۲۰ نکته‌ی کاربردی در مورد شهر فلورانس ایتالیا

فلورانس از زیباترین شهرهای کشور ایتالیا است و یکی از قدیمی‌ترین شهرهای این کشور هم به شمار می‌رود. این شهر زیبا در ناحیه‌ی توسکانی در شمال غربی ایتالیا واقع شده و همواره در چند دهه‌ی پیشین از توریستی‌ترین شهرهای ایتالیا بوده‌است. در این نوشتار به همراه یکدیگر مروری بر ۲۰ نکته‌ی کاربردی در مورد شهر فلورانس ایتالیا خواهیم داشت. امید است که آن‌چه که در پی می‌آید برای متقاضیان سفر به فلورانس ایتالیا مفید باشد.

مختصری در مورد شهر فلورانس ایتالیا

۱- شهر فلورانس شهری تاریخی در ناحیه‌ی توسکانی در شمال غرب کشور ایتالیا است و مرکز این ناحیه محسوب می‌شود.

۲- این شهر پرجمعیت‌ترین شهر ناحیه‌ی توسکانی است و بر طبق آمار سال ۲۰۱۳ نزدیک به ۳۹۰ هزار نفر جمعیت دارد که این جمعیت با احتساب نواحی اطراف فلورانس به نزدیک به ۱٫۵ میلیون نفر می‌رسد.

شهر فلورانس ایتالیا

۳- در قرون وسطی فلورانس یکی از مناطق مهم اروپا به حساب می‌آمد و اصلاً رنسانس، یعنی همان عصر نوزایی که موجب برچیده‌شدن قرون وسطی یا همان سده‌های میانه شد و بعدها به آغاز مدرنیته منتهی گردید، از همین فلورانس برآمد. آن زمان فلورانس یکی از ثروتمندترین شهرهای کل جهان بود و افراد مهم بسیاری در آن زندگی می‌کردند. این شهر در آن دوران در واقع یک دولت‌شهر بود و خود از حکومتی مجزا برخوردار بود. بد نیست بدانید که ماکیاولی و دانته و داوینچی و میکل‌آنژ و رافائل و دوناتلو و چندین تن از مشهورترین افراد آن زمان از همین دولت‌شهر فلورانس بودند.

۴- فلورانس در سال ۱۹۸۲ در زمره‌ی میراث جهانی یونسکو درآمد و همچنین به سبب جاذبه‌های تاریخی و هنری بسیاری که در این شهر وجود دارند فلورانس توسط وب‌سایت مشهور Forbes به مثابه‌ی یکی از زیباترین شهرهای جهان معرفی شد. ضمناً این شهر زیبا و تاریخی در صنعت مد جهان نقشی مهم دارد و در زمره‌ی پایتخت‌های مد جهانی قرار دارد.

جاذبه‌های گردشگری فلورانس | دیدنی‌های فلورانس ایتالیا

۵- همانطور که گفته شد فلورانس شهری تاریخی است و در گذشته دولت‌شهر فلورانس از ثروتمندترین و بهترین مناطق جهان بوده و بنابراین در این شهر جاذبه‌های گردشگری تاریخی زیادی وجود دارند. قطعاً مشهورترین جاذبه‌ی گردشگری تاریخی شهر فلورانس ایتالیا کلیسای جامع این شهر است.

کلیسای سانتا ماریا دل فیوره
نمایی از کلیسای سانتا ماریا دل فیوره

این کلیسای زیبا با نام کلیسای سانتا ماریا دل‌فیوره هم شناخته می‌شود. زیبایی‌های معماری این کلیسا آنقدر زیاد اند که قطعاً هر سفری به فلورانس اگر همراه نشود با بازدید از این کلیسای زیبا، سفری کامل نخواهد بود.

این کلیسای زیبا در آدرس Piazza del Duomo, 50122 Firenze FI, Italy قرار دارد.

۶- کلیسای Santa Croce هم یکی دیگر از کلیساهای زیبای فلورانس است. این کلیسا هم تقریباً همزمان با کلیسای پیشین حول و حوش سده‌های ۱۳ و ۱۴ میلادی ساخته شده.

Santa Croce در فلورانس ایتالیا
نمایی از کلیسای Santa Croce

معماری کلیسای Santa Croce هم بسیار زیباست و می‌تواند به‌مثابه‌ی یکی از بهترین آثار تاریخی و فرهنگی شمال غربی ایتالیا جزو جاذبه‌هایی باشد که حتماً باید در سفر به فلورانس ایتالیا بازدید شوند. ضمناً در این کلیسا مقبره‌ی افراد مشهوری از جمله ماکیاولی، گالیله و میکل آنژ قرار دارد.

