همه‌چیز در باب شهر پترا | یادگاری از شکوه باستانی خاورمیانه

پترا شهری باستانی در جنوب اردن است و در دهه‌های اخیر همواره در نزد گردشگران بسیار محبوب بوده است. این شهر در حدود ۷ هزار سال پیش مسکونی بوده و احتمالاً در قرن ۴ قبل از میلاد اصلی‌ترین شهر و مرکز پادشاهی نبطی‌ها بوده، هرچند که پژوهش‌ها نشان از آن دارند که این شهر در قرن ۲ پیش از میلاد مرکز نبطی‌ها بوده است. شهر پترا در اردن مشهورترین و البته پربازدیدترین جاذبه‌ی گردشگری اردن است. این منطقه در اردن در سال ۲۰۱۰ بیش از ۹۱۸ هزار گردشگر را به خود جلب کرد، اما پس از آن در اثر تحولات سیاسی ناشی از بهار عربی تعداد گردشگران کاهش یافت، تا آن که در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ باز هم تعداد بازدیدکنندگان از پترا بالا رفت، به طوری که در سال ۲۰۱۹ بیش از ۱٫۱ میلیون نفر از شهر پترا دیدن کردند.

با این نوشتار از مجله‌ی گردشگری ساحل شنی همراه باشید تا با هم مروری داشته باشیم بر هرآن‌چه که به شهر پترا در اردن مرتبط است: از تاریخچه و وضعیت جغرافیایی و آب و هوایی تا جاهای دیدنی آن.

شهر پترا در اردن
نمایی از صومعه‌ی الدیر در پترا

توضیحات مقدماتی در مورد پترا

گفته می‌شود نخستین ساکنان پترا یک سری کشاورز بوده‌اند که در منطقه‌ای با نام Beidha در شمال پترا ساکن شده‌اند. این افراد در دوران نوسنگی، یعنی حدود ۷ هزار سال پیش از میلاد، در این منطقه ساکن شده‌اند، اما مردمانی که نام‌شان با پترا پیوند خورده است، نبطی‌ها هستند. نبطی‌ها در کشورهای خاورمیانه از جمله عربستان، عراق، سوریه، اردن و لبنان می‌زیسته‌اند و برای خود تمدنی جداگانه داشته‌اند. گفته می‌شود ریشه‌ی اصلی آن‌ها به شمال شبه‌جزیره‌ی عربستان می‌رسد.

به هر حال، نبطی‌ها سال‌ها در پترا زندگی کرده‌اند و بنا بر اسناد تاریخی، قدرت و دانش آن‌ها برای ذخیره‌ی آب نقشی اساسی در ماندگاری آن‌ها در منطقه‌ی بیابانی پترا داشته است. گویا در آن زمان در این منطقه سیل‌های ناگهانی بسیاری هم رخ می‌داده که نبطی‌ها توانسته‌اند با استفاده از سیستم درست و اصولی سدسازی نه‌تنها خطر سیل‌ها را از بین ببرند بلکه از آن‌ها برای تأمین آب در زمان‌های خشکسالی هم استفاده کنند.

پس از نبطی‌ها مدت‌زمانی پترا به دست رومی‌ها افتاد، اما استفاده‌ی درست از آن نشد و چندان شهری مسکونی نبود. با این حال در همین دوره چند تا از امپراتورهای رومی به پترا سر زدند و این از حکاکی‌هایی که روی برخی از سنگ‌های شهر پترا در اردن وجود دارند قابل تشخیص است.

پس از رومی‌ها، پترا دیگر شهری مسکونی نبود و بیشتر به عنوان شهری تاریخی شناخته می‌شد. البته در قرن یازدهم صلیبی‌ها چند قلعه در پترا ساختند، اما آن‌ها هم نتوانستند در این شهر گرم و بیابانی ساکن بمانند. از آن زمان تا قرن نوزدهم کلاً پترا شهری ناشناخته برای اکثر اهالی اروپا و حتی خاورمیانه بود.

در اوایل قرن نوزدهم اما گردشگری سوییسی از پترا بازدید کرد. پس از او نیز دیوید رابرتز، نقاش اسکاتلندی، در سال ۱۸۳۹ به پترا و مناطق اطراف آن سفر کرد و چیزهای جدیدی دید و یاد گرفت. رفته‌رفته پترا باری دیگر مورد توجه قرار گرفت تا جایی که کم‌کم به یکی از جاذبه‌های گردشگری غرب آسیا تبدیل شد.

پترا در حال حاضر یکی از عجایب هفتگانه‌ی جدید جهان است و همانطور که در بالا هم گفته شد سالانه افراد زیادی برای گردش و بازدید به سمت این شهر باستانی در جنوب اردن می‌روند.

