۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

رزرو بلیت هواپیما | رزرو بلیط هواپیما

رزرو بلیت (بلیط) هواپیما

مسافرت و سفر از جمله مواردی است که بیشترین تأثیر را از پیشرفت فناوری اطلاعات برده است. رزرو بلیت هواپیما نیز از این پیشرفت تأثیر گرفته و امروزه معمولاً رزرو بلیت هواپیما به‌صورت آنلاین صورت می‌گیرد. این موضوع هم رزرو بلیت هواپیمای داخلی و هم رزرو بلیت هواپیمای خارجی را در بر می‌گیرد. خریداری بلیت هواپیما مزایای زیادی برای شما خواهد داشت که مهم‌ترین آن صرفه‌جویی در زمان صرف شده‌است. از این‌رو با رزرو بلیت هواپیما می‌توانید زمان خود را بخرید. علاوه بر این در خرید بلیت هواپیما باید مسائل زیادی را مدنظر قرار دهید. بلیت هواپیما علاوه بر آن‌که از لحاظ کلاس‌ها طبقه‌بندی می‌شوند، بلکه از لحاظ نوع سفر نیز طبقه‌بندی‌های گوناگونی دارند، این طبقه‌بندی به خصوص در رزرو بلیت هواپیمای خارجی به چشم می‌آید. در ادامه به توضیحی درباره انواع بلیت هواپیما می‌پردازیم.

رزرو بلیت هواپیما

انواع کلاس‌های پروازی

این کلاس‌بندی‌ها بر اساس قوانین سازمان حمل‌ونقل بین المللی هوایی (یاتا) تعیین شده‌است، که طی آن صندلی‌های بلیت هواپیما دارای رده‌بندی (کلاس‌بندی) پروازی متفاوتی است. این امکان برای مسافران وجود دارد تا در هنگام رزرو بلیت هواپیما با مشخص‌کردن کلاس پروازی مورد نظر خود، اقدام به خرید بلیت کنند. همین‌طور باید توجه داشت که قیمت رزرو بلیت هواپیمای داخلی و خارجی برای کلاس‌های پروازی مختلف تغییر می‌کند.

کلاس درجه‌یک (فرست کلاس)درجه یک: کلاس درجه‌یک (فرست کلاس) – First class یا F

بالاترین قیمت صندلی‌های یک پرواز مربوط به کلاس درجه‌یک (فرست کلاس) است. هزینه‌ای که باید برای آن پرداخت کنید از دیگر کلاس‌های پروازی بیشتر است. صندلی‌های کلاس درجه‌یک با توجه به قیمت بالایی که دارند، امکانات متفاوتی را در اختیار شما قرار می‌دهند. این صندلی‌ها شامل تک نفره، مبله، اتاقک مانند و خصوصی هستند. امکانات خدماتی که در صندلی کلاس درجه‌یک (فرست کلاس) در اختیار قرار می‌گیرد متفاوت است که شامل تلویزیون خصوصی با کنترل از راه دور (ریموت کنترل)، لپ‌تاپ، سرویس اینترنت ماهواره‌ای، صندلی‌های اتوماتیک با قابلیت تنظیم زیر پا، پشت و پشتی سر به‌حالت یک بالش انعطاف‌پذیر و سرویس بهداشتی جداگانه است. امکانات رفاهی این صندلی‌ها به همین جا ختم نمی‌شود، با رزرو بلیت هواپیما و انتخاب صندلی کلاس درجه‌یک (فرست کلاس) غذای گرم برای شما سرو می‌شود که انتخاب نوع غذا همانند رستوران از روی منوی غذایی و با خود مسافر است. از نظر پذیرایی نیز مهمانداران این کلاس پروازی از میان با تجربه‌ترین مهمانداران انتخاب می‌شوند و نوع ارائه سرویس آنان به مسافران متفاوت و در سطح بالاتری است. درجه یک: کلاس درجه‌یک (فرست کلاس) – First class یا Fدر هنگام سوار شدن نیز مسافران صندلی‌های کلاس درجه‌یک (فرست کلاس) جزء آخرین مسافران هستند و انتقال آن‌ها از فرودگاه تا هواپیما به شکل جداگانه انجام می‌پذیرد. مراحل رسیدگی به دریافت مدارک مسافران کلاس درجه‌یک (فرست کلاس) نیز در ترمینال فرودگاه متفاوت است. کانتر پذیرش این مسافران نیز متفاوت از کانتر دیگر مسافران است و برای دریافت کارت پرواز اولویت دارند. هم‌چنین مسافران پرواز کلاس درجه‌یک (فرست کلاس) نخستین مسافرانی هستند که پس از فرود هواپیما از آن خارج می‌شوند. از آن‌جایی که عمده مشتریان بخش کلاس درجه‌یک (فرست کلاس) را مسافران VIP و سرمایه‌داران بزرگ تشکیل می‌دهند، امکانات دیگری جدا از موارد ذکر شده نیز به آنان تعلق می‌گیرد، که از جمله آن‌ها می‌توان به کابین جدا از مسافرین عادی، اتاق جلسات، یک یا چند لابی خصوصی برای برگزاری جلسات کاری و حرفه‌ای اشاره کرد. به دلیل امکاناتی به این سبک که در اختیار مسافران قرار می‌دهند، به طور معمول برای کلاس پروازی کلاس درجه‌یک (فرست کلاس) از هواپیماهای دو طبقه بوئینگ و ایرباس استفاده می‌شود تا به این ترتیب فضای بیشتری برای ارائه امکانات عالی به مسافرینی که این کلاس را در رزرو بلیت هواپیما خود انتخاب کرده‌اند قرار دهند.

