۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

۱۸ نکته‌ی کاربردی در مورد شهر باتومی گرجستان

گرجستان کشوری در شرق اروپا و در شمال کشور ترکیه است که دو شهر تفلیس و باتومی از مهم‌ترین و توریستی‌ترین شهرهای آن هستند. این دو شهر موجب شده‌اند که گرجستان هرساله میزبان میلیون‌ها گردشگر از کشورهای مختلف، خصوصاً ایران، باشد و بنابراین گردشگری کمک زیادی به اقتصاد این کشور کند. شهر باتومی به سبب ساحلی‌بودن و همچنین قیمت‌های نسبتاً ارزان‌اش توانسته نسبت به پایتخت گرجستان، یعنی تفلیس، گردشگران بیش‌تری را به خود بخواند. درصد قابل توجهی از گردشگران ایرانی هم برای سفر این شهر را به عنوان مقصد انتخاب می‌کنند. در این نوشتار در راستای معرفی شهر باتومی گرجستان به ذکر ۱۸ نکته در مورد شهر باتومی خواهم پرداخت، نکاتی که می‌توانند شما را با کلیت این شهر و دیدنی‌های آن آشنا سازند.

رزرو تور باتومی

نکات مهم در مورد شهر باتومی گرجستان

۱- باتومی در جنوب غربی گرجستان و در نزدیکی دریای سیاه واقع شده و حدود ۱۵۰ هزار نفر جمعیت دارد. در این شهر ساحلی طولانی و عالی وجود دارد که در چند سال اخیر به سبب زیبایی‌های این ساحل و قیمت‌های کمتر نسبت به سایر ساحل‌های اروپا، خصوصاً سواحل آنتالیا و ازمیر، گردشگران زیادی از غرب اروپا راهی باتومی می‌شوند تا از تفریحات ساحلی این شهر لذت ببرند.

۲- خوشبختانه ایرانیان برای سفر به گرجستان نیازی به دریافت ویزا ندارند. صرف داشتن پاسپورت برای ایرانیان کافی است تا بتوانند ۴۵ روز در گرجستان باشند و از زیبایی‌های این کشور و خصوصاً شهرهای تفلیس و باتومی لذت ببرند.

رزرو تور باتومی

۳- باتومی از فرودگاهی بزرگ برخوردار است و در واقع فرودگاه این شهر دومین فرودگاه بزرگ گرجستان است. بنابراین در طی سفر به باتومی نیاز نیست که ابتدا به تفلیس بروید و بعد به باتومی، بلکه می‌توان مستقیم در فرودگاه باتومی از هواپیما خارج شد.

۴- امنیت گرجستان معروف است و خوشبختانه باتومی هم شامل این قضیه می‌شود. گردشگران در هر ساعت از شبانه روز می‌توانند در باتومی قدم بزنند و خیلی دغدغه‌ی امنیت نداشته باشند. البته که احتیاط شرط عقل است و بایستی لوازم و امور اساسی و پایه‌ای احتیاط را رعایت کرد، اما در کل خیال‌تان تا حد زیادی از امنیت در شهر باتومی راحت باشد.

۵- آب و هوای شهر باتومی گرجستان بسیار عالی است. نه تابستان‌ها در این شهر خیلی گرم اند و نه زمستان‌ها خیلی سرد. متوسط دما در باتومی در تابستان‌ها حدود ۲۵ درجه است در زمستان‌ها حدود ۵ درجه و این در یک کلمه یعنی: عالی.

البته که به سبب نزدیک‌بودن باتومی به دریای سیاه بارش‌های زیادی در این شهر وجود دارند و اصلاً همواره از باتومی به عنوان مرطوب‌ترین شهر کل گرجستان یاد می‌کنند.

رزرو تور باتومی

۶- مردم باتومی به زبان گرجی صحبت می‌کنند، هرچند که پیرمردهای باتومی و سایر شهرهای گرجستان، خصوصاً شهرهای شرقی و شمالی، به زبان روسی صحبت می‌کنند. البته که به سبب گسترش صنعت توریسم در باتومی درصدی از جوانان و همچنین فروشندگان توانایی صحبت به زبان انگلیسی را دارند.

۷- باوجودی‌که گرجستان به تازگی در زمره‌ی کشورهای اتحادیه‌ی اروپا درآمده، واحد پول گرجستان یورو نیست بلکه «لاری» است. هر یورو تقریباً سه لاری است.

