکورد و خیابان شانزلیزه قرار دارند و می‌توانند گزینه‌ای عالی برای بازدید در طی سفر به پاریس باشند. سری به این باغ‌های سلطنتی هم بزنید و از صفای عالی آن لذت ببرید.

۲۳- پرسه‌زدن در Le Marais هم یکی دیگر از بهترین تفریحاتی است که گردشگران پاریس می‎توانند در طی سفر به پاریس تجربه کنند. این مکان میان قرن‌های سیزدهم تا هجدهم مکانی مختص به اشراف و نجبا بود اما در حال حاضر یک مکان عام برای همه و خصوصاً گردشگران است. در این منطقه می‌توان به کلی گالری هنری، کلی کافه‌ی هنری و شیک، کلی رستوران و چندین سالن موسیقی و موارد دیگر دسترسی داشت.

راهنمای سفر به پاریس | شهر پاریس در فرانسه
راهنمای سفر به پاریس

قطعاً سر زدن به این منطقه کاملاً برای علاقه‌مندان به مکان‌های هنری راضی‌کننده خواهد بود. ضمناً جماعت رنگین‌کمانی زیادی هم در این منطقه به سر می‌برند.

۲۴- Montmartre یکی دیگر از منطقه‌های عالی پاریس برای گردشگران است. این خیابان سنگ‌فرش‌شده در قرون هجدهم و نوزدهم محل رفت‌وآمد و گاه حتی محل زندگی هنرمندان بود و از شهرتی جهانی برخوردار بود. ونگوگ، رنوار، مانه و بسیاری دیگر از نقاشان و هنرمندان در این خیابان رفت‌وآمد داشته‌اند.

راهنمای سفر به پاریس
راهنمای سفر به پاریس

در حال حاضر خیابان جو هنری خود را حفظ کرده و افزون بر این از زندگی شبانه هم برخوردار است. قطعاً بازدید از این خیابان و پرسه‌زدن در آن، خصوصاً در ساعات غروب و شب، از بهترین کارهایی است که می‌توانید در طی سفر به پاریس انجام دهید.

۲۵- کلیسای Saint-Denis یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری پاریس است که ارزش بازدید دارند. این کلیسا از زیباترین کلیساهای فرانسه است و با معماری گوتیک ساخته شده. جالب است بدانید که سه تا از پادشاهان قدیمی فرانسه در این کلیسا یا اطراف آن دفن شده‌اند.

۲۶- Latin Quarter یا محله‌ی لاتین هم محله‌ای عالی در پاریس برای گشت‌وگذار است. نام لاتین برگرفته از زبان لاتین است و این نام را به آن سبب روی این محله گذاشته‌اند که دانشگاه سوربن که در این منطقه قرار دارد در گذشته زبان آکادمیک‌اش لاتین بود.

Latin Quarter | راهنمای سفر به پاریس

تا قبل از انقلاب فرانسه هر سخنرانی‌ای که در این منطقه صورت می‌گرفت به زبان لاتین بود. محله‌ی لاتین در حال حاضر تا حدودی جو و زیبایی عالی کوچه‌های‌اش را حفظ کرده و مکانی عالی برای بازدید توسط کسانی است که به علم، هنر، فرهنگ و فلسفه‌ی فرانسوی علاقه دارند.

بد نیست بدانید که این محله میزبان شورش‌های زیادی در طی شورش‌های دانشجویی سال ۱۹۶۸ بود.

۲۷- سواری روی آب‌های رودخانه‌ی سن یکی دیگر از بهترین تفریحات پاریس است که باید حتماً در این نوشتار با موضوع راهنمای سفر به پاریس به آن اشاره داشته باشم.

راهنمای سفر به پاریس | شهر پاریس در فرانسه
راهنمای سفر به پاریس

رودخانه‌ی سن ۷۷۷ کیلومتر طول دارد و بخش عمده‌ای از شهر پاریس را دربرمی‌گیرد. این رودخانه از پرآب‌ترین رودخانه‌های اروپا است و بنابراین امکان سواری روی آب‌های آن به خوبی فراهم است. در مکان‌های نزدیک به این رودخانه مراکز زیادی وجود دارند که با دریافت مبلغی امکان تور آبی روی این رودخانه را فراهم می‌سازند. بد نیست بدانید که برج ایفل، کلیسای نوتردام و بسیاری از بناهای تاریخی پاریس در اطراف همین رودخانه جای گرفته‌اند.

