۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

جاذبه‌های دیدنی در شهر تفلیس گرجستان را از دست ندهید

سفر به شهر تاریخی و بسیار زیبای تفلیس به‌خصوص در دهه اخیر رواج یافته و در میان هزاران گردشگری که سالانه به این شهر سفر می‌کنند، تعداد مسافران ایرانی کم نیست. تفلیس دارای جاذبه‌های دیدنی فراوانی است و همانند بسیاری از شهر‌های اروپای شرقی با معماری منحصربفرد و سنتی شناخته می‌شود. این شهر تاریخی کهن را از سر گذارنده و حتی در مسیر گذر جاده ابریشم قرار داشته است.

تفلیس (Tbilisi) به خاطر وجود چشمه‌های آب گرم که دارای خواص درمانی بسیاری است، به شهرت رسیده و این چشمه‌ها نزدیک به هزار سال در این منطقه در حال جوشیدن است. البته تعداد این چشمه‌ها روز‌به‌روز در حال کاهش است و هم اکنون از شصت و پنچ چشمه به تنها پنج چشمه کاهش یافته است. بهتر است بدانید دلیل اصلی شهرت این شهر وجود همین چشمه‌های آبگرم بوده است. و معنای تفلیس که تبیلیسی خوانده می‌شود به معنای شهری با چشمه‌های آب گرم است. تفلیس هم‌چنین در مسیر ارتباطی دو قاره‌ اروپا و آسیا قرار گرفته و پل ارتباطی شرق به غرب خوانده می‌شود و همین امر میزان حساسیت آن را افزایش داده است.

شهر تفلیس در تور گرجستان ارزان پانصد و چهار کیلومتر مربع وسعت دارد و ارتفاعات آن در حدود هفتصد و هفتاد متر بلندی داشته و عبور رود کر از وسط شهر، چهره‌ای زیبا به آن بخشیده است. هم‌چنین باید افزود تفلیس دارای آب و هوایی نسبتاً گرم و مرطوب است و البته زمستان‌هایی سرد دارد. جمعیت این شهر قریب به دو میلیون نفر است و اغلب شهرنشینان از نظر اقتصادی در سطحی متوسط و یا پایین قرار دارند. مشکل اصلی این جامعه بیکاری است و همین موضوع سبب افزایش نرخ مهاجرت شده است.

به گزارش سفر باتو، همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، شهر تفلیس در مسیر دو قاره اروپا و آسیا قرار گرفته و در گذشته بخشی از جاده ابریشم بشمار میرفت. این شهر دارای تاریخی پر فراز و نشیب است و همواره حکومت‌های کوچک و بزرگی بر این سرزمین حکمرانی نموده اند. پس تعجبی ندارد اگر حین بازدید از این شهر با آثار باستانی و اماکن تاریخی ارزشمندی روبرو شدید و بازدید از موزه‌ها و همین آثار تاریخی، بخش جدائی‌ناپذیر از سفر شما خواهد بود.

در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا گوشه و کنار این شهر زیبا را به شما معرفی کنیم:

دریاچه ترتل یا لاک پشت

شهر تفلیس دارای پارک و فضاهای سبز بسیاری است که هر کدام دارای طبیعتی زیبا بوده و برای دوری از هیاهوی شهری ایده‌آل هستند. از میان دریاچه لاک پشت‌ها دارای بیشترین شهرت است و به خصوص اگر همراه فرزندان خود عازم این سفر هستید، پیشنهاد می‌کنیم بازدید از آن را در برنامه‌های خود بگنجانید.

این مجموعه تفریحی دارای طبیعتی سرسبز و زیباست و هوای نسبتاً خنک و مطبوعی دارد. اغلب اهالی شهر در فصل تابستان برای فرار از گرمای شهر، به این منطقه می‌آیند و از طبیعت زیبای آن نهایت لذت را می‌برد.

پارک الکساندر

پارک زیبای الکساندر یکی از قدیمی‌‌ترین پارک‌های شهر تفلیس است که به خاطر وجود درختان تنومد و قدیمی‌اش به شهرت رسیده است. در طول این پارک کاج‌های سربه‌فلک کشیده و تنومندی را می‌بینید که منظره‌ای زیبا به این منطقه بخشیده‌اند. این پارک شاهد حوادث تلخ و کشتار مردم تفلیس در طی حملات ارتش شوروی سابق بوده و نام آن نیز از همین حادثه الهام گرفته است. هم‌چنین این باغ به بازار درای بریج بسیار نزدیک است و می‌توانید از این‌جا با کمی پیاده‌روی خود را به این بازار تماشایی برسانید.

کلیسای جامع تثلیث

کلیسای جامع سامبا (به معنای تثلیث) یکی از کلیساهای بزرگ و معروف در این شهر است که به پیروان ارتدکس تعلق دارد. ساخت این بنا حدود نه سال به طول انجامید و مابین سالهای ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۴ میلادی انجام پذیرفت. کلیسای تثلیت در حال حاضر بزرگترین و مهم‌ترین کلیسای این کشور است و بسیاری از مراسم ملی و میهنی و جشن‌های سال نو در همین مکان برگزار می‌گردد.

این بنای باشکوه ظرفین گنجایش پانزده هزار نفر را دارد و سومین کلیسای بزرگ ارتدکس در جهان بشمار می‌آید. معماری آن از سبک معماری دوران بیزانس الهام گرفته و گنبد مخروطی آن توسط روکش‌های طلا تزئین شده است.

تندیس مادر

تندیس زیبای کارتلیس ددا به معنای مام تفلیس به شهر تفلیس جلوه‌ای زیبا بخشیده و به نماد این شهر تبدیل شده است. این تندیس تماما از آلومینیم ساخته شده و تصویری از یک زن با یک شمشیر در دست راست و یک کاسه‌ در دست چپ است. کاسه‌ای که در دست اوست نماد پذیرایی از دوستان و شمشیر نماد مقابله با دشمنان است. باید افزود کارتلیس ددا بر فراز تپه‌های سولولاکی قرار داشته و در حدود بیست متر ارتفاع دارد.

ارسال پاسخ

3 + دو =