راهنمای قسمت آسیایی استانبول | تلفیقی از سنت و مدرنیته

استانبول تنها شهر جهان است که در دو قاره واقع شده. قسمتی از این شهر در قاره‌ی اروپا است و قسمتی دیگر در قاره‌ی آسیا و عمدتاً گردشگران در قسمت اروپایی استانبول گردش می‌کنند و درصد بسیار کمی از گردشگران سری هم به قسمت آسیایی استانبول می‌زنند. علت اصلی کم‌بودن تعداد گردشگرانی که به قسمت آسیایی استانبول می‌روند ناآگاهی در مورد این قسمت از استانبول است. زمانی که بخواهید از جاذبه‌های گردشگری استانبول جویا شوید عمده‌ی مواردی که به شما معرفی می‌کنند در قسمت اروپایی استانبول و خصوصاً در منطقه‌ی فاتح و منطقه‌ی بی‌اغلو هستند، این در حالی است که قسمت آسیایی استانبول هم کم جاذبه‌ی گردشگری ندارد و لااقل لیاقت آن را دارد که دو روز از سفر هفت‌روزه‌تان به استانبول را به گشت‌وگذار در آن اختصاص دهید.

در ادامه به طور مفصل قسمت آسیایی استانبول معرفی خواهد شد. ابتدا توضیحاتی کلی در مورد این قسمت استانبول می‌دهم و به معرفی مناطق استانبول در قسمت آسیایی می‌پردازم و پس از آن به جاذبه‌های گردشگری قسمت آسیایی استانبول و تفریحاتی که در آن می‌توان انجام داد خواهم پرداخت.

قسمت آسیایی استانبول

قسمت آسیایی استانبول؛ تلفیقی از ترکیه‌ی قدیم و جدید

____________________________________________________

قسمت اروپایی استانبول مدرن‌تر از قسمت آسیایی استانبول است، اما این جمله ابداً به معنای آن نیست که تمامی مناطق قسمت آسیایی استانبول سنتی هستند، بلکه در بهترین صورت می‌توان قسمت آسیایی استانبول را تلفیقی از سنت و مدرنیته دانست.

دو تا از مناطق اصلی قسمت آسیایی استانبول یعنی اسکودار و کادیکوی تا اواخر قرن نوزدهم اصلاً جزو استانبول نبودند و در اواخر قرن نوزدهم بود که جزو مناطق این شهر شدند.

این دو منطقه را، به همراه آتاشهیر، می‌توان مهم‌ترین مناطق قسمت آسیایی استانبول برای توریست‌ها دانست؛ سایر مناطق بخش آسیایی استانبول مسکونی اند و پر از آپارتمان و خانه‌ی جدید و قدیم.

استانبول بیش از ۳۵ منطقه دارد که از میان آن مناطق، موارد زیر جزو قسمت آسیایی این شهر هستند:

۱- Adalar

آدالار نام چند جزیره‌ی کوچک در قسمت زیرین منطقه‌ی آسیایی استانبول است. این منطقه سرجمع ۱۱ کیلومتر مربع مساحت دارد و حول و حوش ۱۶ هزار نفر در آن زندگی می‌کنند.

۲- Ataşehir

استانبول به‌واسطه‌ی تنگه‌ی بسفر به دو بخش تقسیم شده. در قسمت اروپایی آن مناطقی که نزدیک به تنگه‌ی بسفر هستند، یعنی بشیکتاش و فاتح و بی‌اغلو، در میان گردشگران محبوبیت بیش‌تری دارند؛ این قضیه برای بخش آسیایی هم صادق است. منطقه‌ی آتاشهیر در قسمت آسیایی شهر در نزدیکی تنگه‌ی بسفر قرار گرفته و در میان اهالی استانبول هم محبوب است، چراکه به وجود مساحت ۲۶ کیلومتری‌اش حدود ۵۰۰ هزار نفر در آن زندگی می‌کنند.

