۲۵ نکته در مورد شهر مسقط در عمان | راهنمای سفر به مسقط

مسقط، پایتخت عمان، برای درصدی از گردشگران ایرانی یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری در آسیا است. این مورد را می‌توانم با توجه به تماس‌هایی که با مرکز ساحل شنی برای رزرو تور مسقط گرفته می‌شوند اثبات کنم. محبوبیت این شهر در میان گردشگران ایرانی موجب شد که در نوشتاری مجزا به نکات مربوط به سفر به مسقط بپردازم. در این نوشتار به همراه یکدیگر مروری بر ۲۵ نکته در مورد شهر مسقط در عمان خواهیم داشت. سعی برآن خواهد بود که نکاتی که در ادامه می‌آیند به عنوان راهنمای سفر به مسقط در نظر گرفته شوند و برای گردشگرانی که به این شهر در عمان سفر می‌کنند مفید باشند.

ضمناً عزیزانی که به‌دنبال سفر به مسقط هستند می‌توانند از تور مسقط یا تور عمان مرکز ساحل شنی استفاده کنند. کسب اطلاعات بیش‌تر و رزرو تور از طریق تماس با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ امکان‌پذیر است.

مختصری در مورد مسقط

۱- مسقط [به‌انگلیسی: Muscat، و با تلفظِ مَسْقَط] پایتخت و بزرگ‌ترین شهر عمان است. این شهر، مرکز استان مسقط بوده، در کنار آب‌های دریای عمان واقع شده و در واقع یک شهر ساحلی است.

شهر مسقط در عمان
جایگاه شهر مسقط در عمان

۲- از سال ۱۹۷۰، با به پادشاهی رسیدن سلطان قابوس‌ابن‌سعید، مسقط گستردگی زیرساخت‌ها را تجربه کرد و از بسیاری لحاظ‌ها، خصوصاً اقتصاد، پیشرفت کرد، به‌گونه‌ای که در حال حاضر از آن با عنوان شهر جهانی یاد می‌شود.

۳- جمعیت شهر مسقط در عمان حدود ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر است و به سبب موقعیت استراتژیکی که دارد در چند قرن اخیر همواره میان بازرگانان و سیاست‌مداران شهری مهم انگاشته شده است.

آب و هوای مسقط

۴- قطعاً نمی‌توان در مورد راهنمای سفر به مسقط نوشت و سخنی از آب‌وهوای این شهر به میان نیاورد. مسقط نزدیک به خط استوا قرار گرفته و چندان شاهد سرما نیست. در اکثر روزهای سال در مسقط گرما برقرار است و همچنین باوجودی که شهری ساحلی است باران زیادی در آن نمی‌بارد. به طور کلی می‌توان آب و هوای مسقط را در ماه‌های بهار و تابستان و پاییز، گرم و خشک و در ماه‌های زمستان گرم و مرطوب معرفی کرد. تصویر زیر نشان‌دهنده‌ی وضعیت دمای هوا در مسقط، در چند دهه‌ی اخیر، است. می‌بینید که از اردیبهشت تا آبان‌ماه دمای هوا در اغلب مواقع به حدود ۴۰ درجه می‌رسد: [تصویر برگرفته از en.wikipedia]

آب و هوای مسقط

حمل و نقل عمومی در مسقط

۵- مورد دیگری که باید در راستای بحث در مورد راهنمای سفر به مسقط به آن اشاره شود وضعیت حمل و نقل عمومی در مسقط است. در مسقط خبری از مترو نیست، بلکه می‌توان از اتوبوس و تاکسی برای تردد در سطح شهر استفاده کرد.

