۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

نگاهی کامل به قلعه ناریکالا تفلیس | قلعه‌ای ایرانی

شهر تفلیس، پایتخت کشور گرجستان، ازجمله شهرهای توریستی است که میلیون‌ها نفر سالانه برای بازدید از دیدنی‌ها و طبیعت دست‌نخورده آن، به این شهر سفر می‌کنند. این شهر جدا از تمام جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و باستانی‌ای که دارد، امتیازاتی هم دارد که باعث‌شده‌اند به‌عنوان مقصد سفر بسیاری از گردشگران ایرانی انتخاب‌‌شود. امتیازاتی ازجمله هزینه‌های مناسب، فاصله‌ی مناسب جغرافیایی با کشورمان و نیاز نداشتن به کسب ویزا برای مسافران ایرانی که باعث سهولت سفر به این شهر شده‌اند. تفلیس شهری با پیشینه تاریخی است که مکان‌های باستانی زیادی هم دارد. یکی از مهم‌ترین، قدیمی‌ترین و پربازدیدترین دیدنی‌های نه‌تنها شهر تفلیس بلکه کشور گرجستان، قلعه ناریکالا است. در این نوشتار مروری بر قلعه ناریکالا و اطلاعات مربوط به آن ازجمله تاریخچه، اماکن دیدنی، آدرس و مسیرهای رسیدن به قلعه ناریکالا تفلیس خواهم داشت. تا انتهای این نوشتار با ما در ساحل شنی درخشان همراه باشید.

قلعه ناریکالا تفلیس

تاریخچه‌ای مختصر درباره‌ی قلعه ناریکالا تفلیس

قلعه ناریکالا – که در میان مردم تفلیس با عنوان قلعه مادر هم شناخته‌می‌شود – بنایی تاریخی با دیوارهای بلند است که قدمت زیادی دارد و نماد باستانی و دفاعی شهر تفلیس هم شناخته‌می‌شود. این سازه لقب قدیمی‌ترین بنای تفلیس را گرفته‌است چراکه ساخت این قلعه تاریخی به دوره‌ی حکومت ساسانی یعنی قرن ۴ میلادی برمی‌‍گردد. این قلعه رنگ و بویی از معماری ایرانی دارد چراکه بدست ایرانیان ساخته‌شده‌است. شاید باتوجه به نقشه‌های قدیمی ایران و تاریخ پادشاهان گذشته جای تعجب نداشته‌باشد که این سازه، ایرانی است. در زمان حکومت امپراطوری ساسانی، تفلیس در محدوده‌ی سرزمین‌های ایران و تحت حکومت قدرتمند ساسانی بود و در همین دوره ایرانیان بمنظور دفاع از شهر و دیدبانی، قلعه‌ی ناریکالا را روی کوه متاتسمیندا شهر تفلیس ساختند. البته این قلعه دارای سیاهچاله و زندان هم بوده‌است. اولین نامی که بر این قلعه نهاده‌شد، نامی بومی با عنوان شوریس تسیخه Shuris-tsikhe بود که به معنای دژ رشک‌آور است.

قلعه ناریکالا تفلیس

قلعه ناریکالا گرجستان، در هریک از حکومت‌هایی که بر گرجستان حکومت کردند، تغییرات مختلفی متحمل شده‌است. امویان در قرن ۷ میلادی، زمانی که سرزمین‌های منطقه خاورمیانه را در سیطره خود داشتند، به گرجستان هم رسیدند و در این دوره، قلعه شوریس را بسیار تغییردادند. آثار این دوره باعث شده تا علاوه‌بر معماری و ساختار ایرانی، عناصر معماری اسلامی هم به قلعه وارد شود که امروزه هم قابل مشاهده‌اند. از جمله نغییراتی که روی این قلعه اعمال‌شد، ساخت دیوارهای زیادی برای گسترش و استفاده دفاعی از قلعه و ساخت کاخ درون قلعه بود.