۳- Beykoz

Beykoz بزرگ‌ترین منطقه‌ی قسمت آسیایی استانبول است. حدود ۳۱۰ کیلومتر مربع مساحت دارد و تقریباً ۲۵۰ هزار نفر در آن زندگی می‌کنند. این منطقه هم در نزدیکی تنگه‌ی بسفر قرار گرفته و بخش‌های جنوبی آن به اوسکودار نزدیک هستند.

۴- Sultanbeyli

Sultanbeyli تقریباً در مرکز قسمت آسیایی استانبول قرار گرفته. این منطقه ۲۹ کیلومتر مربع مساحت دارد و حدود ۳۳۰ هزار نفر در آن زندگی می‌کنند.

۵- Tuzla

Tuzla شرقی‌ترین منطقه‌ی استانبول است و ۱۳۰ کیلومتر مساحت دارد. حدود ۲۵۰ هزار نفر هم در این منطقه زندگی می‌کنند.

۶- Ümraniye

Ümraniye از پرتراکم‌ترین منطقه‌های استانبول است. این منطقه در زیر منطقه‌ی Beykoz قرار گرفته و نزدیک به آتاشهیر و کادیکوی است. حدود ۷۰۰ هزار نفر در این منطقه زندگی می‌کنند در حالی که مساحت آن فقط ۴۵ کیلومتر مربع است.

۷- Üsküdar

در بالا به اسکودار اشاره کردم و گفتم که از مهمترین مناطق قسمت آسیایی استانبول است. اسکودار ۳۵ کیلومتر مربع مساحت و ۵۲۹ هزار نفر جمعیت دارد.

۸- Sancaktepe

Sancaktepe هم تقریباً در مرکز بخش آسیایی واقع شده. ۶۴ کیلومتر مربع مساحت آن است و ۴۱۴ هزار نفر جمعیت دارد.

۹- Pendik

پندیک هم در مرکز قسمت آسیایی قرارگرفته و ۱۹۰ کیلومتر مربع مساحت دارد. حدود ۷۰۰ هزار نفر هم در این منطقه زندگی می‌کنند. در نظر داشته باشید که همین پندیک به تنهایی حدود دو برابر شهر کرج مساحت دارد!

۱۰- Maltepe

مال‌تپه در نزدیکی کادیکوی و آتاشهیر قرار دارد. جمعیت آن ۵۰۰ هزار نفر و مساحت‌اش ۵۴ کیلومتر مربع است.

۱۱- Kartal

کارتال در جنوب قسمت آسیایی استانبول قرار گرفته. این منطقه ۳۸ کیلومتر مربع مساحت دارد و جمعیت آن تقریباً ۴۵۰ هزار نفر است.

۱۲- Kadıköy

کادیکوی مهم‌ترین و محبوب‌ترین منطقه‌ی قسمت آسیایی استانبول برای گردشگران است. این منطقه در نزدیکی تنگه‌ی بسفر قرار گرفته و حدود ۴۵۸ هزار نفر در آن زندگی می‌کنند. عمده‌ی جاذبه‌های گردشگری قسمت آسیایی استانبول در همین کادیکوی قرار دارند و اصلاً اگر قرار باشد دو روز را صرف گشت‌وگذار در مناطق آسیایی استانبول کنید لااقل یک روز آن باید صرف این منطقه شود. کادیکوی ساحلی است، بازارهای سنتی خوبی دارد و البته جاذبه‌های گردشگری محبوبی هم در آن هستند. در ادامه‌ی این نوشتار به این جاذبه‌ها خواهم پرداخت.

۱۳- Çekmeköy

Çekmeköy یکی از بزرگ‌ترین مناطق استانبول است. این منطقه ۱۵۰ کیلومتر مربع مساحت دارد و حدود ۲۵۰ هزار نفر در آن زندگی می‌کنند.

