فستیوال‌های زمستانی دنیا | شکستن غول سرما با گرمای شادی

بهترین فستیوال‌های زمستانی دنیا درست همان موقعی برگزار می‌شوند که شما حاضر نیستید از ترس سرما، از کنار بخاری جم بخورید. در این روزها، زمستان در هر گوشه‌ای از دنیا کمین کرده تا با پرتاب یک گلوله برف سوپرایزتان کند. پس تنبلی را کنار بگذارید، شروع کنید به بستن چمدان تا من از دیگری مزایای سفر در زمستان هم بگویم.

بیشتر مردم – شاید مثل خود شما- بهار یا تابستان را برای سفر کردن انتخاب می‌کنند. پوشیدن لباس سبک و آفتاب گرفتن در سواحل مدیترانه شاید انگیزه‌های جذابی برای سفرهای بهار باشند اما کافی نیستند. در زمستان هم شهرهای مقصد خلوت‌ترند، هم هتل‌ها و رستوران‌ها و هواپیماها ارزان‌تر. به علاوه تعداد زیادی از تعطیلات‌های رسمی محبوب در دنیا مانند کریسمس در زمستان است که نباید زیبایی‌هایش را از دست داد.

۱۰   تا از محبوب‌ترین فستیوال‌های زمستانی دنیا

حالا ۱۰ تا از بهترین فستیوال‌های دنیا را که در زمستان برگزار می‌شود را بشناسید. شرط می‌بندم که از خواندن در موردشان لذت می‌برید.

۱۰-  غرق در دنیای سرد انیمه‌ها، فستیوال برف ساپورو، ژاپن

شهر ساپورو ژاپن هر سال میزبان یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای زمستانی دنیا است. بیش از هفت روز در ماه فوریه، ساپورو میزبان بیش از ۲ میلیون توریست به مناسبت این فستیوال است. البته بیشتر این گردشگران ژاپنی هستند. ساپورو یکی از جذاب‌ترین فستیوال‌های زمستانی دنیا است که هنوز برای بسیاری از مردم کشف نشده است.

به ساپورو بروید و از تماشای  مجسمه‌های یخی و برفی حیرت‌انگیز این فستیوال لذت ببرید. سوژه این مجسمه‌ها معمولا شخصیت‌های کارتون‌های انیمه ژاپنی، یا ساختمان‌ها یا افراد مشهور دنیا است که ارتفاع بعضی از آن‌ها بیش از ۱۵ متر است. در سال‌های اخیر مجسمه‌هایی از دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا هم در این فستیوال ساخته شده که بسیار دیدنی بودند.

فستیوال ساپورو

هنرمندانی خوش‌ذوق در طول این فستیوال تلاش می‌کنند تا آثار خود را به بهترین شکل اجرا و نگهداری کنند. هر روز غروب، نورپردازی‌های خلاقانه زیبایی این مجسمه‌ها را دو چندان می‌کند.

به علاوه مسابقه زیبایی، اسنوبرد سواری و انواع دیگر تفریحات زمستانی، خوشی در این فستیوال را کامل می‌کنند. بازارهای غذای متنوع که از نودل گرفته تا صدف کبابی و هات‌داگ در آن پیدا می‌شود تا اسکی روی برف در پارک جنگلی از انواع این تفریحات هستند.

۹-  خطر خنده زیاد در فستیوال آلتیدود مایرهوفن، اتریش

این فستیوال ترکیب اسکی روی برف، کمدی و موزیک است. میزبان این فسیتوال دو کمدین کهنه‌کار به نام‌های مارکوس بریگ‌استوک و اندرو مکس‌ول است. تمام زمانی که شما در دسترس این دو نفر باشید یا در حال رقص هستید یا خنده و یا هر دو. هر سال افراد زیادی در دنیا منتظرند تا این دو کمدین دوست‌داشتنی برنامه خود را برگزار کنند. این فستیوال برای اولین بار در سال ۲۰۰۸ در مری‌بل فرانسه برگزار شد اما بعد به دامنه‌های آلپ در اتریش نقل مکان کرد تا یکی از خنده‌آورترین فستیوال‌های زمستانی دنیا باشد.

