۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

۱۳ تا از جاذبه‌های گردشگری آتن | مهد تمدن غربی

آتن، پایتخت کشور یونان، را به‌جرأت می‌توان مهد تمدن غربی دانست. اس و اساس تمدن اروپا در همین آتن، در بیش از ۲۵۰۰ سال پیش، برپا شد. پس از مسیحیت البته آتن و تمدن یونان باستان فروکش کرد و درعوض کشورهای اروپای غربی اوج گرفتند، ولی هیچ زمان نمی‌توان سخنی از یونان و پایتخت آن آتن به میان آورد و به تمدن شکوهمند یونان باستان اشاره نکرد. این کشور محل زندگی بزرگان بسیاری از جمله سقراط، پروتاگوراس، سوفوکلس، پریکلس، افلاطون، ارسطو، آیسوخولس، فیثاغورس، فیدیاس، اوریپیدس، اقلیدس، آریستوفانس و بسیاری دیگر بوده و نقش مهمی در زندگی امروزی ما ایفا کرده است. بسیاری از جاذبه‌های گردشگری آتن و در کل کشور یونان مربوط به همان دوران با شکوه یونان هستند. علاقه‌مندان به تاریخ، فلسفه، هنر، فرهنگ و ادبیات می‌توانند از سفر به آتن لذتی فراوان ببرند.

یونان البته به آتن محدود نیست و به‌خصوص جزایر جنوبی آن از جمله جزیره‌ی سانتورینی و جزیره‌ی میکونوس مکان‌هایی بسیار عالی برای گردشگرانی اند که به دنبال لذت‌بردن از مکان‌های طبیعی و خاص هستند. به هر صورت آن‌چه که در این نوشتار روی آن تمرکز داریم جاذبه‌های گردشگری آتن هستند. می‌خواهیم با هم ببینیم که گردشگران در طی سفر به آتن فرصت بازدید از کدام جاهای دیدنی آتن را دارند.

در ضمن عزیزانی که به دنبال سفر به آتن هستند این فرصت را دارند که از خدمات دریافت ویزای یونان و وقت سفارت یونان آژانس گردشگری ساحل شنی استفاده کنند. برای دریافت اطلاعات کامل در مورد ویزای یونان با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید.

جاذبه‌های گردشگری آتن | جاهای دیدنی آتن یونان

۱- آکروپولیس

آکروپولیس

بدون تردید مشهورترین جاذبه‌ی گردشگری آتن همین آکروپولیس است. آکروپولیس نام تپه‌ای در آتن باستان بوده که بر روی آن ساختمان‌های مهمی وجود داشته‌اند. معبد پارتنون مشهورترینِ این سازه‌هاست. این معبد مهم‌ترین معبد آن زمانِ آتن بوده و در قرن پنجم قبل از میلاد ساخته شده است. به احتمال بسیار تا کنون لااقل تصویرِ این معبد پارتنون را روی کارت‌پستال‌های مربوط به یونان، مجله‌ها یا جاهای مختلف دیده‌اید.

آکروپولیس آتن

جز معبد پارتنون، بقایای ساختمان‌های متعددی در حال حاضر در آکروپولیس وجود دارند و قابل بازدید هستند. معبد آتنا نایک یا مجموعه‌ی بسیار مشهور Erechtheion با آن مجسمه‌های شش‌گانه‌اش و البته دو آمفی‌تئاتر از مهم‌ترین سازه‌های روی آکروپولیس هستند.

قطعاً در طی سفر به آتن باید به دیدن آکروپولیس و ساختمان‌هایی که در آن وجود دارند و مربوط به بیش از ۲ هزار سال پیش هستند بروید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد آکروپولیس از این لینک استفاده کنید: آکروپولیس در آتن.

آدرس: Athens 105 58, Greece

۲- موزه‌ی ملی باستان‌شناسی

موزه‌ی ملی باستان‌شناسی یونان | جاذبه‌های گردشگری آتن

موزه‌ی ملی باستان‌شناسی در آتن در قرن نوزدهم تأسیس شده و بزرگ‌ترین موزه‌ی باستان‌شناسی در کل کشور یونان و یکی از بزرگ‌ترین‌ها در سطح جهان است. این موزه در ساختمانی زیبا با معماری نئوکلاسیک و با مساحتی ۸ هزار متر مربعی قرار گرفته و از ۵ مجموعه‌ی دائمی برخوردار است، مجموعه‌هایی که روی‌هم‌رفته بیش از ۱۱ هزار عنصر از تاریخ یونان، از دوران نوسنگی تا اواخر یونان باستان، را دربرمی‌گیرند.

