۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

گشت‌وگذاری در شهر صلاله عمان | بهشتی در دل بیابان

طبیعت کشورهای حاشیه‌ی خلیج فارس، خصوصاً در ذهن ما ایرانیان، تداعی‌کننده‌ی شن‌های بیابانی، شتر، آفتاب سوزان و درختان نخل است، اما نکته‌ی جالب این است که شهر صلاله با وجودی‌که در کشور عمان قرار دارد، از طبیعتی عالی برخوردار است، به‌گونه‌ای که می‌توان در این شهر در کنار ساحل دراز کشید و از نسیم فوق‌العاده‌ی آن لذت برد و به آب‌های نیلگون نگریست. این شهر افزون بر آن که طبیعت خوبی دارد، یک شهر تاریخی به حساب می‌آید. ضمناً ازآن‌جا که این شهر در نزد حاکم عمان نیز مهم است، توجه بیش‌تری به آن، نسبت به سایر شهرهای عمان، می‌شود. در ادامه به همراه یکدیگر گشتی مجازی در شهر صلاله عمان خواهیم داشت. خواهم گفت که در این شهر چه دیدنی‌هایی وجود دارند و چگونه می‌توان از گشت‌وگذار در آن لذت برد.

ضمناً خبر خوب این است که برای سفر به عمان و گشت‌وگذار در شهر صلاله عمان نیاز به تحمل دردسر خاصی نیست بلکه این امکان فراهم است که به سادگی و در کمال امنیت به عمان سفر کنید، آن هم از طریق تور عمان مرکز ساحل شنی.

درصورتی‌که از تور عمان مرکز ما استفاده کنید می‌توانید با هزینه‌ای نسبتاً کم، به همراه بیمه‌ی مسافرتی، بلیط رفت‌وبرگشت، شرایط مناسب اخذ ویزای عمان، لیدر تور فارسی و امکانات دیگر به صورت هوایی به عمان سفر کنید. برای کسب اطلاعات بیش‌تر در زمینه‌ی تور همان می‌توانید از طریق شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید.

مختصری در مورد شهر صلاله عمان

پیش از آن که به معرفی دیدنی‌های شهر صلاله در کشور عمان بپردازم، بد نیست به همراه یکدیگر مروری مختصر بر کلیت این شهر داشته باشیم.

شهر صلاله در استان ظفار کشور عمان قرار دارد. این شهر از شهرهای جنوبی کشور عمان به حساب می‌آید و بنابراین به دریای عرب و اقیانوس هند راه دارد و شهری ساحلی است. نزدیکی این شهر به دریا و اقیانوس موجب شده که آب‌وهوای آن متفاوت از سایر مناطق عمان باشد و بنابراین مکانی مناسب باشد برای پرورش انواع میوه‌ها و وجود انواع درختان [حتی نارگیل و موز] و پوشش‌های گیاهی.

در میان ماه‌های خرداد تا شهریور، از خود کشور عمان مردم زیادی راهی صلاله می‌شوند چراکه در این ماه‌ها فصل موسمی صلاله برقرار است و این شهر آب‌وهوایی فوق‌العاده دارد.

صلاله از دیرباز به لحاظ موقعیتی که داشته از اهمیتی بسیار در میان سیاست‌مداران برخوردار بوده. تجاری هم که از هند به سمت شبه‌جزیره‌ی عربستان می‌آمده‌اند این شهر را مهم تلقی می‌کرده‌اند و همین امور خود موجب پیشرفت و گستردگی صلاله در قرون پیشین گشته‌اند. ضمناً از سال ۱۹۳۲ تا ۱۹۷۰ که سعید ابن تیمور، پدر شاه فعلی عمان، بر کشور عمان سلطنت می‌کرد، شهر صلاله پایتخت عمان بود و در دوران قابوس ابن سعید بود که پایتخت عمان از صلاله به مسقط منتقل شد.

صلاله بزرگ‌ترین شهر استان ظفار و دومین شهر بزرگ کل کشور عمان است و از حدود ۲۰۰ هزار نفر جمعیت برخوردار است. به سبب طبیعت عالی این شهر، بافت شهری نسبتاً مدرن و همچنین بناهای تاریخی آن، هرساله گردشگران زیادی وارد این شهر می‌شوند و خصوصاً در فصل موسمی سال، یعنی از خرداد تا شهریور، تعداد گردشگران بسیار زیاد می‌شود – به طوری که در تابستان سال ۹۶ بیش از ۶۰۰ هزار گردشگر وارد این شهر شده‌اند تا از طبیعت زیبا و آب‌وهوای فوق‌العاده‌ی این شهر در این فصل لذت ببرند.

