۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

گشتی در شهر تاریخی افسوس ترکیه

شهر تاریخی افسوس در ترکیه، در نزدیکی ازمیر و کوش آداسی، از جالب‌ترین شهرهای تاریخی جهان است. در این منطقه بقایای یک تمدن فوق‌العاده، مربوط به ۲۵۰۰ سال پیش، باقی مانده‌اند و از همین رو در حال حاضر شهر افسوس یکی از پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری کوش آداسی است. این منطقه، یعنی منطقه‌ی افسوس که در واقع قسمت‌های نزدیک به اژه است، در طی تاریخ از اهمیتی ویژه برخوردار بوده. می‌گویند اسکندر از این مسیر برای فتح جهانِ این طرف استفاده کرده، همین منطقه خط مرزی یونان باشکوه آن زمان بوده، در دوران بیزانس هم این منطقه اهمیتی بسیار داشته و بعدها در دوران عثمانی هم شهرهای این منطقه مورد بازسازی قرار گرفته‌اند.

حدس‌هایی وجود دارند که دلالت دارند بر نگارش انجیل یوحنا در افسوس. حتی یک باور رایج هم وجود دارد که یکی از هفت کلیسای مکاشفه‌ی یوحنا در افسوس بوده است. این موارد صرفاً جزئی از تاریخِ غنی افسوس هستند. در ادامه در مورد تاریخ شهر افسوس و سپس در مورد دیدنی‌های حال حاضر شهر تاریخی افسوس بحث خواهم کرد.

شهر تاریخی افسوس

تاریخ شهر افسوس

گفته می‌شود در دوران نوسنگی، یا عصر حجر جدید، بوده که برای نخستین بار در شهر تاریخی افسوس مردمانی سکنی گزیده‌اند و حتی یک سری تحقیقات که مربوط به اوایل قرن بیستم اند نشان از آن دارند که در دوران برنز هم حکومت شاهنشاهی در این منطقه برقرار بوده. اما هر چه بوده به احتمال بسیار اوج شکوه افسوس پس از مهاجرت یونانیان و در دوران یونان باستان آغاز شده.

منطقه‌ای که افسوس در آن قرار دارد در گذشته جزو ایونیه شناخته می‌شده و مستعمره‌ی یونان بوده. تخمین زده می‌شود که حول و حوش قرن ۱۰ پیش از میلاد بوده که افسوس بنیان نهاده شده آن هم به‌وسیله‌ی یک شاه اسطوره‌ای با نام Androklos – کسی که پس از مرگ پدر مجبور به ترک وطن شده بود. بر طبق افسانه‌ها، او افسوس را در جایی تأسیس کرد که پیشگویی دلفی به واقعیت پیوست: «ماهی و گراز راه را به تو نشان خواهند داد». می‌گویند او بسیاری از مردم بومی آن منطقه را از آن‌جا راند و با مردمان باقی‌‌مانده اتحادی قوی ساخت. او فردی جنگجو و قدرتمند بود و توانست ۱۲ تا از شهرهای ایونیه را به سلطه‌ی یونان درآورد.

بعدها الهه‌ی Artemis و و الهه‌ی آناتولیِ Kybele هر دو با هم به عنوان الهه‌ی آرتمیس افسوس شناخته شدند و در همین راستا یکی از بزرگ‌ترین و باشکوه‌ترین معابد تاریخ جهان، یا به قول پائوسانیاسِ مورخ بزرگ‌ترین سازه‌ی یونان باستان، که جزو عجایب هفتگانه هم بود، ساخته شد؛ معبدی که با نام معبد آرتمیس شناخته می‌شده است.

شهر تاریخی افسوس
مدل کامپیوتری معبد آرتمیس

مدتی بعد در سال ۶۵۰ پیش از میلاد، افسوس توسط کیمری‌ها [Cimmerians] مورد حمله واقع شد و متأسفانه این کیمری‌ها چند تا از بناهای زیبای این شهر را مورد آسیب قرار دادند از جمله همان معبد آرتمیس. پس از دفع شر کیمری‌ها برای مدتی یک سری ظالم بر این شهر حاکم شدند که این بار هم مردم افسوس انقلاب کردند و ظالم‌ها را از شهر راندند و یک شورا مسئول اداره‌ی افسوس شد. در این دوران است که شکوه افسوس فزونی می‌گیرد و حاصل آن به ارمغان آوردن بسیاری از چهره‌های مشهور این منطقه از جمله هراکلیتوسِ فیلسوف و هیپوناکسِ شاعر است.

