مشهورترین یادبودهای هولوکاست در دنیا | آنچه انسان در حق انسان کرده است.

مشهورترین یادبودهای هولوکاست در دنیا یادآور جنایات جنگی بزرگی هستند که سرنوشت اروپا را برای همیشه تغییر داد. از کشورهای اروپای شرقی گرفته که بیشترین آسیب را در طی جنگ سرد دیدند تا روزهای سرد برلین. ۲۷ ژانویه هر سال، روز یادبود این واقعه تاریخی مهم است.

هولوکاست کلمه‌ای با ریشه یونانی و به معنی «کاملا سوخته» است. این نام، به عبری و در سنت یهوی، به‌معنای قربانی کردن است. این نام یادآور کشتار دسته‌جمعی و نسل‌کشی نزدیک به ۱۱ میلیون انسان، که ۶ میلیون نفر از آن‌ها یهودی بودند، است. این نسل کشی به‌دست آلمان نازی از سال ۱۹۴۱ آغاز و تا اواخر سال ۱۹۴۵ میلادی ادامه یافت.

به هر حال هولوکاست امروزه یکی از عمیق‌ترین وقایع تاریخ بشر است. بسیاری از مردم می‌گویند که هیچ وقت نمی‌شود عمق این فاجعه را درک کرد مگر این که حداقل چند تا از مکان‌هایی که این واقعه در آن رخ داده است را با چشم خودتان ببینید. قبل از سفر، اطلاعاتتان را در مورد هولوکاست و روحیه‌تان را بالا ببرید.

لهستان: آشوویتس، کار شما را آزاد خواهد کرد!

 مشهورترین یادبودهای هولوکاست
سر در آشوویتس

احتمالا معروف‌ترین مکان یادآور هولوکاست، همین آشوویتس است. اینجا بزرگترین و مجهزترین اردوگاه کار اجباری آلمان‌های نازی است.  سر در این ارودگاه به آلمانی نوشته شده است: «کار شما را آزاد خواهد کرد.» طعنه‌ای تلخ به ۱٫۵ میلیون نفری که هرگز از این اردوگاه باز نگشتند.

آشوویتس یک - مشهورترین یادبودهای هولوکاست
آشوویتس یک

سازمان یونسکو، در سال ۱۹۷۹ میلادی آشوویتس را به عنوان «نماد بی‌رحمی انسانی نسبت به هم‌نوعان خود در قرن بیستم» در فهرست میراث جهانی قرار داد. آشوویست همیشه از مشهورترین یادبودهای هولوکاست در سراسر دنیا بوده است. آشوویتس حدود ۴۰ کیلومتر از شهر کراکوف، دومین شهر بزرگ لهستان فاصله دارد.

این اردوگاه خود از سه اردوگاه مجزا و ۴۵ کمپ سیار تشکیل شده است. اردوگاه اول محل نگهداری زندانیان سیاسی لهستان بود و اولین کشتار هم در آن اتفاق افتاده است. اردوگاه شماره دو، با هدف «راه حل نهایی» برای مشکل یهودیان شکل گرفت و پرجمعیت‌ترین اردوگاه هم شد. ۴ اتاق مرگ که در آن زندانیان با گازهای سمی خفه می‌شدند. البته این تنها راه مردن برای زندانیان اردوگاه نبود، آن‌ها از گرسنگی، فشار کار، بیماری‌های عفونی، و آزمایشات پزشکی هم می‌مردند. آزمایشاتی که نتایج وحشتناک آن‌ها هرگز به دست کسی نرسید.

آشوویتس - مشهورترین یادبودهای هولوکاست2
آشوویتس دو

اردوگاه سوم آشوویتس هم به کارگران زندانی اختصاص داشت. تخمین زده می‌شود که حدود ۱۰ هزار کارگر در این اردوگاه جان خود را از دست داده‌اند. کارگرانی که به محض از کار افتادگی، با تزریق «فنول» به قلب کشته می‌شدند.

