قدرتمندترین پاسپورت‌های جهان در سال ۲۰۲۰

هر سال تغییراتی در تردد بین کشورها رخ می‌دهد، درب‌هایی به روی مردم کشورهایی گشوده شده و برخی درب‌ها نیز برای برخی کشورهای دیگر بسته می‌شود. همین تغییرات موجب می‌شود لیست قدرتمندترین پاسپورت‌های جهان هر سال تغییر کند. سایت Henly passport index هر ساله پاسپورت‌های کشورهای مختلف را بررسی می‌کند. اینکه دارنده یک پاسپورت به چند کشور جهان بدون نیاز به ویزا می‌تواند سفر کند موجب می‌شود آن پاسپورت ارزش و قدرت بیشتری به دست آورد. حدس می‌زنید در سال ۲۰۲۰ کدام کشور دارنده قدرتمندترین پاسپورت جهان است؟

قدرتمندترین پاسپورت‌های جهان در سال ۲۰۲۰ متعلق به چه کشورهایی هستند؟

برخی تصور می‌کنند این آمریکایی‌ها هستند که باید در صدر این لیست قرار بگیرند. اما با وجود اینکه دارندگان پاسپورت آمریکایی می‌توانند به ۱۸۴ کشور جهان بدون نیاز به ویزا سفر کنند اما این پاسپورت قدرتمندترین پاسپورت جهان در سال ۲۰۲۰ نبوده است. حتی در ۵ تای اول لیست Henley Passport Index هم قرار نگرفته است. نکته‌ای که وجود دارد این است که کشورهای قدرتمندی همانند آمریکا و انگلستان هر سال در این لیست سیر نزولی دارند. نه به خاطر اینکه درب کشوری به رویشان بسته شده بلکه به این دلیل که سایر کشورها و اغلب کشورهای آسیایی هر سال قدرتمندتر شده و ورود مردمانشان به سایر کشورهای جهان ساده‌تر می‌شود.

رتبه پاسپورت آمریکایی
آمریکایی‌ها با در دست داشتن پاسپورت خود می‌توانند به ۱۸۴ کشور جهان بدون نیاز به ویزا سفر کنند.

این در حالیست که کشورهای آمریکا و انگلستان در سال ۲۰۱۵ مشترکا در صدر این لیست قرار داشتند و حالا به رده هشتم نزول پیدا کرده‌اند. همچنین کشور انگلستان با جدا شدن از اتحادیه اروپا و ماجرایی که برگزیت برای آن بهمراه داشته به نظر نمی‌رسد خیلی زود مجددا به صدر لیست برسد.

عنوان قدرتمندترین پاسپورت جهان باز هم به یک کشور آسیایی تعلق گرفت. این کشور ژاپن است که برای سومین سال پیاپی در صدر این لیست قرار گرفته است چرا که ژاپنی‌ها با پاسپورتشان قادرند به ۱۹۱ کشور جهان بدون نیاز به ویزا سفر کنند. به دنبال ژاپن، این کشور سنگاپور است که دومین پاسپورت قدرتمند جهان را در دست دارد. رقابت بین دو کشور ژاپن و سنگاپور بسیار سنگین بوده چرا که سنگاپور فقط یک کشور کمتر از ژاپن دارد تا همپای این کشور آسیایی در صدر این لیست قرار بگیرد. بنابراین دارندگان پاسپورت سنگاپوری با سفر به ۱۹۰ کشور جهان بدون ویزا در رده دوم لیست برترین پاسپورت‌های جهان قرار گرفته‌اند.

رتبه پاسپورت ژاپنی
پاسپورت ژاپنی سه سال است که به طور پیاپی رتبه برترین و قدرتمندترین پاسپورت جهان را به خود اختصاص داده است.

رده سوم جدول باز هم نام یک کشور آسیایی به چشم می‌خورد که این بار جایگاه خود را با یک کشور مطرح اروپایی به اشتراک گذاشته. کره جنوبی و آلمان هر دو با ۱۸۹ کشور بدون ویزا در رده سوم قرار گرفته‌اند.

