۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

گشت‌وگذاری در شهر تاریخی ملاکا مالزی [مالاکا]

مالزی چند سالی است که به یکی از محبوب‌ترین کشورهای جهان برای گردشگران تبدیل شده، اما در خود مالزی هم چند منطقه هستند که به نسبت سایر مناطق از محبوبیت زیادی برخوردار اند و درصد قابل‌توجهی از گردشگران به سمت آن‌ها راهی می‌شوند. یکی ازاین مناطق، شهر تاریخی ملاکا است. شهر ملاکا مالزی موضوع این نوشتار است. در ادامه به همراه یکدیگر گشتی مجازی در شهر مالاکا مالزی خواهیم داشت و به همراه یکدیگر خواهیم دید که این منطقه چه در خود دارد که توانسته این‌چنین درصد قابل اعتنایی از گردشگران را به خود بخواند و آن‌ها را راضی نگاه دارد.

مقدمه‌ای در مورد ملاکا مالزی

ملاکا که در واقع تلفظ صحیح آن مالاکا [Malacca] است، شهری ست که مرکز ایالتی به همین نام در مالزی است. این شهر حدود ۵۰۰ هزار نفر جمعیت دارد و به سبب موقعیت جغرافیایی‌اش در طی تاریخ حوادث بسیاری را تجربه کرده و ماجراهای زیادی را به خود دیده. جالب است بدانید که ایالت مالاکا یا ملاکا اقتصادش کاملاً بر گردشگری استوار است و همین امر خود نشان می‌دهد که صنعت گردشگری در ملاکا تا به چه اندازه اهمیت دارد. همین بااهمیت‌بودن گردشگری در ملاکا موجب شده که به عناصر جذاب این شهر هم رسیدگی‌هایی ویژه شود و خلاصه شهر تبدیل گردد به یکی از بهترین مناطق مالزی برای گردشگران. در ادامه به همراه یکدیگر خواهیم دید که این شهر چه جاذبه‌هایی دارد. ضمناً ملاکا شهر کوچکی نیست و بنابراین انواع رستوران و هتل هم در آن یافت می‌شوند. به رستوران‌های این شهر هم در ادامه اشاره خواهم داشت.

تفریحاتی که می‌توان در ملاکا مالزی انجام داد

۱- بازدید از معبد چینی Cheng Hoon Teng

شهر تاریخی ملاکا مالزی

این معبد، آن‌چنان که گفته می‌شود، قدیمی‌ترین معبد چینی در ملاکا است و گویا قدمت آن به قرن هفدهم، یعنی حول و حوش ۴۰۰ سال پیش، می‌رسد. این معبد اصلی‌ترین مکان برای عبادت و راز و نیاز بودایی‌های چینیِ مالاکا مالزی است. خوشبختانه معبد Cheng Hoon Teng بسیار زیباست و بنابراین گردشگرانی که وارد شهر ملاکا مالزی می‌شوند اگر از این معبد دیدن کنند هم می‌توانند با عنصری از عناصر فرهنگ و تاریخ ملاکا آشنا شوند و هم آن که از دیدن این بنای تاریخی ولی زیبا لذت ببرند.

۲- بازدید از برج گردان Tamin Sari

شهر تاریخی ملاکا مالزی

یکی از عناصر مشهور ملاکا مالزی، برج گردان تامین ساری است. این برج ۱۱۰ متر ارتفاع دارد و در بالای آن مکانی برای مشاهده‌ی سطح شهر تعبیه شده است. بنابراین گردشگران می‌توانند در فضای مشاهده‌ی این برج چشم‌اندازی فوق‌العاده از سطح شهر ملاکا داشته باشند، چشم‌اندازی ۳۶۰ درجه و فوق‌العاده زیبا.