قلعه ناریکالا تفلیس، یا شوریس در قرن یازدهم میلادی هم شاهد تغییرات دیگری بود. در این زمان شاه داویت چهارم گرجستان، بر کشور گرجستان پادشاهی می‌کرد که ازجمله اقداماتی که درمورد این قلعه انجام‌داد، اضافه‌کردن بخش‌هایی به قلعه بود که هنوز هم برخی از آن‌ها در قلعه وجوددارند. در این زمان به قلعه شوریس هم بیشتر رسیدگی می‌شد.

قلعه در شب

اولین تغییر نام قلعه شوریس به قرن شانزدهم و هفدهم میلادی و حمله ویران‌گر و معروف مغولان به ایران و سرزمین‌های مجاور ازجمله گرجستان برمی‌گردد. مغولان نام نارین قلعه را روی این بنای عظیم گذاشتند و برخلاف تمام ویرانگری‌ها، به بازسازی، تحکیم و رسیدگی به این سازه نظامی پرداختند. برای کلمه نارین نمی‌توان معنای دقیق آن زمان و مدنظر مغولان را بیان‌کرد ولی در لغت‌نامه دهخدا برای نارین معنای خزانه یا محل نگه‌داری گنج و محل قرارگیری بیت‌المال قرارگرفته‌است. نام امروزی قلعه، ناریکالا هم از همین نام مغولی منشا گرفته‌است. درواقع با گذر زمان مانند خیلی از لغات و کلمات دیگر، این نام هم برای راحتی در تلفظ یا به علت تفاوت در لهجه‌ها و گویش‌ها به ناریکالا تغییرکرده‌است که کلمه‌ی کالا به قلعه تعبیرمی‌شود.

تا اینجای تاریخ شاهد تغییرات شاید مثبت و توجه حاکمان به قلعه ناریکالا بودیم اما این قلعه خرابی‌هایی هم به خود دیده‌است، ازجمله زیان‌بارترین خساراتی که به این ساختمان وارد شده می‌توان به زلزله سال ۱۸۲۷ میلادی که باعث تخریب قسمت‌های زیادی از قلعه شد، اشاره‌کرد.

آنچه در این زمان از قلعه ناریکالا باقی‌مانده، حاصل بازسازی‌های انجام‌شده روی این سازه است. این ساختمان از استحکام خوبی برخوردار است که باوجود قدمت بیش از ۱۶۰۰ ساله‌اش بسیار جالب توجه است.

نقش قلعه ناریکالا تفلیس در این شهر

قلعه ناریکالا گرجستان که از ابتدا هم با کاربرد دفاع از شهر ساخته‌شده‌بود، با وجود تمام تغییرات و تخریب و بازسازی‌ها، نقش بسیار پررنگ و مهمی در محافظت و دفاع از شهر داشته‌است. هرچه شهر تفلیس گسترش‌ و رشد پیداکرد، قلعه ناریکالا هم مهم‌تر از قبل می‌شد و درواقع ارزش آن را بیشتر درک‌می‌کردند. زمانی که شهر تفلیس توسعه‌پیدامی‌کرد، از این قلعه درجهت کنترل نظم منطقه، تامین امنیت مسیرهای تجاری و نگه‌داری از اموال بیت‌المال استفاده‌می‌شد.

 البته در هر دوره‌ای بنا بر نحوه‌ی حکومت حاکمان و وضعیت شهر، کاربردی متفاوت برای قلعه وجودداشت اما کاربرد مشترک و عمده‌ی استفاده‌ای که از این سازه‌ی عظیم و زیبا می‌شده، مواردی بود که ذکرشدند. البته باوجود نقش دفاعی قوی قلعه ناریکالا، خود قلعه هم بارها تسخیر شده و به دست حاکمان مختلف افتاده‌است و شاهد بازسازی یا اضافه‌شدن بخش‌هایی بوده‌است. شاید همین فرازونشیب و بالا پایین شدن‌هایی که برای ساختمان قلعه اتفاق افتاده‌است، باعث جذابیت بیشتر آن برای گردشگران شده‌است، چراکه آثار زیادی از دوره‌های مختلف تاریخ را در این قلعه می‌توان به‌نظاره نشست.

