۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

سوغات مسکو | در سفر به روسیه چه سوغاتی‌هایی بخریم؟

سوغات مسکو چیست؟ این پرسش احتمالاً پرسشی است که شما را به این صفحه از مجله ساحل شنی کشانده. جای درستی آمده‌اید. در ادامه به همراه یکدیگر خواهیم دید که سوغات مسکو چیست و گردشگرانی که به مسکو سفر می‌کنند چه سوغاتی‌هایی می‌توانند با خود به ایران بیاورند.

سوغات مسکو | سوغاتی‌های مسکو

۱- سماور

سوغات مسکو

با وجودی که روس‌های مدرن آن‌چنان که باید و شاید وقعی به سنت خود نمی‌نهند، در بازارهای سنتی روسیه و خصوصاً مسکو که بگردید محال است که چشم‌تان به انواع و اقسام سماور نخورد. گفته می‌شود برای نخستین بار سماور در منطقه‌ی Ural روسیه استفاده شده، اما پیش از آن سماور رونق زیادی در ایران داشته و از طریق همین ایران بوده که سماور در روسیه هم پدیدار شده است.

امروزه دیگر در همین ایرانِ خودمان هم کمتر خانه‌ای هست که سماور در آن مورد استفاده قرار گیرد، با این حال سماور می‌تواند برای زنده‌کردن سنن قدیمی یا برای یک فضای خاص مورد استفاده قرار گیرد. ضمناً در سفرتان به مسکو مجبور نیستید که حتماً سماورهای کاربردی بخرید، بلکه می‌توانید انواع سماورهایی که صرفاً تزئینی هستند بخرید و از آن‌ها به عنوان دکور یا هدیه استفاده کنید.

ضمناً به خاطر داشته باشید که یکی از بهترین مکان‌ها برای خرید سماور در روسیه، فروشگاه Russki promysel در خیابان آربات است که انواع سماورها را با بهترین کیفیت و قیمتی مناسب عرضه می‌کند.

۲- جواهرات و خصوصاً کهربا

سوغات مسکو

کهربا در سنت روسیه و مسکو نقشی خاص داشته و هنوز هم کم نیستند فروشگاه‌های زیورآلاتی که انواع مدل‌های زیورآلات کهربایی می‌فروشند. کهربا که به آن اشک خورشید می‌گویند از سواحل بالتیک روسیه به دست آمده و در کل روسیه از آن جواهرات زیادی تولید می‌کنند.

جز کهربا یک سری جواهرات خاص دیگر هستند که عمدتاً در شهر روستوف روسیه تولید می‌شوند اما در سرتاسر مسکو به فروش می‌رسند. نام این جواهرات finifty است و بسیار هم معروف هستند.

در خیابان آربات مسکو یک فروشگاه با نام Raritet وجود دارد که هم جواهرات کهربایی و هم finifty را در طرح‌های مختلف عرضه می‌کند.

۳- جعبه‌های لاکی Palekh و Fedoskino

سوغات مسکو سوغات مسکو

یک سری جعبه‌ی سنتی در مسکو مشهور هستند. این جعبه‌های papier-mâché با نقوش سنتی تزئین می‌شوند و امروزه جعبه‌های مناسبی برای نگهداری جواهرات به شمار می‌روند. گفته می‌شود که این جعبه‌ها در روستاهای Palekh و Fedoskino تولید می‌شوند و با همین نام هم معروف هستند.

در سرتاسر خیابان آربات مسکو می‌توانید دستفروش‌هایی ببینید که این جعبه‌ها را می‌فروشند. در روزی که به خیابان آربات می‌روید، اگر دستفروشی هم مشغول این فروش این جعبه‌ها نباشد می‌توانید از کادوسراهای آن خیابان از جمله Onegin و Skazka این جعبه‌ها را تهیه کنید. گفتنی است که اگر طراحی نقوش روی این جعبه‌ها با دست صورت گرفته باشد، قیمت آن‌ها زیاد خواهد بود، چیزی نزدیک به ۲۰۰ دلار.