آدرس این کلیسا هم به این قرار است: Piazza di Santa Croce, 16, 50122 Firenze FI, Italy

۷- یکی دیگر از آثار تاریخی این شهر زیبا که آن هم اتفاقاً همچون دو مورد پیشین بنایی مذهبی است، Baptistery of St. John یا تعمیدگاه سنت‌جان است. نمای بیرونی این ساختمان تاریخی برگرفته از معماری Florentine است و در درون هم بسیار بزرگ و باشکوه است. نقاشی‌های متعددی از دوران رنسانس روی دیوارهای درونی این بنای زیبا کشیده شده‌اند و همچنین سه تا از درب‌های برنز این ساختمان از نقاشی‌های مذهبی برخوردار هستند.

تعمیدگاه سنت جان در شهر فلورانس ایتالیا
نمایی از Baptistery of St. John در کنار کلیسای جامع فلورانس

این بنای زیبا به همراه کلیسای سانتا ماریا و چند بنای تاریخی دیگر در اطراف میدانی مشهور در قلب منطقه‌ی تاریخی فلورانس واقع اند. این میدان با نام Piazza del Duomo شناخته می‌شود و قطعاً و بدون هیچ‌گونه تردیدی هر کسی که سفر به فلورانس ایتالیا را تجربه می‌کند باید سری به این منطقه‌ی تاریخی بزند و نه تنها از این دو بنای تاریخی بلکه از سایر بناهای تاریخی این میدان و منطقه بازدید کند و همچنین صفای فراموش‌نشدنی آن منطقه را تجربه نماید.

۸- در همین میدانی که نام بردم یک بنای تاریخی و مشهور دیگر با نام Giotto’s Campanile وجود دارد. این برج، شاهکاری تاریخی از معماری گوتیک است و کاملاً در جنب کلیسای زیبای سانتا ماریا واقع شده. این برج زیبا در دهه‌ی چهارم قرن سیزدهم میلادی توسط معمار مشهورِ آن زمان یعنی Giotto طراحی شده، اما به سبب مرگ او در اواسط کار، این Talenti  بود که کار ساختِ این برج را به اتمام رسانید.

Giotto’s Campanile در فلورانس ایتالیا
تصویری از Giotto’s Campanile

گفتنی است که درون این برج ۴۱۴ پله وجود دارند که خوشبختانه امکان بالا رفتن از آن‌ها هست و بنابراین گردشگران می‌توانند با بالا رفتن از این پله‌ها و بر فراز Giotto’s Campanile چشم‌اندازی عالی از Piazza del Duomo و کل شهر فلورانس ایتالیا داشته باشند.

۹- جاذبه‌ی گردشگری و البته تاریخی دیگری که در شهر فلورانس لیاقت بازدید و صرف چند ساعت را دارد Ponte Vecchio است. این پل زیبا بر روی رودخانه‌ی آرنو [Arno] کشیده شده و بر طبق برخی منابع در سال ۹۹۶ میلادی ساخته شده، هرچند که گویا این تاریخ خیلی دقیق نیست – اما به هر حال این پل از سده‌های پیشین به یادگار مانده و قطعاً یکی از قدیمی‌ترین پل‌های جهان است که هنوز هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سفر به فلورانس ایتالیا
تصویری از Ponte Vecchio

در اطراف این پل زیبا مغازه‌ها و رستوران‌های زیادی وجود دارند و همچون میدان Duomo در اطراف این پل هم جَو و صفایی فوق‌العاده برقرار است.

 آدرس: Ponte Vecchio, 50125 Firenze FI, Italy

۱۰- کاخ و گالری Uffizi دیگر مکانی است که باید حتماً توسط گردشگرانی که به شهر فلورانس ایتالیا سفر می‌کنند بازدید شود. این گالری یکی از معروف‌ترین و قطعاً یکی از بهترین موزه‌های هنری کل جهان است.

