۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

سوغات استانبول | در استانبول چه سوغاتی‌هایی بخریم؟

در استانبول مراکز خرید زیادی وجود دارند، بازارهای قدیمی و سنتی زیادی هم در آن هستند و این یعنی در این شهر امکان خرید انواع و اقسام کالاها به‌سادگی میسر است؛ اما این کالاها همگی مربوط به استانبول نیستند، یعنی همه‌شان چیزهایی نیستند که بتوان گفت سوغات استانبول اند. اگر بخواهید در بازگشت از سفرتان به استانبول کالاهایی بخرید که دقیقاً مربوط به خود استانبول باشند، چند گزینه پیش‌روی‌تان خواهد بود، گزینه‌هایی که من در ادامه به معرفی چند تا از آن‌ها خواهم پرداخت.

سوغات استانبول | سوغاتی استانبول

۱- چای ترکی

سوغات استانبول

یکی از نوشیدنی‌هایی که به طور تمام و کمال نام‌اش با ترکیه عجین شده، چای است. چای ترکی، که در زبان محلی به آن çay گفته می‌شود، از دیرباز در ترکیه مورد استفاده واقع می‎شده. در ترکیه چای سیاه را در استکان‌هایی مخصوص، که تصویر آن‌ها را می‌بینید، می‌ریخته‌اند و استفاده می‌کرده‌اند. هنوز که هنوز است در بسیاری از کافه‌های استانبول، چای ترکیه سرو می‌شود.

در برخی از فروشگاه‌های استانبول می‌توانید به راحتی نسبت به خرید چای ترکی به عنوان یکی از سوغاتی‌های استانبول اقدام کنید. هم امکان خرید چای ترکی به‌صورت بسته‌بندی وجود دارد و هم به‌صورت فله‌ای.

بهترین مکان‌هایی هم که می‌توانید در آن‌ها به چای ترکی دسترسی داشته باشید یکی بازار ادویه است و دیگری بازار بزرگ استانبول.

۲- ادویه‌های ترکی

سوغات استانبول

مورد دیگری که نام آن تداعی‌کننده‌ی ترکیه و استانبول است، ادویه است. در ترکیه می‌توان به ادویه‌های بسیاری دسترسی داشت، آن هم با بهترین کیفیت. از دهه‌ها و سده‌های پیشین بسیاری از ایرانیانی که به ترکیه یا عثمانی سفر می‌کرده‌اند در بازگشت از سفرشان به این کشور با خود بسیاری از انواع ادویه‌های خوش‌طعم را می‌آورده‌اند. عمدتاً برای خرید ادویه از بازار ادویه استانبول اقدام می‌شود.

بازار ادویه‌ی استانبول از مشهورترین بازارهای ادویه در سطح جهان است. در این بازار قدیمی می‌توان به انواع متعدد و متنوع و مختلفی از ادویه‌ها دسترسی داشت. البته جز بازار ادویه، در بازار بزرگ استانبول هم می‌توان فروشگاه‌های ادویه‌فروشی زیادی را دید. در سفرتان به ترکیه و خصوصاً استانبول خرید ادویه ترکی را فراموش نکنید.

۳- قهوه‌جوش ترکی

قهوه جوش ترکی

قهوه‌ترک معروف است، اما قهوه‌جوش‌های ترکی هم معروف هستند. از دیرباز این قهوه‌جوش‌‌ها، که در زبان ترکی به آن‌ها cezves می‌گویند، توسط گردشگران خریداری می‌شده‌اند. این قهوه‌جوش‌ها از جنس مس هستند و اگر در سفرتان به استانبول، آن‌هایی که خود فروشنده‌ها ساخته‌اند را بخرید می‌توانید اطمینان بیشتری از کیفیت کالا داشته باشید. مکان‌هایی که می‌توان قهوه‌جوش ترکی را در آن‌ها خرید موارد زیر هستند:

·        Çadircilar Caddesi

·        بازار آراستا

·        بازار بزرگ

·        بازار ادویه

۴- صابون سیاه ترکی

صابون سیاه ترکی

صابون‌های سیاه ترکی هم در طی دهه‌های گذشته به عنوان سوغات استانبول و در کل سوغات ترکیه شناخته می‌شده‌اند. در زمان‌های گذشته در حمام‌های ترکی از صابون سیاه برای لایه‌برداری پوست و نرمی آن استفاده می‌شده، امروزه هم هنوز برخی از ترک‌ها از صابون‌های سیاه برای این موارد استفاده می‌کنند. در استانبول، افزون بر بازار بازرگ، می‌توانید صابون سیاه را در بسیاری ازمغازه‌های لوازم آرایشی و بهداشتی ببینید و بخرید.