هراکلیتس
هراکلیتوسِ فیلسوف

بعدها در حوالی ۵۶۰ پیش از میلاد، این منطقه توسط Lydians  و تحت پادشاهی Croesus فتح شد. هر چند که Croesus فردی ستمگر و خشن بود، ولی با مردمان آن منطقه بد رفتار نکرد و حتی در بازسازی معبد آرتمیس هم سهیم بود. امضای او در پای یکی از ستون‌های این معبد باقی مانده است و در حال حاضر در موزه‌ی بریتانیا قابل مشاهده است.

همین  Lydians  تحت سلطنت Croesus مدتی بعد به ایران حمله کردند. پادشاهِ آن زمانِ ایران، یعنی کورش، به اهالی ایونیه پیشنهاد صلح داد اما آن‌ها نپذیرفتند و به سپاه Lydians  پیوستند، اما Lydians  از ایرانیان شکست خوردند و پس از این شکست بود که اهالی ایونیه به کورش پیشنهاد صلح دادند و این بار این کورش بود که این پیشنهاد را نپذیرفت و خواهان آن بود که ایونی‌ها را تحت امپراتوری خود درآورد و این گونه هم شد چراکه آن‌ها، یعنی ایونی‌ها، در سال ۵۴۷ پیش از میلاد از لشکر ایران تحت فرماندهی Harpagos شکست خوردند و سرزمین‌شان، یعنی کل شهرهای یونانی آسیای صغیر به تصرف ایران درآمد و جزئی از خاک امپراتوری هخامنشی شد و این منطقه توسط ساتراپ‌ها اداره گردید.

بعدها به سبب سنگین‌شدن مالیات‌ها، که توسط کمبوجیه‌ی دوم و داریوش صورت گرفت، افسوسی‌ها شورش کردند و در نبردهایی همراه با ایونی‌ها علیه ایران جنگیدند و توانستند ایرانیان را از آسیای صغیر خارج کنند. در این دوران افسوس زیاد به اتن نزدیک شد و روز به روز مدرن‌تر و پیشرفته‌تر می‌شد. البته مدتی بعد باری دیگر شهر افسوس زیر سلطه‌ی ایران درآمد و پس از آن هم با حمله‌ی اسکندر به ایران افسوس و سایر شهرهای ایونیه از زیر سلطه‌ی ایران خارج شدند و پس از کلی کش و قوس این بار امپراتوری روم بود که افسوس را از آنِ خود کرد.

در سال ۱۱۳ پس از میلاد بود که پادشاه آن وقتِ افسوس، یعنی Attalus سوم، حکومت را به رومیان داد و رومیان هم افسوس را پایتخت استان تازه‌تأسیس آسیا کردند. پس از آن هم، یعنی بعد از سقوط حکومت روم، افسوس به عنوان شهری بیزانسی شناخته شد و در مورد اهمیت این شهر در دوران بیزانس همین بس که این شهر پس از قسطنطنیه، استانبولِ امروزی، مهم‌ترین شهر امپراتوری بیزانس در آسیا بود. در این دوران بناهای زیادی در شهر تاریخی افسوس ساخته شدند که از مهم‌ترینِ آن‌ها می‌توان به کلیسای سنت‌جان اشاره داشت.

البته این شهر پس از دوران بیزانس مورد حملات زیادی از سوی سلجوقی‌ها واقع شد و بسیاری از بناهای‌اش تخریب شدند. در قرن پانزدهم هم افسوس جزئی از امپراتوری عثمانی شد، اما عثمانی‌ها توجهی چندان به این شهر تاریخی نکردند و صرفاً کلیساها و معابد آن را به مسجد تبدیل کردند و در عوض توجه‌شان روی ازمیر رفت و ازمیر در همین دوران بود که اوج گرفت و پیشرفت کرد.

رفته‌رفته اهمیت افسوس کم شد و مردمان آن منطقه این شهر را ترک کردند. بناهای با شکوه معماری این منطقه، یادگار یونان و روم باستان، پوسیده شدند و هم در ذهن انسان‌ها و هم در واقعیت تا حد زیادی از بین رفتند. تا این که در اواخر قرن نوزدهم چند باستان شناس درصدد تحقیق در مورد این منطقه برآمدند و پس از تبدیل‌شدن ترکیه به جمهوری توجه زیادی به افسوس شد و هنوز هم پس از سال‌ها تحقیق در مورد افسوس ادامه دارد. در همان اواخر قرن نوزدهم بود که بقایای معبد آرتمیس کشف شدند و در حال حاضر این بقایا از دیدنی‌ترین جاذبه‌های گردشگری استان ازمیر و نزدیکی کوش آداسی هستند.