خوشبختانه به بسیاری از قسمت‌های شهر می‌توان از طریق اتوبوس دسترسی داشت. ایستگاه‌های اتوبوس در مسقط با لوگوی Mwasalat که به رنگ سفید و قرمز است شناخته می‌شوند. مسیرهای چندگانه‌ی اتوبوس دسترسی به بسیاری از جاذبه‌های گردشگری مسقط را فراهم آورده‌اند. فقط برای نمونه می‌توان به مسیر ۱، که به خانه‌ی سلطنتی اپرا می‌رسد، مسیر ۱۰، که دسترسی به الموج را امکان‌پذیر می‌سازد و مسیر ۴ که بازار مطرح،  موزه‌ی ملی و کاخ سلطان را در پی دارد اشاره داشت.

اتوبوس در مسقط

اتوبوس‌های مسقط همه تهویه مطبوع دارند و تردد در سطح شهر به‌واسطه‌ی آن‌ها مشکل خاصی در پی ندارد.

۶- تاکسی نیز وسیله‌ای مناسب برای تردد در سطح شهر مسقط است، اما بهتر است برای استفاده از تاکسی در مسقط روی تاکسی‌های آنلاین حساب کنید. اپلیکیشن Mwasalat را برای اندروید یا آی‌او‌اس دانلود و نصب کنید و با خیال راحت در مسقط از تاکسی برای تردد در سطح شهر استفاده نمایید.

جاذبه‌های گردشگری مسقط | دیدنی‌های مسقط

جز موارد بالا، موردی دیگر که باید حتماً در مورد آن بحث شود دیدنی‌های مسقط است. در این بخش از نوشتار در مورد راهنمای سفر به مسقط به همراه یکدیگر خواهیم دید که گردشگران در طی سفر به مسقط می‌توانند از کدام مکان‌ها و بناها بازدید کنند و چه تفریحاتی انجام دهند:

۷- همانطور که در بالا هم اشاره شد کل استان مسقط ساحلی است و در نزدیکی شهر مسقط می‌توان به ساحل و هوای ساحلی دسترسی داشت. البته که در اکثر روزهای سال هوا در ساحل مسقط گرم است، اما با وجود این می‌توان چند ساعتی را در ساحل به سر برد و تفریحات ساحلی را تجربه کرد. یکی از بهترین سواحل مسقط، ساحل القرم [Al Qurum Beach] است.

راهنمای سفر به مسقط عمان

این ساحل از امکانات لازم برای اقامتی چند ساعته در ساحل از جمله فروشگاه، رستوران، کافه و موارد این قبیل برخوردار است. ساحل البوستان هم می‌تواند گزینه‌ای عالی برای تجربه‌ی حال و هوای ساحلی در مسقط باشد.

۸- مورد دیگری که از آن می‌توان به‌عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری مسقط یاد کرد خانه‌ی اپرای سلطنتی مسقط است. این سالن اپرا همین چند سال پیش، دقیقاً در ۱۲ اکتبر سال ۲۰۱۱، ساخته شده و در این چند سال توانسته میزبان اپراها و باله‌های زیادی باشد. هم معماری بیرونی آن بسیار زیباست و هم آن در درون بسیار باشکوه و شیک است.

رزرو تور عمان

خانه‌ی سلطنتی اپرا [Royal Opera House] از بهترین سالن‌های اپرا در کل آسیا است. این سالن هم از نمای خارجی و هم از نمای داخلی از معماری‌ای فوق‌العاده و باشکوه برخوردار است. این خانه‌ی اپرا در خیابان سلطان قابوس واقع شده و در نزدیکی چند تا از جاذبه‌های گردشگری مسقط قرار دارد. این کاخ هم با دستور سلطان قابوس ساخته شده و سعی شده در آن از بهترین عناصر معماری عمان استفاده شود.

راهنمای سفر به مسقط

درون این سالن اپرا ظرفیت ۱۱۰۰ نفری وجود دارد و جز مکان برای نشستن و تماشا کردن اپرا و باله از امکانات دیگری از جمله بازار فرهنگی، رستوران لوکس، یک مرکز هنری برای تولید آثار هنری موسیقی، تئاتر و اپرا و یک سالن اجتماعات برخوردار است.با رفتن‌تان به این سالن اپرا هم می‌توانید از معماری و زیبایی‌های ساختمان لذت ببرید و هم آن که از اپرا و باله حظ کنید. از این ساختمان به عنوان یکی از ساختمان‌های شاخص با معماری معاصر عمان یاد می‌شود.