با این مقدمه‌ی کوتاه، نوبت به آن رسیده که به همراه یکدیگر مروری بر برخی از بهترین دیدنی‌های شهر صلاله عمان داشته باشیم.

دیدنی‌های شهر صلاله در عمان | جاذبه‌های گردشگری شهر صلاله عمان

۱- مسجد سلطان قابوس

شهر صلاله عمان

سلطان فعلی کشور عمان، قابوس‌بن‌سعید نام دارد و شهر صلاله محل تولد این حاکم است و از همین رو سلطان قابوس توجه زیادی به این شهر داشته و حتی یک خانه‌ی بزرگ هم به او در این شهر به ارث رسیده است.

در شهر مسقط، پایخت عمان، یک مسجد جامع با نام مسجد جامع سلطان قابوس وجود دارد که از لحاظ معماری جزو بهترین مساجد کل جهان است، اما در شهر صلاله هم مسجدی با همان نام وجود دارد که این مسجد هم البته معماری قابل‌توجهی دارد و می‌تواند یکی از جاذبه‌های صلاله برای مسلمانانی که وارد این شهر می‌شوند باشد.

گردشگران مسلمان می‌توانند با رعایت وضعیت لباس و شئونات مذهبی در هر زمان وارد این مسجد شوند، اما گردشگران غیرمسلمان صرفاً باید در زمان‌هایی غیر از زمان‌های نماز از مسجد سلطان قابوس صلاله دیدن کنند.

به عمان و صلاله اگر سفر کردید، بد نیست سری هم به این مسجد زیبا بزنید.

آدرس: An Nahdah St, Salalah

۲- موزه‌ی سرزمین کندر

شهر صلاله عمان

گیاه کندر به بهترین شکل در صلاله یافت می‌شود و در گذشته هم یکی از عناصر تجارت در این شهر بوده. در حال حاضر هم بسیاری از عناصری که به کندر مرتبط هستند در موزه‌ای به نام موزه‌ی سرزمین کندر به نمایش گذاشته شده‌اند. در سفرتان به صلاله بد نیست به دیدن این موزه هم بروید و از طریق مشاهده‌ی اشیاء و تصاویر تاریخی، هم با تاریخ شهر صلاله در عمان بیش‌تر آشنا شوید و هم با طبیعت و جغرافیای آن.

آدرس: Sultan Qaboos Street, Salalah 211

۳- قلعه‌ی طاقه

شهر صلاله عمان

شهر صلاله عمان
تصویری از درون قلعه

در نزدیکی شهر صلاله یک شهر کوچک و تاریخی با نام طاقه وجود دارد که عمده‌ی شهرت‌اش به سبب وجود قلعه‌ی طاقه در آن است. شهر طاقه از تاریخی غنی برخوردار است و در گذشته در حکومت‌های مختلف اهمیت زیادی داشته. از همان دوران گذشته هم یک قلعه‌ی مشهور در آن به یادگار مانده، قلعه‌ای که در حال حاضر یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر صلاله در عمان است.

درون این قلعه موزه‌ای تاریخی وجود دارد و همچنین گردشگران می‌توانند از فروشگاه بزرگ صنایع‌دستی در این قلعه دیدن کنند.

آدرس: ۳۳ کیلومتری صلاله، شهر طاقه

۴- سایت باستانی Sumhurum

شهر صلاله عمان

Sumhurum در منطقه‌ی Khor Rohri در ۲۸ کیلومتری شهر صلاله قرار دارد و یک سایت باستانی به شمار می‌رود. در چند سال اخیر این منطقه در زمره‌ی جاذبه‌های دیدنی صلاله درآمده. ضمناً این منطقه در فهرست میراث جهانی یونسکو هم هست.