افسوس و مسیحیت

در مورد تاریخ شهر افسوس ترکیه صحبت شد، ولی اشاره‌ای به مسیحیت نشد. اما واقعاً نمی‌توان در مورد افسوس صحبت کرد و اشاره‌ای، ولو کوچک، به مسیحیت و ارتباط آن با افسوس نکرد.

در دوران اولیه‌ی مسیحیت، افسوس برای مسیحیت اهمیت ویژه‌ای داشته و حتی یکی از بزرگ‌ترین رهبران مسیحی تاریخ جهان، یعنی پولس رسول، برای مدتی در افسوس زندگی کرده است. گفته می‌شود مریم مقدس هم پس از به‌صلیب‌کشیده‌شدن عیسی، پسرش، برای مدتی در افسوس زندگی کرده و همین چند دهه‌ی پیش بود که خانه‌ی او در افسوس کشف شد.

ضمناً همانطور که در بالا هم گفتم، برخی می‌گویند انجیل یوحنا در افسوس نوشته شده. همچنین یکی از کلیساهای یوحنا هم در افسوس واقع است. در مورد ارتباط شهر باستانی افسوس با مسیحیت سخن بسیار می‌توان گفت، اما برای نوشتار ما که صرفاً مقصودش معرفی توریستی شهر افسوس است کافی به نظر می‌رسد.

در سفر به افسوس چه می‌توان دید؟

پس از مقدمه‌ای در مورد شهر تاریخی افسوس و مروری کوتاه بر تاریخ این شهر، نوبت به پاسخ به پرسش اصلی برای گردشگران رسیده. گردشگری که به افسوس سفر می‌کند چه چیزها و چه جاهای دیدنی‌ای را می‌تواند ببیند و چه کارهای جالبی می‌تواند انجام دهد؟ در ادامه به پاسخ این پرسش‌ها خواهم پرداخت، اما نکته‌ای که پیش از ذکر دیدنی‌های شهر تاریخی افسوس باید گفته شود این است که ۲ دروازه برای ورود به افسوس وجود دارد: یکی دروازه‌ی شمالی و دیگری دروازه‌ی جنوبی.

دروازه‌ی شمالی دروازه‌ی هرکولس نام دارد و دروازه‌ی جنوبی را با «دروازه‌ی پایینی» می‌شناسند. عمدتاً از طریق دروازه‌ی شمالی، یعنی دروازه‌ی هرکولس، وارد این منطقه می‌شوند و در نزدیکی این دروازه هم کلی اتوبوس توریستی وجود دارند. با این مقدمه نوبت به ذکر دیدنی‌های منطقه‌ی تاریخی افسوس رسیده است:

۱- آمفی‌تئاتر افسوس

شهر تاریخی افسوس در ترکیه شهر تاریخی افسوس در ترکیه

از شاهکارهای معماری شهر تاریخی افسوس همین آمفی‌تئاتر آن است. این بنای تاریخی، که البته کامل نیست و بخشی از آن در طی گذر زمان از بین رفته است، نخستین بار در دوران هلنیستی مورد استفاده قرار گرفته و پس از آن توسط رومیان گسترش داده شده است. گفته می‌شود که این سالن در دوران جوانی و اوج خود می‌توانسته همزمان میزبان ۲۵ هزار نفر باشد و عمدتاً از آن برای تماشای تئاتر، جنگ گلادیاتورها، جنگ حیوانات، کنسرت‌ها و حتی فستیوال‌های فلسفی استفاده می‌شده است.

۲- کتاب‌خانه‌ی سلسوس [Celsus]

شهر تاریخی افسوس در ترکیه شهر تاریخی افسوس در ترکیه

این کتابخانه هم یکی دیگر از مشهورترین دیدنی‌های شهر تاریخی افسوس است. گفته می‌شود کتابخانه‌ی سلسوس در سال ۱۱۷ میلادی ساخته شده و نیت از ساخت آن این بوده که از آن به‌عنوان مقبره‌ای برای Tiberius Julius Celsus Polemaeanus، پادشاه رومی – یونانی آن زمانِ استان آسیا، استفاده شود. در این ساختمان و اطراف آن که به نوعی سالن کنفرانس بوده، گویا جلساتی در مورد سیاست و علم و فلسفه برگزار می‌شده است.

