۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

گشتی تصویری در شهرهای روسیه | غرق‌شدنِ مجازی در دیدنی‌های روسیه

روسیه کشور زیبایی‌هاست. فکر می‌کنم گردشگرانی که دوست دارند به کشوری زیبا در هر جای جهان سفر کنند بد نباشد اگر روسیه را در اولویت‌های نخست‌شان قرار دهند. کشور پهناور روسیه با فرهنگی غنی و تاریخی پر فراز و نشیب و البته با مساحت زیادی که دارد قطعاً حرف‌های زیادی برای یک گردشگر خارجی دارد. شهرهای بزرگ آن از جمله مسکو، سن‌پترزبورگ و کازان پر از جاذبه‌های گردشگری طبیعی، تاریخی و شهری اند و شهرهای شمالی‌اش پر از جاذبه‌های یخی و زمستانی. به هر کجای این کشور که سفر کنید هم فرهنگی غنی از آن خواهید دید و هم البته مکان‌های دیدنی زیادی در پیش چشم خواهیم داشت. با هم در ادامه‌ی این نوشتار سری به برخی از توریستی‌ترین و زیباترین شهرهای روسیه می‌زنیم. بیایید با هم ببینیم که این کشور با تاریخ جنجالی‌ای که دارد چه زیبایی‌هایی در خود دارد.

زیبایی‌های شهرهای روسیه | دیدنی‌های روسیه

۱- سن‌پترزبورگ

زیبایی‌های شهرهای روسیه

سن‌پترزبورگ یا به قول روس‌ها «پتربورگ» از شهرهای بزرگ روسیه است و در شمال غربی این کشور واقع شده. این شهر بزرگ در دوران تزارها و تا قبل از آغاز حکومت کمونیستی پایتخت کشور روسیه بود. سن پترزبورگ به‌درستی به‌عنوان پایتخت فرهنگی روسیه شناخته می‌شود. این شهر در تحولات تاریخی روسیه در چند قرن اخیر نقشی اساسی داشته و همچنین اغلب هنرمندان و فلاسفه و نویسندگان روسی اهل این شهر یا در این شهر ساکن بوده‌اند. به این شهر زیبا که سفر کنید فرصت بازدید از جاذبه‌های گردشگری تاریخی و خصوصاً چندین موزه‌ی زیبا از جمله موزه‌ی ارمیتاژ که یکی از بزرگ‌ترین و پربازدیدترین موزه‌های هنری جهان است را خواهید داشت.

سن‌پترزبورگ همچنین مقصدی عالی برای دوست‌داران کتاب و خصوصاً ادبیات است. موزه‌ی داستایوفسکی در این شهر واقع است و همچنین در جای‌جای آن کتاب‌فروشی‌های قدیمی متعددی وجود دارند که هم گردش در آن‌ها لذت‌بخش است و هم به‌سادگی می‌توان در آن‌ها به نسخه‌های اصلی کتاب‌های نویسندگان مشهور روسی دسترسی داشت.

در ضمن زندگی شبانه هم در سن‌پترزبورگ برقرار است و چندین منطقه در آن در طی ساعات شب خصوصاً در خیابان نوسکی محل گردش و رفت‌وآمد گردشگران روسیه و البته اهالی خود سن‌پترزبورگ هستند.

خوشبختانه علاقه‌مندان به سفر به سن‌پترزبورگ – به‌عنوان یکی از توریستی‌ترین شهرهای روسیه – فرصت استفاده از تور سن‌پترزبورگ آژانس گردشگری ساحل شنی را دارند. برای رزرو تور سن‌پترزبورگ و البته دریافت اطلاعات بیشتر با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید.