*************

این موارد بخش‌های کوچکی از تفریحات پاریس و در کل جاذبه‌های گردشگری پاریس هستند، جز این‌ها کلی جاذبه‌ی گردشگری دیگر و امکان کلی تفریح دیگر در شهر پاریس در فرانسه وجود دارد که قطعاً با سفری ۷ روزه و حتی یک ماه نمی‌توان از تمامی آن‌ها بازدید کرد.

وضعیت آب و هوای پاریس

۲۸- مورد دیگری کهگفتن‌اش می‌تواند در راستای بحث‌مان در مورد راهنمای سفر به پاریس برای متقاضیان سفر به پاریس مفید باشد وضعیت آب و هوای پاریس است. نزدیکی کشور فرانسه و شهر پاریس به اقیانوس آتلانتیک شمالی موجب شده که این شهر به مانند بسیاری از شهرهای اروپای غربی از آب و هوایی اقیانوسی برخوردار باشد. اکثر روزهای سال در پاریس بارانی هستند، اما در کل دمای هوا در تابستان نسبتاً بالا است و روزهای تابستانی پاریس عموماً روزهایی نسبتاً گرم هستند ولی عمدتاً گرمای هوا آزاردهنده نیست، اما  روزهای زمستان آن روزهایی سرد اند و این سرما خصوصاً برای ایرانیانی که خیلی سرما تجربه نکرده‌اند می‌تواند مقداری آزاردهنده باشد.

در ماه‌های تابستان میانگین دمای هوا حول و حوش ۲۵ درجه است و در زمستان‌ها حدود ۵ درجه. جدول زیر می‌تواند برای آشنایی بیش‌تر با میانگین دمای هوا در پاریس مفید باشد. اطلاعات این جدول مربوط به سال‌های ۱۹۸۱ تا ۲۰۱۰ است، یعنی ۳۰ سال: (منبع en.wikipedia)

تور پاریس و آمستردام

وضعیت حمل و نقل عمومی در پاریس

۲۹- حمل و نقل عمومی در پاریس عالی است و مشکلی برای گردشگران از این لحاظ وجود ندارد. هم از مترو می‌توان استفاده کرد، هم تراموا، هم RER، هم تاکسی، هم دوچرخه و هم اتوبوس.

۳۰- متروی پاریس از قدیمی‌ترین سیستم‌های مترو در اروپا است و خوشبختانه با دارا بودن ۱۶ خط توانسته بخش عمده‌ای از شهر پاریس را پوشش دهد.

۳۱- RER نیز وسیله‌ای شبیه به قطارهای مترو است با این تفاوت که زیر زمین نیست و عمدتاً در مکان‌هایی وجود دارد که فاصله‌شان از مرکز شهر پاریس تقریباً زیاد است. RER  از ۵ لاین برخوردار است و با نام قطار تندرو هم شناخته می‌شود.

paris RER

۳۲- تاکسی و اتوبوس به وفور در پاریس یافت می‌شوند و از تاکسی‌های آنلاین هم می‌توان استفاده کرد. ضمناً چند وقتی است که دوچرخه‌سواری هم در پاریس به شدت رایج شده و شرکت‌های زیادی هستند که دوچرخه‌های کرایه‌ای به متقاضیان ارائه می‌دهند.

پیش‌تر به طور کامل در مورد حمل و نقل عمومی در شهر پاریس پاریس صحبت کرده‌ایم، می‌توانید برای دسترسی به آن روی لینک کلیک کنید: راهنمای حمل و نقل عمومی در پاریس.

چند نکته‌ی ریز در مورد شهر پاریس

۳۳- تهران از سال ۲۰۰۴ میلادی از شهرهای خواهرخوانده‌ی پاریس است. جز تهران، پاریس از چندین خواهرخوانده برخوردار است که از آن‌ها می‌توان به بیروت [از سال ۱۹۹۲]، شیکاگو [از سال ۱۹۹۶]، کپنهاگ [از سال ۲۰۰۵]، مسکو [از سال ۱۹۹۲]، لیسبون [از سال ۱۹۹۸]، جاکارتا [از سال ۱۹۹۵]، لندن [از سال ۲۰۰۱]، برلین [از سال ۱۹۸۷]، بوینس آیرس [از سال ۱۹۹۹]، واشینگتن دی‌سی [از سال ۲۰۰۰]، ایروان [از سال ۱۹۹۸]، ریاض [از سال ۱۹۹۷] و سئول [از سال ۱۹۹۱] اشاره داشت.