قلعه ناریکالا تفلیس

در قلعه ناریکالا چه چیزهایی خواهید دید؟

قلعه ناریکالا تفلیس از آن دست بناها و اماکن دیدنی است که نمی‌توانید آن‌ها را نادیده گرفته و از آن‌ها بازدیدنکنید. این ساختمان به دلیل قرارگیری روی کوه از هر نقطه از شهر تفلیس قابل مشاهده است. جاذبه‌ی تاریخی این قلعه شما را خیلی راحت به سمت خود می‌کشاند. برای بازدید از قلعه ناریکالا تفلیس باید از تپه‌ای که روی آن واقع‌شده بالا بروید. بعد از رسیدن به بالای تپه و کوهی که این قلعه در آن بناشده، اولین جاذبه از این قلعه را مشاهده می‌کنید که منظره شهر تفلیس است. شاید این صحنه از جذاب‌ترین صحنه‌هایی باشد که در زندگی مشاهده می‌کنید. بسیاری از گردشگران هم برای دیدن این صحنه قصد بازدید از قلعه را می‌کنند.

کلیسای کوچک سنت نیکلاس یکی دیگر از دیدنی‌های درون قلعه ناریکالا است که این کلیسا ازجمله بخش‌هایی است که شاه داویت چهارم روی قلعه اعمال‌کرده و در آن ساخته‌است. این کلیسا با ۳ در ورودی پذیرای شما است که هرکدام در جهات مختلف هستند. داخل این کلیسا همچنان نقاشی‌ها و حکاکی‌های جذاب و زیبایی از کتاب مقدس و تاریخ گرجستان روی دیوارها وجود دارند. که بسیار سرگرم‌کننده هستند.زلزله سال ۱۸۲۷ و بعد از آن آتش‌سوزی که در این قلعه اتفاق‌افتاد، باعث شدند که بنای کلیسای سنت نیکلاس هم تخریب شود. در سال ۱۹۶۶ با جستجوهای فراوان تعدادی از لوح‌های مذهبی متعلق به کلیسا پیداشده و به بازسازی کلیسا پرداخته‌شد. بنایی که در حال حاضر در قلعه ناریکالا قابل مشاهده‌است، بنایی است که در سال‌های ۱۹۹۶ تا ۱۹۹۷ بازسازی شده‌است.

شما برای بازدید از این اثر تاریخینیاز به پرداخت هزینه ورودی ندارید و بصورت ۲۴ ساعت شبانه‌روز قابل بازدید است اما به دلیل گزارش چندین مورد زورگیری از مسافران درشب، توصیه‌می‌کنیم بازدید از این مکان را در روشنایی روز انجام دهید.

قلعه ناریکالا تفلیس

بهترین فصل برای بازدید از این قلعه

تفلیس در جنوب منطقه قفقاز و بین دریای سیاه و کوه‌های قفقاز قرارگرفته و به همین دلیل آب‌وهوایی نیمه گرمسیری و مرطوب دارد. در ماه‌های تیر و مرداد، با گرمای زیادی روبروخواهیدبود. در ماه‌های دسامبر و ژانویه سردترین اوقات سال در شهر تفلیس را تجربه‌خواهیدکرد. درتمام فصول می‌توان از این قلعه بازدید کرد اما فصل زمستان خیلی برای این بازدید، زمان خوبی نیست.

