۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

سوغات عمان | در عمان چه سوغاتی‌هایی بخریم؟

یکی از لذت‌های سفر به کشورهای خارجی آشنایی با فرهنگ آن کشورها ست. با گشت‌وگذاری در سطح شهرهای کشورهای مختلف و خصوصاً بازارهای سنتی‌شان می‌توان به طور ملموس با فرهنگ و سنن آن منطقه آشنا شد. قطعاً در این بین، سوغاتی‌های یک شهر یا کشور هم می‌توانند نماد و جلوه‌‌ای از فرهنگ آن شهر یا کشور باشند. در این راستا ما در مجله‌ی ساحل شنی تا کنون به معرفی سوغات شهرها و کشورهای مختلفی پرداخته‌ایم؛ این بار در ادامه‌ی همین بحث‌ها نوبت به آن رسیده که به همراه یکدیگر مروری بر سوغات عمان یا سوغاتی‌های عمان داشته باشیم و ببینیم که در سفر به عمان می‌توان چه سوغاتی‌هایی خرید و با خود به ایران آورد.

ضمناً برای سفر به عمان می‌توانید از خدمات تور عمان مرکز ساحل شنی استفاده کنید. برای کسب اطلاعات لازم در مورد تور عمان با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید.

سوغات عمان | سوغاتی‌های عمان

۱- وسایل سفالی

سوغات عمان سوغات عمان

سفالگری در عمان از قدمتی دیرینه برخوردار است. چندین قرن است که سفالگری در عمان در میان درصدی از روستاییان و شهری‌ها رایج است و از این رو در تاریخ این کشور که بنگرید استادهای زیادی در زمینه‌ی سفالگری خواهید دید. در گذشته وسایلی که از سفال حاصل می‌شدند در کارها و موارد مختلفی مورد استفاده قرار می‌گرفتند، ولی امروزه عمدتاً وسایلی که در عمان از طریق سفالگری ساخته می‌شوند برای دکور در منازل، هتل‌ها، ادارات و فروشگاه‌ها تهیه می‌شوند.

منطقه‌ای در عمان قرار دارد که از معروف‌ترین مناطق عمان برای گردشگران به شمار می‌رود. این منطقه وادی نام دارد و از خاک‌های رس قرمز بسیار مناسبی برای سفالگری برخوردار است. همین امر موجب شده که از دیرباز در این منطقه سفالگری به یکی از هنرهای رایج تبدیل شود و امروزه هم بخش عمده‌ای از وسایل سفالی در عمان در واقع در همین منطقه تولید می‌شود.

به عمان اگر سفر کردید سعی کنید لااقل یکی از ظروف ریز سفالی را بخرید و به‌یادگار به ایران آورید.

۲- کندر

سوغات عمان

ظفار، استانی ست در قسمت جنوبی عمان و از معدود مکان‌های جهان است که Boswellia sacra، یعنی درختان کندر، در آن‌ها زنده‌اند و میوه می‌دهند.

در ظفار و خصوصاً در شهر صلاله، مرکز این استان، گردشگران می‌توانند به بهترین نوع کندر دسترسی داشته باشند. مدت‌های بسیار است که کندر به یکی از صادرات عمان آن هم از طریق همین منطقه تبدیل شده.

کندر، چه در طب سنتی و چه در طب جدید، از خواص زیادی برخوردار است. به‌عنوان مثال بارها توصیه شده که از انواع ماسک‌های کندر برای درمان چند تا از مشکلات پوستی استفاده شود. یا مثلاً می‌گویند سوزاندن گیاه کندر در خانه می‌تواند یکی از بهترین روش‌ها برای مقاله با استرس و افسردگی باشد. در برخی منابع هم بر مفید بودن کندر در دفع حشرات از خانه اشاره شده. یک سری شواهد هم حکایت از آن دارند که کندر می‌تواند در کاهش قند خون در افراد دیابتی هم مفید باشد.

بخش عمده‌ای از خواصی که به کندر نسبت می‌دهند اگر صحیح نباشند، لااقل این صحیح است که سوزاندن کندر در خانه موجب پاکسازی هوای خانه می‌شود و به سبب بوی خوشی که دارد می‌تواند خاصیت آرامش‌بخش داشته باشد و تا حدودی ماده‌ای مفید باشد برای رفع استرس و گذران از افسردگی.

در سفر به عمان می‌توانید این گیاه را به عنوان سوغات عمان یا به عبارت بهتر سوغات ظفار تهیه کنید.