Uffizi Gallery

در این گالری آثاری از هنرمندان مشهور ایتالیایی در دوران رنسانس و حتی قبل از آن به نمایش درآمده‌اند. از این هنرمندان می‌توان به کاراوجیو، داوینچی، میکل آنژ، رافائل و بوتیچلی اشاره داشت. هم نقاشی‌های آن دوران به نمایش گذاشته شده‌اند و هم مجسمه‌ها. قطعاً بازدید از این گالری می‌تواند یکی از بهترین تفریحات شهر فلورانس ایتالیا برای گردشگران و خصوصاً علاقه‌مندان به هنر باشد.

آدرس: Piazzale degli Uffizi, 6, 50122 Firenze FI, Italy

۱۱-   Galleria dell’Accademia یکی دیگر از مکان‌های هنری عالی در شهر فلورانس ایتالیا است که لیاقت آن را دارد که گردشگران لااقل یک ساعت را صرف گشت‌وگذار در آن کنند. این موزه در نزدیکی میدان Duomo و بناهای تاریخی این میدان واقع شده.

سفر به فلورانس ایتالیا

در این گالری هم همچون گالری Uffizi آثار هنری مربوط به رنسانس به نمایش درآمده‌اند، اما عمدتاً تمرکز بر آثار میکل‌آنژ است و مجسمه‌های اصلی این هنرمند دوران رنسانس در این مکان قابل مشاهده هستند. یک موزه‌ی مربوط به موسیقی هم در دل همین گالری قرار گرفته و بازدید از آن هم برای گردشگران امکان‌پذیر است.

آدرس: ۶۰, Via Ricasoli, 58, 50122 Firenze FI, Italy

۱۲- در بالا اشاره کردم که فلورانس ایتالیا پر است از جاذبه‌های گردشگری تاریخی و هنری. چند تا از این جاذبه‌های تاریخی را مرور کردیم و پس از آن به دو تا از بهترین جاذبه‌های هنری این شهر پرداختم، حال در همان راستا نوبت به آن رسیده که به معرفی یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری هنری این شهر بپردازم. موزه‌ی Bargello موزه‌ای عالی در فلورانس برای بازدید از آثار هنری دوران رنسانس است.

سفر به فلورانس ایتالیا

این موزه مورد خاصی که نسبت به دو موزه‌ی قبلی دارد این است که ساختمان‌اش  در واقع یک قلعه در دوران قرون وسطی بوده و بنابراین هم خود عناصر و آثاری که در موزه به نمایش درآمده‌اند می‌توانند برای گردشگران و بازدیدکنندگان جذاب و جالب باشند و هم خود ساختمان تاریخی‌اش. ضمناً مجسمه‌های اصلی برخی از بهترین مجسمه‌سازان رنسانس هم در این موزه به نمایش درآمده‌اند از جمله مجسمه‌ی داوود از Donatello، مجسمه‌ی باکوس از Michelangelo [= میکل‌‍آنژ] و مجسمه‌ی مسیح از Lombardo.

۱۳- از جاذبه‌های تاریخی و هنری که فارغ شویم، باید به یکی از بهترین میدان‌های شهر فلورانس ایتالیا اشاره داشته باشم. این میدان با نام Piazza della Signoria شناخته می‌شود و وضعیتی همچون میدان Duomo دارد، یعنی آن که منطقه‌ای تاریخی است و کلی بنای تاریخی در اطراف آن ساخته شده‌اند و همچنین گردشگران زیادی در حول این میدان در هر ساعت از روز عمدتاً در حال پرسه‌زدن هستند.

Piazza della Signoria
تصویری از Piazza della Signoria

ضمناً چندین مجسمه‌ی بزرگ مربوط به دوران رنسانس در اطراف این میدان هستند از جمله Cosimo Medici، Perseus، Menelaus و Hercules.

۱۴- اما مهم‌ترین ساختمانی که در اطراف میدان قبلی وجود دارد Palazzo Vecchio است. برای توضیح اهمیت این ساختمان در جمهوری فلورانس در قرون پانزدهم و شانزدهم همین بس که همانطور که کلیسای سانتاماریا مشهورترین و مهم‌ترین بنای مذهبی فلورانس بوده، این ساختمان مهم‌ترین ساختمان اداری فلورانس بوده و آن زمان ساختمان Signoria یعنی محل دولت‌مردان بوده است.

Palazzo Vecchio

ساختمان شبیه قلعه ساخته شده و در درون نیز از اتاق‌های مجلل بسیاری برخوردار است. جالب است بدانید که معمار این ساختمان همان معمار کلیسای جامع فلورانس و کلیسای Santa Croce است. ضمناً گویا Palazzo Vecchio در سال ۱۲۹۹ ساخته شده.