۳- بازدید ازقصر سلطنتی

شهر تاریخی ملاکا مالزی

قصد سلطنتی‌ای که در تصویر می‌بینید در واقع بازسازی‌ای از یک کاخ مربوط به قرن پانزدهم است، کاخ سلطان منصور که در آن زمان حاکم ملاکا بوده. این قصر از روی اشارات زیادی که به آن قصد در کتاب‌های تاریخی متعدد مربوط به ملاکا شده ساخته شده است. همانطور که در تصویر می‌بینید قصر بسیار زیباست و از چوب هم ساخته شده. بسیاری  از گردشگرانی که وارد ملاکا اندونزی می‎شوند به دیدن این قصر هم می‌روند. اگر زمانی به ملاکا مالزی سفر کردید دیدن از این قصر را هم در برنامه‌های‌تان قرار دهید. گفتنی است که این قصر در حال حاضر به عنوان موزه استفاده می‌شود.

۴- قدم‌زدن در اطراف Stadthuys

شهر تاریخی ملاکا مالزی

Stadthuys از مشهورترین مکان‌های ملاکا مالزی است و اصلاً یکی از اصلی‌ترین عناصر این شهر به شمار می‌رود. این مکان در بسیاری از تصاویری که در ارتباط با ملاکا مالزی در جاهای مختلف وجود دارند دیده می‎شود. این ساختمان لاکی رنگ، در قرن هفدهم و زمانی که مالاکا اندونزی تحت استعمار کشور هلند بوده ساخته شده است. گفته می‌شود معماری این ساختمان برگرفته از معماری سالن شهر Hoorn در هلند است. ساختمان Stadthuys هم در حال حاضر به عنوان موزه استفاده می‌شود. فضای اطراف این ساختمان از جَو و صفای خاصی برخوردار است و بنابراین گردشگران می‌توانند در این منطقه هم از موزه دیدن کنند و هم در اطراف این منطقه به گشت‌وگذار بپردازند.

۵- سه‌چرخه‌سواری

دیدنی‌های مالاکا مالزی

سه‌چرخه‌های معروف شرق آسیا [trishaw] در ملاکا فراوان اند و با پرداخت مبلغ اندکی می‌توان سواری روی آن‌ها را تجربه کرد و البته از این تجربه لذت برد. جالب آن که بسیاری از راننده‌های این سه‌چرخه‌ها به سلیقه‌ی خود آن‌ها را تزئین کرده‌اند و البته بسیار هم شوق دارند برای آن که گردشگران را در سطح شهر ملاکا بچرخانند. سوار شدن روی این سه‌چرخه‌ها و گشت‌وگذار در سطح شهر ملاکا با آن‌ها می‌تواند یکی از بهترین ایده‌ها برای افرادی باشد که به تنهایی به ملاکا مالزی سفر می‌کنند.

۶- بازدید از کلیسای پولس

دیدنی‌های مالاکا مالزی

کلیسای پولس یا سنت پل در ملاکا مالزی، که هم‌نام با کلیسای مشهور لندن است، یکی دیگر از مکان‌های محبوب گردشگران است. این کلیسا، در واقع بنایی قدیمی است و قدمت آن به حدود ۵۰۰ سال پیش می‌رسد. در سال ۱۵۲۱ این ساختمان به عنوان قلعه توسط استعمارگران پرتغالی ساخته شده و بعدها توسط استعمارگران هلندی به‌مثابه‌ی کلیسا مورد استفاده قرار گرفته. در جوار این بنای تاریخی یک گورستان قدیمی هم وجود دارد که قبر چندین تن از هلندی‌هایی که در روزگار گذشته به ملاکا مالزی سفر کرده بوده‌اند در آن واقع است.

۷- قایق‌سواری بر روی آب‌های رودخانه‌ی ملاکا

دیدنی‌های مالاکا مالزی

سواری بر روی آب‌های رودخانه‌ی معروف ملاکا یکی دیگر از تفریحاتی است که منتظر گردشگران ملاکا مالزی است. خبر خوب این است که امکان سواری روی آب‌های این رودخانه در شب هم وجود دارد و بنابراین می‌توان با سواری در شب بر روی آب‌های این رودخانه یک تجربه‌ی منحصربه‌فرد و فراموش‌نشدنی داشت.