پایان کار مشهورترین یادمان‌های هولوکاست

سرانجام، در ۲۷ ژانویه سال ۱۹۴۵، ارتش شوروی این اردوگاه را تصرف کرد و به کار آن برای همیشه پایان داد. هرچند ارتش نازی چند روز قبل از این تاریخ آن را کاملا تخلیه کرده‌بودند. ارتش شوروی در این اردوگاه ۷ هزار زندانی گرسنه و رها شده، میلیون‌ها لباس، و نزدیک به ۶ هزار کیلوگرم موی انسان پیدا کردند. امروزه در موزه آشوویتس می‌توانید از صدهزار جفت کفش، ۱۲ هزار ظرف آشپزخانه و ۳۵۰ دست لباس راه راه زندان بازدید کنید.

هلند: خانه موزه آنه فرانک، یادبودی برای روزنوشت‌های یک دختر

خانه آنه فرانک، جایی است که آنه، خانواده‌اش و چهار نفر دیگر برای فرار از آزار و اذیت نازی‌ها در یکی از اتاق‌هایش مخفی شدند. خود آنه فرانک در طول جنگ کشته شد، اما روزنوشت‌هایی از تجربه پنهان شدن خود و خانواده‌اش از نازی‌ها به جای گذاشت که بسیار با ارزش هستند. روزانه نویسی‌های او در سال ۱۹۴۷ با عنوان «خاطرات یک دختر جوان» در سال ۱۹۴۷ منتشر شد.

خانه موزه آنه فرانک - مشهورترین یادبودهای هولوکاست
خانه موزه آنه فرانک

آنه فرانک، درست دو ماه قبل از پایان جنگ و در سن ۱۶ سالگی کشته شد. در حالی که مخفیگاهشان لو رفته بود و همه اعضای آن خانه به اردوگاه فرستاده شدند. به جز پدرش که توانست جان به ‌در ببرد. همه وسایل خانه هم مثل لباس‌ها و لوازم منزل و … بین خانواده‌های جنگ زده آلمانی تقسیم شد. اما مردی که به خانواده او برای پنهان شدن کمک کرده بود، به اینجا برگشت و تعدادی از وسایل را نجات داد. از جمله دفتر خاطرات آنه. این دفتر را «اتو فرانک» پدر آنه در سال ۱۹۴۷ در اختیار ناشر قرار داد و این خاطرات به یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های جهان تبدیل شد.

مزار آنه فرانک
مزار آنه فرانک

یک کمپین در سال ۱۹۵۵ خانه آنه فرانک را از تخریب نجات داد و بنیاد آنه فرانک آن را تبدیل به یک موزه کرد. امروزه این خانه-موزه از پربازدید‌ترین نقاط گردشگری آمستردام و از مشهورترین یادبودهای هولوکاست است.

آلمان، یادمان هولوکاست در برلین، فضای ترس و وحشت در قلب اروپا

یادمان‌های متفاوتی در سراسر دنیا برای هولوکاست اجرا شده است. اما آنچه در برلین خواهید دید، قلبتان را فشرده می‌کند. این یادمان را پیتر آیزنمن در سال ۲۰۰۵ میلادی طراحی کرد تا در قلب برلین، جایی که شاید از حزب نازی آلمان بیشترین خاطرات را دارد، هولوکاست را به یاد بیاورد.

یادمان هولوکاست در برلین
یادمان هولوکاست در برلین

۲۷۱۱ بلوک بتنی به طول ۲ متر و عرض ۳۰ سانتی‌متر با یک الگوی منظم در یک سطح شیب‌دار اجرا شده است. این بلوک‌ها از ۲۰ سانتی‌متر تا ۷ متر ارتفاع دارند. این تغییر ارتفاع باعث می‌شود که زمین به صورت یک سطح بتنی مواج به‌نظر برسد. این یادمان در برلین شاید از تاثیرگذارترین و مشهورترین یادبودهای هولوکاست در دنیا باشد که پس از جنگ ساخته شدند.