۲- مسکو

زیبایی‌های شهرهای روسیه

مسکو پایتخت روسیه و یکی دیگر از بهترین شهرهای روسیه برای گردشگران است. مسکو پر از جاذبه‌های گردشگری است و به‌جرأت می‌توان گفت که حدود ۵۰ درصد دیدنی‌های روسیه در این شهر قرار دارند، از کلیسای سنت باسیل گرفته تا کرملین. این دو در کنار چند جاذبه‌ی گردشگری دیگر از جمله آرامگاه لنین و استالین در اطراف میدانی مشهور در مسکو با نام میدان سرخ قرار دارند. اگر روزی به مسکو رفتید قطعاً باید سری هم به میدان سرخ مسکو بزنید و از جاذبه‌های گردشگری آن بازدید کنید و به قدم‌زدن در آن منطقه مشغول شوید. قطعاً هر سفری به روسیه و مسکو بدون بازدید از میدان سرخ سفری ناقص خواهد بود.

خوشبختانه برای سفر به مسکو نیز می‌توانید روی تور مسکو آژانس گردشگری ساحل شنی حساب کنید. برای دریافت اطلاعات کامل در مورد تور مسکو با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید.

۳- مورمانسک

مورمانسک

مورمانسک شهری در شمال غربی روسیه در نزدیکی مرز این کشور با نروژ و فنلاند است و قطعاً یکی از زیباترین شهرهای روسیه محسوب می‌شود. سرزمین‌های شمالی روسیه در نزدیکی قطب شمال هوایی سرد و محیطی یخ‌بندان دارند، اما جز این‌ها پدیده‌ای زیبا هم در آن‌ها قابل‌مشاهده است – پدیده‌ی مدار قطب شمال.

منطقه‌ای در مورمانسک وجود دارد که پدیده‌ی مدار قطب شمال به بهترین و زیباترین شکل در آن دیده می‌شود. این منطقه لبه‌ی شمالی روسیه و مرز روسیه و قطب شمال است.

۴- کازان

زیبایی‌های شهرهای روسیه

کازان یکی دیگر از شهرهای زیبای روسیه و میزبان چند تا از زیباترین دیدنی‌های روسیه است. کازان مرکز منطقه‌ی تاتارستان و یکی از قسمت‌های روسیه است که بخشی از مردم آن‌ها دین اسلام و بخشی دیگر دین مسیحیت ارتدوکس را پذیرفته‌اند. این مسئله موجب شده که در سطح شهر کازان هم چندین کلیسای زیبا از دوران قدیم وجود داشته باشد و هم چند مسجد قدیمی زیبا. یکی از دیدنی‌های کازان که البته از دیدنی‌های روسیه نیز محسوب می‌شود مسجد قل‌شریف است. مسجد قل‌شریف در کرملینِ کازان قرار دارد و سال ساخت آن اواسط قرن شانزدهم میلادی‌ست. البته مسجدی که در حال حاضر در کازان وجود دارد نسخه‌ی بازسازی‌شده‌ی آن مسجد است و در سال ۲۰۰۵ ساخته شده‌است، اما درست همان شکل و شمایل قدیمی را دارد.

کلیسای سن پیتر و پائول هم یکی از جاذبه‌های گردشگری کازان است و در ساخت آن از المان‌های معماری سبک باروک بهره گرفته شده‌است. کلیسای بشارت هم یکی از مشهورترین دیدنی‌های روسیه است که در کازان قرار دارد. نکته‌ی جالبی که در مورد کلیسای بشارت وجود دارد این است که معماری آن را همان معماری که کلیسای سنت باسیل در مسکو را ساخته بر عهده داشته‌است.

در کل کازان از زیباترین شهرهای روسیه است و سفر به آن هم خالی از فایده نخواهد بود. خوشبختانه برای سفر به کازان هم می‌توانید روی خدمات آژانس مسافرتی ساحل شنی حساب کنید. برای دریافت اطلاعات کامل در مورد تور کازان با کارشناسان ما تماس بگیرید: ۰۲۱۵۷۹۳۸.

۵- شبه‌جزیره‌ی کامچاتکا [Kamchatka]

مسکو، سن پترزبورگ، کازان و مورمانسک یا در غرب کشور روسیه قرار داشتند یا در مرکز، اما شبه‌جزیره‌ی کامچاتکا در شرقی‌ترین قسمت کشور روسیه در نزدیکی ژاپن، کره‌ی شمالی و چین قرار دارد. این شبه‌جزیره بسیار زیباست و پر است از کوه‌های آتشفشانی، اما آن‌چه که نام این شبه‌جزیره را نزد جهانیان مشهور کرده وجود دره‌ی آب‎فشان‌هاست. آب‎فشان به چشمه‌ی گرمی می‌گویند که در مواقعی آب‌های داغی را با فشار به بیرون پرتاب می‌کند.