جاذبه‌های گردشگری قسمت آسیایی استانبول

____________________________________________________

حال که با هم مروری بر مناطق بخش آسیایی استانبول داشتیم نوبت به آن رسیده که به معرفی جاهای دیدنی قسمت آسیایی استانبول بپردازم، مکان‌هایی که حیف است به استانبول سفر کنید و از آن‌ها بازدید نکنید:

۱- کاخ Beylerbeyi

بخش آسیایی استانبول

کاخ Beylerbeyi از زیباترین کاخ‌های استانبول است. این کاخ در میانه‌های قرن بیستم به دستور سلطان عبدالعزیز ساخته شده و هنوز هم پابرجاست. کاخ Beylerbeyi در دل یک باغ زیبا قرار دارد و کاملاً نزدیک به تنگه‌ی بسفر است. اکثر اتاق‌های این کاخ رو به آب‌های بسفر هستند و چشم‌اندازی عالی دارند.

برای چند سال کاخ Beylerbeyi محل اقامت تابستانی شاهان عثمانی در قرن نوزدهم بوده و امروزه یکی از بهترین جاذبه‌های گردشگری استانبولِ آسیایی است. کاخ Beylerbeyi در منطقه‌ی اسکودار و کاملاً در کنار تنگه‌ی بسفر قرار گرفته. در طی روز تورهایی برای بازدید از این کاخ برگزار می‌شوند.

آدرس: Beylerbeyi, Abdullahağa Cd., 34676 Üsküdar/İstanbul, Turkey

۲- برج دختر [Maiden’s Tower]

برج دختر استانبول

برج دختر یا قلعه‌ی دختر یکی دیگر از جاهای دیدنی بخش آسیایی استانبول است. این برج کاملاً در تنگه‌ی بسفر، بر روی یک جزیره‌ی کوچک، قرار گرفته و قدمتی بیش از ۲ هزار سال دارد. برج دختر، که به آن برج Leander هم گفته می‌شود، جزو منطقه‌ی اسکودار محسوب می‌شود و داستان‌ها و روایت‌ها در باب آن بسیار زیاد اند. یکی از روایت‌های رایج این است که پادشاهی از پیشگویی شنید که قرار است دختر او را در کاخ شاه به قتل برسانند. شاه برای آن که جان دختر خود را نجات دهد در وسط آب یک برج ساخت تا دخترش از قتل در امان باشد؛ اما همانطور که حدس زده‌اید دختر در برج هم در امان نماند و همانجا به قتل رسید. البته به احتمال بسیار این یک قصه است و واقعیت ندارد و احتمالاً این برج را برای مراقبت از کشتی‌ها و قایق‌هایی که به تنگه‌ی بسفر می‌آمده‌اند ساخته‌اند.

در حال حاضر برج دختر دارای رستوران و کافه است و روزانه قایق‌هایی هم از سمت Salacak و هم از سمت Kabataş راهی این برج می‌شوند.

۳- خیابان بغداد [Bağdat Caddesi]

خیابان بغداد

بدون تردید شلوغ‌ترین و محبوب‌ترین خیابان استانبول خیابان استقلال است. خیابان استقلال خیابانی است که سخت بتوان باور کرد که کسی به استانبول سفر توریستی کرده باشد و سری به آن نزده باشد. خیابان استقلال در منطقه‌ی بی‌اغلو در قسمت اروپایی استانبول واقع شده، اما یک خیابان طولانی که آن هم خیابانی توریستی و شلوغ است در قسمت آسیایی استانبول قرار دارد که با نام خیابان بغداد شناخته می‌شود. این خیابان هیچ ربطی به پایتخت عراق، شهر بغداد، ندارد جز آن که در زمان امپراتوری عثمانی این خیابان اول جاده‌ای بوده که استانبول را به بغداد، که آن زمان یکی از شهرهای بزرگ امپراتوری عثمانی بوده، متصل می‌کرده است.