آثار مصنوعی‌ای که در این منطقه وجود دارند قدمت‌شان به بیش از ۲ هزار سال پیش می‌رسد. باید حتماً به این منطقه سفر کنید و از نزدیک ببینید که از گذشته‌ای ۲ هزار ساله چه چیزها و به چه شکلی بر جای مانده‌اند. ضمناً یک محوطه‌ی طبیعی عالی در این منطقه برای پیاده‌روی و قدم‌زدن وجود دارد.

این منطقه تا حدودی همچون منطقه‌ی تاریخی افسوس در ازمیرِ ترکیه است.

۵- ساحل Ad Dahraiz

ساحل Ad Dahraiz

ساحل Ad Dahraiz ساحلی زیبا در شهر صلاله است و خبر خوب آن است که این ساحل در قلب شهر صلاله واقع شده و بنابراین برای دسترسی به آن، برخلاف چند تا از دیدنی‌هایی که در بالا نام برده شدند، نیازی نیست که از شهر صلاله فاصله بگیرید.

ساحل Ad Dahraiz حال و هوایی خاص دارد و در مدت اقامت‌تان در آن، حتی یک ساعت، می‌توانید فارغ شوید از زندگی آهنیِ امروزی و غرق صدای آب و تماشای غروب خورشید شوید و بر روی شن‌های نرم و داغ قدم بزنید.

۶- منطقه‌ی ضد جاذبه

شهر صلاله عمان

یک منطقه در شهر صلاله‌ی عمان با نام Anti Gravity وجود دارد که گفته می‌شود اگر در این جاده خودرو را رها کنید و هیچ هم پا را روی گاز نگذارید، خودرو با سرعتی بین ۴۰ الی ۶۰ کیلومتر بر ساعت حرکت خواهد کرد.

گفته می‌شود که این پدیده، یک پدیده‌ی طبیعی بوده و حاصل کشش مغناطیسی ناشی از کوه‌های اطراف آن منطقه است.

این منطقه‌ی جالب توانسته به یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهر صلاله عمان تبدیل شود و احتمالاً در هر فصل سال که به این منطقه بروید شاهد گردشگرانی هستید که در حال تجربه‌ی رانندگی دراین منطقه‌ی بدون جاذبه هستند.

۷- ساحل Al Mughsail

ساحل Al Mughsail

اگر قرار باشد صرفاً نام یک مورد از جاذبه‌های دیدنی مشهور شهر صلاله در عمان را ببرم، آن جاذبه قطعاً ساحل Al Mughsail خواهد بود. ساحل Al Mughsail مکانی عالی در شهر صلاله برای لذت‌بردن از آب‌وهوای فوق‌العاده‌ی این شهر است. این ساحل در میان گردشگران هم بسیار محبوب است و هر زمان از سال که به این منطقه بروید چشم‌تان به کلی گردشگر می‌خورد که در حال انجام کارهای تفریحی در آن منطقه هستند.

این منطقه از مناظر بسیار زیبایی هم برخوردار است و از همین رو هم عکاسان حرفه‌ای و هم انسان‌های معمولی با ورودشان به این منطقه یکی از نخستین افکاری که به سراغ‌شان می‌آید گرفتنِ عکس است.

ضمناً در این ساحل هم امکان شنا کردن وجود دارد، هم امکان قایق‌سواری، هم امکان تماشای غروب آفتاب و کلی تفریح دیگر.

چند رستوران و فروشگاه هم در نزدیکی این ساحل دایر هستند و بنابراین با رفتن‌تان به ساحل Al Mughsail هیچ دغدغه‌ای نباید از بابت غذا و خرید داشته باشید.

۸- پارک آبی Hawana

پارک آبی Hawana

فارغ از مکان‌های طبیعی و تاریخی فوق، یک منطقه‌ی دیگر در شهر صلاله وجود دارد که در میان گردشگران از محبوبیت زیادی برخوردار است: پارک آبی هاوانا.

این پارک آبی به تازگی ساخته شده و یکی از بزرگ‌ترین پارک‌های آبی در کل کشور عمان است. در این پارک آبی می‌توان به انواع لوازم بازی از جمله سرسره‌های آبی، سرسره‌های کودکانه، استخر کودکانه، استخر تفریحی و … دسترسی داشت.