آدرس: Royal Opera House، Al Kharjiyah Street، Muscat 103, Oman

۹- قلعه‌ی الجلالی [Al-Jailali Fort] یکی دیگر از دیدنی‌های مسقط است که بهتر است در طی سفر به مسقط مورد بازدید واقع شوند. قلعه‌ی جلالی قلعه‌ای است که در قرن شانزدهم، دقیقاً در سال ۱۵۸۰، توسط پرتغالِ آن زمان، یعنی پرتغال فیلیپ اول، در مسقط در نزدیکی خلیج عمان برای دفاع از بندر ساخته شده است.

شهر مسقط

البته برخی بر این نظر اند که قلعه‌ی جلالی قبل از دوران پرتغالی‌ها ساخته شده و در دوران پرتغالی‌ها فقط بازسازی شده است.

قلعه در قرن نوزدهم هم یک بازسازی اساسی را تجربه کرده و تا دهه‌ی ۱۹۷۰ از آن به عنوان یک زندان استفاده می‌شده است. در سال ۱۹۸۳ باری دیگر قلعه بازسازی می‎شود و از آن زمان تا کنون موزه‌ی ملی عمان است. عناصر زیادی از تاریخ و فرهنگ عمان در این موزه نگهداری می‎‌شوند اما موردی که وجود دارد این است که درون قلعه برای گردشگران قابل بازدید نیست و در واقع موزه‌ای که در قلعه دایر شده موزه‌ای برای اشخاص مشهوری است که به عمان سفر می‌کنند. گردشگران می‌توانند فقط از بیرون قلعه بازدید کنند.

آدرس: Al Bahri Rd, Muscat, Oman

۱۰- در نزدیکی قلعه‌ی جلالی یک قلعه‌ی دیگر با نام قلعه‌ی میرانی هم وجود دارد که آن نیز قابل بازدید است. این قلعه هم قبل از ورود پرتغالی‌ها ساخته شده و در دوران آن‌ها مورد بازسازی قرار گرفته است. بد نیست در طی سفر به عمان از هر دوی این قلعه‌ها بازدید کنید و عکس‌هایی به یادگار در کنار آن‌ها بگیرید.

۱۱- مسجد جامع سلطان قابوس نیز از جاذبه‌های گردشگری مسقط است. این مسجد اصلی‌ترین مسجد در کل کشور عمان است و ساخت آن در سال ۱۹۹۲ آغاز شده و ۹ سال بعد در سال ۲۰۰۱ به اتمام رسیده است. معماری این مسجد بسیار زیباست، هم در قسمت داخل و هم در قسمت خارج مسجد.

Sultan Qaboos Grand Mosque

از بسیاری از عناصر عالی معماری در ساخت این مسجد بزرگ استفاده شده است. درون مسجد همچنین یک فرش بزرگ ایرانی پهن است که شهرتی جهانی پیدا کرده است. در طی سفرتان به مسقط سری هم به این مسجد بزنید و از آن بازدید کنید.

آدرس: Sultan Qaboos St, Muscat, Oman

۱۲- قصر شاه یکی دیگر از مکان‌هایی است که عمدتاً با نام جاذبه‌های گردشگری مسقط از آن‌ها نام می‌برند. البته که گردشگران نمی‌توانند وارد قصر شوند بلکه می‌توانند از محوطه‌ی بیرونی این قصر بازدید کنند.

کاخ العلم مسقط

همانطور که در تصویر می‌بینید محوطه‌ی بیرونی قصر هم وضعیتی عالی دارد و ارزش آن را دارد که نیم ساعت الی یک ساعت از زمان‌تان در طی سفر به مسقط را صرف بازدید از آن کنید.