۳۴- علاقه‌مندان به فلسفه و ادبیات قطعاً از سفر خود به پاریس لذت خواهند برد. کلی کتاب‌خانه و کلی مرکز علمی و فلسفی و ادبی در این شهر وجود دارند و باید هم وجود داشته باشند. این شهر در گذشته محل تولد و یا زندگی نویسندگان و فلاسفه‌ی زیادی بوده که از جمله مشهورترینِ آن‌ها می‌توان به دکارت، مونتسکیو، ولتر، روسو، ویکتور هوگو، بالزاک، سارتر، دوبوار، کامو، دریدا، فوکو، بودریار و لیوتار اشاره داشت. این‌ها بخش بسیار کوچکی از نویسندگان و فلاسفه‌ی بسیار زیادی هستند که در چند قرن اخیر روی علم و فلسفه‌ی جهان تأثیر داشته‌اند.

۳۵- انواع هتل در پاریس وجود دارند و هیچ مشکلی از بابت هتل وجود ندارد. هم می‌توان هتل یک یا دو ستاره در این شهر پیدا کرد و در آن اقامت نمود و هم کلی هتل عالی و باامکانات ۴ و ۵ ستاره در پاریس هستند. اگر با تورهای خارجی مرکز ساحل شنی به پاریس سفر کنید تمامی کارهای رزرو هتل بر عهده‌ی ما خواهد بود و هیچ دردسری از این بابت تجربه نخواهید کرد.

۳۶- در نظر داشته باشید که هیچ‌جای این جهان بهشت نیست که تمامی خوبی‌های ممکن در آن جمع شده باشند. همین پاریس که یکی از بهترین شهرهای جهان برای زندگی است از مردم فقیر سرشار است و این‌گونه نیست که تمامی مردم پاریس در ناز و نعمت زندگی کنند. همین پاریس برخی از خیابان‌های‌اش آلودگی و کثافت دارند، مغازه‌های سنتی کم ندارد، خانه‌های زشت کم ندارد. این‌ها را گفتم که قبل از سفر به پاریس یک بهشت عالی از آن در ذهن نسازید و با دیدن کوچک‌ترین چیزی در طی سفر به پاریس توی ذوق‌تان نخورد.

۳۷- سعی کنید پیش از سفر به پاریس با چند تا از کلمات فرانسوی اولیه و ساده و البته پرکاربرد آشنا شوید. البته که کم نیستند کسانی که در پاریس با زبان انگلیسی آشنا هستند، ولی برخی از کسانی که به پاریس سفر کرده‌اند می‌گویند که اکثر مردم تمایلی به انگلیسی صحبت‌کردن ندارند. کلماتی مانند سلام، خداحافظ، ببخشید، خیابان، آدرس، کلیسا، میدان، بازار، موزه، مرکز خرید، خواهش می‌کنم، عذر می‌خواهم و موارد این قبیل را حفظ کنید، کار چندان دشواری نیست. تهیه‌ی یک کتاب فرانسوی در سفر می‌تواند تا حدی کمک‌کننده باشد.

۳۸- امنیت در پاریس بد نیست، اما بهشت برین هم نیست، خصوصاً برای توریست‌ها. جیب‌برهایی در سطح شهر هستند که اگر حواس‌تان نباشد ممکن است از شما دزدی کنند. بد نیست اصول احتیاطی را کاملاً رعایت کنید.

۳۹- واحد پولی که در پاریس رایج است یورو است. ضمناً ساعت پاریس ۲ ساعت و نیم از ساعت تهران عقب‌تر است.

۴۰- برای سفر توریستی به پاریس به ویزای شنگن نیاز است که اگر از تورهای مربوط به پاریس مرکز ساحل شنی استفاده کنید نیازی نیست دردسرهای دریافت ویزای شنگن را تحمل کنید بلکه کارشناسان ما کارها را برای شما انجام خواهند داد.

تور پاریس + آمستردام، تور پاریس + بارسلونا، تور فرانسه + هلند و تور مجارستان + فرانسه + ایتالیا از جمله تورهای خارجی مرکز ساحل شنی هستند که به درد سفر به پاریس می‌خورند. برای دریافت اطلاعات کامل در مورد هر یک از تورها و رزرو آن‌ها می‌توانید با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید.

ارسال پاسخ