۸- دیدن از کلیسای کریست

دیدنی‌های مالاکا مالزی

شهر تاریخی ملاکا مالزی با توجه به تاریخی‌بودن‌اش باید هم پر باشد از مکان‌های تاریخی. تا کنون در بالا به چند تا از مکان‌های تاریخی این شهر اشاره داشته‌ام و این بار نوبت به یکی دیگر از مکان‌های تاریخی شهر مالاکا مالزی است: کلیسای کریست.

کلیسای قرمز رنگ کریست از معروف‌ترین کلیساهای کل کشور مالزی و ایالت مالاکا است. گفته می‎شود این کلیسا قدیمی‌ترین کلیسای پروتستان در کل مالزی است. کلیسای کریست میان سال‌هی ۱۷۴۱ و ۱۷۵۳ ساخته شده و آجرهای قرمز آن از منحصربه‌فردترین ویژگی‌های‌اش هستند. نمی‌توان به شهر تاریخی ملاکا مالزی سفر کرد و به دیدن کلیسای کریست نرفت.

۹- دیدن از قلعه‌ی Famosa

دیدنی‌های مالاکا مالزی

این قلعه از مکان‌های دیدنی شهر تاریخی ملاکا مالزی است. قلعه‌ی Famosa در زمان اشغال این شهر توسط پرتغالی‌ها ساخته شده و یکی از پررنگ‌ترین عناصر معماری پرتغالی در جنوب شرق آسیا است. البته در حال حاضر قسمت‌های زیادی از این بنای تاریخی ریخته‌اند و کلیت قلعه به زوال افتاده، با این حال هنوز هم زیبایی‌های خود را دارد و بد نیست گردشگران ملاکا مالزی یک بار از این قلعه دیدن کنند.

۱۰- سیاحت در Villa Sentosa

دیدنی‌های مالاکا مالزی

Villa Sentosa مقداری با مرکز شهر ملاکا فاصله دارد ولی ارزش آن را دارد که علاقه‌مندان به تاریخ به دیدن آن بروند. این ویلا مربوط به ۱۰۰ سال قبل است و اشیای قدیمی زیادی مربوط به آن منطقه در آن به نمایش گذاشته شده‌اند. دیدن از این ویلای تاریخی به علاقه‌مندان به تاریخ به شدت توصیه می‌شود.

۱۱- گشت‌وگذار در پناهگاه پروانه‌ها

یک پناهگاه بسیار عالی در نزدیکی شهر ملاکا مالزی وجود دارد که در آن می‌توان به انواع بسیار زیادی از پروانه‌ها، خزنده‌ها و گیاهان دسترسی داشت. در کل شهر ملاکا مالزی مأمن خوبی برای پروانه‌ها و بسیاری از خزندگان است.

۱۲- بازدید از معبد Sri Poyyatha Vinayagar Moorthi

دیدنی‌های مالاکا مالزی

شهر تاریخی مالاکا مالزی علاوه بر آن که تاریخی غنی دارد، از فرهنگی غنی هم برخوردار است. در طی تاریخ گروه‌های مختلفی در این شهر زندگی کرده‌اند و در حال حاضر هم زندگی می‌کنند. مسلمانان، مسیحیان، بوداییان، هندوها و پیروان ادیان و مذاهب کوچک در طی تاریخ در این شهر به سر برده‎اند. از همین روست که در این شهر می‌توان هم معبد دید، هم کلیسا و هم مسجد.

یکی از معابد زیبا برای نزدیک‌شدن به دنیای گروه‌های هندو در شهر مالاکا مالزی معبد Sri Poyyatha Vinayagar Moorthi است. در این معبد بسیار زیبا که هنوز هم پرستشگاهی برای پیروان دین هندو است، می‌توان از نزدیک به تماشای بسیاری از عناصر دین هندو نشست.

۱۳- آشنایی با تاریخ مالاکا مالزی در موزه‌ی فرهنگی Cheng Ho

دیدنی‌های مالاکا مالزی

این موزه مربوط است به اشیایی که شخصی با نام Cheng Ho جمع‌آوری کرده. با دیدن از این موزه به خوبی می‌توان با تاریخ و فرهنگ سنتی مالاکا آشنا شد.