۸- مذهب در گرجستان و شهرهای آن هنوز هم نقشی مهم دارد و اکثر گرجی‌ها مذهبی هستند، بنابراین در طی سفرتان به باتومی باید مواظب باشید و به مذهب آن‌ها احترام بگذارید. بیش از ۷۵ درصد مردم باتومی مسیحی ارتدوکس هستند و باقی را مسلمانان تشکیل می‌دهند. در کلِ کشور گرجستان و شهر باتومی کلیساهای زیادی در راستای مسیحیت ارتدوکس وجود دارند که از معروف‌ترینِ آن‌ها می‌توان به کلیسای جامع مادر مقدس اشاره داشت.

تور باتومی

۹- شراب و نوشیدنی‌های الکلی در گرجستان به وفور پیدا می‌شوند و اصلاً این نوشیدنی‌ها، رایج‌ترین نوشیدنی‌ها در کل گرجستان و همچنین باتومی هستند. در تاریخ گرجستان و باتومی ردپای شراب و نوشیدنی‌های الکلی به شکلی بسیار وسیع یافت می‌شود.

۱۰- چاچا معروف‌ترین نوشیدنی باتومی است و در بسیاری از کافه‌ها و فروشگاه‌های باتومی یافت می‌شود. چاچا نوعی ودکای انگور است که به نوعی می‌توان گفت گونه‌ای برندی هم هست. در طی سفرتان به باتومی احتمالاً از حضور وسیع این نوشیدنی‌ در رستوران‌ها و کافه‌ها و مغازه‌ها و دکه‌های باتومی تعجب خواهید کرد.

۱۱- اسکی‌سواری در اطراف باتومی و در نواحی کوه البروس یکی از بهترین کارهایی است که در طی سفرتان به باتومی می‌توانید انجام دهید. قله‌ی کوه البروس مرتفع‌ترین نقطه‌ی کل اروپا است و در چند سال اخیر توجه ویژه‌ای به این کوه و نواحی اطراف آن در فصل زمستان شده، طوری که هرساله هزاران نفر از جای‌جای اروپا برای اسکی‌سواری به این منطقه می‌روند. البروس البته حدود ۱۵۰ کیلومتر با باتومی فاصله دارد، اما واقعاً ۱۵۰ کیلومتر در برابر شور و حالی که می‌توان در البروس تجربه کرد هیچ است.

راهنمای سفر به باتومی

۱۲- بازدید از قلعه‌ی گونیو می‌تواند یک تفریح و تجربه‌ی عالی برای علاقه‌مندان به تاریخ باشد. این قلعه در روستای گونیو در نزدیکی شهر باتومی واقع شده و هم خود آن بنایی تاریخی است و هم خودِ آن روستا. قلعه را به قبل از میلاد مسیح نسبت می‌دهند و همچنین گفته می‌شود یک قبر در این روستا هست که مربوط به یکی از حواریون مسیح است. ضمناً عناصر دیگری هم در این روستا هستند که اهالی این روستا آن‌ها را به تاریخ غنی روستا نسبت می‌دهند. گشت‌وگذار در این روستا می‌تواند یکی از بهترین ماجراجویی‌ها برای علاقه‌مندان به تاریخ و فرهنگ ملل باشد.

این روستا در ۴ کیلومتری مرز ترکیه واقع شده و تا شهر باتومی گرجستان ۱۰ کیلومتر فاصله دارد.

۱۳- وارد شهر باتومی که شوید می‌توانید به کلی مکان برای دیدن و قدم‌زدن و تفریح‌کردن دسترسی داشته باشید. یکی از مکان‌های عالی در باتومی که در کنار ساحل این شهر واقع شده، بلوار باتومی است. بلوار باتومی یک بلوار ۷ کیلومتریِ طولانی و کم‌عرض است که در کنار آن کلی مغازه و دکه و غرفه و برج وجود دارند و گردشگران زیادی در اطراف آن پرسه می‌زنند. این بلوار از یک مسیر عالی برای پیاده‌روی برخوردار است و خصوصاً اگر غروب‌ها به این بلوار بروید قطعاً آن غروب‌ها تا مدت‌های بسیار در ذهن و حافظه‌تان خواهند ماند. جو و فضای این بلوار در شهر باتومی گرجستان بسیار عالی ست و جنب و جوش و زندگی در آن منطقه به بهترین شکل وجود دارد.