۴- عسل

سوغات مسکو

البته که عسل در هر جای جهان و خصوصاً ایران به خوبی پیدا می‌شود، اما با این حال عسل روسیه معروف است. در روسیه انواع عسل تولید می‌شود و جالب آن که بخشی از صادرات روسیه را همین عسل تشکیل می‌دهد. چه در طب سنتی و چه در طب جدید، عسل هم برای پوست و مو و هم برای پیشگیری و درمان برخی بیماری‌های داخلی مفید شناخته می‌شود. در روسیه هم از دیرباز استفاده‌های زیادی از عسل در راستای پزشکی و زیبایی شده و در حال حاضر هم تعداد زیادی فروشگاه در سرتاسر مسکو وجود دارند که عسل را به عنوان سوغات مسکو می‌فروشند. بنابراین قصد خرید عسل، آن هم انواع مختلف آن، را اگر داشته باشید به راحتی می‌توانید در بسیاری از مناطق مسکو به آن دسترسی داشته باشید.

میانگین قیمت عسل هم در مسکو برای هر ۱۰۰ گرم عسل ۰٫۵ تا ۱ دلار است. ضمناً بد نیست به این نکته اشاره داشته باشم که یکی از معروف‌ترین و باکیفیت‌ترین عسل‌فروشی‌های مسکو فروشگاه Rumela در مرکز شهر مسکو در خیابان Novokuznetskaya است. این فروشگاه از ۹ صبح تا ۸ شب باز است.

۵- عروسک‌های Matryoshka

سوغات روسیه

عروسک‌های ماتریوشکا را اگر معروف‌ترین سوغات مسکو بدانیم چندان پربیراه نخواهند بود. نام این عروسک‌ها از نام زنی با نام Matryona برگرفته شده. ماجرایی در باب این عروسک وجود دارد که همه‌جا گفته می‌شود و بد نیست من هم در اینجا به آن اشاره داشته باشم و آن از این قرار است که گویا در اواخر قرن نوزدهم، دو تا فرد با نام‌های Vassiliy Zvezdochkin و Sergey Malyutin یک عروسک ژاپنی را می‌بینند که در دل خود از چندین مجسمه‌ی کوچک برخوردار بوده و همین امر برای آن‌ها الهامی می‌شود که نوعِ روسی این عروسک را بسازند. آن‌ها هم این کار را انجام می‌دهند و کارشان چنان می‌گیرد که در اوایل قرن بیستم متقاضیان این عروسک‌ها نه تنها افراد روسی بلکه ساکنین پاریس و لایپزیگ و سایر شهرهای اروپای غربی می‌شوند.

امروزه عروسک‌های ماتریوشکا به نماد مسکو تبدیل شده‌اند و از معروف‌ترین و البته محبوب‌ترین سوغاتی‌های مسکو به شمار می‌روند. در بسیاری از مغازه‌های مسکو این عروسک‌ها پیدا می‌شوند، اما به طور اختصاصی می‌توانید آن‌ها را از فروشگاه Russian Souvenirs در خیابان آربات تهیه کنید.

گفتنی است که عروسک‌های ماتریوشکا در دل خود از چند عروسک دیگر هم برخوردار هستند که تعداد این عروسک‌های پنهان می‌تواند از ۱۰ تا ۵۰ متغیر باشد. بزرگ‌ترین ماتریوشکای تاریخ، که برای نمایشگاه توکیو ساخته شده بود، در دل خود از ۷۰ عروسک پنهان برخوردار بود.

۶- شال‌های Orenburg

سوغات مسکو

شال‌های Orenburg بسیار نرم و لطیف اند و شباهت زیادی هم به تار عنکبوت دارند. این شال‌ها نمادی از دوران تولستوی و داستایوفسکی اند و در کل روسیه هم بسیار مورد استقبال واقع شده‌اند. در حال حاضر این شال در رنگ‌های مختلفی در بسیاری از فروشگاه‌های مسکو به فروش می‌رسد، هرچند که رنگ سنتی و شاخص آن سفید است.

به عنوان یک پیشنهاد، در سفرتان به مسکو، می‌توانید این شال را در خیابان Don در بلوار لنینیست و در لابی هتل Academic تهیه کنید.

۷- خز

سوغات روسیه

فرهنگ هر سرزمین از جهان با آب و هوای آن سرزمین، و کلاً موقعیت جغرافیایی آن سرزمین، مرتبط است. در سرزمینی سرد و یخی همچون روسیه، باید هم خز و لباس‌های خزی عنصری از فرهنگ به حساب آیند. از دیرباز در روسیه، چه پیش از مدرنیته و چه پس از آن، بسیاری از زنان و مردان برای حفاظت خود از سرمای جان‌فرسای روسیه در زمستان‌ها از خز و لباس‌های خزی استفاده کرده‌اند و این‌گونه شده که خز جایگاهی مهم در فرهنگ روسیه پیدا کرده، به‌گونه‌ای که در حال حاضر خز به‌نوعی سوغات مسکو و روسیه به حساب می‌آید.