فستیوال آلتیدود – اتریش

۸- کارناوال زمستانی دریاچه سارانک نیویورک، آمریکا

یکی از قدیمی‌ترین فستیوال‌های زمستانی آمریکا، کارناوال زمستانی دریاچه سارانک است. این کارناوال از سال ۱۸۹۷ آغاز پاییز را در نیویورک جشن گرفته است. در طول این جشن، عمارت‌هایی با ۳۰۰۰ بلوک یخ ساخته می‌شود. یک جشن تاج‌گذاری زمستانی برای خانواده سلطنتی، شروع بازی‌های زمستانه، و امکان امتحان کردن اسکی روی یخ، فریزبی شمالی و … از برنامه‌های این فستیوال است. کارناوال سارانک یکی از مشهورترین فستیوال‌های زمستانی دنیا در آمریکا است.

کارناوال زمستانی دریاچه سارانک

مهم‌ترین قسمت برنامه، که درست در لحظات آخر فستیوال برگزار می‌شود «طوفان کاخ» اتفاق می‌افتد، یک نمایش آتش‌بازی بزرگ که اطراف کاخ یخی اجرا می‌شود. یک پایان فراموش نشدنی و  جادویی!

۷- ترسناندن زمستان در کارناوال اژدهای لیوبلیانا، اسلوونی

زمان برگزاری این فستیوال به روز عید ایستر بستگی دارد اما روز اصلی کارناوال، سه شنبه قبل از چهارشنبه توبه برگزار می‌شود. این فستیوال بیشتر برای خوش‌آمدگویی به بهار برگزار می‌شود. این کارناوال ترکیبی از سنت‌های مسیحی و بت‌پرستی، و فراتر از زندگی است که باید تجربه شود. کارناوال اژدهای لیوبلیانا در میدان مرکزی ماربیر برگزار می‌شود. در این کارناوال جشن پاشیدن رنگ، سرگرمی‌های فراوان و تعداد فراوانی ماسک خواهید دید.

اسلوونی در فستیوال‌های زمستانی دنیا
جشن اژدها اسلوونی

در روز فستیوال، بیشتر مردم شهر با لباس‌های مبدل خرس، پری، جادوگر و شیطان‌ به میدان شهر می‌آید تا سرمای ماه‌های زمستان را بترسانند و به آب‌وهوای گرم‌تر خوش‌آمد بگویند. قسمت اوج کارناوال اژدهای سبزرنگ وارد می‌شود و در میان مردم می‌چرخد. این اژدها هر سال با قیافه‌ای جدید در مدارس محلی اسلوونی ساخته می‌شود. نام کارناوال اژدها، یکی از سنت‌های کشور اسلوونی در میان فستیوال‌های زمستانی دنیا رنگ و بویی کاملا محلی دارد.

۶- جشن ماه‌های سرد با ۶۰۰ کنسرت جاز در فستیوال جاز زمستان، دانمارک

اگر دلتان برای کمی موسیقی در زمستان لک زده است خودتان را به وینترفست دانمارک برسانید. جایی که مردم سرما را با بیش از ۶۰۰ کنسرت جاز در سراسر دانمارک جشن می‌گیرند. در این روزها می‌توانید هم خودتان را در شلوغی بزرگ‌ترین رویداد موسیقی دانمارک گم کنید یا در آرامش کافه‌های کپنهاگ وقت بگذرانید و در دل موسیقیایی‌ترین فستیوال‌های زمستانی دنیا ، یک فنجان قهوه بخورید.

وینترفست - دانمارک
وینترفست دانمارک

در طول این فستیوال، هم موسیقی‌های ملی و هم بین‌المللی اجرا می‌شود که بسیاری از آن‌ها رایگان هستند. مطمئن باشید بلیط بقیه کنسرت‌ها هم ارزش خرید دارند. در طول فصل زمستان، هیچ زمان کسل کننده‌ای در دانمارک نخواهید داشت.

۵-کارناوال ونیز، خودنمایی رنگ و سرگرمی در ایتالیا

ونیز همیشه مقصدی بی‌نظیر برای مسافرت است. اما در طول کارناوال ۲۰۲۰، ونیز تبدیل به دروازه‌ای به جهان زیبایی، رنگ و سرگرمی خواهد شد. فستیوال ونیز دو هفته طول خواهد کشید و نشانه پایان زمستان است. کارناوال ونیز اگر از مشهورترین فستیوال‌های زمستانی دنیا نباشد با ۳ میلیون بازدید کننده از سراسر دنیا که به ابتالیا می‌آیند، محبوب‌ترین هست. خود کارناوال یک پکیج سرگرمی دو هفته‌ای است، اما در طول آن هم رویدادهایی برگزار می‌شود که دلتان نمی‌خواهد از دست بدهید.