۹- کاخ سلطان

 Sultan's Palace

صلاله شهر پدریِ سلطانِ فعلی عمان است و بنابراین مکان‌های زیادی در این شهر هستند که مستقیماً به سلطان عمان ارتباط دارند. یکی از این مکان‌ها، کاخ سلطان است. این کاخ، چنان‌که از تصویر پیداست، از معماری بسیار زیبا و با شکوهی برخوردار است و همین معماری زیبا موجب شده که گردشگران زیادی خواهان دیدن آن و عکس‌گرفتن در کنار آن باشند. قابل ذکر است که ورود به کاخ سلطان برای گردشگران امکان‌پذیر نیست و بنابراین گردشگران صرفاٌ می‌توانند در کنار این کاخ به عکس‌گرفتن مشغول شوند. ضمناً این کاخ در خیابان Al Bahri واقع است.

۱۰- وادی دربات [Wadi Darbat]

Wadi Darbat

Wadi Darbat

Wadi Darbat

Wadi Darbat

طبق ادعای سایت اختصاصی صلاله عمان، وادی دربات زیباترین و چشم‌نوازترین منطقه‌ی طبیعی صلاله و کل استان ظفار است. در این منطقه هرآن‌چه که برای یک تفریح طبیعی خانوادگی نیاز است فراهم است و به‌نوعی بازدید از صلاله بدون بازدید از وادی دربات کامل نیست.

در این منطقه‌ی زیبا، کارهای تفریحی زیادی می‌توان انجام داد از جمله:

  • قدم‌زدن

منطقه از طبیعتی بکر برخوردار است و همچنین گاوها و شترها و سایر حیوانات هم در آن زندگی می‌کنند. با پیاده‌روی در برخی مسیرهای این منطقه می‌توانید هم از طبیعت زیبای آن حظ کنید و هم از کنار حیوانات آرام این منطقه گذر کنید.

  • دیدن آبشارهای وادی دربات

دو آبشار خوب و دیدنی در این منطقه وجود دارند که اوج کارشان را می‌توان در فصل موسمی سال دید.

  • قایق‌سواری

دریاچه‌ای در وادی دربات وجود دارد که در سال‌های اخیر تبدیل به محلی برای قایق‌سواری گردشگران شده. به نزدیک این دریاچه که بروید می‌بینید که گردشگران با قایق‌های کوچک و بزرگ بر روی این دریاچه در حال قایق‌سواری و لذت‌بردن از این قایق‌سواری هستند.

دو نوع قایق در این منطقه قابل کرایه است: یک نوع قایق موتوری و نوع دیگر قایق پارویی. هزینه‌ی کرایه‌ی قایق موتوری بیش‌تر از هزینه‌ی کرایه‌ی قایق پارویی است. ضمناً قایق‌های پارویی صرفاً برای دو نفر هستند ولی قایق‌های موتوری ظرفیتی بیش‌ از دو نفر دارند. برای حفظ امنیت هم یک منطقه‌ی جداگانه برای قایق‌سواری کودکان وجود دارد، چنان‌که می‌توانید در تصویر زیر ببینید:

شهر صلاله در عمان

جز این موارد، راه برای یک تفریح طبیعتی فوق‌العاده در وادی دربات باز است. بسیاری از عمانی‌ها و غیرعمانی‌هایی که به این منطقه می‌آیند به‌هنگام بازگشت خوشحال و راضی هستند. در سفرتان به صلاله سعی کنید سری هم به وادی دربات بزنید و یک روز را در ان‌جا بگذرانید. وادی دربات مقداری با مرکز شهر صلاله فاصله دارد، اما ارزش آن را دارد که اندکی از مرکز شهر فاصله بگیرید.

آب و هوای شهر صلاله عمان

شهر صلاله در عمان

حال که به همراه یکدیگر مروری بر بهترین دیدنی‌های صلاله داشتیم، بد نیست به ذکر نکات دیگری که ممکن است در سفر به صلاله به کار آیند بپردازم. نخستینِ این نکات، آب و هوای صلاله است. آب و هوای صلاله در ماه‌های موسمی [که خود عمانی‌ها به آن‌ها خریف [Khareef] می‌گویند] بسیار عالی است. در این ماه‌ها، میانگین دمای صلاله نسبت به میانگین دمای کل عمان بسیار پایین‌تر است، بارندگی زیاد است و اکثر فضاهای شهر و بیرون شهر مه‌آلود هستند. در همین ماه‌ها است که تعداد گردشگران بسیار بیشتر از همیشه است، اما با پایان این ماه‌ها به طرز قابل توجهی تعداد گردشگران افت می‌کند و قیمت هتل‌ها و اجناس هم پایین می‌آید.

