۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

نگاهی به صومعه نوراوانک | صومعه‌ای با قدمت ۷ قرن

ارمنستان یکی از قدیمی‌ترین کشورهای جهان و از زیباترین کشورهای آسیایی است که گردشگران زیادی برای بازدید از طبیعت زیبا و اماکن تاریخی آن راهی این کشور می‌شوند. از آن‌جایی که ارمنستان اولین کشوری است که در سال ۳۰۱ میلادی دین مسیحیت را به‌عنوان دین رسمی کشورش پذیرفت، قدیمی‌ترین صومعه‌ها و کلیساهارا می‌توان در این کشور یافت. در حقیقت این کشور با داشتن تعداد بیشتر از ۴۰۰۰ صومعه و کلیسا عنوان سرزمین کلیساها را دارد. یکی از زیباترین این کلیساها و صومعه‌ها، صومعه نوراوانک است. این صومعه یک مجموعه‌ی کلیسایی است و زمانی یکی از مراکز مهم مذهبی- فرهنگی ارامنه به‌حساب می‌آمد. اگر به کشور ارمنستان سفر می‌کنید، پیشنهادمی‌کنم حتما از صومعه نوراوانک هم دیدن‌کنید.

برای آشنایی بیشتر شما با این مجموعه‌ی زیبا و مقدس، در این نوشتار از مجله ساحل شنی درخشان قصد دارم اطلاعاتی درباره‌ی صومعه نوراوانک ارمنستان در اختیار شما بگذارم، پس با ما در ساحل شنی درخشان همراه باشید.

صومعه نوراوانک ارمنستان

تاریخچه‌ای مختصر درباره‌ی صومعه نوراوانک ارمنستان

از این صومعه بعضاً با نام آماغو نوراوانک یاد شده تا از صومعه نوراوانک در شهر گوریس متمایز شده‌باشد. آماغو یک محل استقرار دور افتاده بود که برای دفاع‌کردن از تنگه از این محل استفاده می‌شد. صومعه نوراوانک در نزدیکی این مکان قرارداشت و به همین سبب هم این نام را بر آن نهادند. صومعه نوراوانک در زبان ارمنی صومعه جدید و نو معنا می‌دهد که البته این صومعه قدمتی بیش از ۷ قرن دارد و تاریخ ساخت آن به سال ۱۲۰۵ و قرن ۱۳ میلادی می‌رسد. این صومعه نمایی آجری دارد و بر لبه‌ی تنگه‌ی مارپیچ و باریک رودخانه آماگو در نزدیکی شهر یغگنادزور بنا شده‌است.

در قرن‌های ۱۳ و ۱۴ که شاهزادگان اوربلین بر این منطقه حکومت می‌کردند، صومعه نوراوانک یکی از مراکز مذهبی بزرگ بود. در آن زمان اسقف‌های استان سینیک و شاهزادگان در این صومعه اقامت داشتند و نوروانک مرکز دینی ارمنستان شناخته‌می‌شد. البته بعدها به مرکز فرهنگی ارمنستان تبدیل شد و با بسیاری از مؤسسات آموزشی، به ویژه دانشگاه گلاذر و کتابخانه‌ی آن، در ارتباط بود.

در سال‌های ۱۲۱۶ تا ۲۲۳ اولین کلیسا در صومعه ساخته شد و کلیسای سورب کارات نام گرفت. افسانه‌هایی وجوددارند که می‌گویند یک قطعه صلیب که با خون مسیح رنگ آمیزی شده بود، در آن‌جا پنهان شده‌است.

در زمان شاهزاده های اوربلین، صومعه تبدیل به مرکز بزرگ مذهبی شد و در قرن های ۱۳ تا ۱۴، محل اقامت اسقف های سیونیک گردید. در نتیجه، این مرکز بزرگ مذهبی و بعدها فرهنگی ارمنستان با بسیاری از موسسات آموزشی، در درجه‌ی اول با دانشگاه و کتابخانه گلدزور ارتباط تنگاتنگی داشت.

سال‌های ۱۹۰۰ تا ۲۰۰۰ صومعه نوراوانک مورد بازسازی و مرمت واقع‌شده و همچنین از سال ۲۰۰۲، در فهرست سایت‌های میراث جهانی یونسکو قرار گرفته‌است.

yerevan noravank monastery

در صومعه نوراوانک چه چیزهایی خواهید دید؟

صومعه نوراوانک به خاطر بنای دوطبقه‌ی کلیسای‌اش مشهور شده‌است. با استفاده از پله‌های سنگی‌ای که باریک و تنگ هم هستند و روی نمای بیرونی ساختمان قرار گرفته‌اند، وارد صحن اصلی صومعه می‌شوید. یکی از دیدنی‌هایی که در این صومعه وجوددارد، آرامگاه شاهزاده اوریبلن است که در سال ۱۲۷۵ به سمت شمال معبد اصلی اضافه‌شد. دیوارهای این مکان از هر دو طرف محراب با خاچکار و تصاویر کبوتر آراسته شده‌اند.

در این صومعه چند کلیسا وجوددارند که کاربرد هرکدام متفاوت است ازجمله کلیسای سنت کاراپت، کلیسا جامع سنت گریگور، کلیسای کوچک با یک سالن طاقی شکل و کلیسای سنت استیتساتسین مقدس.