در این دره بیش از ۹۰ آب‌فشان و چندین چشمه‌ی آب گرم وجود دارند که تماشای آن‌ها بسیار لذت‌بخش است. البته متأسفانه با پای پیاده نمی‌توان به این دره رسید و عمدتاً با هلی‌کوپتر به آن‌جا می‌روند.

نکته‌ی جالب دیگری که پیرامون این آب‌فشان‌ها وجود دارد این است که کمتر از ۸۰ سال است که کشف شده‌اند، یعنی تا پیش از سال ۱۹۴۱ کسی از وجود این آب‌فشان‌ها خبر نداشت یا لااقل اگر هم خبر داشت فقط خودش می‌دانست. نکته‌ی آخر آن‌که چندین تور پیاده‌روی در کامچاتکا در طی ماه و سال برگزار می‌شوند و خلاصه طبیعت‌دوستان با گردش در این شبه‌جزیره‌ی زیبا در شرق روسیه می‌توانند روحی تازه کنند.

۶- سوچی

زیبایی‌های شهرهای روسیه

سوچی یکی دیگر از زیباترین شهرهای روسیه است و همچون اغلب شهرهای توریستی روسیه در غرب این کشور قرار دارد. این شهر در ناحیه‌ی کراسنودار واقع است و سالانه چندین میلیون گردشگر را به خود می‌خواند. اغلب مردم سوچی ترک هستند، بخشی دیگر هم روس و گرجی و اکراینی اند. سوچی شهر توچال در نزدیکی دریای سیاه است و یکی از بهترین مکان‌های روسیه برای گردش تابستانی است. در این شهر همچنین مسابقات اسکی هم به‌کرات برگزار می‌شوند.

قطعاً گردشگرانی که به سوچی سفر کنند از تفریحات ساحلی آن لذتی فراوان خواهند برد. گفتنی است که المپیک زمستانی ۲۰۱۴ در همین سوچی برگزار شد و همین المپیک کمک زیادی به رونقِ بیشتر سوچی و البته پیشرفت صنعت گردشگری در این قسمت از روسیه کرد.

۷- مخاچ‌قلعه

مخاچ‌قلعه مرکز جمهوری داغستان در جنوب غربی روسیه است. این ناحیه‌ی فدرالی نزدیک‌ترین ناحیه به دریای خزر و کشورهای نزدیک ایران از جمله آذربایجان است. داغستان حدود ۳ میلیون نفر جمعیت دارد و اغلب آن‌ها قفقازی هستند. مخاچ‌قلعه مرکز داغستان از خاص‌ترین شهرهای روسیه است و فرهنگی متفاوت نسبت به مسکو و سن‌پترزبورگ دارد. جز شهر مخاچ‌قلعه، شهر دربند هم از زیباترین شهرهای روسیه است که در همین ناحیه‌ی فدرالی داغستان قرار دارد. داغستان باوجودی‌که به‌سبب موارد سیاسی چندان در میان گردشگران محبوب نیست، طبیعتی ناب دارد و نزدیکی‌اش به دریای خزر موجب شده که از سواحلی بسیار زیبا برای لذت‌بردن از طبیعت برخوردار باشد. خصوصاً حال و هوای بندری شهر دربند در این منطقه بسیار دل‌انگیز و زیباست.

۸- نیژنی نووگورود

زیبایی‌های شهرهای روسیه

نیژنی نووگورود شهری مهم در ناحیه‌ی فدرالی اولگا است و از توریستی‌ترین شهرهای روسیه محسوب می‌شود. از سمت شرق مسکو حدود ۴۰۰ کیلومتر که دور شوید می‌توانید به نیژنی برسید. این منطقه به سبب موقعیتی که دارد در تحولات تاریخی روسیه نقشی مهم داشته و از همین رو از جاذبه‌های گردشگری تاریخی زیادی برخوردار است.