قلعه ناریکالا در گرجستان

جاذبه‌های دیدنی اطراف قلعه ناریکالا را هم بشناسید

جالب است بدانید با رفتن به قصد بازدید از قلعه ناریکالا، می‌توانید از جاذبه‌های زیادی در تفلیس دیدن‌کنید چراکه اطراف این قلعه جاذبه‌های گردشگری زیادی وجود دارد که فاصله‌ی کمی هم با قلعه ناریکالا تفلیس دارند؛ طوری که حتی می‌توانید با کمی پیاده‌روی به این اماکن بروید. البته اگر قصد پیاده‌رفتن داشتید باید از کوه پایی ‌بیایید که ممکن است کمی برای کودکان و افراد مسن سخت‌باشد. ازجمله این مراکز می‌توان به موارد زیر اشاره‌کرد:

۱- کلیسای ارمنی سنت‌جرج

به فاصله ۸۷ متری قلعه، کلیسای ارمنی سنت جرج  واقع‌شده‌است. این کلیسا از اولین کلیساهای شهر تفلیس است که مربوط به قرن ۱۳ میلادی است و در میدان سارب گئورک شهر تفلیس واقع‌شده. اولین چیزی که نظر گردشگران را جذب‌می‌کند، گنبد بسیار بزرگ این کلیسا است بعد از آن می‌توانید صلیب خاچکار که بر روی آن کتیبه‌ای با خط عربی قرار دارد را مشاهده‌کنید. جنس این صلیب سنگی است و در قسمت غربی کلیسا قراردارد. روی دیوارهای کلیسا هم نقاشی‌های مربوط به قرن ۱۸ میلادی وجوددارد که توسط هوناتان نقاشی شده‌اند.

۲- مسجد جامع تفلیس

 مسجد جامع تفلیس از دیگر دیدنی‌های شهر تفلیس است که در فاصله ۴۰۰ متری قلعه ناریکالا واقع‌شده‌است. این مسجد هشت مناره زاویه‌دار دارد و این نوع از طراحی بسیار چشمگیر است. این مسجد تنها مسجد فعال مسلمانان در تفلیس است که در آن مسلمانان شیعه و سنی با هم عبادت‌می‌کنند و به همین دلیل هم در دنیا منحصربه‌فرد است.

۳- حمام‌های گوگردی تفلیس

حمام های گوگردی تفلیس هم در فاصله ۴۰۰ متری قلعه ناریکالا قراردارند. گفته‌می‌شود که وجود چشمه‌های آب‌گرم باعث شکل‌گرفتن شهر تفلیس شده‌است. بنابراین این حمام‌ها که در آن‌ها انواع چشمه‌های آب وجوددارند، برای شهر تفلیس یک رکن خاص به‌حساب می‌آیند. این حمام‌ها اطراف رودخانه کورا قرار دارند و بسیار هم پرطرفدار هستند. علاوه‌بر گردشگران مردم ساکن تفلیس هم از این مکان زیاد بازدید می‌کنند. این حمام‌ها مجموعه‌ای چندکاربردی هستند که اواع حمام‌ها در این مجموعه وجوددارد. چشمه‌هایی که از گوگرد و عناصر معدنی با درجه حرارت ۳۸ تا ۴۰ درجه غنی‌شده‌اند.

برای درمان انواع بیماری‌های پوستی و درد مفاصل از آب این چشمه‌ها استفاده‌می‌شود. فقط هنگام بازدید از این حمام‌ها بهتر ‌است لوازم جانبی حمام و حوله داشته‌باشید چراکه لوازمی که داخل حمام دراختیار شما قرارمی‌گیرند، یک‌بار مصرف نیستند.

۴- مجسمه‌‌ی مادر کارتلیس

در فاصله‌ی ۵۰۰ متری قلعه، تندیس کارتلیس ددا وجوددارد. ددا به معنای مادر است. این مجسمه به سمبلی برای تفلیس تبدیل‌شده‌است. ارتفاع آن ۲۰ متر است، جنس آن از آلیاژ آلومینیوم است و در سال ۱۹۵۸ به مناسبت ۱۵۰۰ ساله شدن تفلیس، روی تپه‌های سولولاکی ساخته‌شده‌است.