گفته می‌شود این کتابخانه در زمان خود سومین کتابخانه‌ی بزرگ جهان بوده و از بیش از ۱۲ هزار کتاب برخوردار بوده است.

۳- خانه‌های تراس‌دار

شهر تاریخی افسوس در ترکیه

این خانه‌ها از لوکس‌ترین خانه‌های آن زمان بوده‌اند و گفته می‌شود از سال ۱۰۰ پیش از میلاد تا بیش از ۵۰۰ سال بعد مورد استفاده قرار می‌گرفته‌اند. گویا این خانه‌ها محل زندگی رومیان ثروتمند بوده‌اند. به شهر تاریخی افسوس که بروید و از خانه‌ها که بازدید کنید می‌بینید که بر روی دیوارهای آن نقاشی‌های بسیار جالبی وجود دارند و از موزاییک‌های لوکس و بسیار خوش‌تراشی در آن استفاده شده است.

۴- خیابان آرکادیان [Arcadian]

شهر تاریخی افسوس در ترکیه

این خیابان از اصلی‌ترین خیابان‌های افسوس بوده و بندر را به سالن تئاتر متصل می‌کرده است. این خیابان در دوره‌ی سلطنت Arcadius ساخته شده و در حال حاضر از دیدنی‌های افسوس به شمار می‌رود.

۵- معبد و دروازه‌ی Hadrian

شهر تاریخی افسوس در ترکیه

معبد هادریان یکی از معابد قدیمی افسوس است که بقایای پس از تخریب آن در حال حاضر در خیابان Curetes واقع است. گفته می‌شود این معبد در قرن دوم پس از میلاد ساخته شده و به امپراتور Hadrian اختصاص داده شده، کسی که در دوره‌های مختلف از افسوس دیدن می‌کرده است. قطعات ارزشمند این معبد در حال حاضر در موزه‌ی سلسوک نگهداری می‌شوند. [سلسوک روستایی در همان نزدیکی افسوس است که در ادامه به آن اشاره خواهم داشت.]

دروازه‌ی هادریان هم بسیار مشهور است و از دیدنی‌های افسوس به شمار می‌رود. ضمناً خانه‌های تراس‌دار در نزدیکی همین دروازه قرار دارند.

۶- خیابان Curetes

شهر تاریخی افسوس در ترکیه

Curetes هم یکی از مهم‌ترین خیابان‌های شهر تاریخی افسوس بوده و میان کتابخانه‌ی سلسوس و دروازه‌ی هرکولس قرار داشته و دارد. گفته می‌شود در این خیابان مغازه‌ها و خانه‌ها و مجسمه‌های زیادی وجود داشته‌اند که در طی گذر زمان بر اثر جنگ و زلزله از میان رفته‌اند.

۶- حمام‌های Scholastica

حمام‌های Scholastica در قرن اول میلادی ساخته شده‌اند. نام این حمام‌ها برگرفته از نام یک زن مسیحی بوده که در قرن چهارم منابع مالی برای بازسازی آن‌ها را تأمین کرده است.

ضمناً این حمام‌ها بخشی از یک مجتمع بزرگ‌تر هستند، مجتمعی که شامل خانه‌ی شخصی [Private House] هم می‌شده و توالت‌های عمومی هم می‌شده.

۷- توالت‌های عمومی

شهر تاریخی افسوس در ترکیه

این توالت‌ها، همانطور که در بالا گفتم، بخشی از مجموعه‌ای بزرگ‌تر بوده‌اند. گفته می‌شود در قرن نخست میلادی ساخته شده‌اند و سیستم تخلیه‌ی پیشرفته‌ای هم داشته‌اند. ضمناً مردم برای استفاده از آن‌ها باید هزینه پرداخت می‌کرده‌اند.

۸- فواره‌ی Trajan

شهر تاریخی افسوس در ترکیه

این بنا یکی از پیچیده‌ترین بناهای افسوس از لحاظ معماری بوده. گویا در نزدیکی این فواره یک استخر ۱۰*۲۰ هم وجود داشته. فواره به افتخار امپراتور Trajan ساخته شده و در اطراف آن هم مجسمه‌هایی از خود Trajan و برخی از شخصیت‌های مقدس رومی از جمله ساتیر، آفرودیت و دیونیزوس وجود داشته‌اند. گفته می‌شود این فواره مربوط به سال ۱۰۴ پس از میلاد است. ضمناً مجسمه‌های اطراف آن هم در حال حاضر در موزه‌ی سلسوک نگهداری می‌‎شوند.