بدون تردید گردشگرانی که به تاریخ و فرهنگ یونان علاقه دارند نباید در طی سفر به آتن بازدید از این موزه‌ی زیبا و ارزشمند را از دست بدهند.

آدرس: ۴۴ Patission Street, Athens

۳- موزه‌ی آکروپولیس

موزه‌ی آکروپولیس | جاذبه‌های گردشگری آتن

موزه‌ی آکروپولیس یکی از بهترین موزه‌های جهان و از محبوب‌ترین جاهای دیدنی آتن در نزد گردشگران است. این موزه تقریباً ۱۲ سال پیش تأسیس شد و از همان زمان خیلی زود به یکی از پربازدیدترین موزه‌های اروپا تبدیل شد. مجموعه‌ای بسیار ارزشمند از عناصر تاریخی یونان که عمده‌شان مربوط به دوران اوج یونان باستان هستند در این موزه نگهداری می‌شوند و برای گردشگران و بازدیدکنندگان قابل مشاهده اند.

این موزه در پایین تپه‌ی آکروپولیس قرار دارد و بنابراین با رفتن‌تان به سمت آکروپولیس و بازدید از بناهای آن، می‌توانید سری هم به این موزه بزنید. موزه‌ی قدیمی آکروپولیس روی تپه قرار داشت و این موزه جایگزین آن شد.

۴- آگورای باستانی

جاذبه‌های گردشگری آتن
آگورای باستانی آتن

آگورا مجموعه‌ای وسیع است که گفته می‌شود در دوران یونان باستان محل خرید و در کل گشت و گذار و زندگی روزمره‌ی اهالی آتن بوده است. البته همچون آکروپولیس در سایر شهرهای یونان نیز آگورا وجود داشته است، اما آگورای آتن از همه مشهورتر است. در این محل معابدی هم وجود داشته‌اند و در حال حاضر از همه مشهورتر معبد هفائستئوس است. به آگورای باستانی آتن که بروید هم فرصت گردش در خود آگورا را دارید و هم آن که می‌توانید مشغول بازدید از معابد آگورا از جمله همین معبد هفائستئوس شوید.

آدرس: Adrianou 24, Athina 105 55, Greece

۵- آگورای رومی و کتاب‌خانه‌ی هادریان

آگورای رومی

 

تا این‌جا دیده‌ایم که ۴ مورد بالا از جاذبه‌های گردشگری آتن همه تاریخی بوده‌اند و به نوعی با تاریخ غنی یونان پیوند داشته‌اند، مورد پنجم نیز چنین وضعیتی دارد. در جوار آگورای باستانی، آگورای رومی قرار دارد. در نگاه نخست ممکن است فکر کنید این آگورای رومی جزئی از همان آگورای باستانی است، اما چنین نیست و آگورای رومی بعدها در قرن دوم بعد از میلاد ساخته شده است، یعنی حدود ۶ قرن پس از آگورای باستانی.

در گوشه‌ای از این آگورای رومی کتاب‌خانه‌ای معروف با نام کتابخانه‌ی هادریان قرار دارد که به دستور امپراتور هادریان در سال ۱۳۲ بعد از میلاد ساخته شده است. سه کلیسا هم در این آگورای رومی بوده‌اند که البته در حال حاضر خرابه‌های‌شان باقی مانده‌اند. خود آگورای رومی و کتابخانه‌ی هادریان نیز کاملاً سالم نیستند و صرفاً خرابه‌ها و ستون‌های‌شان برای گردشگران قابل بازدید هستند.

۶- معبد زئوس المپیا

معبد زئوس المپیا یکی دیگر از جاهای دیدنی آتن است که باید در طی سفر به آتن از آن‌ها بازدید کنید. این معبد به زئوس، خدای خدایان یونان، اختصاص داده شده بود و گفته می‌شود تاریخ آن به قرن ششم قبل از میلاد بازمی‌گردد هرچند که تا قرن دوم پس از میلاد در زمان امپراتوری هادریان کاملاً تکمیل نشده بود.

معبد زئوس المپیا هم البته همچون بسیاری از جاذبه‌های گردشگری تاریخی آتن سالم نیست و خرابه‌های آن برای‌مان به یادگار مانده‌اند، اما همین خرابه‌ها نشان از شکوه و عظمت بسیارِ این معبد دارند.