درجه تجاری: کلاس تجاری (Business class یا C)درجه تجاری: کلاس تجاری (Business class یا C)

کلاس تجاری یا بیزینس کلاس دومین کلاس صندلی هواپیما است که از لحاظ ارائه امکانات و قیمت بعد از کلاس درجه‌یک (فرست کلاس) قرار گرفته است. اگرچه این کلاس پروازی دارای کابین جدا نیست اما مزیت‌هایی از لحاظ نحوه قرارگیری صندلی دارد. صندلی‌های بیزینس کلاس در دو ردیف جدا هستند و در برخی موارد، در جلوی کلاس اقتصادی (اکونومی) قرار دارند که با فاصله دادن از کلاس اقتصادی (اکونومی) آن را جدا می‌کنند. صندلی‌های بیزنس کلاس اگر چه نسبت به کلاس درجه‌یک (فرست کلاس) از درجه و قیمت پایین‌تری برخوردارند اما با این حال مبله هستند. هم‌چنین این صندلی‌ها اتوماتیک و جادار هستند. به مسافران این کلاس پروازی امکاناتی هم‌چون کنترل صوتی و تصویری در کابین این کلاس‌ها ارائه می‌دهند. در صورتی‌که برای شما جا و قرارگیری صندلی اهمیت زیادی دارد می‌توانید اقدام به رزرو بلیت هواپیما در این کلاس پروازی کنید. اکثر امکاناتی که در کلاس درجه‌یک (فرست کلاس) ارائه می‌شد در این کلاس پروازی نیز ارائه می‌شود اما در سطحی پایین‌تر مانند سرو غذاهای گرم و دارای کترینگ متنوع، حمل‌ونقل مجزا از ترمینال تا هواپیما و بالعکس و نوع رسیدگی مهماندار. قیمت کلاس بیزنس بین قیمت کلاس درجه‌یک (فرست کلاس) و کلاس اقتصادی (اکونومی) قرار دارد.

درجه اقتصادی: کلاس اقتصادی (اکونومی) یا Economy class یا Yدرجه اقتصادی: کلاس اقتصادی (اکونومی) یا Economy class یا Y

کلاس اقتصادی (اکونومی) ارزان‌ترین کلاس پروازی موجود در صندلی‌های هواپیما است که در ایران نیز بسیار رواج دارد که می‌توانید از بخش رزرو بلیت هواپیمای داخلی اقدام به خرید کنید. اکثر مسافران آن عادی و معمولی هستند. معمولاً بیشترین صندلی‌های یک پرواز را کلاس پروازی کلاس اقتصادی (اکونومی) به خود اختصاص می‌دهد؛ دلیل زیاد بودن تعداد این صندلی‌ها آن است که قیمت بلیت آن نسبت به دیگر کلاس‌ها بسیار پایین‌تر است و در نتیجه مشتریان بیشتری نیز دارد. اگر به دنبال فضای آزاد هستید، در کلاس اقتصادی (اکونومی) به دنبال آن نباشید. صندلی‌های کلاس اقتصادی در ردیف‌های کنار هم قرار گرفته‌اند. امکانات در نظر گرفته‌شده برای مسافران این نوع پرواز حداقل امکاناتی است که در پروازها تعلق می‌گیرد که شامل تعداد محدودی روزنامه، مجله تبلیغاتی و کارت راهنمای پرواز و هم‌چنین یک وعده غذایی است که امکان انتخاب وجود ندارد. در برخی از هواپیماها برای مسافران مانیتور و هدفون تعبیه شده‌است که البته امکان تغییر در برنامه‌های آن با انتخاب‌های کم وجود دارد؛ البته امکاناتی که در هواپیماها و در کلاس اقتصادی (اکونومی) به شما ارائه می‌شود بسته به خط پروازی و مدل هواپیما می‌تواند متفاوت باشد.