۹- دروازه‌ی هرکولس

شهر تاریخی افسوس در ترکیه

این دروازه خیابان Curetes را به پیاده‌رو متصل می‌کرده است. بقایای این دروازه در حال حاضر یکی از دیدنی‌های شهر تاریخی افسوس است و بسیار هم زیباست.

۱۰- معبد DOMITIAN

شهر تاریخی افسوس در ترکیه

این معبد هم گویا در گذشته از معابد بزرگ افسوس بوده و از بیش از ۲۰ ستون برخوردار بوده است. محراب اصلی این معبد در حال حاضر در موزه‌ی ازمیر نگهداری می‎شود.

روستای سلسوک

روستای سلسوک در نزدیکی شهر تاریخی افسوس واقع شده و در گذشته جزئی از افسوس بوده است. این روستا فاصله‌ی بسیار کمی تا افسوس دارد و حتی به صورت پیاده هم می‌توان در زمانی اندک این فاصله را طی کرد، با این حال اتوبوس‌هایی هم در آن منطقه برای تردد بین افسوس و سلسوک وجود دارند.

در بالا به ۱۰ تا از دیدنی‌های تاریخی افسوس اشاره کردم، اما این ۱۰ تا تمامی دیدنی‌های تاریخی افسوس نیستند بلکه بخش دیگری از آن‌ها در روستای سلسوک واقع اند از جمله:

۱۱- معبد آرتمیس

شهر تاریخی افسوس در ترکیه

معبد آرتمیس پیش از میلاد به عنوان یکی از عجایب هفتگانه‌ی جهان شناخته می‌شده است. برخی افسانه‌ها حکایت از آن دارند که مردی به نام Herostratos برای آن که نام خود را در تاریخ جاودان سازد درصدد بر آمد که این معبد را تخریب کند. گفته می‌شود پس از تخریب معبد، افسوسیان خواستند تحت هر شرایطی از ثبت نام این شخص در کتاب‌ها جلوگیری کنند ولی نتوانستند و متأسفانه مرد به خواسته‌ی خود رسید و نام‌اش در تاریخ باقی ماند. در حال حاضر قسمتی از بقایای این معبد در روستای سلسوک باقی مانده است.

۱۲- موزه‌ی باستان‌شناسی سلسوک

موزه‌ی باستان‌شناسی سلسوک

در بالا چند بار به این موزه اشاره کردم و گفتم که برخی از مجسمه‌ها و یک سری شئ تاریخی مربوط به افسوس در این موزه نگهداری می‌شوند. حتماً به هنگام سفر به افسوس از این موزه دیدن کنید. بهتر است دیدن از موزه را به بعد از دیدن از دیدنی‌های تاریخی افسوس محول کنید تا پس از آشنایی کلی با افسوس بتوانید با اشیای باقی‌مانده‌ی آن زمان هم آشنا شوید.

تعداد زیادی از عناصر مربوط به دوران باستان در این موزه نگهداری می‎شوند از مجسمه‌های فواره‌ی  Trajan تا مجسمه‌ای که در معبد آرتمیس وجود داشته.

۱۳- کلیسای سنت جان [The Basilica of St. John]

The Basilica of St. John The Basilica of St. John

این کلیسا از بزرگ‌ترین کلیساهای زمان خود بوده و به دستور ژوستینین در قرن ششم ساخته شده است. گفته می‌شود معماری این کلیسا از روی کلیسای رسول مقدس در قسطنطنیه، که نابود شده بود، برگرفته شده. ضمناً برخی پژوهش‌های باستان‌شناسان حکایت از آن دارند که در این کلیسا قبر سنت‌جانِ رسول، یکی از دوازده رسول عیسی در عهد جدید، قرار دارد.

البته گردشگرانی که امروز به سلسوک یا سلچوک سفر کنند با کلیت کلیسا مواجه نمی‌شوند بلکه صرفاً خرابه‌هایی از آن باقی مانده است.