۳- خرمای عمانی

سوغات عمان

نمی‌توان سخن از سوغات عمان به میان آورد و اشاره‌ای به خرما نکرد. حدود ۲۵۰ نوع خرما در عمان تولید می‌شود و همین امر خود می‌تواند نشان‌گر تولید بالای خرما در عمان باشد. البته که از لحاظ میزان تولید و صادرات خرما، عمان به هیچ روی به ایران نمی‌رسد اما به هر حال عمان از لحاظ تولید و صادرات خرما در جهان در زمره‌ی ۱۰ کشور نخست قرار دارد. خرماهای خضروی، سمیلی و خنیزی از بهترین گونه‌های خرما در عمان اند و سعی کنید به هنگام خرید خرما در عمان روی این سه گونه تمرکز داشته باشید. البته که در جنوب کشور خودمان هم می‌توانید به بسیاری از گونه‌های خرما دسترسی داشته باشید، اما حیف است که به عمان سفر کنید و لااقل یک کیلو خرما با خود نیاورید.

۴- خنجر

سوغات عمان

یکی دیگر از مشهورترین سوغاتی‌های عمان، خنجر است. جالب آن که در پرچم کشور عمان هم تصویری از خنجر قابل مشاهده است. از دیرباز خنجر، در انواع و اقسام و اشکال مختلف، در بازارهای سنتی عمان و سایر کشورهای عربی به فروش می‌رسیده و در حال حاضر نیز یکی از سوغاتی‌های چند تا از کشورهای حاشیه‌ی خلیج فارس از جمله عمان است.

خنجر در تاریخ و فرهنگ عمان نقشی چنان دارد که در بسیاری از منابع، آن را نماد فرهنگ و تاریخ عمان می‌دانند. اوضاع در عمان به‌گونه‌ای است که در بسیاری از عناصر مربوط به این کشور، از جمله بر روی پول‌ها، در بیمارستان‌ها، بر روی اسناد رسمی، خودروهای پلیس، دادگاه‌ها و … نقشی از خنجر قابل مشاهده است.

مردمان سنتی عمان هم در بسیاری از جشنواره‌ها و مراسم‌های مختلف یک خنجر را به دور کمر خود می‌بندند.

همانطور که در بالا هم گفتم، در حال حاضر در بسیاری از بازارهای قدیمی عمان می‌توانید به انواع خنجرها دسترسی داشته باشید و یکی از نفیس‌ترین‌ها و زیباترین‌های‌شان را خریداری کید و با خود به ایران بیاورید. تیغه‌ی خنجر در عمان از جنس‌های مختلفی ساخته می‌شود از جمله مس، طلا، نقره و برنج، در حالی که دسته‌ی خنجر می‌تواند از شاخ کرگدن، عاج فیل، استخوان شتر، پلاستیک و یا چوب باشد. قطعاً اگر تیغه‌ی خنجر از طلا درست شده باشد و دسته‌ی آن از شاخ کرگدن یا عاج فیل، قیمت خنجر بسیار بالا خواهد بود. ضمناً در بازارهای عمان مشتریان می‌توانند بر حسب میل خود از فروشنده بخواهند که روی دسته‌ی خنجر حکاکی کند.

۵- وسایل نقره

Silver craft

همانطور که سفالگری یکی از دیرینه‌ترین هنرهای عمان است و در حال حاضر ظروف و در کل وسایل سفالی مختلفی در عمان تولید و عرضه می‌شوند، نقره هم از دیرباز یکی از وسایل هنر مردمان عمان بوده، به‌طوری‌که ظروف نقره‌ای و جواهرات نقره‌ای هم تا حدودی بافته‌شده بر تار و پود فرهنگ عمانی اند. اصلاً جواهرات نقره در گذشته برای زنان عمانی به‌نوعی همچون کارت‌های بانکی بوده‌اند، چراکه هر جا که به خرید وسیله‌ای نیاز ضروری پیدا می‌شده می‌توانسته‌اند به‌واسطه‌ی این جواهرات نقره، به مبادله‌ی کالابه‌کالا بپردازند.

امروزه هم به بازارهای سنتی عمان که بروید می‌توانید فروشندگان زیادی را ببینید که انواع ظروف نقره‌ای، گلدان‌های نقره‌ای، وسایل دکوراسیون نقره‌ای و از همه مهم‌تر جواهرات نقره‌ای را با قیمت‌های نسبتاً معقول به فروش می‌رسانند.