خیابان بغداد باوجودی‌که در قسمت آسیایی استانبول قرار گرفته تم و جلوه‌ای اروپایی دارد. رستوران‌ها، کافه‌ها و بوتیک‌هایی که در این خیابان هستند بیش از آن که سنتی باشند غربی و اروپایی اند. خیابان بغداد مکانی عالی برای گشتی یک الی دو ساعته در بخش آسیایی استانبول است. پیاده‌روی در آن بسیار جذاب است و حتماً باید چند تا از عکس‌های‌تان از سفر به ترکیه را در همین خیابان بگیرید. خیابان بغداد مانند خیابان استقلال نیست که کاملاً مخصوص عابرین پیاده باشد بلکه خودروهای زیادی هم در آن تردد دارند، اما پیاده‌روهای این خیابان کاملاً عریض اند و شرایط برای پیاده‌روی به خوبی فراهم است.

اگر قصد خرید دارید، اگر به دنبال رستوران‌گردی و کافه‌گردی هستید و همچنین اگر می‌خواهید مکان‌های خاص استانبول را ببینید حتماً باید سری هم به خیابان بغداد بزنید.

بخشی از خیابان بغداد در مال‌تپه و بخشی در منطقه‌ی کادیکوی قرار دارد.

۴- تپه‌ی Çamlica

بخش آسیایی استانبول

تپه‌ی Çamlica یکی از مرتفع‌ترین تپه‌های استانبول با ۲۶۸ متر ارتفاع است. به این تپه که بروید چشم‌اندازی عالی از شهر استانبول در پیش چشم‌تان خواهید داشت و فضا برای عکاسی به بهترین شکل فراهم خواهد بود. این تپه به دلیل ارتفاع زیادی که دارد و همچنین به سبب موقعیت عالی‌اش تقریباً در مرکز شهر استانبول میزبان بسیاری از آنتن‌ها و دکل‌ها شده. بر روی آن هم چندین رستوران و کافه هستند و یک پارک عمومی هم در آن منطقه برای پیاده‌روی و حتی خوردن شام در تابستان در هوایی خنک وجود دارد. پارک در تملک دولت قرار دارد ولی رستوران‌ها خصوصی هستند و عمدتاً هم گران اند.

این تپه هم جزئی از منطقه‌ی اوسکودار محسوب می‌شود.

آدرس: Kısıklı, Çamlıca Tepesi, 34692 Üsküdar/İstanbul, Turkey

۵- موزه‌ی اسباب‌بازی [Toy Museum]

Toy Museum

موزه‌ی اسباب‌بازی یکی از بهترین موزه‌های اسباب‌بازی اروپا است که در محله‌ی گزتپه در منطقه‌ی کادیکوی واقع شده. این موزه توسط شاعر ترک Sunay Akın تأسیس شده و هم مکانی برای لذت‌بردن کودکان است و هم برای لذت‌بردن بزرگسالان. بیش از ۳ هزار قطعه‌ی اسباب‌بازی از زمان‌ها و مکان‌های مختلف در این موزه گرد آورده شده و به نمایش درآمده‌اند و دو تا از قدیمی‌ترین‌های آن‌ها ویولونی مربوط به سال ۱۸۱۷ از فرانسه و عروسکی مربوط به سال ۱۸۲۰ از آمریکا هستند.

در سفر به قسمت آسیایی استانبول بد نیست از این موزه هم بازدید کنید.

آدرس: Göztepe Mah. Ömerpaşa Cad. Doktor Zeki Eren Sok. No:17, 34730 Kadıköy, Turkey

۶- çengelköy

قسمت آسیایی استانبول

روستای çengelköy در اسکودار یکی دیگر از بهترین مکان‌های بخش آسیایی استانبول است. این روستا تقریباً یک اسکله است و جو و صفایی عالی دارد. در گذشته محل زندگی ماهیگیران بوده و امروز هم کم نیستند ماهیگیرانی که در این منطقه زندگی می‌کنند. çengelköy مکانی محبوب در نزد گردشگران است و از این رو در اکثر روزها در جاده‌های منتهی به آن ترافیک برقرار است.