اما در کل دمای صلاله مقداری نسبت به سایر مناطق زمین، مثلاًَ ایران و اروپا، گرم‌تر است. در سه‌ماهه‌ی نخستِ سال، یعنی در ماه‌های فروردین و اردیبهشت و خرداد، دمای صلاله به طور میانگین ۴۲ درجه است، با ورود به فصل تابستان، که همان دوره‌ی خریف است، دمای هوا به طرز محسوسی کاهش می‌یابد و به حول و حوش ۳۰ درجه می‌رسد، اما به محض پایان دوره‌ی خریف، دمای هوا باری دیگر به ۴۳ درجه می‌رسد. اما پس از آن باز دما کاهش می‌یابد و تا آغاز فروردین، به طور میانگین حول و حوش ۳۰ درجه باقی می‌ماند.

حمل و نقل عمومی در صلاله

تا همین سال ۲۰۱۸ یک سیستم حمل و نقل عمومی رسمی در صلاله وجود نداشت، در پایان این سال و در آغاز سال ۲۰۱۹ بود که سیستم حمل و نقل عمومی رسمی در صلاله آغاز به کار کرد. در حال حاضر اگر بخواهید در صلاله تردد کنید می‌توانید از اتوبوس‌های نو و پیشرفته‌ای که به تازگی به کار گمارده شده‌اند استفاده کنید. ضمناً جز این اتوبوس‌ها، تاکسی‌ها هم در دسترس هستند، هرچند که کرایه‌شان مقداری زیاد است [از نیم ریال عمان تا ۲ ریال عمان]. گفتنی است که تاکسی‌های صلاله سفید یا نارنجی‌رنگ هستند.

ضمناً روزانه از دبی، جده و مسقط پروازهای زیادی به سمت فرودگاه صلاله صورت می‌گیرند. اگر هم خواستید از فرودگاه تا مرکز شهر با تاکسی بروید، باید در نظر داشته باشید که کرایه‌ی تاکسی‌های فرودگاه ۱۰ تا ۲۰ برابر کرایه‌ی تاکسی‌های معمولی در شهر است!

فرودگاه صلاله هم یک فرودگاه مجهز و مدرن است و درسال ۲۰۱۵ افتتاح شده است. این فرودگاه در منطقه‌ای عالی، هم از لحاظ طبیعی و هم از لحاظ دسترسی، واقع است، منطقه‌ای که به آن جاده‌ی هجدهم نوامبر می‌گویند. یکی از مراکز خرید بزرگ صلاله، که در ادامه به آن اشاره خواهم داشت، در نزدیکی این فرودگاه واقع است.

ضمناً اگر بخواهید با خودرو از مسقط به سمت صلاله بروید، حدود ۱۲ ساعت در راه هستید.

خرید در صلاله عمان

فروشگاه‌های ریز و درشتی در سطح شهر صلاله عمان وجود دارند که انواع و اقسام کالاها و اجناس را می‌فروشند، اما جز آن‌ها چند مرکز خرید و چند بازار سنتی مشهور هم هستند که امکان خرید از آن‌ها میسر است. مشهورترینِ این موارد عبارت اند از:

  • Daiso [این فروشگاه یک فروشگاه ژاپنی است که سال‌هاست در صلاله فعالیت می‌کند. این فروشگاه ژاپنی مساحت زیادی دارد و گستره‌ی وسیعی از اجناس در آن قابل تهیه هستند: از لوازم خانگی گرفته تا لوازم مسافرتی و کمپینگ. گفته می‌شود درصدی از اجناسی که در این فروشگاه به فروش می‌رسند در سایر مناطق عمان قابل تهیه نیستند. این فروشگاه در نزدیکی بازار طلا و مسجد سلطان قابوس واقع شده است.]