شهر باستانی پترا
نمایی از دروازه‌ی هادریان

چه تفریحاتی می‌توان در شهر پترا در اردن تجربه کرد؟

شهر باستانی پترا در نزد بسیاری از گردشگران محبوب است. این شهر، که عمده‌ی ساختمان‌های‌اش هم رنگی مایل به قرمز دارند، از ساختمان‌هایی زیبا با معماری عالی و همچنین از گذرگاه‌هایی خاص برخوردار است. گردشگران در طی سفر به شهر پترا در اردن می‌توانند از تفریحات زیر لذت ببرند:

۱- تماشای منظره‌های زیبا

همانطور که در بالا اشاره شد، پترا دارای ساختمان‌های قدیمی زیبا و گذرگاه‌های باریک جذاب است. به این منطقه از کشور اردن که سفر کنید می‌توانید به تماشای کلی ساختمان زیبا مشغول شوید و پس از آن به گردش در گذرگاه‌های باریک قدیمی بپردازید و حال و هوای لذت‌بخش گردش در مکانی مربوط به قبل از میلاد را تجربه کنید.

شهر پترا در اردن

قطعاً که باید در گردش در این شهر باستانی و تماشای ساختمان‌های زیبای آن، یک سری از ساختمان‌ها را در اولویت قرار دهید از جمله معبد الخزنه، صومعه‌ی الدیر، آمفی‌تئاتر ۴۰۰۰ نفری، آرامگاه اوبلیسک [Obelisk]، آرامگاه هارون و پترای کوچک.

۲- لذت‌بردن از نوشیدن نوشیدنی در قدیمی‌ترین بار جهان

حیف است که به  پترا – یکی از شهرهای باستانی جهان – سفر کنید و از قدیمی‌ترین بار جهان بازدید نکنید. در پترا قدیمی‌ترین بار جهان وجود دارد که گفته می‌شود مربوط به حدود ۲ هزار سال قبل است. این بار که Cave نام دارد تا ساعت ۴ صبح باز است و هر نوشیدنی که بخواهید را می‌توانید در آن پیدا کنید. همچنین غذا هم در آن پیدا می‌شود.

در نزدیکی این بار هم یکی از هتل‌های پترا واقع است.

۳- شترسواری

شترسواری در پترا اردن

به منطقه‌ای بیابانی که سفر کنید حتماً باید شترسواری را هم تجربه کنید. در شهر باستانی پترا در اردن هم امکان شترسواری به‌خوبی فراهم است. برای دسترسی به کسانی که شتر آماده برای سواری دارند کار دشواری در پیش ندارید.

۴- اسب‌سواری

افزون بر آن که امکان شترسواری در شهر باستانی پترا را دارید این فرصت را هم دارید که بر روی اسب مشغول تماشای خرابه‌های این شهر باستانی در جنوب غربی اردن شوید. گردش در پترا بر روی اسب کاملاً می‌تواند حس قدیمی پترا را در شما زنده کند. همچنین با استفاده از اسب می‌توانید به قبایل و روستاهای اطراف پترا هم سر بزنید و چیزهای جدید و تازه‌ی بسیاری را تجربه کنید.

۵- لذت‌بردن از تماشای غروب خورشید

منظره‌ی غروب در شهر پترا

الدیر یکی از مشهورترین بناهای پترا است. از پله‌های آن که بالا بروید فرصت تماشای یکی از زیباترین مناظر غروب خورشید را خواهید داشت. سعی کنید این تفریح جالب را از دست ندهید و چند عکس عالی از غروب خورشید زیبا بر فراز الدیر تهیه کنید.

هتل‌های شهر پترا در اردن

باوجودی‌که پترا منطقه‌ای بیابانی است، چندین هتل در آن وجود دارند و بنابراین می‌توانید با اقامت در این هتل‌ها فرصتی چندروزه برای گشت و گذار در پترا داشته باشید. ضمناً این امکان را هم دارید که در هتل‌های شهر وادی موسی اقامت کنید. فاصله‌ی وادی موسی تا شهر پترا چندان زیاد نیست.

به هر صورت، چند تا از هتل‌هایی که کمترین فاصله را با پترا دارند به قرار زیر هستند:

۱- هتل Petra Moon

این هتل در منطقه‌ی وادی موسی [Wadi Musa] واقع شده و ۵ دقیقه پیاده با ورودی پترا فاصله دارد. از استخر برخوردار است و منظره‌ی کوه‌های Sharrah در پنجره‌های آن قابل تماشا هستند. خوشبختانه اقامت در این هتل چندان هزینه‌بر نیست چراکه هتلی گران به شمار نمی‌رود.