تور باتومی

ساخت این بلوار به سال ۱۸۸۱ بازمی‌گردد، زمانی که  A. I. Smekalov فرماندار آن منطقه این ایده را داد. البته ایده‌ای که فرماندار داد دقیقاً این بلواری که در حال حاضر هست نبود، ولی به هر حال ایده‌ی خوبی بود و به خوبی پیاده شد. بلوار باتومی در طی این ۱۴۰ سال کلی تغییرات داشته. مثلاً در سال ۱۹۷۷ بود که فواره‌های زیبای این بلوار را در آن نصب کردند یا مثلاً مغازه‌های اطراف رفته‌رفته به وجود آمدند. برج‌های کنار این بلوار هم سرنوشتی این گونه داشته‌اند.

در این بلوار یک برج معروف هم وجود دارد که با نام برج الفبا شناخته می‌شود. در اطراف این برج به شکل مارپیچ الفبای زبان گرجی درج شده و در بالای آن یک رستوران گردان وجود دارد. وجود این برج، و خصوصاً چراغ‌های آن در شب، بر زیبایی بلوار باتومی بسیار افزوده است.

برج الفبا

۱۴- در نزدیکی ساحل باتومی، یک باغ معروف وجود دارد، باغی ۱۱۰ هکتاری که با نام باغ گیاه‌شناسی شناخته می‌شود. گونه‌های مختلفی از گیاهان در این باغ نگهداری می‌شوند [حدود ۵ هزار گونه] و به محض آن که وارد شوید بوی این گیاهان و فضای خاصی که آن باغ دارد موجب مسحورشدن‌تان خواهد شد. این مکان هم مکانی ست که واقعاً در طی سفرتان به شهر باتومی گرجستان باید به دیدن آن بروید. قدم‌زدن در این باغ، دیدن انواع گیاهان و گل‌ها و گرفتن چند عکس یادگاری کارهایی اند که نباید در این باغ گیاه‌شناسی از دست‌شان بدهید.

رزرو تور باتومی

همانطور که گفتم این باغ در نزدیکی ساحل باتومی قرار دارد و بنابراین یکی از بهترین زمان‌ها برای بازدید از این باغ موقعی است که در ساحل اقامت کرده‌اید و نیاز به چند دقیقه قدم‌زدن دارید. با چند دقیقه قدم‌زدن می‌توانید به این باغ برسید و پس از بازدید از آن به ساحل بازگردید از ساحل باتومی لذت ببرید.

۱۵- باتومی در غرب، یا در واقع بهتر است بگویم جنوب غربی، گرجستان و در کنار دریای سیاه واقع شده و چندین کیلومتر خط ساحلی دارد. از این رو نباید بگویم ساحل باتومی بلکه باید از عبارت «سواحل باتومی» استفاده کنم. ساحل شهر که فاصله‌ی اندکی با مرکز شهر دارد همان ساحلی است که در نزدیکی باغ گیاه‌شناسی قرار دارد، ساحلی که گاه آن را با نام گرین پارادایس یا بهشت سبز هم می‌شناسند.

ساحل دریای سیاه

جز این ساحل، دو ساحل دیگر در نزدیکی باتومی اند که بسیار مشهور هستند: یکی ساحل اورکی و دیگری ساحل کواریاتی. هر دوی این سواحل نام‌شان را از روستایی که در نزدیکی‎شان است گرفته‌اند. بازدید از این روستاها و سواحل هم می‌تواند یکی از بهترین تفریحاتی که می‌توانید در شهر باتومی گرجستان تجربه کنید باشد.

ضمناً در نزدیکی روستای گونیو [همان روستایی که قلعه‌ی گونیو در آن قرار دارد] هم یک ساحل وجود دارد که البته بازدید از آن هم می‌تواند خالی از فایده نباشد.

۱۶- باتومی دو میدان معروف دارد که در اطراف هر دو میدان هم گردشگران زیادی در گذر و جنب و جوش هستند و معماری ساختمان‌های اطراف هر دو میدان هم از جذابیت‌های زیادی برخوردار اند. میدان نخست که البته مقداری معروف‌تر و مطلوب‌تر است میدان اروپا نام دارد و میدان دیگر با نام میدان پیازا معروف است.

میدان اروپا را می‌توان میدان اصلی شهر باتومی دانست، میدانی که کلی مغازه و رستوران در اطراف خود دارد. همانطور که در تصویر زیر می‌بینید این میدان و محیط اطراف آن بسیار زیبا هستند و لیاقت آن را دارند که لااقل یکی دو ساعتی را به قدم‌زدن در آن منطقه بپردازید. در این میدان یک برج ساعت وجود دارد که بیرون از باتومی بسیار معروف است. عکس‌گرفتن کنار این برج ساعت را هم فراموش نکنید.