در حالیکه بسیاری از کشورهای مطرح جهان در صدر این لیست با هم سر یک پله بالاتر یا پایین‌تر بودن به رقابت می‌پرداختند، کشور امارات توانست در ده سال اخیر با سرعت بسیار بالا این پلکان را طی کند و طی ۱۰ سال ۴۷ پله بالاتر آمده و با قدرت ورود بدون ویزا به ۱۷۱ کشور جهان در رده ۱۸ لیست قرار بگیرد. اگرچه هنوز نتوانسته جایگاهی در بین ۱۰ پاسپورت برتر جهان در سال ۲۰۲۰ بدست آورد اما پیش بینی می‌شود اگر همین روال طی شود به زودی دارندگان پاسپورت اماراتی نیز بتوانند خودشان را در لیست ده تای اول قدرتمندترین پاسپورت‌های جهان بیابند.

لیست برترین پاسپورت‌های جهان در سال ۲۰۲۰

 1. ژاپن (۱۹۱ مقصد بدون ویزا )
 2. سنگاپور (۱۹۰)
 3. کره جنوبی، آلمان (۱۸۹)
 4. ایتالیا، فنلاند (۱۸۸)
 5. اسپانیا، لوکزامبورگ، دانمارک (۱۸۷)
 6. سوئد، فرانسه (۱۸۶)
 7. سوییس، پرتغال، هلند، ایرلند، اتریش (۱۸۶)
 8. آمریکا، انگلستان، نروژ، یونان، بلژیک (۱۸۴)
 9. نیوزیلند، مالتا، چک، کانادا، استرالیا (۱۸۳)
 10. اسلواکی، لیتوانی، مجارستان (۱۸۱)

اما این فقط کشورهای صدر این لیست نیستند که اهمیت دارند، بلکه لیستی از ضعیف‌ترین پاسپورت‌های جهان در سال ۲۰۲۰ نیز وجود دارد که شامل ۱۰ کشوری می‌شود که کمترین میزان ورود بدون ویزا را دارند. نکته جالب این لیست این است که قدرتمندترین پاسپورت که برای ژاپن است می‌تواند به ۱۶۳ کشور بیشتر از ضعیف‌ترین پاسپورت که متعلق به افغانستان است سفر کند!

ضعیف‌ترین پاسپورت‌های جهان در سال ۲۰۲۰

دارندگان پاسپورت این کشورها، که لیست ضعیف‌ترین پاسپورت‎های جهان را تشکیل داده‌اند، قادرند به کمتر از ۴۰ کشور جهان بدون ویزا سفر کنند.

 1. کره شمالی، سودان (۳۹ مقصد)
 2. نپال، فلسطین (۳۸)
 3. لیبی (۳۷)
 4. یمن (۳۳)
 5. سومالی، پاکستان (۳۲)
 6. سوریه (۲۹)
 7. عراق (۲۸)
 8. افغانستان (۲۶)

اما ایران در کجای این لیست قرار دارد؟

در حالیکه کشور ایران نه در صدر لیست قرار داشت نه در انتهای لیست، بد نیست نگاهی به جایگاه ایران بیندازیم تا ببینیم در کجای لیست قرار داریم. البته با اینکه نام ایران در ده پله آخر این لیست دیده نمی‌شود اما خیلی هم بالاتر از این کشورها قرار نگرفته. دارندگان پاسپورت ایرانی می‌توانند به ۴۱ کشور بدون نیاز به ویزا سفر کنند که همین موجب شده در رده ۹۸ این لیست قرار بگیرد.

اینجا می‌توانید لیست کشورهایی که با پاسپورت ایرانی می‌توانید بدون نیاز به ویزا به آن‌ها سفر کنید را مشاهده کنید. این لیست شامل کشورهای بدون نیاز به ویزا، ویزا در بدو ورود و کشورهایی که ویزای الکترونیکی می‌دهند می‌شود.

سخن پایانی

در حقیقت می‌توان اینطور تعبیر کرد که پاسپورت هر کشوری اعتبار مردم آن کشور را نشان می‎دهد. اینکه بتوانید بدون نیاز به ویزا به کشورهای بیشتری سفر کنید، لذت سفر کردن را دوچندان می‌کند. این در حالیست که پروسه ویزا گرفتن بخصوص برای کشورهای مطرح جهان گاها یک پروسه طولانی و هزینه‌بر است. با اینحال، این کشورهای آسیایی هستند که اعتبار و رتبه بالاتری نسبت به کشورهای اروپایی و آمریکایی بدست آورده‌اند و اغلب کشورهایی که در خاورمیانه قرار گرفته‌اند گرفتار این بی‌اعتباری جغرافیایی شده‌اند. هرچند فراموش نکنید ما اینجا هستیم تا پروسه اخذ ویزای کشورهای مختلف از جمله ویزای شینگن را برای شما ساده‌تر کنیم.

ارسال پاسخ

4 × پنج =