۲- هتل Movenpick

این هتل هم در نزدیکی دروازه‌ی پترا واقع شده و به مانند هتل پترا مون از استخر برخوردار است.

۳- هتل Petra Marriott

پترا ماریوت هتلی هشت طبقه مشرف به دره‌ی پترا است. مقداری از دروازه‌ی پترا فاصله دارد اما هر روز از سرویس شاتل رایگان میان هتل و دروازه‌ی پترا برخوردار است. استخر، حمام ترکی، اتاق‌های لوکس و زیبا و رستوران از جمله امکانات این هتل هستند.

دسترسی به پترا

نزدیک‌ترین شهر به پترا، شهر «وادی موسی» است، اما بهترین راه برای دسترسی به پترا از امان، پایتخت اردن، است. روزانه از امان چند اتوبوس به سمت وادی موسی حرکت می‌کنند. با رسیدن به وادی موسی می‌توان به سادگی با مینی‌بوس‌هایی به سمت پترا حرکت کرد.

چند نکته در مورد سفر به پترا

petra

۱- شهر باستانی پترا در اردن شهر کوچکی نیست. گمان نکنید که این شهر از ۳ یا ۴ ساختمان برخوردار است و یکی دو خیابان هم دارد و می‌توان آن‌ها را در چند ساعت دید. پترا بیش از ۲۵۰ کیلومتر مربع مساحت دارد و برای بازدید کامل از آن باید چند روزی را صرف گردش در آن کنید.

۲- پترا از دیرباز محل زندگی حیوانات زیادی بوده و امروز هم اوضاع به همین قرار است. به این منطقه‌ی باستانی از کشور اردن که سفر کنید حیوانات مختلفی را خواهید دید از جمله شتر، اسب، سگ، گربه و الاغ. اگر به دنیای حیوانات علاقه دارید می‌توانید از همراهی با این حیوانات هم لذت ببرید.

حیوانات پترا2 حیوانات پترا

۳- نکته‌ی مهمی که گردشگران باید قبل از سفر به شهر پترا در اردن مدنظر داشته باشند این است که این منطقه‌ی بیابانی در اکثر روزهای سال آفتاب شدیدی به خود می‌گیرد، بنابراین باید حتماً کرم ضدآفتاب به همراه داشت و با استفاده از آن پوست را در برابر آسیب‌های اشعه‌ی خورشید محافظت کرد. عینک آفتابی و کلاه لبه‌دار هم بد نیست به همراه باشند.

۴- راهنماهایی در پترا وجود دارد که در ازای دریافت مبلغی مشخص، گردشگران را به دیدن جاهای اصلی پترا می‌برند. انتخاب بر عهده‌ی خودتان است که از این راهنماها استفاده کنید یا خیر، اما در هر صورت باید مواظب کلاهبردار بودن آن‌ها باشید.

۵- در نظر داشته باشید که پترا بیش از آن که گرم باشد خشک است. یعنی ممکن است در نگاه نخست گمان کنید که اکثر روزهای سال در پترا گرم هستند چراکه پترا منطقه‌ای بیابانی است! اما اصلاً اینطور نیست. پترا شهری با دمایی متعادل است، اما یکی از خشک‌ترین شهرهای جهان محسوب می‌شود. متوسط دما در پترا در طی سال ۱۵٫۵ درجه است، میانگین دمای بالا در پترا ۲۱٫۶ و میانگین دمای پایین هم ۹٫۳ درجه است. بنابراین نباید با گمان این که پترا شهری گرم است، لباس گرم به همراه خود نبرید! البته در روزهای تابستان دمای پترا حتی به ۳۵ درجه هم می‌رسد، اما در روزهای فصل بهار و فصل پاییز هوا خیلی گرم نیست و به همین دلیل است که عمدتاً بهترین زمان سفر به پترا را بهار و پاییز می‌دانند.

۶- از عکاسی در پترا نگذرید. این شهر باستانی از مناظری عالی برای عکاسی برخوردار است. بدون شک وقتی که به این منطقه بروید خودبه‌خود به فکر عکاسی خواهید افتاد.

شهر پترا در اردن

سخن آخر

مروری بر کلیت شهر پترا در اردن داشتیم و دیدیم که مکانی عالی برای گردشگرانی است که علاقه‌مند به گردش در مکان‌های تاریخی هستند. بدون‌شک اگر تجربه‌ی سفر به این شهر زیبا را دارید می‌توانید با درمیان‌گذاشتن تجربه‌تان با ما و کاربران هم به ما برای کامل‌تر کردن این مطلب در مورد شهر پترا کمک کنید و هم به کاربران.

بیشتر بخوانید: گشتی در شهر باستانی افسوس.

منابع: traveltriangle | globeguide | en.wikipedia

ارسال پاسخ