این کاخ، که آن را با نام کاخ العَلَم هم می‌شناسند، در دهه‌های گذشته محل زندگی و اقامت شاه عمان بوده و در حال حاضر هم اوضاع به همین ترتیب است، اما همانطور که در بالا گفته شد در آن برای عموم باز نیست و اگر در سفر به مسقط به قصد بازدید از آن بروید فقط باید مشغول بازدید از محوطه‌ی بیرونی کاخ شوید. کاخ العلم نزدیک به موزه‌ی ملی عمان است، موزه‌ای که نوبت به معرفی آن به عنوان یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری مسقط رسیده است.

آدرس: off Al Saidiya St, Muscat, Oman

۱۳- موزه‌ی ملی عمان موزه‌ای است که به تاریخ و فرهنگ کشور عمان اختصاص داده شده و گردشگران می‌توانند در آن به تماشای بسیاری از عناصر تاریخی و فرهنگی کشور عمان مشغول شوند. این موزه در سال ۲۰۱۶ افتتاح شده و از امکانات مدرنی برخوردار است. در بخشی از موزه می‌توان با تماشای فیلم غرق در تاریخ کشور عمان شد.

تور مسقط

این موزه ۱۳ هزار و ۷۰۰ متر مربع مساحت دارد و از بخش‌های مختلفی برخوردار است که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به گالری اسلحه، گالری ماقبل تاریخ، گالری میراث نامشهود، گالری رنسانس و کلی گالری دیگر اشاره داشت. ۴۰۰ متر مربع از این محیط به نمایشگاه‌های موقتی که در طی سال در آن برگزار می‌شوند اختصاص داده شده.

آدرس: Old Muscat, Al Saidiya St, Muscat, Oman

۱۴- موزه‌ی دروازه‌ی مسقط [Muscat Gate Museum] دیگر جاذبه‌ی گردشگری مسقط است. این موزه در ابتدای منطقه‌ی قدیمی مسقط، همان منطقه‌ای که قلعه‌های جلالی و میرانی در آن قرار دارند، واقع شده. بد نیست در طی سفر به مسقط سری به این موزه بزنید.

موزه‌ی دروازه‌ی مسقط | راهنمای سفر به مسقط

خرید در مسقط

۱۶- نکته‌ی دیگری که می‌باید در مورد راهنمای سفر به مسقط به آن اشاره داشت، بحث در مورد خرید در مسقط است. خرده‌فروش‌های زیادی در مسقط وجود دارند اما مراکز خرید مدرن در این شهر زیاد نیستند. از جمله مکان‌هایی که در مسقط امکان خرید از آن‌ها وجود دارد می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

۱۷- Oman Avenues Mall یکی از بهترین مراکز خرید مسقط است. این مرکز خرید بزرگ‌ترین مرکز خرید کل کشور عمان است و در همین سال ۲۰۱۵ افتتاح شده است.

Oman Avenues Mall

در این مرکز خرید صدها فروشگاه و چندین رستوران و کافه فعالیت می‌کنند و می‌توان به خرید انواع کالاها در آن مشغول شد. این مرکز خرید در خیابان سلطان قابوس واقع شده و بنابراین برای رفتن به آن مشکل خاصی وجود ندارد.

آدرس: Sultan Qaboos St, Muscat, Oman

۱۸- سیتی سنتر مسقط نیز می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای خرید باشد. این مرکز خرید بزرگ از بیش از ۱۴۰ فروشگاه برخوردار است و همچون Oman Avenues Mall  چندین رستوران و کافه و مرکز سرگرمی هم دارد.

آدرس: Al، Seeb St, Muscat, Oman

۱۹- یک بازار قدیمی در مسقط وجود دارد که بسیار معروف است. این بازار، با نام بازار مطرح، از معماری‌ای عالی و خاص برخوردار است و در آن مغازه‌های زیادی وجود دارند که انواع کالاها را با قیمت‌هایی مناسب عرضه می‌کنند.