شهر صلاله در عمان

  • Salalah Gardens Mall] Salalah Gardens Mall که در میان عمانی‌ها به Salalah Mall مشهور است، مجموعه‌ای از چندین پاساژ و مرکز خرید است که در کنار یکدیگر و با تلفیقی از معماری عربی و غربی ساخته شده‌اند. به این منطقه که بروید می‌توانید به کلی فروشگاه و رستوران و کافی‌شاپ دسترسی داشته باشید. یک ساختمان خاص هم در این منطقه وجود دارد با نام Aswaq Salalah. در این ساختمان، که به شکلی سنتی ساخته شده، مهم‌ترین سوغاتی صلاله، یعنی کندر، در انواع و اقسام اشکال به فروش می‌رسد. این مرکز خرید در خیابان Ar Rubat و در نزدیکی فرودگاه صلاله واقع شده است.]

شهر صلاله در عمان شهر صلاله در عمان شهر صلاله در عمان

Ladies Mall [این مرکز خرید صرفاً برای خانم‌ها و کودکان است. در این مرکز خرید هم تعداد زیادی رستوران و فروشگاه و شهربازی و مهدکودک وجود دارند. فروشندگان این مرکز خرید هم کاملاً خانم هستند. لیدیز مال در منطقه‌ی تجاری Awqad واقع شده است.]

شهر صلاله در عمان

Haffa Souq [این بازار که با بازار Al Husn هم معروف است، یکی از مشهورترین بازارهای سنتی در صلاله است و در نزدیکی مسجد سلطان قابوس واقع شده. در این بازار می‌توانید صنایع دستی صلاله و بسیاری از کالاهای قدیمی و بومی این منطقه را تهیه کنید.]

چند نکته‌ی ریز در مورد شهر صلاله عمان

۱- یک ساحل در بالا معرفی کردم با نام Ad Dahariz. خبر خوبی که دارم این است که در نزدیکی این ساحل یک خیابان وجود دارد که حوالی غروب کلی وانت و دستفروش در آن جمع می‌شوند و به فروش نارگیل و موز می‌پردازند. همانطور که در بالا هم گفتم، در ماه‌های موسمی یا خریف دما و شرایط آب و هوا در صلاله فوق‌العاده است و به همین دلیل درختان موز و نارگیل زیادی در صلاله شرایط برای میوه‌دادن‌شان فراهم می‌شود. جالب است بدانید که صلاله تنها شهر عمان است که در آن درختان موز و نارگیل به وفور پیدا می‌شوند.

شهر صلاله عمان

۲- شهر صلاله عمان از امن‌ترین شهرهای عربی است، اما نکته‌ای که در ارتباط با آن وجود دارد این است که رانندگی مردم آن شهر مقداری با رانندگی معمولی فاصله دارد و بنابراین اگر با خودروی شخصی به آن منطقه رفتید، بایستی مواظب خودروها باشید.

۳- ورزش در صلاله در میان مردم محبوب است، اما بهترین ورزش برای مردم آن منطقه فوتبال است. شهر صلاله عمان از ۴ باشگاه حرفه‌ای فوتبال برخوردار است با نام‌های: صلاله کلاب، الاتحاد، النصر و ظفار. باشگاه‌های ظفار و النصر از بهترین باشگاه‌های لیگ عمان به شمار می‌روند و تا کنون توانسته‌اند چندین بار قهرمان لیگ عمان و جام حذفی شوند. ضمناً باشگاه ظفار، از باشگاه‌های هندبال و والیبال هم برخوردار است که آن‌ها هم وضعیت خوبی در لیگ عمان دارند.

۴- برخی شماره‌‌تلفن‌های ضروری در شهر صلاله عمان به قرار زیر هستند:

  • شماره‌تلفن‌های پلیس

شهر صلاله در عمان

  • شماره‌تلفن‌های آمبولانس و هتل

شهر صلاله در عمان

سخن آخر

به همراه یکدیگر گشتی در شهر صلاله عمان داشتیم و دیدیم که چه منطقه‌ی زیبا و دل‌انگیزی است. قصد سفر به عمان اگر دارید سعید کنید در سفرتان به این کشور دیدن از این شهر زیبا و تاریخی را از دست ندهید.

در آخر قابل‌ذکر است که برای سفر به عمان و دیدن از دیدنی‌های این کشور می‌توانید از تور عمان مرکز ساحل شنی استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیش‌تر می‌توانید با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید.

منابع: beautifulsalalah | thesaneadventurer | wikivoyage | trip101

ارسال پاسخ

3 × 2 =