سایبر ماندی چیست و چه نسبتی با بلک فرایدی دارد؟

سایبر ماندی و بلک فرایدی دو تا از روزهای سال هستند که هر دو به خرید مرتبط اند و همچنین ارتباطی مستقیم با روز شکرگزاری در آمریکا دارند. روز شکرگزاری در آمریکا آخرین پنجشنبه‌ی ماه نوامبر هر سال است. این روز در واقع یکی از اعیاد ملی در کل کشور آمریکا است و اختصاصاً در آن هر فرد به‌واسطه‌ی دارایی‌های مالی و معنوی خود از خدا تشکر کرده و یا آن روز را جشن می‌گیرد. اولین جمعه‌ی پس از روز شکرگزاری، یعنی درست روز بعد از روز شکرگزاری، را جمعه‌ی سیاه یا بلک فرایدی و اولین دوشنبه‌ی بعد از روز شکرگزاری را سایبر ماندی یا دوشنبه‌ی سایبری یا دوشنبه‌ی مجازی نام گذاشته‌اند.

دوشنبه سایبری

جمعه‌ی سیاه با وجودی که ابتدا در آمریکا ظهور کرده، توانسته در بسیاری از کشورهای جهان به یک روز جاافتاده تبدیل شود، به‌طوری که در کشور خودمان هم در این روز بسیاری از فروشگاه‌ها تخفیف‌هایی خاص ارائه می‌دهند و البته میزان فروش بیش‌تری را تجربه می‌کنند. این قضیه برای دوشنبه‌ی سایبری یا سایبر ماندی هم صادق است، ولی با درجه و شدتی کم‌تر.

سایبر ماندی از سال ۲۰۰۵ آغاز شد و از آن سال تا کنون، با بررسی آمارهای فروش در این روز، دریافته می‎شود که مردم آمریکا و چند کشور دیگر تا حدودی به آن اهمیت می‌دهند، چراکه در طی این سال‌ها هیچ‌زمان میزان فروش در سایبر ماندی برابر با روز قبل یا کمتر از آن نبوده است.

این اصطلاح اولین بار توسط Ellen Davis عضو فدراسیون ملی خرده‌فروشی در آمریکا و Scott Silverman مورد استفاده قرار گرفت. نخستین سایبر ماندی تاریخ هم در روز ۲۸ نوامبر سال ۲۰۰۵ صورت گرفت، آن هم برای سایت Shop.org؛ این در حالی است که بلک فرایدی بسیاری قدیمی‌تر از سایبر ماندی است و سابقه‌ای بسیار بیش‌تر دارد. نکته‌ی دیگری که در ارتباط با بلک فرایدی و سایبر ماندی می‌توان گفت این است که باوجودی‌که در حال حاضر هر دوی این روزهای خاص عمدتاً در فروشگاه‌های آنلاین به‌شدت مورد توجه و تمرکز اند، فقط دوشنبه‌ی سایبری است که از همان ابتدا کارش را با فروشگاه‌های آنلاین آغاز کرده و جمعه‌ی سیاه آغاز کارش با فروشگاه‌های آنلاین نبوده است.

سایبر ماندی

آیا سایبر ماندی و بلک فرایدی دقیقاً به‌مانند هم هستند؟

حال که توضیحاتی کلی در مورد سایبر ماندی داده شد و با هم با نسبت آن با بلک فرایدی و روز شکرگزاری آمریکا آشنا شدیم، نوبت به آن رسیده که به برخی پرسش‌های رایج در ارتباط با سایبر ماندی بپردازم. قطعاً یکی از این پرسش‌های رایج، پرسش از همانندی سایبر ماندی و بلک فرایدی است. آیا این دو کاملاً به مانند هم هستند؟

به این پرسش هم می‌توان پاسخ بله داد و هم پاسخ خیر:

  • خیر این دو شبیه هم نیستند، چرا که اصلاً از ابتدا با نیات دیگری آغاز شدند. جمعه‌ی سیاه در اوج خرده‌فروشی در آمریکا زاده شد، ولی دوشنبه‌ی سایبری واکنش به اوج‌گرفتن خرید اینترنتی بود. در گذشته‌ای نه‌چندان دور سایبر ماندی به بلک فرایدی برتری داشت، چراکه بلک فرایدی به سبب خرید حضوری مردم عمدتاً با شلوغی و هیاهو همراه بود، اما خرید در سایبر ماندی خیلی راحت از طریق اینترنت انجام می‎شد.
  • بله این دو شبیه هم هستند، چرا که در حال حاضر هر دو عمدتاً در فضای آنلاین مورد توجه قرار می‌گیرند. با این حال، دوشنبه‌ی سایبری می‌تواند فرصتی دوباره برای کسانی باشد که به هر دلیلی یا نتوانسته‌اند در جمعه‌ی سیاه خرید کنند و یا آن که خریدشان در این روز به طور کامل انجام نشده است و بنابراین می‌توانند باری دیگر خریدی همراه با تخفیف را در دوشنبه‌ی سایبری تجربه کنند.