میدان اروپا

میدان پیازا هم تقریباً چنین شرایطی دارد. قدم‌زدن در این میدان هم از آن کارهایی ست که نباید فراموش کنید.

تور باتومی

۱۷- برای خرید در باتومی یک گزینه‌ی عالی پیش رو دارید. باتومی مال مدرن‌ترین و بزرگ‌ترین مرکز خرید در شهر باتومی است. این مرکز خرید لوکس میزبان فروشگاه‌های زیادی است و نخستین گزینه برای خرید در بین گردشگران است. البته که یک سری بازار محلی هم در باتومی وجود دارند، بازارهایی که در همان مرکز شهر به راحتی می‌توانید به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

batumi mall

باتومی پلازا هم یک مرکز خرید معروف در باتومی است که البته از لحاظ مدرن‌بودن اصلاً به پای باتومی مال نمی‌رسد. باتومی پلازا در کل خیلی گزینه‌ی مناسبی برای خرید نیست.

۱۸- از میان هتل‌های باتومی هم ۴ هتل هستند که شهرت بسیاری دارند و به نوعی بهترین هتل‌های شهر باتومی به شمار می‌روند:

  • هتل شرایتون
  • هتل رادیسون بلو
  • هتل  قصر طلایی
  • هتل دیوان سوییتس

هتل شرایتون در نزدیکی ساحل باتومی و در خیابان روستاولی واقع شده. این هتل ۵ ستاره یکی از شیک‌ترین هتل‌های باتومی است و از بهترین گزینه‌ها برای کسانی است که به دنبال اقامت در مکانی لوکس در باتومی هستند.

هتل شرایتون

اتاق‌های هتل [از جمله کینگ، دلوکس و اکسکیوتیو] عمدتاً چشم‌اندازشان دریای سیاه است. بهترین اتاق یا در واقع سوییت این هتل هم سوییت پنت‌هاوس آن است که می‌توانید تصویر آن را در زیر ببینید:

هتل شرایتون باتومی

هتل رادیسو بلو هم از وضعیتی مناسب و عالی برخوردار است. این هتل هم ۵ ستاره است و در نزدیکی ساحل در خیابان نینوشویلی واقع شده. هتل رادیسون بلو هم در نمای بیرونی و هم در نمای درونی [چه در لابی و چه در اتاق‌ها] از وضعیتی بسیار عالی برخوردار است و معماری‌ای زیبا دارد.

هتل رادیسو بلو

بسیاری از اتاق‌های این هتل هم چشم‌انداز دریا دارند و بهترین سوییت این هتل هم سوییت خانواده‌ی آن است که مساحتی ۸۲ متری دارد و تصویر آن را در زیر می‌بینید:

هتل رادیسو بلو باتومی

هتل قصر طلایی یا گلدن پالاس هم از بهترین هتل‌های باتومی است و می‌تواند انتخابی مناسب برای طرفداران هتل‌های لاکچری باشد. این هتل ۵ ستاره هم در نزدیکی دریای سیاه واقع است و صرفاً ۲۰۰ متر با آن فاصله دارد. هتل گلدن پالاس هم بسیار زیباست و بهترین سوییت آن سوییت اکسکیوتیو است که البته سوییتی بزرگ نیست و نسبت به بهترین سوییت دو هتل قبلی سوییت پایین‌تری است.

هتل قصر طلایی باتومی

در آخر آن که هتل دیوان سوییتس هم از لوکس‌ترین هتل‌های باتومی است.  این هتل تا دریای سیاه فقط ۵ دقیقه پیاده فاصله دارد و همچون سه هتل فوق هم از بیرون و هم از درون بسیار زیبا و لوکس است. بهترین سوییت این هتل از بهترین سوییت هتل‌های فوق بسیار بهتر است و از ۱۵۰ متر مربع مساحت برخوردار است. تصویر این سوییت را می‌توانید در زیر ببینید:

دیوان سوییتس باتومی

سخن آخر

در این نوشتار به همراه یکدیگر مروری بر یک سری از نکات مهم در مورد شهر باتومی داشتیم. اگر تجربه‌ای در زمینه‌ی سفر به باتومی دارید لطف کنید آن را با ما و کاربرانی که قصد سفر به باتومی را دارند در میان بگذارید. ضمناً برای سفر به باتومی می‌توانید از تور باتومی مرکز ساحل شنی استفاده کنید و سفری امن و کم‌هزینه را تجربه کنید. برای رزرو تور باتومی و کسب اطلاعات لازم با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید.

ارسال پاسخ

چهارده + 7 =