در گذشته‌های دور خز کالایی لوکس نبود، اما امروزه کالایی لوکس در مسکو و کل روسیه و حتی جهان به شمار می‌رود. نیازی نیست که انواع خز را در مسکو نام ببرم، چرا که بسته به نوع جانور انواع خز هم در مسکو زیاد هستند.

قیمت خز در مسکو تقریباً زیاد است، به عنوان مثال قیمت یک کت خز در مسکو بسته به کیفیت خز آن از ۲ هزار تا ۱۰ هزار دلار متغیر است.

به عنوان یک پیشنهاد برای خرید خز هم می‌توان به کارخانه‌ی خز Russky Meh در خیابان Dokukina در قسمت شمالی مسکو اشاره داشت. ضمناً سالن Tri Lva در مرکز خرید مشهور GUM در میدان سرخ مسکو هم گزینه‌ی مناسبی برای خرید خز به شمار می‌رود.

۸- Valenki

Valenki Valenki

چکمه‌های نمدی Valenki هم نقشی همچون لباس‌های خزدار در تاریخ و فرهنگ روسیه داشته‌اند و دارند. در سرزمین یخی روسیه، هیچ جنسی از کفش توانایی گرم‌نگاه‌داشتن پاها را نداشته و از این رو مردمان آن منطقه به سمت کفش‌هایی که از پشم نمد ساخته شوند رفته‌اند و به این ترتیب رفته‌رفته والنکی به عنصری خاص در سرزمین روسیه تبدیل شده. گفته می‌شود قدمت استفاده از این چکمه‌ها به بیش از ۱۰۰۰ سال پیش بازمی‌گردد.

ضمناً همین والنکی در جریان جنگ جهانی دوم به بسیاری از سربازان روسی کمک کرد که در نبرد استالینگراد از فرط سرما از پای نیافتند. پس از جنگ جهانی رفته‌رفته اهمیت و محبوبیت این کفش‌ها افول کرد و صرفاً برخی از روستاییان از آن‌ها در فصول سرد سال استفاده می‌کردند، اما چند وقتی است دوباره روی خوشی به آن‌ها نشان داده شده و در روسیه حتی افراد جوان و مدرن هم از این کفش‌ها به پا می‌کنند.

امروزه والنکی در رنگ‌ها و طرح‌های مختلفی قابل دسترسی اند. در خیابان آربات و در نزدیکی میدان سرخ غرفه‌ها و مغازه‌هایی وجود دارند که امکان تهیه‌ی والنکی از طریق آن‌ها میسر است.

۹- شکلات روسی

شکلات روسی

آخرین موردی که در این نوشتار به عنوان سوغات مسکو معرفی می‌شود شکلات است. شکلات روسی شاید همچون شکلات بلژیکی و سوییسی در سطح جهان مشهور نباشد، اما با این حال هیچ از کیفیت آن‌ها کم ندارد و در محیط‌های اطراف روسیه، خصوصاً در قفقاز، محبوبیت زیادی دارد.

در سفرتان به روسیه و مسکو می‌توانید در بسیاری از فروشگاه‌ها به شکلات‌های خاص روسی در طعم‌ها و اشکال مختلف دسترسی داشته باشید.

سخن آخر

به همراه یکدیگر مروری بر ۹ سوغات مسکو داشتیم. قطعاً موارد بیش‌تری را می‌توان در این فهرست جای داد و ما از کسانی که تا کنون به مسکو و روسیه سفر کرده‌اند این انتظار را داریم که با درمیان‌گذاشتن تجربیات‌شان با ما و کاربران این فهرست را تکمیل کنند. قسمت نظرات مخصوص درج تجربیات‌تان است.

ضمناً برای سفر به مسکو و روسیه امکان استفاده از خدمات تور روسیه ساحل شنی برای همگان فراهم است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تور روسیه می‌توانید با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید. افزون بر این، می‌توانید برای دریافت ویزای روسیه هم روی تخصص همکاران ما حساب کنید. شماره‌تلفن ذکرشده راه ارتباطی شما با همکاران ما در ساحل شنی است.

منبع: gpsmycity

ارسال پاسخ

17 − 6 =