یک موزه‌ی دیگر هم در همین رابطه، یعنی در راستای آشنایی با فرهنگ و تاریخ مالاکا، در این شهر وجود دارد که با نام موزه‌ی Baba-Nyonya معروف است. دیدن از این دو موزه برای علاقه‌مندان به تاریخ پیشنهاد می‎شود.

زندگی شبانه در مالاکا مالزی

مالاکا به‌عنوان یک شهر توریستی از زندگی شبانه برخوردار است. این شهر همچون پوکت و پاتایا، چند مکان و منطقه در خود دارد که گردشگران در آن مکان‌ها می‌توانند عناصر زندگی شبانه را در اختیار داشته باشند.

مشهورترین منطقه‌ی مالاکا که البته یکی از شلوغ‌ترین مناطق این شهر هم هست، خیابان Jonker است. در این خیابان چه در طی روز و چه در طی شب می‌توان به رستوران‌ها و بارهای بسیار زیاد و همچنین چندین فروشگاه عالی دسترسی داشت – ضمناً موزه‌های Baba-Nyonya و چنگ هو که در بالا به آن‌ها اشاره کردم نیز در این خیابان اند. جو این خیابان بسیار جالب است، در عین آن که از عناصر فرهنگِ تاریخی مالاکا می‌توان در آن دید، یک مسجد در خیابان هست، یک معبد، و البته باشگاه‌های شبانه‌ی متعدد.

کسانی که اهل شب‌زنده‌داری هستند و به دنبال آن اند که در مالاکا مالزی در ساعات بامداد به گشت‌وگذار بپردازند می‌توانند در خیابان Jonker به عناصر خوبی دسترسی داشته باشند از جمله:

۱- کافه هارد راک

دیدنی‌های مالاکا مالزی دیدنی‌های مالاکا مالزی

کافه هارد راک از معروف‌ترین کافه‌های این خیابان است. در این کافه انواع نوشیدنی ارائه می‌شوند و همواره موسیقی غربی در حال پخش است. عمدتاً کافه تا ساعت  ۳ بامداد فعالیت می‌کند.

۲- کافه‌ی آقا و خانم جونز

کافه‌ی آقا و خانم جونز هم در خیابان Jonker مشهور است. در این کافه خودِ این زن و مرد موسیقی بلوز می‌زنند. ضمناً خبری از غذا در کافه نیست.

۳- کافه‌ی Ringo’s Classic

دیدنی‌های مالاکا مالزی

این کافه ازشلوغ‌ترین کافه‌های شبانه‌ی خیابان Jonker است. در این کافه می‌توان به غذا هم دسترسی داشت. ضمناً صاحب کافه هم هر شب مشغول نواختن گیتار است و بنابراین موسیقی زنده هم در این کافه برقرار است.

جز این کافه‌ها چندین کافه‌ی دیگر هم در خیابان Jonker وجود دارند که در ساعات بامداد سرویس ارائه می‌دهند. افزون بر خیابان Jonker، در برخی مناطق دیگر شهر مالاکا هم می‌توان به مکان‌هایی برای زندگی شبانه دسترسی داشت:

مثلاً کافه‌ی Library در ملاکا رایا [Melaka Raya]: در این کافه می‌توان در فضای باز نشست و موسیقی زنده گوش کرد و در ساعات بامداد از جَو خاص آن مکان لذت برد. یا مثلاً مکانی با نام میدان پرتغالی: در این مکان هم عناصر مورد نیاز برای زندگی شبانه در ملاکا وجود دارند.

بهترین رستوران‌های ملاکا مالزی

در ملاکا چندین رستوران و کافه وجود دارند؛ کمااینکه دیدیم که صرفاً در خیابان Jonker کلی کافه هست؛ اما در میان این رستوران‌ها اگر بخواهم به چند مورد از بهترین‌های آن‌ها اشاره کنم باید از موارد زیر نام ببرم:

۱- The Baboon House

دیدنی‌های مالاکا مالزی

این رستوران بسیار آرام است و در خیابان Jonker واقع شده. خبر خوب این است که امکان ورود حیوانات خانگی به این رستوران مهیا است. همانطور که در تصویر هم می‌بینید ظاهر خوبی هم دارد و می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها برای صرف یک وعده‌ی غذایی در ملاکا مالزی باشد.