در مسکو و همچنین در کازان یک «کرملین» وجود دارد. در کازان، کرملین شامل مسجد، کلیسا و چند بنای مهم از نظر گردشگری است. در مسکو نیز کرملین چنین وضعیتی دارد و حتی کاخ ریاست جمهوری در کرملینِ مسکو واقع است، اما یک کرملین هم در نیژنی وجود دارد که از جاذبه‌های گردشگری تاریخی مهم این شهر است.

یک خیابان تاریخی بسیار زیبا هم با نام Rozhdestvenskaya در این شهر هست که از اصلی‌ترین موقعیت‌های گردشگری در شهر به شمار می‌رود. رود ولگا هم در این شهر جاری است و نقشی مهم در تاریخ و فرهنگ مردمان این منطقه ایفا کرده‌است. به نیژنی که بروید می‌توانید در اطراف رود ولگا و همچنین رود اوکا به پیاده‌روی مشغول شوید و همزمان از تماشای غروب خورشید در ورای کرملین لذت ببرید.

۹- پرم

پرم هم از زیباترین و توریستی‌ترین شهرهای روسیه است و در ناحیه‌ی فدرالی ولگا و در استان پرم قرار دارد. این شهر تقریباً در غرب روسیه است و در سواحل رودخانه‌ی کاما واقع است. قدم‌زدن در سواحل رودخانه‌ی کاما و  بازدید از غارهای یخی و گردش در آن‌ها از جمله فعالیت‌های تفریحی پرم هستند.

نکته‌ی دیگری که پیرامون این شهر روسیه وجود دارد و باید حتماً به آن اشاره کنم این است که یک مجتمع یادبود سرکوب‌های سیاسی در این شهر وجود دارد که با نام موزه‌ی پرم ۳۶ گولاگ شناخته می‌شود. این مکان قبلاً – در دوران استالین – مکانی برای اردوگاه‌های کار اجباری بوده‌است. قطعاً بازدید از این مجتمع و موزه‌ی درون آن برای کسانی که به تاریخ علاقه دارند از کارهای واجب است.

۱۰- ولادی‌وستوک

زیبایی‌های شهرهای روسیه

دیدیم که جز شبه‌جزیره‌ی کامچاتکا تمامی شهرهای توریستی روسیه در ناحیه‌ی غربی آن قرار دارند، اما یک شهر زیبای دیگر در روسیه هست که در قسمت جنوب شرقی روسیه و در نزدیکی مرز این کشور با چین واقع است و با نام ولادی‌وستوک [Vladivostok] شناخته می‌شود. ولادی‌وستوک در واقع شهری بندری است و محیطی بسیار زیبا دارد. به این شهر اگر بروید فاصله‌ای بسیار کم نسبت به چین و کره‌ی شمالی خواهید داشت. ولادی‌وستوک چندین موزه مربوط به جنگ جهانی دوم دارد و همچنین محیط بندری‌اش بسیار مناسب است برای کسانی که دوست‌دار گردش در شهرهای بندری هستند.

سخن پایانی

روسیه بسیار پهناور است و فرهنگ غنی و تاریخ درازش موجب شده‌اند که حرف‌های زیادی برای گردشگران داشته باشد. قطعاً سفر به روسیه می‌تواند گزینه‌ای بسیار جذاب برای علاقه‌مندان به جهانگردی و دوست‌داران فرهنگ ملل باشد. جز تورهای مسکو، سن‌پترزبورگ و کازان که در بالا به آن‌ها اشاره داشتیم، ما در آژانس گردشگری ساحل شنی تور روسیه را هم برای علاقه‌مندان به روسیه تدارک دیده‌ایم. برای دریافت اطلاعات لازم در مورد تور روسیه و رزرو این تور و در کل دریافت مشاوره در مورد سایر تورهای مربوط به کشور روسیه با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید.

ضمناً اگر تجربه‌ای از سفر به روسیه دارید لطفاً آن را با ما و کاربران مجله‌ی گردشگری ساحل شنی در میان بگذارید.

کلیت این نوشتار برگرفته از نوشتار tripsavvy  است.

ارسال پاسخ

1 × 5 =