تنوع بلیت‌های هواپیما به لحاظ فروش

انواع بلیت هواپیما به کلاس‌های پروازی محدود نمی‌شود. تنوع بلیت‌ها در نوع فروش آن‌ها نیز وجود دارد که داشتن آگاهی نسبت به آنان علاوه بر آن‌که باعث افزایش دانش شما از سفر می‌شود بلکه باعث می‌شود در حین رزرو بلیت هواپیمای داخلی و خارجی، مناسب‌ترین نوع را بسته به شرایط خود برگزینید. رزرو بلیت هواپیما از لحاظ فروش به دو دسته کلی «بلیت سیستمی» و «بلیت چارتری» تقسیم می‌شود. اگر می‌خواهید اقدام به خرید یا رزرو بلیت هواپیما کنید، بسیار مهم است که نسبت به این موضوع آگاهی داشته باشید.

بلیت سیستمی هواپیما چیست؟

بلیت سیستمی به بلیت‌هایی گفته می‌شود که شرکت‌های هواپیمایی بر اساس انواع خدمات پروازی که ارائه می‌دهند در مسیرهایی معین به‌‌صورت سالانه عرضه می‌کنند. در واقع هنگامی‌که شما بلیت سیستمی می‌خرید، هزینه بلیت را به‌صورت مستقیم به خود شرکت هواپیمایی پرداخت می‌کنید. شما می‌توانید اقدام به رزرو بلیت هواپیما از طریق آژانس‌های خدمات گردشگری معتبر کنید. از ویژگی‌های بلیت‌های سیستمی آن است که معمولاً قیمت آن‌ها طبق تعرفه‌ای که از سوی سازمان یا شرکت هواپیمایی تعیین‌شده، قیمت‌گذاری می‌شود و به طور معمول ثابت است و در طی سال می‌توانید نسب به رزرو آن اقدام کرد. همین ویژگی باعث می‌شود تا بتوانید در طول سال یک برنامه‌ریزی مناسب نسبت به رزرو این‌گونه پروازها داشت. علاوه بر این، قیمت‌ها و امکانات ارائه‌شده برای این نوع بلیت هواپیما برای شرایط سنی مختلف، متفاوت است و معمولاً رزرو بلیت برای سنین مختلف کودکان قیمت‌های کمتری را در برمی‌گیرد.

بلیت چارتر چیست؟

زمانی که از لفظ بلیت چارتری صحبت می‌کنیم در واقع منظور بلیت پرواز چارتری است. این موضوع از آن جهت اهمیت می‌یابد که «پرواز چارتری» با «هواپیمای چارتری» تفاوت‌هایی دارد. چارتر در لغت به معنای اجاره‌ای است. زمانی که یک هواپیما به‌صورت کامل اجاره و در اختیار قرار می‌گیرد، به آن هواپیمای چارتری گفته می‌شود که معمولاً این کار توسط مقامات بلندپایه انجام می‌شود. زمانی که این حالت به‌وقوع می‌پیوندد در واقع از آن پس زمان و مقصد پرواز کاملاً در اختیار چارتر‌کننده می‌باشد که به آن هواپیمای چارتری می‌گویند. حال به توضیح پرواز چارتری که بیش از همه در میان مردم رواج دارد می‌پردازیم. زمانی که صندلی‌های یک پرواز به مقصدی مشخص توسط یک آژانس به‌طور کامل رزرو می‌شود به آن پرواز چارتری گفته می‌شود. در واقع تفاوت پرواز چارتری و هواپیمای چارتری در این است که در پرواز چارتری، صندلی‌ها چارتر می‌شوند نه کل هواپیما. در این‌صورت آژانس شروع به فروش صندلی‌های خریداری‌شده می‌کند.