۱۵- یکی دیگر از مکان‌هایی که گردشگران باید در طی سفر به فلورانس به بازدید آن بروند Piazzale Michelangelo یا میدان میکل‌آنژ است. میدان میکل‌آنژ یکی از بهترین و زیباترین مکان‌های فلورانس است و البته همواره در طی ساعات روز شلوغ است و جنب و جوش گردشگران و اهالی شهر در آن برقرار است.

میدان میکل‌آنژ

در مرکز این میدان مجسمه‌ای بزرگ از داوود، همان مجسمه‌ی میکل‌آنژ، قرار دارد و همچنین چندین فروشنده در طی ساعات روز در اطراف این میدان مشغول فروش کالاهای خود هستند.

۱۶- در نزدیکی میدان میکل‌آنژ یک باغ وجود دارد که آن هم عمدتاً به عنوان یکی از دیدنی‌های فلورانس ایتالیا شناخته می‌شود. این باغ با نام باغ Boboli حدود ۴ هزار متر مربع مساحت دارد و در قرن شانزدهم ساخته شده.

باغ Boboli

در طی سفر به فلورانس ایتالیا این باغ می‌تواند مکانی عالی برای رهایی از شلوغی و هیاهوی میدان‌های اصلی شهر باشد. چندین حوضچه، صدها درخت و چند مکان عالی برای نشستن و دراز کشیدن بر روی چمن‌ها از جمله شاخص‌ترین ویژگی‌های این باغ هستند.

وضعیت آب و هوا در فلورانس ایتالیا

۱۷- مروری کلی بر چند تا از بهترین جاذبه‌های گردشگری فلورانس داشتیم و حال در راستای بحث‌مان در مورد نکات سفر به فلورانس نوبت به آن رسیده که به معرفی وضعیت آب و هوا در در این شهر بپردازم. فلورانس دارای آب‌وهوای نیمه‌گرمسیری مرطوب و به نوعی مدیترانه‌ای است. تابستان‌های این شهر گرم اند و زمستان‌ها سرد و پرباران. بالاترین درجه‌ی هوا در این شهر در سال ۱۹۸۳ ثبت شده که ۴۲٫۶ درجه بوده و پایین‌ترین درجه‌ی هوا هم مربوط به دو سال بعد بوده که منفی ۲۳ درجه بوده است. اما در کل به طور میانگین تابستان‌ها دمای هوا در ظهر و عصر حدود ۳۲ درجه است و زمستان‌ها هم حدود ۱۰ درجه و پایین‌تر.

چند نکته‌ی ریز در مورد فلورانس

۱۸- این شهر از چند شهر خواهرخوانده برخوردار است و جالب است بدانید که یکی از آن‌ها شهر اصفهان است.

۱۹- کل ناحیه‌ی توسکانی که فلورانس در آن واقع شده از دو فرودگاه برخوردار است: یکی فرودگاه فلورانس با نام Peretola و دیگری فرودگاه شهر پیزا. البته فرودگاه فلورانس خیلی توسط ایرلاین‌های بزرگ مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

۲۰- وضعیت سیستم حمل و نقل در فلورانس چندان پیشرفته نیست، اما در سال‌های اخیر اقدامات خوبی انجام شده است. چند خط تراموا برای دسترسی بهتر به فرودگاه و میدان‌های اصلی شهر در حال ساخت هستند و همچنین ریل‌های شهری و برون‌شهری در حال گسترش اند. اما در کل استفاده از اتوبوس و تاکسی و  همچنین کرایه‌ی دوچرخه از متداول‌ترین راه‌ها برای تردد در سطح شهر هستند.

سخن آخر

در این نوشتار به همراه یکدیگر ۲۰ نکته‌ی کاربردی در مورد شهر فلورانس در ایتالیا را مرور کردیم. امید است که این نکات توانسته باشند لااقل تا حدی به عزیزانی که به دنبال سفر به فلورانس هستند و یا به هر دلیلی خواهان آشنایی با جاذبه‌های گردشگری این شهر اند کمک کند.

ضمناً دوستانی که می‌خواهند به این شهر زیبا از کشور ایتالیا سفر کنند می‌توانند از تور ایتالیا مرکز ساحل شنی استفاده نمایند. برای کسب اطلاعات بیش‌تر در مورد تور ایتالیا و رزرو این تور شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ در اختیار شماست.

منابع: en.wikipedia | thecrazytourist

ارسال پاسخ