کارناوال ونیز
کارناوال ونیز

اول رژه آب، در جایی که قایق‌های تزئین شده در طول کانال ریو دی کانارجیو حرکت می‌کنند و بعد مهمانی با غرفه‌های غذا شروع می‌شود و موسیقی شروع به نواختن می‌کند. و بعد ماسک‌های فراوانی که این کارناوال را مشهور کرده‌اند شروع به خودنمایی می‌کنند. این ماسک‌ها از قرن ۱۳ میلادی راه خود را به این جشن باز‌کردند و از مواد مختلفی از چرم گرفته تا سرامیک و شیشه ساخته می‌شوند. بیشتر ماسک‌های سنتی نام‌ها و شکل‌های مشخصی دارند که هر کس می‌تواند با آن شخصیت‌ها وارد فستیوال شود. در واقع فستیوال ونیز برای سال‌ها محلی برای احساس رهایی از قید قوانین مذهبی، اجتماعی و سیاسی بوده است.

فلسفه‌ استفاده از ماسک‌های خاص در این کارناوال از بین بردن اختلاف ظاهری فقیر و غنی و گاهی دست‌انداختن مقامات کشور است. ایتالیایی‌ها مثلی دارند که می‌گوید: “در زمان کارناوال هر نوع شوخی روا است!” . قدیمی‌ترین اسناد موجود نشان می‌دهد که عمر این کارناوال بیش از ۱۰۰۰ سال است و هر سال ۵۸ روز قبل از عید‌پاک شروع می‌شود.

۴- جشن نور آمستردام، هلند

یکی از هیجان‌انگیزترین فستیوال‌های زمستانی دنیا ، فستیوال نور آمستردام است. از ۲۹ نوامبر ۲۰۱۹ تا ۱۹ ژانویه ۲۰۲۰، یعنی از هفته اول آذر تا روزهای آخر دی‌ماه می‌توانید خودتان را به این فستیوال هلند برسانید. این فستیوال در واقع نمایشگاه مجسمه‌های هنری است که با نورپردازی‌های فوق‌العاده به نمایش درآمده اند. سازه‌های نوری این فستیوال از  ساعت ۵ تا ۱۱ شب روشن می‌شوند و بازدید کنندگان در یک مسیر پیاده‌روی، دوچرخه سواری و یا قایق سواری در کانال‌های شهر می‌توانند از آن‌ها بازدید کنند.

هلند - جشن نور آمستردام - فستیوال‌های زمستانی دنیا
جشن نور آمستردام

این آثار هنری با نورپردازی‌های سه‌بعدی، در مسیر کانال‌های شهر قرار دارند و بازتاب نورشان در آب، آمستردام را به «شهر نور» تبدیل می‌کنند. همه بازدیدکنندگان می‌توانند به این آثار رای بدهند و در روز آخر فستیوال برنده بهترین اثر معرفی خواهد شد.

۳- فستیوال برف و یخ هاربین، چین

یکی دیگر از مشهورترین فستیوال‌های زمستانی دنیا که در آسیا برگزار می‌شود، فستیوال برق و یخ هاربین است. اما اینجا فقط به درد کسانی می‌خورد که واقعا عاشق برف و یخ و زمستان هستند و دوست دارند حسابی سردشان بشود.

هاربین در شمال شرقی چین قرار دارد و آب و هوایش را از سیبری به ارث برده است و نام «شهر یخی» حسابی به آن می‌آید. هر سال پس از سال نو میلادی، هاربین میزبان یکی از باشکوه‌ترین جشنواره‌های یخی دنیا است. دو محوطه نمایشگاه اصلی این فستیوال یکی جزیره خورشید است که تقریبا دور از شهر و البته خودش یک شهر یخی باشکوه است. بخش دیگر فستیوال، دنیای برف یخ، یک فضای باز پر از برف و یخ است که با تاریک شدن هوا و در طول شب با نورپردازی‌های زیبای قصرهای یکی، فضایی افسانه‌ای ایجاد می‌کند.

چین - فستیوال‌های زمستانی دنیا
فستیوال برف و یخ هاربین

در فستیوال برف و یخ چین هم می‌توانید روی یخ سرسره بازی کنید، هاکی را تجربه کنید و با ماهی‌گیری و شنا و رقص و سورتمه سواری، ترشح واقعی آدرنالین را حس کنید. یا به نمایشگاه‌های عکاسی و جلسات شعرخوانی و گفت‌وگوهای کسب‌وکار بروید و روحتان را تغذیه کنید. یا به نمایشگاه‌ها و غرفه‌های غذا بروید و دلی از عزا در بیاورید.