۷- میدان گاو نر

یگ میدان مشهور در کادیکوی وجود دارد که به سبب مجسمه‌ی گاو نر مشهوری که در وسط آن قرار گرفته با نام میدان گاو نر شناخته می‌شود. این مجسمه مربوط به حدود ۱۷۰ سال پیش است و توسط یک مجسمه‌ساز فرانسوی ساخته شده. در نزدیکی همین میدان خیابان بهاریه واقع شده، خیابانی عالی برای خرید و قدم‌زدن. این خیابان ساختمان‌های زیبایی دارد و کلی مرکز خرید و بوتیک ارزان در آن هستند. اگر قصد خرید در ترکیه را دارید حتماً سری هم به این خیابان بهاریه بزنید.

۸- محله‌ی مودا [Moda]

محله‌ی مودا از محله‌های منطقه‌ی کادیکوی است و میان گردشگران و اهالی خود استانبول محله‌ای محبوب محسوب می‌شود. این محله بافتی خاص و سنتی دارد و خصوصاً ساختمان‌های آن با معماری‌های نئوکلاسیک خودنمایی می‌کنند. کافه‌ها و رستوران‌های زیادی هم در این محله هستند و خصوصاً صبحانه‌خوردن در رستوران‌ها و کافه‌های این منطقه یکی از کارهای رایج گردشگرانی است که به بخش آسیایی استانبول سر می‌زنند. صبحانه در سنت ترکیه از مهم‌ترین وعده‌ها بوده و مردم ترکیه اهمیتی بسیار به آن می‌داده‌اند و هنوز هم سنتی‌های ترکیه صبحانه را بسیار مهم می‌دانند.

۹- جزایر پرنس

قسمت آسیایی استانبول

منطقه‌ی آدالار، همانطور که در ابتدای این نوشتار هم گفتم، مجموعه‌ای از چند جزیره در جنوب بخش آسیایی استانبول است، جزایری که با نام جزایر پرنس هم شناخته می‌شوند. این جزایر بسیار زیبا و جذاب اند و لیاقت آن را دارند که حتی بیش از یک روز را در آن‌ها سر کنید. این جزایر مجموعه‌ای از ۹ جزیره هستند که بهترین‌شان جزیره‌ی بویوک آدا است. در بویوک آدا تفریحاتی را می‌توانید تجربه کنید که در سایر مناطق استانبول امکان تجربه‌ی آ‌ن‌ها نیست. به عنوان مثال در بخشی از این جزیره در آب‌های کم‌عمق دریای مرمره می‌توان شنا کرد، البته این شنا کردن فقط برای حرفه‌ای‌ها و آن هم پس از مشورت با اهالی منطقه است، چون گاهی ارتفاع آب زیاد است و ممکن است خطراتی به همراه باشد.

امکان آفتاب‎گرفتن و انجام تفریحات ساحلی در سواحل بویوک‌آدا هم به‌خوبی فراهم است. این جزیره از چند ساحل محبوب برخوردار است از جمله:

  • ساحل Halik Koyu [تمیزترین ساحل بویوک آدا همین ساحل است. بسیار زیبا و خواستنی است و قطعاً می‌تواند گزینه‌ای عالی برای گذراندن چند ساعت باشد.]
  • ساحل Eskibağ [بسیاری این ساحل را بهترین ساحل بویوک آدا می‌دانند. این ساحل امکانات خوبی برای اقامت و آفتاب‌گرفتن و تفریحات ساحلی دارد.]
  • ساحل Aya Nikola [این ساحل آرام است و معمولاً از سایر سواحل خلوت‌تر است، بنابراین می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای کسانی باشد که به دنبال آرامش در سواحل بویوک آدا هستند.]

نکته‌ی دیگری که در مورد جزیره‌ی بویوک آدا می‌توانم ذکر کنم این است که دوچرخه‌سواری در این جزیره یکی از رایج‌ترین تفریحاتی است که گردشگران انجام می‌دهند. چندین مرکز کرایه‌ی دوچرخه در این جزیره فعالیت دارند که امکان کرایه‌ی ساعتی دوچرخه از آن‌ها فراهم است.