از میان ستون‌هایِ بسیارِ معبد قدیمی زئوس فقط ۱۵ ستون مانده‌اند و سرپا هستند، اما همین ستون‌ها خود عیان می‌سازند که معبد زئوس در گذشته بسیار بزرگ و باشکوه بوده است و البته فارغ از این ستون‌ها می‌توان حدس زد که این معبد بسیار بزرگ و بسیار معروف بوده است، چرا که به خدای خدایان یا همان پادشاه خدایان یعنی زئوس اختصاص داده شده است.

آدرس: Athens 105 57, Greece

۷- استادیوم Panathenaic 

جاذبه‌های گردشگری آتن | سفر به آتن

استادیوم Panathenaic در یونان باستان بزرگ‌ترین سازه از میان آن همه سازه‌ی بزرگ و مختلف بوده است. گفته می‌شود این استادیوم در آن زمان گنجایش ۶۰ هزار نفر را داشته و در حدود سال ۳۵۵ قبل از میلاد ساخته شده است. این استادیوم ۶۰ هزار نفری استفاده‌های مختلفی داشته ولی اصلی‌ترین استفاده‌ی آن برای میزبانی از مسابقات Panathenaic بوده، مسابقاتی که در طی آن‌ها دونده‌های مختلفی از مسیرهای مشخص‌شده می‌دویده‌اند.

در حدود سال ۱۴۰ بعد از میلاد، یعنی تقریباً ۵۰۰ سال بعد از زمان ساخت این استادیوم، Herodes Atticus دستور به بازسازی این استادیوم داد و استادیوم در کل شکل جدیدی به خود گرفت.

آن‌چه که امروز از این استادیوم قابل‌مشاهده است در واقع بقایای استادیومی است که در سال ۱۸۹۶ با نام استادیوم Olympic ساخته شده. در کل این استادیوم یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری آتن است و پیشنهاد می‌شود در طی سفر به آتن بازدید از آن را  مغفول نگذارید.

آدرس: Leof. Vasileos Konstantinou, Athina 116 35, Greece

۸- موزه‌ی بیزانس

هشتمین مورد از فهرست ما در مورد جاهای دیدنی آتن نیز همچون دو مورد از ۷ مورد قبلی یک موزه است. موزه‌ی بیزانس موزه‌ای است که به هنر در دوران بیزانس اختصاص داده شده است. امپراتوری بیزانس پس از سقوط امپراتوری روم به وجود آمد. این امپراتوری آسیای صغیر، یونان و بخش‌هایی از بالکان را در تسلط داشت و این تسلط از قرن سوم تا قرن پانزدهم میلادی طول کشید.

در طی این دوران هنر دینی بسیار جایگاه والایی داشت و به همین موزه‌ی بیزانس نیز اگر بروید خواهید دید که اکثر آثار هنری مربوط به آن دوران دینی هستند. البته این موزه فقط به هنر دوران بیزانس اختصاص داده نشده بلکه قرون اولیه‌ی مسیحیت و مدتی بعد از عصر حکومت بیزانس را نیز شامل می‌شود. در این موزه حدود ۲۵ هزار اثر هنری برای بازدید وجود دارند و قطعاً علاقه‌مندان به هنر از بازدید از این موزه‌ی زیبا لذت خواهند برد.

آدرس: Leof. Vasilissis Sofias 22, Athina 106 75, Greece

۹- میدان Monastiraki

سفر به آتن

در سفر به آتن بازدید و گردش در یک سری مکان‌ها ضروری است، وگرنه سفری کامل را تجربه نخواهید کرد. میدان Monastiraki یکی از همان مکان‌ها است. این میدان با ساختمان‌های قدیمی و جدید احاطه شده و در اطراف آن خیابان‌هایی باریک وجود دارند. از اصلی‌ترین مکان‌های شهر آتن برای گردشگران است و دستفروش‌ها و مغازه‌های زیادی در آن و اطراف آن فعالیت می‌کنند. خریدی سنتی و فراموش‌نشدنی را می‌توانید در اطراف این میدان تجربه کنید.

همچنین در نزدیکی آن بازاری اختصاصی برای دستفروشان وجود دارد که از آن هم می‌توانید بازدید کنید. در این میدان همچنین چشم‌اندازی عالی و خاص از آکروپولیس وجود دارد و بنابراین می‌توانید با رفتن‌تان به این میدان از راه دور از آکروپولیس عکس بگیرید.