آیزنمن، تحت تاثیر فیلسوفانی چون نیچه، هایدگر، دریدا، بودریار و فروید و لکان بوده و این تاثیر را می‌توان در این سازه عظیم به تماشا نشست. سازه‌ای نماد گرا که برخلاف دیگر یادمان‌های تاریخی، در این میدان بتنی هیچ نامی از قربانیان ثبت نشده که نشان از گمنامی آن‌ها دارد. سطح بلوک‌ها با موادی ضدرنگ پوشانده شده تا جلوی شعارنویسی نئونازی‌ها و یهودیان را بگیرد.

یادمان هولوکاست در برلین - مشهورترین یادبودهای هولوکاست
یادمان هولوکاست در برلین

میدان یادبود هولوکاست برین درست در محل دیوار فروریخته برلین و در ۲۰۰ متری درختی بلند که نشانه مخفیگاه آدولف هیتلراست قرار دارد. یک زیرزمین که با نور طبیعی نورپردازی می‌شود هم در این این مکان قرار دارد. در این زیرزمین دست‌نوشته‌ها، کارت پستال، و وسایلی از قربانیان هولوکاست به نمایش گذاشته شده است.

لهستان، کارخانه شیندلر، پناهگاهی در دل کراکوف

اسکار شیندلر شاید از معدود نام‌های آبرومند از حزب نازی باشد. او در سال ۱۹۳۹ یک کارخانه تولید ظروف در کراکوف تاسیس کرد. شیندلر در طول جنگ یهودیان را به استخدام درآورد و همه سرمایه خود را برای راضی کردن نیروهای نظامی نازی در این راه خرج کرد. در طول سال‌های جنگ او توانست جان بیش از ۱۰۰۰ یهودی را با این کار نجات دهد.

کارخانه شیندلر - مشهورترین یادبودهای هولوکاست
کارخانه شیندلر

کارخانه ظروف سازی شیندلر، امروزه میزبان دو موزه متفاوت است. یکی موزه هنرهای معاصر کراکوف و دیگری شعبه‌ای از موزه تاریخ شهر است. در موزه دوم، می‌توانید با واقعه هولوکاست، وقایع جنگ جهانی و تاریخ معاصر شهر کراکوف آشنا شوید.

اگر دوست دارید با کارهای شیندلر بیشتر آشنا شوید، بد نیست فیلم «فهرست شیندلر» ساخته استیون اسپیلبرگ را ببینید. او پس از جنگ ورشکست شد و در نهایت در فقر و تنگنا در سال ۱۹۷۴ درگذشت. مزار او در اورشلیم، حالا مورد احترام یهودیان است.

سفر به مشهورترین یادبودهای هولوکاست همراه با ساحل شنی

یک بنیاد به نام «ید وشم» در اسرائیل همچنان مشغول جمع آوری اسناد مربوط به هولوکاست است.  گتوهای ورشو، جایی که بسیاری از مسافران اردوگاه‌های نازی ابتدا در آن‌ها زندگی کردند هم تا چند سال دیگر به روی عموم باز می‌شود. اما هنوز همه چیز در مورد هولوکاست روشن نیست. هولوکاست همیشه محلی برای اختلاف و تنش در تاریخ معاصر بشر بوده است. از انکار کاملش گرفته تا دست‌بردن در تاریخش با انگیزه‌های ناسیونالیستی، یا نژادپرستانه. بخش مهمی از تاریخ این واقعه در طول جنگ نابود شده و بخش زیادی هم هنوز مبهم است. اما بازدید از مشهورترین یادبودهای هولوکاست می‌تواند تا حد زیادی برای شما ماجرا را روایت کند.

گتوهای ورشو
گتوهای ورشو در زمان جنگ

اگر تصمیم گرفتید به هرکدام از این مشهورترین یادبودهای هولوکاست در آلمان، هلند و لهستان سر بزنید، با ما در ساحل شنی تماس بگیرید. ما از خدمات اخذ ویزا گرفته تا ویزای شنگن  و بلیط هواپیما و تورهایی برای سفر به این کشورها را به شما ارائه می‌کنیم. کافی است تلفن را بردارید و به شماره ۰۲۱۵۷۹۳۸ زنگ بزنید. ما همیشه از شنیدن صدای شما خوشحال خواهیم شد.

 

عکس‌ها از : Pixabay

ارسال پاسخ

8 + 1 =