۲- لذت خرید در لوکس‌ترین فستیوال‌های زمستانی دنیا ، دبی

هر سال میلیون‌ها نفر از سراسر دنیا به دبی می‌روند تا لذت یک اقامت لوکس در دل این شهر اماراتی را تجربه کنند. اما هر سال از ۲۶ دسامبر، دبی تبدیل به بهشت عاشقان خرید می‌شود. این شهر با داشتن مراکز تجاری فراوان که برندهای معتبری از سراسر دنیا در آن شعبه دارند، در این روزها به همه چیز چوب حراج می‌زند. این فستیوال  به مهرجان، یا شاپینگ فستیوال هم معروف است و هر سال ۳ تا ۵ میلیون نفر را به سوی خود جلب می‌کند.

دبی - فستیوال‌های زمستانی دنیا
فستیوال خرید دبی

البته خوبی فستیوال خرید دبی این است که فقط به خرید ختم نمی‌شود. در طول این جشنواره هر شب برنامه‌های زیادی از مهمانی‌های شبانه رقص و آواز گرفته تا آتش‌بازی و نمایشگاه‌های غذا و صنایع دستی، می‌توانند حسابی سرگرمتان کند. آخرین روز فستیوال هم با یک آتش بازی با شکوه تمام می‌شود که پایانی لوکس برای یک فستیوال لوکس خواهد بود. جشنواره زمستانی دبی یکی از مشهورترین فستیوال‌های زمستانی دنیا است که همین بغل گوش خودمان در خلیج فارس برگزار می‌شود و کار سختی نیست که خودتان را به آن برسانید.

۱-     خوش‌آمد گویی به سفید‌ترین فصل سال با سرخی انار و هندوانه یلدا، ایران

از وقتی نوشتن این مقاله را شروع کرده‌ام لحظه شماری می‌کنم تا از یکی از دل‌نشین‌ترین فستیوال‌های زمستانی دنیا حرف بزنم. یلدا ، جشن بلندترین شب سال که برای همه ما شبی خاطره‌انگیز و زیبا است. سنت شب‌نشینی یلدا برخلاف دیگر فستیوال‌های زمستانی دنیا ، جنبه عمومی چندانی ندارد و بیشتر خانوادگی است. اما کافی است سری به بازارهای اصلی شهر بزنید تا تب‌وتاب یلدا را در خارج از خانه‌ها هم ببینید.

یلدا، از غروب ۳۰ آذر تا طلوع خورشید ۱ دی‌ماه برگزار می‌شود که دقیقا مصادف با انقلاب زمستانی در نیم‌کره شمالی است.  نام یلدا به معنی تولد و زایش است و احتمالا ۷ هزاره قدمت دارد. اما از زمان داریوش یکم بود که وارد تقویم رسمی ایرانیان باستان شد و تا امروز ادامه پیدا کرده است.

جشن یلدا - فستیوال‌های زمستانی دنیا
جشن یلدا

یادتان هست اول مقاله گفتم که در زمستان به بخاری خانه‌تان نچسبید؟ هنوز هم سر حرفم هستم. شب یلدا به جای بخاری، خانه را با یک کرسی کوچک تزئین کنید و انار و هنداونه و آجیل روی آن بگذراید، بخزید زیر لحاف و تا صبح با عزیز‌ترین آدم‌های زندگی‌تان حرف بزنید. این زیباترین کاری است که می‌توانید با آن به استقبال ننه‌سرما بروید.

 

خوش آمد گویی به فستیوال‌های زمستانی دنیا همراه با ساحل شنی

در این مقاله در مورد بهترین و جذاب‌ترین فستیوال‌های زمستانی دنیا حرف زدیم. اگر هوس کردید به هر کدام از این فستیوال‌ها بروید، کافی است تلفن را بردارید و با شماره ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید. ما در ساحل شنی منتظریم تا با شما به چین، ایتالیا، دبی، هلند، آمریکا، دانمارک، اتریش، و شهرهای مختلف ایران سفر کنیم. همین تا زمستان تمام نشده چمدان را ببندید و سفر کنید. احتمالا بهترین کاری است که می‌توانید در زمستان انجام دهید.

اگر تجربه حضور در فستیوال‌هایی که گفتیم را داشته‌اید، یا فستیوال دیگری می‌شناسید که در لیست بهترین‌های ما نیست، در قسمت نظرات، برای ما بنویسید. همیشه خواندن از زبان شما لطف دیگری دارد.

 

ارسال پاسخ