بازارهای مناسب برای خرید سوغاتی‌های عمان

در بالا به ۵ سوغات عمان نگاهی داشتیم، سوغاتی‌هایی که شهرت‌شان بیش از سایرین است،  اما بد نیست به همراه یکدیگر مروری هم بر برخی از بهترین بازارهایی که در آن‌ها امکان خرید سوغاتی‌های عمان وجود دارد داشته باشیم:

۱- بازار مطرح در شهر مسقط

سوق مطرح عمان

بازار مطرح یکی از قدیمی‌ترین بازارهای خاورمیانه است. این بازار ۲۰۰ ساله از دیرباز در نزد مردمان مسقط اهمیت داشته و امروزه نیز یکی از محبوب‌ترین بازارهای سنتی عمان در میان گردشگران است. به دنبال خرید سوغات عمان در مسقط، پایتخت این کشور، اگر بودید این بازار می‌تواند بهترین گزینه باشد. لباس سنتی عمان، جواهرات نقره، خنجر و خرما از جمله سوغاتی‌هایی اند که در بازار مطرح قابل تهیه هستند.

۲- بازار صنایع دستی درشهر  صحار

شهر صحار در گذشته برای مدتی پایتخت عمان بوده و در حال حاضر مرکز استان باطنه شمالی است. در این شهر یک بازار با معماری اسلامی با نام بازار صنایع دستی وجود دارد که تقریباً ۲۰ سال پیش افتتاح شده و مورد بهره‌برداری قرار گرفته است. در این بازار، که بیش از ۷ هزار متر مربع مساحت دارد، صنایع دستی بخش‌های مختلف عمان به فروش می‌رسند و قطعاً در این مکان امکان خرید سوغاتی‌های زیادی وجود دارد.

چرم، سرامیک، برگ‌های نخل، کتان، نقره، گیاهان دارویی، طلا، انواع خرما، حلوا عمانی و بسیاری موارد دیگر که هر یک می‌توانند سوغات عمان باشند در این بازار به فروش می‌رسند.

۳- بازار بهلا در شهر بهلا

بهلا نیز یکی از مشهورترین و مهم‌ترین شهرهای عمان است. این شهر در استان داخلیه واقع شده و از بیش از ۱۵۰۰ سال قدمت تاریخی برخوردار است. یک بازار مشهور هم در این شهر با نام بازار بهلا وجود دارد که بسیاری از کالاهای سنتی عمان و همچنین صنایع دستی مردمان آن منطقه در آن به فروش می‌رسند.

این بازار از بیش از ۱۴۲ فروشگاه و کلی دست‌فروش برخوردار است و فضا و تِمی بسیار سنتی دارد. گیاهان دارویی، پارچه، انواع ادویه‌جات، لباس سنتی، خرما، زیورآلات نقره‌ای، ظروف سفالی و کلی کالای دیگر در این بازار قابل خرید هستند.

۴- بازار الحافه در شهر صلاله

ازار الحافه در شهر صلاله بازار الحافه در شهر صلاله

همانطور که در بالا اشاره شد، شهر صلاله مرکز استان ظفار است و این همان جایی است که منبع کندر با کیفیت عمان است. در این شهر بازارهای سنتی کم نیستند، اما معروف‌ترین‌شان همین بازار الحافه است. در این بازار می‌توانید به کندرِ باکیفیت منطقه‌ی ظفار دسترسی داشته باشید. این بازار البته در مرکز شهر صلاله نیست، اما صرفاً سه کیلومتر با شهر فاصله دارد. البته که این بازار فقط برای فروش کندر نیست، بلکه کالاهای سنتی دیگری هم در آن به فروش می‌رسند.

نکته‌ی دیگر آن که شهر صلاله از خاص‌ترین شهرهای عمان از لحاظ آب‌وهوا است. در این شهر در فصل تابستان، درختان، نارگیل و موز زیادی می‌دهند و کشاورزان آن منطقه در بخش عمده‌ای از جاده‌‌های منتهی به شهر با چرخ و وانت ایستاده‌اند و مشغول فروش نارگیل و موز هستند. البته در میان آن‌ها برخی هم در حال فروش کندر هستند.

سخن آخر

سوغات عمان

در این نوشتار در مورد سوغات عمان صحبت شد. در ابتدا به همراه یکدیگر مروری بر ۵ تا از معروف‌ترین سوغاتی‌های عمان داشتیم و پس از آن ۴ تا از بازارهای سنتی معروف عمان معرفی شدند.

قطعاً تجربیات سفر شما به عمان به کار ما خواهند آمد. لطفاً در قسمت نظرات از تجربیات‌تان در زمینه‌ی سوغات عمان و بازارهای سنتی این کشور برای ما و کاربران بگویید.

ضمناً برای سفر به عمان امکان استفاده از تور عمان مرکز ساحل شنی وجود دارد. برای کسب اطلاعات لازم در مورد این تور و رزرو آن می‌توانید با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید.

منابع: omanobserver  | omanevisa

ارسال پاسخ

13 − ده =