*********

جز این موارد، خود روستا یا بخش سلسوک هم از دیدنی‌های آن منطقه است. در این روستا بافتی سنتی وجود دارد و حتی برخی از خرابه‌های معماری‌های گذشته، از دوران رومی گرفته تا دوران عثمانی، در آن دیده می‌شوند. به مغازه و هتل هم می‌توان در روستای سلسوک دسترسی داشت.

سلسوک

ضمناً یک مسجد تاریخی هم از دوران عثمانی در این منطقه، یعنی سلسوک، به یادگار مانده. این مسجد  Isa Bey نام دارد. این مسجد در قرن چهاردهم ساخته شده اما عناصر معماری مربوط به دوران بیزانس در معماری آن دیده می‌شوند.

مسجد Isa Bey

ضمناً خانه‌ی مریم مقدس هم در نزدیکی سلسوک واقع شده. برخی می‌گویند مریم مقدس، مادر عیسی، پس از تصلیب عیسی، در این منطقه زندگی می‌کرده است.

خانه‌ی مریم مقدس

چند نکته در باب شهر افسوس

۱- گردشگرانی که به منطقه‌ی تاریخی افسوس و روستای سلسوک می‌روند، اگر ۸ کیلومتر از سلسوک فاصله بگیرند می‌توانند به منطقه‌ی زیبای Şirince بروند. در این منطقه بازارهای سنتی و محلی وجود دارند که در آن‌ها انواع صنایع دستی و همچنین خوراکی‌های محلی به فروش می‌رسند. روغن زیتون و ترشی‌های این منطقه هم معروف هستند. ضمناً در این منطقه چند هتل هم وجود دارند.

۲- رستوران Ejder یکی از رستوران‌هایی است که توانسته در طی این سال‌ها میان گردشگران از محبوبیت زیادی برخوردار شود. این رستوران در سلسوک قرار دارد و در آن می‌توان به غذاهای ترکی دسترسی داشت.

۳- جز رستوران Ejder، یک کبابی معروف هم در سلسوک قرار دارد که با نام کبابی محمد و علی بابا آن را می‌شناسند. خوردن کباب‌های این کبابی هم برای برخی از گردشگران لذت‌بخش است. گفتنی است که این کبابی در کنار موزه‌ی باستان‌شناسی سلسوک قرار دارد.

کبابی محمد و علی بابا

۴- برای دسترسی به سلسوک و افسوس هم از هر جای ترکیه نخست باید خود را به ازمیر برسانید [از استانبول، آنکارا و سایر مکان‌های ترکیه روزانه پروازهای زیادی به ازمیر صورت می‌گیرند. ضمناً بین کوش آداسی و ازمیر هم فاصله‌ی زیادی وجود ندارد و با خودرو می‌توان خیلی سریع به ازمیر رسید]. از ازمیر هم خیلی راحت به واسطه‌ی خودروهای زیادی که به مقصد سلسوک وجود دارند می‌توان به سلسوک رسید. ضمناً یک قطار هم از ازمیر به مقصد Tepeköy حرکت می‌کند. اگر با این قطار به Tepeköy بروید می‌توانید پس از رسیدن به Tepeköy باز هم سوار قطار شوید، اما این بار به مقصد سلسوک.

۵- برای بازدید از افسوس باید هزینه‌ی ورودی پرداخت کنید. این هزینه در حال حاضر ۶۰ لیر است.

سخن آخر

به همراه یکدیگر گشتی در یکی از تاریخی‌ترین شهرهای جهان زدیم و دیدیم که این شهر تاریخی افسوس چه در خود دارد و در کجای ترکیه واقع است و چگونه می‌توان به آن دسترسی داشت. اگر تاکنون به این منطقه سفر کرده‌اید قطعاً تجربیات‌تان به کار ما و کاربران خواهند آمد. از به‌اشتراک‌گذاری تجربیات‌تان با ما دریغ نکنید.

ضمناً کسانی هم که خواهان رفتن به افسوس هستند می‌توانند از تورهای کوش آداسی ساحل شنی استفاده کنند. از کوش آداسی تا افسوس فاصله‌ی چندانی نیست. برای آگاهی از تورهای کوش آداسی ساحل شنی یا روی لینک تور کوش آداسی کلیک کنید و یا با شماره‌تفلن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید تا کارشناسان ما در این زمینه راهنمایی‌های لازم را خدمت شما ارائه دهند.

منابع: willflyforfood | slowtravelguide | findworldsbeauty

ارسال پاسخ

6 − پنج =