چرا دوشنبه‌ی سایبری و نه مثلاً شنبه‌ی سایبری؟

دوشنبه اولین روز هفته برای آمریکایی‌ها است. در آن زمان، یعنی در اوایل قرن بیست‌ویکم، اکثر مردم آمریکا در منزل به اینترنت دسترسی نداشتند و درعوض زمانی که به سر کار در شرکت و یا اداره می‌رفتند اینترنت در دسترس‎شان بود. زمانی که کارکنان ادارات و شرکت‌ها پس از ۴ روز تعطیلی (پنجشنبه به خاطر روز شکرگزاری، جمعه به خاطر جمعه‌ی سیاه و شنبه و یکشنبه هم به عنوان روزهای آخر هفته) به شرکت و اداره می‌رفتند با دسترسی به اینترنت می‌توانستند به خرید اینترنتی بپردازند. Ellen Davis این ماجرا را متوجه شد و پس از تحقیقاتی که در این زمینه انجام داد پیشنهاد کرد که دوشنبه‌ی نخستِ پس از روز شکرگزاری هم مانند بلک فرایدی تبدیل به روزی برای خرید شود، با این تفاوت که این بار تمرکز روی فروشگاه‌های آنلاین باشد.

این‌طور شد که در سال ۲۰۰۵ و سال‌های بعد فروشگاه‌های اینترنتی حساب ویژه‌ای روی این روز باز کردند؛ هرچند که با وارد شدن فروشگاه‌های اینترنتی به بلک فرایدی مقداری از شور و شوق دوشنبه‌ی سایبری کاسته شد.

سایبر ماندی

چرا سایبری؟

علت آن که واژه‌ی «سایبری» در اصطلاح دوشنبه‌ی سایبری وجود دارد چیست؟ این هم یکی از پرسش‌های رایج در ارتباط با دوشنبه‌ی سایبری است. پاسخ این پرسش این است که در آن زمان به اینترنت عمدتاً cyberspace [سایبر اسپیس] یا فضای مجازی گفته می‌شد و از آن سال تا کنون واژه‌ی سایبر روی نام دوشنبه‌ی سایبری باقی ماند.

دوشنبه‌ی سایبری در ایران

تا جایی که من می‌دانم سایبر ماندی در ایران هنوز جا نیافتاده و در حال حاضر فروشگاه اینترنتی خاصی به مناسب این روز تخفیفی ارائه نکرده است؛ اما در برخی از کشورهای غیر آمریکا دوشنبه‌ی سایبری یا جا افتاده و یا در حال جا افتادن است.

کدام کشورها – به‌جز آمریکا – به دوشنبه‌ی سایبری اهمیت می‌دهند؟

۱- کانادا

کانادا به‌واسطه‌ی نزدیکی‌اش به آمریکا در بسیاری موارد جزو نخستین کشورهایی است که از فرهنگ و عناصر مربوط به کشور آمریکا تأثیر می‌پذیرند. صرفاً سه سال بعد از سال ۲۰۰۵، یعنی در سال ۲۰۰۸، بود که سایبر ماندی به کانادا راه پیدا کرد و فروشگاه‌های اینترنتی این کشور هم تخفیف‌هایی به مناسبت این دوشنبه از سال ارائه کردند.

۲- فرانسه

در فرانسه هم در سال ۲۰۰۸ بود که برای نخستین بار این روز مورد اجرا قرار گرفت.

۳- بلژیک

در بلژیک هم چند سالی است که سایبر ماندی مورد توجه قرار می‌گیرد، اما آغاز اصلی آن را می‌توان به سال ۲۰۱۶ نسبت داد، زمانی که دوشنبه‌ی سایبری موجب شد که به طور میانگین فروشگاه‌های آنلاین در این کشور رشد ۵۰ درصدی فروش را نسبت به سال گذشته همان موقع تجربه کنند.

۴- آلمان

از سال ۲۰۱۰ بدین سو، سایبر ماندی در آلمان هم اجرا می‌شود.

۵- هلند

از سال ۲۰۱۲ دوشنبه‌ی سایبری در هلند هم اجرا می‌شود و از آن زمان تا کنون میزان استقبال مردم هلند و فروشگاه‌های آنلاین این کشور از این رویداد سیر صعودی داشته است.

۶- بریتانیا

در بریتانیا هم از ۲۰۰۹ بدین سو سایبرماندی برگزار می‎شود و البته با استقلال خوبی هم مواجه می‌گردد.

۷- پرتغال

در کشور پرتغال هم از سال ۲۰۰۹ بدین سو دوشنبه‌ی سایبری برگزار می‎شود.

۸- ژاپن

ژاپن هم از سال ۲۰۱۰ بدین سو میزبان سایبر ماندی بوده است.

۹- کلمبیا

اولین دوشنبه‌ی سایبری در سال ۲۰۱۲ در کلمبیا برگزار شد.

۱۰- آرژانتین

گفته می‌‎شود که سال ۲۰۱۴ نخستین سالی بود که دوشنبه‌ی سایبری در آرژانتین برگزار شد و فروشگاه‌های اینترنتی رشد ۱۰ برابری کاربران را نسبت به همان روز در سال قبل تجربه کردند.

استرالیا، شیلی، نیوزیلند و هند از دیگر کشورهایی هستند که در چند سال اخیر به جمع کشورهایی که این دوشنبه در آن‌ها به روزی مهم برای فروشگاه‌های آنلاین تبدیل می‎شود، پیوسته‌اند.

منابع: en.wikipedia | cnet | smartertravel

ارسال پاسخ