مادر کارتلیس، یک مجسمه بزرگ است که در آن بانویی را مشاهده‌می‌کنید که لباس محلی گرجستان را در تن دارد. در دست راست این مجسمه یک شمشیر وجوددارد که نمادی برای سلحشوری و شجاعت در مواجهه با دشمنان است و در دست چپ مجسمه جامی از شراب وجوددارد که نشانه خوش آمدگویی به یاران است. این مجسمه برای مردم تفلیس نمادی پرمعنا است که برای مراقبت از محبت و برای دفاع از عشق و مهربانی نسبت به کسانی که با حیله و دشمنی قصد نزدیک‌شدن دارند، خنجری در پشت خود پنهان‌کرده، شمشیرش را هم در دست گرفته و برای کسانی که در جستجوی امنیت، به آغوش پرمهر و آرام او پناه می‌برند، قدحی به نشانه حیات جاودانه دارد تا به آن‌ها ببخشد.

۵- باغ گیاه‌شناسی

باغ گیاه شناسی ملی گرجستان در فاصله ۷۰۰ متر از قلعه ناریکالا گرجستان که یک نهاد تحقیقاتی، فرهنگی، آموزشی و حفاظتی نسبت به طبیعت است. این پارک هم قدمت تاریخی زیادی دارد. در قرن ۱۷ میلادی به‌عنوان باغ گیاه‌ شناسی تاسیس شد که در آن گیاهان زینتی و دارویی وجودداشتند و باغی سلطنتی بود. امروزه این باغ ۴۵۰۰ مورد از گونه گیاهان قفقازی را دارد، که در این آمار گیاهان زینتی لحاظ‌ نشده‌اند. در مناطق مختلف این باغ می‌توان خاک‌های مختلفی را یافت.

آدرس و مسیرهای دسترسی به قلعه ناریکالا

موقعیت قرارگیری این قلعه باعث دسترسی ساده به آن شده‌است. این قلعه در مرکز شهر تفلیس واقع‌شده و این موقعیت مکانی مناسب، سبب وجود راه‌های دسترسی خوبی به این قلعه شده‌است. این قلعه که شبیه یک ارگ ایرانی ساخته‌شده، در  بالای تپه‌ای به اسم ناریکالا از کوه  متاتسمیندا،  مشرف به شهر تفلیس و رود کر قرارگرفته‌است.

 شما می‌توانید خیلی راحت و  با استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی شامل مترو، تاکسی و اتوبوس، به قلعه ناریکالا تفلیس بروید که هزینه‌ی استفاه از این وسایل هم بسیار اندک است. علاوه‌بر این موارد، یک راه لذت‌بخش و هیجان‌انگیز که برای بیشتر گردشگران هم جذاب است،  استفاده از  تله‌کابین تفلیس است.

تله‌کابین شما را از روی رودخانه عبور داده و نزدیک قلعه پیاده‌خواهیدشد. در این حین می‌توانید از مناظر زیبای شهر تفلیس هم لذت‌ببرید. هزینه‌ی استفاده از این روش برای مسیر رفت و برگشت ۵ لاری گرجستان است؛ اما اگر بخواهید تنها برای مسیر رفت یا برگشت از این وسیله استفاده‌کنید، نیاز به پرداخت ۳ لاری برای شارژ کارت خود دارید.

در بوستان رایک که کنار رودخانه کر تفلیس است رفته و از این مکان می‌توانید از تله‌کابین استفاده‌کنید.

تله کابین قلعه

 سخن پایانی

در این مطلب به یکی از مهم‌ترین بناهای شهر تفلیس و کشور گرجستان، یعنی قلعه ناریکالا پرداختم. سعی بر آن بود که تا جای امکان به جزئیات این قلعه پرداخته شود و امید است که این امر صورت گرفته باشد.

در آخر آن که برای بازدید از قلعه ناریکالا و سایر مکان‌های دیدنی تفلیس می‌توانید از تور تفلیس مرکز ساحل شنی درخشان استفاده کنید. جهت کسب اطلاعات لازم در راستای تور تفلیس می‌توانید روی لینک زیر کلیک کنید.

تور تفلیس

اگر باز هم ابهامی باقی ماند تلفن را بردارید و با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید تا کارشناسان ما راهنمایی‌های لازم را به شما ارائه دهند.

ارسال پاسخ

5 + 10 =