۲- Geographer Café

دیدنی‌های مالاکا مالزی

این کافه در شب‌ها هم فعالیت می‌کند. ضمناً همچون مورد بالا این یکی هم در خیابان Jonker واقع شده. دکوراسیون منحصربه‌فرد را می‌توان شاخص‌ترین ویژگی این کافه به شمار آورد.

۳- کافه هاردراک

همان‌ کافه‌ی هاردراک که در بالا هم به آن اشاره شد یکی دیگر از بهترین رستوران‌های شهر تاریخی ملاکا مالزی است. در این کافه می‌توان علاوه بر غذا به انواع نوشیدنی هم اشاره داشت.

۴- Nancy’s Kitchen

دیدنی‌های مالاکا مالزی

این رستوران هم از بهترین رستوران‌های مالاکا است. سال‌های زیادی است که آشپزخانه‌ی نانسی در زمره‌ی بهترین رستوران‌ها قرار دارد. علت اصلی این ماجرا هم نه دکوراسیون این رستوران، بلکه کیفیت بالای غذاهای آن هستند.

خرید در مالاکا مالزی

در خودِ خیابان Jonker می‌توان به کلی فروشگاه و مرکز خرید دسترسی داشت و همچنین کلی دست‌فروش:

Malacca
تصویری از غرفه‌های خیابان Jonker

اما خارج ازاین خیابان، چند مرکز خرید خوب دیگر هم در مالاکا هستند از جمله:

۱- Medan Samudera Craft Centre : این مرکز برای خرید صنایع دستی آن منطقه مناسب است.

۲- Tan Kim Hock Product Centre: این مرکز خرید یکی از بهترین انتخاب‌ها برای خرید سوغاتی است چراکه هم قیمت‌های آن مقرون‌به‌صرفه هستند و هم آن که از تنوع کالای زیادی برخوردار است.

Malacca

۳- Dataran Pahlawan: این مرکز خرید مدرن‌ترین مرکز خرید مالاکا مالزی است و انواع کالاها در آن به فروش می‌رسند. این ساختمان  از کافه و رستوران و مرکز سرگرمی هم برخوردار است.

Malacca

۴- Mahkota Parade: این مرکز خرید یکی دیگر از مراکز خرید مالاکا است که اتفاقاً در نزدیکی مرکز خرید Dataran Pahlawan واقع شده. مرکز خرید Mahkota Parade از قدیمی‌ترین مراکز خرید مالاکا است و در حال حاضر رونق زیادی دارد. در این مرکز خرید می‌توان به بیش از ۲۰۰ فروشگاه و چندین رستوران و کافه دسترسی داشت. بین این مرکز خرید و مرکز خرید Dataran Pahlawan در مالاکا رقابتی سخت وجود دارد. ضمناً این مرکز خرید از یک پارکینگ بزرگ با گنجایش بیش از ۱۰۰۰ خودرو برخوردار است.

۵- Hatten: این مرکز خرید مربوط به هتلی مشهور با همین نام است. در این مرکز خرید هم می‌توان به انواع اجناس دسترسی داشت. پارکینگ این مرکز خرید با پارکینگ هتل مشترک است. ضمناً فاصله‌ی زیادی میان این مرکز خرید و دو مرکز خرید فوق وجود ندارد.

سخن آخر

در این نوشتار به همراه یکدیگر گشتی در شهر مالاکا یا ملاکا مالزی داشتیم. دیدیم که چه جاهای دیدنی‌ای دارد و بهترین کافه و رستوران‌های‌اش کدام هستند. اگر تجربه‌ی سفر به این شهر را دارید لطفاً تجربیات‌تان را با ما و کاربران در میان بگذارید.

ضمناً کسانی که خواهان سفر به مالزی هستند می‌توانند از خدمات تور مالزی مرکز ساحل شنی استفاده کنند. شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ جهت کسب اطلاعات لازم در مورد تور مالزی در اختیار شماست.

منابع: thecrazytourist | malacca.ws1 | malacca.ws2

ارسال پاسخ

6 − چهار =