سوق مطرح عمان | راهنمای سفر به مسقط

پوشاک، ادویه، عتیقه، ظرف، بدلیجات، لوازم بهداشتی و کلی کالای دیگر در این بازار قدیمی قابل دسترسی هستند. حتی اگر قصد خرید نداشتید باز هم سری به این بازار بزنید چراکه این بازار سوای آن که مکانی مناسب برای خرید است یکی از جاذبه‌های گردشگری مسقط است.

راهنمای سفر به مسقط عمان

چند نکته‌ی ریز در مورد شهر مسقط

۲۰- فرودگاه مسقط یک فرودگاه بین‌المللی است که در ۳۲ کیلومتری شهر مسقط قرار گرفته. روزانه پروازهای زیادی از این فرودگاه به شهرهای آسیا، اروپا و آفریقا انجام می‌گیرند. ضمناً این فرودگاه اصلی‌ترین قطب پرچمدار شرکت‌های هوایی عمان یعنی عمان‌ایر است. این فرودگاه از ۲ ترمینال برخوردار است: یکی از این ترمینال‌ها با نام ترمینال قدیمی و دیگری با نام ترمینال جدید شناخته می‌شود. ترمینال جدید در ۲۰ مارس سال ۲۰۱۸ ساخته شد و در ابتدا موجب شد ظرفیت فرودگاه به سالانه ۲۰ میلیون مسافر تبدیل شود، در مراحل بعدی اما این ظرفیت بیش‌تر شد و ابتدا به ۲۴ و سپس به ۴۸ میلیون مسافر رسید. ترمینال جدید ۵۸۰ هزار متر مربع مساحت دارد، ۱۱۸ پیشخوان چک دارد و همچنین از یک برج ATC با ارتفاع ۹۷ متری برخوردار است.

۲۱- واحد پول کشور عمان «ریال عمان» است و یکی از باارزش‌ترین واحدهای پولی در جهان است. برای آن که به ارزش پول عمان پی ببرید بد نیست بدانید که در حال حاضر در اواسط آبان‌ماه سال ۹۸، هر ریال عمان برابر است با ۲٫۶ دلار آمریکا و ۲۹۷ هزار ریال ایران!

۲۲- روابط سیاسی ایران و عمان، برخلاف روابط سیاسی ایران و امارات، کشور همسایه‌ی عمان، خوب است و بنابراین احتمالاً ایرانیان سفر بهتری به عمان نسبت به امارات را تجربه خواهند کرد.

۲۳- ویزای توریستی عمان در همان فرودگاه عمان به گردشگران ایرانی داده خواهد شد و مشکلی از این بابت وجود ندارد.

۲۴- آب و هوای عمان ایجاب می‌کند که بهترین فصل برای سفر به مسقط زمستان باشد. اواخر پاییز هم می‌تواند زمانی مناسب باشد.

۲۵- عمان کشوری اسلامی است و با وجودی که حجاب اسلامی در آن‌جا اجباری نیست، ولی پوشیدن لباس خلاف عرف جامعه‌ی عمان نمی‌تواند جالب باشد.

سخن آخر

در این نوشتار به همراه یکدیگر مروری بر ۲۵ نکته‌ی کاربردی در مورد شهر مسقط در عمان داشتیم. سعی بر آن بود که این نکات به عنوان راهنمای سفر برای عزیزانی گفته شوند که به‌دنبال سفر به مسقط هستند.

در آخر  قابل ذکر است که اگر به دنبال سفر به مسقط هستید می‌توانید از تورهای خارجی مرکز ساحل شنی استفاده کنید. تور مسقط و تور عمان از بهترین تورهای ساحل شنی برای سفر به مسقط هستند. برای دریافت اطلاعات کامل در مورد تورها و رزرو تورها می‌توانید با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید.

منابع: trip101 | wheressharon | en.wikipedia

ارسال پاسخ