ضمناً چند ساختمان شاخص هم در این جزیره هستند که از جمله‌ی آن‌ها می‌توانم به خانه‌ی تروتسکی اشاره کنم. تروتسکی، رهبر کمونیست روسی، مدتی در این جزیره زندگی کرده و خانه‌ی او در حال حاضر یکی از جاذبه‌های گردشگری بویوک آدا است.

قسمت آسیایی استانبول

رستوران‌های زیادی هم در این منطقه هستند که برخی‌شان در نزدیکی آب قرار گرفته‌اند و چشم‌اندازی عالی دارند.

خرید در قسمت آسیایی استانبول

____________________________________________________

چند تا از دیدنی‌های قسمت آسیایی استانبول را معرفی کردم و بد نیست چند تا از مکان‌های عالی برای خرید در بخش آسیایی استانبول را هم معرفی کنم. در سفر به استانبول اگر به دنبال خرید ارزان هستید قطعاً باید روی قسمت آسیایی این شهر هم حساب کنید.

خیابان بهاریه که در بالا نام بردم یکی از بهترین مکان‌های بخش آسیایی برای خرید است. مراکز خرید زیادی در این خیابان هستند و کلی مغازه‌ی خرده‌فروش هم در دسترس اند. این خیابان گزینه‌ای عالی برای خرید ارزان در استانبول است.

خیابان بغداد هم یکی دیگر از مکان‌های مناسب برای خرید است. در این خیابان هم خرده‌فروش‌های زیادی وجود دارند که انواع محصولات را با قیمت‌هایی پایین‌تر از ایران عرضه می‌کنند.

اما بزرگ‌ترین و بهترین مرکز خرید در قسمت آسیایی استانبول مرکز خرید پالادیوم است. مرکز خرید پالادیوم معماری‌ای عالی دارد و در منطقه‌ی آتاشهیر واقع شده.

خرید در استانبول

در این مرکز خرید بسیاری از برندهای برتر جهان نماینده دارند و امکان خرید گستره‌ی وسیعی از کالاها در این مرکز خرید وجود دارد. برای دسترسی به این مرکز خرید باید به آدرس زیر بروید:

Barbaros, Halk Cd. 8-B, 34746 Ataşehir/İstanbul, Turkey

حمل و نقل در قسمت آسیایی استانبول

همه‌ی وسایل حمل و نقلی که در نوشتار مربوط به راهنمای حمل و نقل عمومی در استانبول معرفی کرده‌ام، در بخش آسیایی استانبول هم مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما نکته‌ای که در این بین هست این است که متروی استانبول تراکم بیش‌تری در قسمت اروپایی دارد و صرفاً لاین ۴ این مترو در قسمت آسیایی برقرار است.

دولموش، تاکسی و دوچرخه اصلی‌ترین وسایل حمل و نقل در قسمت آسیایی استانبول هستند. در منطقه‌ی کادیکوی تراموا هم برای تردد وجود دارد.

سخن آخر

سعی شد تا جای امکان نکات مفید مربوط به قسمت آسیایی استانبول برای کسانی که قصد سفر به استانبول را دارند ذکر شود. امید است آن‌چه که گفته شد توانسته باشد مقداری ترغیب‌تان کند که در طی تور استانبول سری هم به بخش آسیایی این شهر بزنید.

ضمناً اگر قصد سفر به استانبول را دارید به هیچ وجه تور استانبول آژانس ساحل شنی را از دست ندهید. تور استانبول تور ویژه‌ی آژانس ساحل شنی است و در صورت رزرو آن خدماتی ویژه دریافت خواهید کرد. با کارشناسان ما تماس بگیرید تا تمامی توضیحات لازم در مورد این تور را خدمت شما ارائه دهند. شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ برای این منظور در اختیار شماست.

منابع: wikitravel | wikivoyage

ارسال پاسخ

3 × 1 =