۱۰- کلیسای Panaghia Kapnikaréa

یونان همچون سایر کشورهای قدیمی جهان دوران‌های متفاوت و بسیاری را سپری کرده است. مدتی بسیار تحت تمدن یونان باستان بوده و خدایان مختلف توسط مردمان آن پرستیده می‌شده‌اند، پس از آن برای مدتی طولانی تحت سیطره‌ی مسیحیت بوده است و از این رو کلیساهای زیادی در سرتاسر یونان وجود دارند که مربوط به قرون پیشین هستند.

یکی از بهترین کلیساهای آتن که جزو جاذبه‌های گردشگری آتن است همین کلیسای Panaghia Kapnikaréa است. این کلیسا نزدیک به خیابان Ermoú Street است و از شاخص‌ترین کلیساهای آتن محسوب می‌شود. در قرن یازدهم، در دوران امپراتوری بیزانس، ساخته شده و زمانی که به بازدید آن می‌روید نخستین چیزی که توجه‌تان را جلب می‌کند تضاد معماری این کلیسا با معماری بسیاری از ساختمان‌های اطراف است، چرا که ساختمان‌های اطراف اغلب‌شان از معماری‌ای مدرن برخوردار هستند.

آدرس: Ermou 55, Kapinkareas 2, Athina 105 63, Greece

۱۱- کلیسای Apostles مقدس

یازدهمین مورد از فهرست ما در مورد جاذبه‌های گردشگری آتن یونان نیز کلیسایی قدیمی است. این کلیسا با نام Apostles مقدس در قرن دهم ساخته شده ولی خوشبختانه بخش‌های زیادی از آن، چه در قسمت بیرونی و چه در قسمت درونی، حفظ شده‌اند و از تخریب مصون مانده‌اند.

شاید بد نباشد که در ی سفر به آتن سری هم به این کلیسا بزنید و از آن بازدید کنید.

۱۲- کلیسای Demetrius Loumbardiaris

باز هم کلیسا! کلیسای Demetrius Loumbardiaris مربوط به قرن دوازدهم است و در نزدیکی دروازه‌ی Diateichisma ساخته شده است. گفته می‌شود علت ساخته‌شدن این کلیسا در نزدیکی دروازه‌ی قدیمی Diateichisma این است که افسانه‌ای قدیمی در آتن وجود دارد مبنی بر این که الوهیت توانایی محافظت از دروازه‌ها را دارد.

این کلیسا هم از معماری بیزانسی برخوردار است و فضایی عالی برای گردش و عکاسی در طی سفر به آتن است. نقاشی‌های زیبایی هم در قسمت درونی این کلیسا وجود دارند که البته مربوط به قرن نوزدهم هستند.

۱۳- پله‌های خیابانی Mnisikleous

جاذبه‌های گردشگری آتن  | سفر به آتن

Mnisikleous | سفر به آتن

اگر بخواهید در طی سفر به آتن تماماً مشغول بازدید از جاذبه‌های گردشگری تاریخی نشوید می‌توانید به‌هنگام غروب یا شب به سمت پله‌های خیابان Mnisikleous بروید. در انتهای این خیابان یک سری پله وجود دارند که اطراف آن‌ها پر است از کافه و رستوران. غروب‌ها و شب‌ها که به سمت این پله‌ها بروید می‌بینید که کلی گردشگر در آن اطراف هستند و مشغول خوردن غذاهای مختلف اند. جو  و صفایی عالی در این خیابان و رستوران‌های آن برقرار است و در کل ساعاتی فراموش‌نشدنی را در آن سپری خواهید کرد.

سخن آخر

با هم در این نوشتار مروری بر ۱۳ تا از مشهورترین جاذبه‌های گردشگری آتن که باید در طی سفر به آتن بازدید شوند داشتیم. بدون‌شک اگر کسانی که تجربه‌ی سفر به آتن را دارند تجربیات‌شان را با ما و کاربران در میان بگذارند به ما و کاربران کمکی مفید کرده‌اند.

در ضمن کسانی هم که قصد سفر به آتن را دارند می‌توانند از خدمات ویزای شینگن یونان آژانس گردشگری ساحل شنی استفاده کنند. دریافت اطلاعات بیشتر در مورد خدمات ویزای یونان و البته وقت فوری سفارت یونان از طریق تماس با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ امکان‌پذیر است.

منبع: planetware

ارسال پاسخ

پنج + 3 =