۱- کلیسای سنت کاراپت

این کلیسا قدیمی‌ترین سازه در صومعه نوراوانک است که در سال‌های ۱۲۱۶-۱۲۲۳ ساخته‌شد و به‌عنوان معبد اصلی صومعه، نام آن را سورب کارات گذاشتند. این کلیسا تزئینات پر آذینی داشته که به سبب این تزئینات متمایز از سایر کلیساها بوده‌است. درون معبد هم تاقچه‌های عمیقی با تزئینات فوق‌العاده زیبا به‌چشم می‌خورد.

۲- کلیسای جامع سنت گریگور روشنگر

این کلیسا بزرگ‌ترین کلیسای ارمنی جهان است و یکی از بهترین مکان‌های گردشگری ارمنستان به شمار می‌رود. این کلیسا در واقع از ۳ کلیسا تشکیل‌شده‌است که کلیسای اصلی جایگاه نشستن دارد و کلیساهای کوچک‌تر، کلیسا‌های شاه تیرداد و ملکه آشکن بودند. کلیسای جامع سنت گریگور لوزاوریچ یکی از کلیسای جامع حواری ارمنی است که بنای ساختمان آن در سال ۱۹۹۷ میلادی شروع شد و در سال ۲۰۰۱ میلادی کار ساخت به اتمام رسید. این کلیسا به مناسبت هزار و هفتصدمین سالگرد اعلام مسیحیت به‌عنوان دین رسمی کشور ارمنستان ساخته‌شد و برای ادای احترام به سنت گریگور روشنگر که دین مسیحیت را به ارمنستان معرفی کرده‌بود، نام او بر این کلیسا نهاده‌شد.

گفتنی است که این کلیسا را استپان کیورکچیان با سبک معماری ارمنی طراحی‌کرده‌است.

۳- کلیسای استواتساتسین

نوراواک با کلیسای استواتساتسین که به معنای مادر مهربان خدا یا مادر مقدس شناخته‌می‌شود. این کلیسا و این صومعه در فتح ارمنستان به وسیله مغولان سالم‌ماندند که مردم معتقد بودند این کلیسا را خدا از دست مغولان در امان نگه داشته‌است. شاید دلیل نام‌گذاری آن هم همین باور باشد.

این ساختمان را شکوهمندترین ساختمان صومعه می‌توان معرفی‌کرد که در سال ۱۳۳۹ توسط شاهزاده برتل اوربلین ساخته‌شد. ساختمانی مستطیلی که روی پایه‌های قوی ساخته‌شده‌ و شاید همین امر این بنا را باشکوه و شگفت انگیز کرده‌است.

موقعیت قرارگیری صومعه نوراوانک | آدرس صومعه نوراوانک

صومعه‌های هزارساله این کشور برای در امان ماندن از نیت و انگیزه تصرف توسط دشمنان، معمولا در ارتفاعات بنا شده‌اند که این موقعیت قرارگیری مناظر دیدنی فوق‌العاده‌ای را برای این کلیساها ایجاد کرده‌است.

صومعه نوراوانک در ۱۲۲ کیلومتری ایروان در دره‌ی رودخانه‌ی آماغو و در نزدیکی شهر یغگنادزور قرار گرفته‌است.

صومعه نوراوانک

فصل مناسب برای بازدید از صومعه نوراوانک

از آن‌جایی که کشور ارمنستان از شمال غربی با ما همسایه است، آب و هوای آن هم تا حد زیادی مشابه استان‌های شمال غربی ایران است. به طور کلی می‌توان گفت فصول پاییز و زمستان سردی دارد اما در هر زمانی از سال شما می‌توانید به ارمنستان سفرکنید. ایروان، پایتخت ارمنستان، هم آب‌‌وهوایی کوهستانی با رطوبت پایین دارد. تابستان‌های آن گرم و زمستان‌های‌اش سرد اند. در حالت کلی بهترین زمان برای سفر به ایروان و بازدید از دیدنی‌های این شهر تاریخی، از اردیبهشت تا پایان تابستان است.

صومعه نوراوانک ارمنستان

سخن پایانی

در پایان بد نیست برخی نکات ذکر شوند ازجمله:

  • برای بهره‌مندی و استفاده از تور ارمنستان به اخذ ویزا احتیاج ندارید.
  • اعتبار پاسپورت شما به عنوان مسافر ارمنستان، باید حداقل ۷ ماه باشد.
  • حداکثر زمانی که می‌توانید در این کشور بمانید، ۹۰ روز است.

صومعه‌های ارمنستان

در این نوشتار سعی بر آن بود که اطلاعاتی درباب یکی از بناهای تاریخی و مهم کشور ارمنستان، یعنی صومعه نوراوانک به شما ارائه دهم. مسلماً با بازدید از این مکان پی به زیبایی‌های‌اش خواهیدبرد. پیشنهاد می‌کنم اگر به کشور ارمنستان سفرکردید حتما از صومعه تاریخی نوراوانک هم دیدن‌کنید. برای سفر به ارمنستان و ایروان می‌توانید از تور ایروان ساحل شنی درخشان استفاده کنید. برای کسب اطلاعات لازم در باب تور ایروان می‌توانید یا روی لینک کلیک کنید و یا با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید.

ارسال پاسخ

4 × 1 =