۵- حوله حمام ترکی

حوله ترکی

حوله‌های حمام هم از دیگر سوغات‌های استانبول هستند. این حوله‌ها نازک‌تر اند و سبک‌وزن‌تر، اما در عین حال مقاومت زیادی دارند. اکثر حوله‌های حمام ترکی دست‌ساز هستند و در طرح‌ها و نقوش مختلفی ارائه می‌شوند. حیف است که در سفرتان به استانبول اقدام به خرید حوله‌جمام ترکی نکنید. این حوله‌ها را می‌توانید در بازار بزرگ استانبول، بازار ادویه و سایر فروشگاه‌های عمومی در سطح شهر استانبول تهیه کنید.

۶- لامپ ترکی

لامپ ترکی

لامپ‌های رنگی و آویزان ترکی هم می‌تواند به‌مثابه‌ی سوغات استانبول خریداری شود. قطعاً انواع بزرگ آن‌ها می‌توانند حمل و نقل دشواری داشته باشند، اما امکان خرید این لامپ‌ها در اندازه‌های کوچک هم هست. این لامپ‌ها بسیار زیبا هستند و می‌توانند به صورت آویزان مورد استفاده قرار گیرند. مزیت قابل توجهی که دارند این است که در انواع رنگ‌ها قابل استفاده هستند و می‌توانید در تناسب با دکور خانه‌تان، یک یا چند تا از رنگ‌های این لامپ‌های ترکی را تهیه کنید.

۷- گلیم ترکی | کاور کوسن ترکی

گلیم ترکی

یکی دیگر از کالاهایی که گردشگران به عنوان سوغات استانبول به آن نظر دارند، گلیم ترکی است. انواع گلیم‌های ترکی را می‌توان برای استفاده‌های مختلف – چه بر روی زمین و چه بر روی دیوار – در جای‌جای استانبول دید و خرید. هم امکان خرید گلیم دستبافت در سطح شهر استانبول وجود دارد و هم امکان خرید گلیم ماشینی، و البته که قیمت گلیم‌های دستبافت بسیار بیشتر از گلیم‌های ماشینی است.

البته که در خرید گلیم ترکی باید دقت زیادی داشته باشید تا مبادا سرتان کلاه بگذارند. بهتر است صرفاً در صورتی نسبت به خرید گلیم ترکی اقدام کنید که یا خودتان از اصالت گلیم سردرآورید یا یکی از همراهان‌تان. ضمناً در بازارهای گلیم استانبول امکان تهیه‌ی پوشش کوسن هم در رنگ‌ها و نقش‌های مختلف وجود دارد.

۸- سرامیک ایزنیک

سوغات استانبول

سرامیک ایزنیک از مشخص‌ترین نمادهای ترکیه و استانبول است. این نوع سرامیک را می‌توانید در معماری مساجد معروف استانبول از جمله مسجد ایاصوفیه ببینید، یا مثلاً در کاخ معروف توپکاپی هم از این نوع سرامیک استفاده شده. اما خبر خوب این است که در ترکیه از این سرامیک ظرف هم ساخته‌اند و از دیرباز از ظروف سرامیک ایزنیکی در ترکیه برای خوردن غذا استفاده شده. شما هم می‌توانید در سفرتان به ترکیه و خصوصاً استانبول نسبت به خرید ظروف سرامیک ایزنیکی اقدام کنید. مکان‌های زیر بهترین مکان‌ها براری خرید سرامیک ایزنیک هستند:

·        بازار آراستا

·        بازار ادویه

·        بازار بزرگ

سایر سوغاتی‌های استانبول

موارد بالا مهم‌ترین‌ها و معروف‌ترین سوغاتی‌های استانبول هستند، اما جز آن‌ها یک سری کالای دیگر را هم می‌توان به‌عنوان سوغات استانبول معرفی کرد. مثلاَ راحت‌الحلقوم‌های استانبول هم از بهترین راحت‌الحلقوم‌های خاورمیانه هستند و خصوصاً در بازار ادویه می‌توانید به انواع راحت‌الحلقوم‌های رنگی دسترسی داشته باشید.

نظرقربانی هم به‌نوعی سوغات استانبول محسوب می‌شود، البته برای کسانی که غیرایرانی هستند چراکه واقعاً نظرقربانی‌های آبی‌رنگ در کلیه‌ی شهرها و روستاهای ایران هم یافت می‌شوند.

سخن آخر

در بازگشت از استانبول حتماً یک یا چند تا از موارد بالا را به عنوان سوغات استانبول برای نزدیکان‌تان با خود به همراه آورید. ضمناً برای سفر به استانبول هم می‌توانید روی تورهای استانبول مرکز ساحل شنی حساب کنید.

روی لینک زیر که کلیک کنید می‌توانید از قیمت و هتل‌های تورهای استانبول ساحل شنی مطلع شوید. ضمناً شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ هم برای کسب اطلاعات بیشتر و رزرو تور استانبول در اختیار شماست. با ما در ساحل شنی تماس بگیرید.

تور استانبول

منبع: travelvui

ارسال پاسخ

نه + یک =