بلیت سیستمی بهتر است یا بلیت چارتر؟

در زمان‌های عادی قیمت بلیت چارتر و سیستمی تفاوت زیادی ندارد. اما در برخی زمان‌ها که ریسک پُر نشدن صندلی‌ها از طرف چارترکننده وجود دارد، باعث فروش بلیت‌ها با قیمت پایین‌تر در لحظات آخر می‌شود که در اینجاست که تفاوت میان قیمت بلیت چارتری و سیستمی مشهود است. معمولاً قیمت بلیت‌های چارتری کمتر از سیستمی است اما مشکل آن است که بلیت‌های لحظه آخر موجب می‌شود تا نتوانید برنامه‌ریزی دقیقی برای سفرتان داشته باشید، چرا که فرصت برای رزرو بلیت هواپیمای لحظه آخری بسیار کم است. معمولاً در فصل‌هایی که پروازهای پُر تردد وجود دارد، بلیت‌های چارتری به تورهای مسافرتی اختصاص می‌یابد و یا در زمان کمی تمام آن‌ها فروخته می‌شود. دیگر تفاوت بلیت چارتری با سیستمی آن است که امکان لغو کردن (کنسلی) در بلیت‌های چارتری وجود ندارد. پس باید دقت کنید که در هنگام رزرو بلیت هواپیمای خارجی و رزرو بلیت هواپیمای داخلی در صورتی‌که سفر شما حتماً صورت خواهد گرفت که از بلیت چارتری استفاده کنید در غیر این‌صورت بلیت سیستمی گزینه بهتری است.

انواع بلیت هواپیما بر اساس مسافرت

بلیت‌های هواپیما بنا به سفر شما و انتخابتان می‌توانند در انواع مختلفی صادر گردند که در ادامه به معرفی هر یک از آن‌ها خواهیم پرداخت.

بلیت‌های یک طرفه

این نوع بلیت مناسب پروازهایی است که تنها از یک مبدأ به مقصد می‌روند در این صورت بازگشتی برای آن در نظر گرفته نمی‌شود.

بلیت‌های یک طرفه دارای توقف برنامه‌ریزی‌شده

این نوع بلیت مربوط به پروازهایی می‌شود که در میان پرواز مبدأ تا مقصد یک توقف که بیش از ۲۴ ساعت به طول می‌انجامد وجود دارد.

بلیت‌های دارای توقف اجباری

این بلیت که به آن “Lay-Over” نیز گفته می‌شود مختص پروازهایی است که در بین پرواز مبدأ و مقصد یک توقف اجباری وجود دارد. این توقف می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که از جمله آن می توان به سوخت‌گیری، بارگیری یا تغییر هواپیما اشاره کرد. معمولاً سوخت‌گیری مربوط به پروازهایی است که فاصله مبدأ تا مقصد زیاد است و هواپیما نیاز دارد تا یک بار در بین راه سوخت‌گیری کند.

بلیت‌های رفت و برگشت

همان‌طور که از نام این بلیت‌ها مشخص است این نوع بلیت برای پروازهایی صادر می‌شود که از یک مبدأ به مقصد و مجدداً به همان مبدأ اولیه بازمی گردد. بیش از همه رزرو بلیت هواپیما بدین صورت رواج دارد.

بلیت‌های رفت و برگشت با مقاصد متغیر

این نوع بلیت بیش از همه مناسب افرادی است که با هدف گردشگری سفر می‌کنند؛ بدین ترتیب اگر مسافری قصد داشته باشد با یک پرواز از مبدأ به مقصد برود اما از مکان دیگری به مبدأ خود بازگردد، باید از این نوع بلیت‌ها استفاده کند.

بلیت‌های دارای چند توقف

این نوع بلیت‌ها بیش از همه به تورهای گردشگری و کسانی اختصاص دارد که می‌خواهند در جاهای گوناگون توقف‌های طولانی مدتی را داشته باشند و بعد از آن به مبدأ خود بازگردند. این نوع بلیت‌ها نیز ممکن است انواع متفاوتی را داشته باشد یا به‌‌صورت بلیت رفت و برگشت دو مقصدی و یا بلیت رفت و برگشت سه مقصدی رزرو شوند.

بلیت‌های کلاس ترکیبی

بلیت‌هایی هستند که اصطلاحاً به آن “Mixed Class Ticket” گفته می‌شود. با رزرو بلیت هواپیما که کلاس ترکیبی ارائه می‌دهد، می‌توانید در هر پرواز، کلاس‌های پروازی متفاوتی را تجربه کنید. این نوع بلیت‌ها ترکیبی از کلاس‌های پروازی متفاوت اقتصادی، تجاری، ممتاز و یا کلاس درجه‌یک (فرست کلاس) را ارائه می‌دهند.

برای رزرو انواع بلیت (بلیط) هواپیما با کارشناسان ما در مرکز ساحل شنی درخشان با شماره ۵۷۹۳۸ تماس حاصل فرمایید.

تصاویر:

ارسال پاسخ

یک × 3 =