۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

نگاهی به معبد تانالوت | معبدی در دل آب

شرق آسیا پر است از معابد باشکوه و حیرت‌انگیز. در این بین کشور اندونزی سهم زیادی در تعدد معابد شرق و جنوب شرقی آسیا ایفا کرده و چندین و چند معبد عالی با طبیعتی فوق‌العاده در خود دارد. قصد ما در مرکز ساحل شنی درخشان این است که به‌تدریج به بهترین و باشکوه‌ترین معابد شرق آسیا بپردازیم و تا کنون هم به چند مورد از آن‌ها پرداخته شده و می‌توانید برای دسترسی به آن‌ها روی لینک کلیک کنید: معبد. در این نوشتار و در راستای بحث‌های‌مان در باب معابد شرق آسیا این بار به معبد تانالوت یا معبد لوط در بالی اندونزی پرداخته خواهد شد؛ معبدی که هم معماری‌ای فوق‌العاده دارد و هم آن که در دل دریا خانه دارد و یکی از بهترین جاذبه‌های گردشگری اندونزی است. با من همراه باشید تا به همراه یکدیگر سفری مجازی به این معبد زیبا و باشکوه داشته باشیم.

Tanah Lot Temple in Bali

کلیت معبد تانالوت

معبد تانالوت [به اندونزیایی Pura Tanah Lot] یکی از مشهورترین معابد اندونزی است. این معبد در دریا واقع است و اصلاً نام آن نیز ترکیبی از دو واژه‌ی Tanah به معنی زمین و Lot [یا laut] به معنی دریا بوده و برگرفته از موقعیت جغرافیایی این معبد است. تانالوت را یکی از هفت معبد آبی بالی می‌دانند و البته شاید بهترین و زیباترین‌شان باشد. برخی از اهالی بالی اعتقاد دارند که این معابد از جمله تانالوت می‌توانند با ارسال امواح روحانی مثبت با ناپایداری‌ها و ناسازگاری‌هایی که گاه از اقیانوس برمی‌آیند مقابله کنند.

Pura Tanah Lot از خشکی و ساحل صرفاً ۲۰ متر فاصله دارد و این فاصله نیز با استفاده از ابزارهایی به خشکی تبدیل شده و از این رو گردشگران و عبادت‌کنندگان می‌توانند با پیاده‌روی از ساحل و در مسیر مشخص‌شده به معبد تانالوت برسند.

تانالوت را می‌توان یکی از عناصر فرهنگی منطقه‌ی بالی اندونزی دانست و همچون سایر عناصر فرهنگی و تاریخی آن منطقه، این معبد نیز مشمول افسانه‌های مردمان بالی شده و چندین ماجرا و داستان برای آن ساخته شده‌اند. امروزه معبد تانالوت با وجودی که عمری دراز دارد و روزگار سالخوردگی خود را می‌گذارند، یکی از بهترین و محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری برای گردشگران و یکی از بهترین و مرموزترین معابد برای عبادت‌کنندگان است.

معبد تانالوت بالی

تاریخچه معبد تانالوت

 افسانه‌ها و داستان‌هایی که حول معبد تانالوت هستند شاید به اندازه‌ی خود معبد جالب و زیبا باشند، یکی از آن‌ها می‌گوید پس از آن که مردی روحانی با نام Danghyang Nirarta در آن منطقه یک شب را گذراند، مردم بالی تصمیم گرفتند معبدی در آن مکان بسازند تا یادگاری باشد بر یک شب زندگی Danghyang Nirarta در آن مکان.

افسانه‌ای دیگر حکایت می‌کند که آن مکان به‌مثابه‌ی پلی برای رسیدن به معبدی دیگر استفاده می‌شده که البته آن معبد توسط آب تخریب شده‌است. افسانه‌ای دیگر حکایت دارد از ماجرایی جالب،  بر طبق این افسانه غاری عجیب و جادویی در زیر معبد در زیر دریا واقع شده و آب آن همواره تازه است و این امر نیز عجایب این غار به حساب می‌آید چرا که آب اقیانوس میزبان معبد همواره شور است.

فارغ از این موارد، افسانه‌ای دیگر که وجود دارد و تکمیل‌کننده‌ی افسانه‌ی اول است دلالت دارد بر این که گذشته‌ی معبد تانالوت ارتباط نزدیکی با سفر مقدسِ راهبی با نام Dang Hyang Nirartha از جزیره‌ی جاوا به جزیره‌ی بالی جهت تبلیغ و گسترش دین هندوییسم دارد. در آن زمان، یعنی در اوایل قرن شانزدهم، گویا راهب مقدس در سفر خود از جاوا به بالی اولین مکانی که توقف کرده همین مکان معبد تانالوت بوده است.

تاریخچه معبد تانالوت اندونزی

Dang Hyang Nirartha پس از توقف در این محل به معبد Rambut Siwi رفته و پس از آن هم به شرق بالی یعنی Purwa رفته است. پس از گشت و گذار در بالی و شگفت‌زده‌شدن از زیبایی‌های این منطقه به سر ذوق آمده و همواره خدای را شکر گفته و بارها به مردم بالی این حقیقت را یادآور شده که ببینید Sanghyang Widhi Wasa یا همان خدا چقدر بزرگ است که توانسته چنین مکانی با این همه شکوه و زیبایی را خلق کند. وظیفه‌ی هر بنده‌ی خدا این است که خدا را به سبب الطافی که به او داشته شاکر باشد و دمی از یاد او غافل نشود.

به هر صورت، پس از گذراندن سفر، راهب به ساحل می‌رسد و از سنگ‌های جالب آن و از کلیت طبیعت فوق‌العاده‌اش حظ می‌کند. این ساحل در آن زمان Gili Beo خوانده می‌شده؛ Gili  به معنای جزیره‌ی کوچک و Beo به معنای پرنده است و گویا مقصود از وضع‌کردن نام Gili Beo برای آن ساحل این بوده که ساحل را جزیره‌ای سنگی که مشابه یک پرنده است معرفی کنند. در همین ساحل است که حاکم آن منطقه Bendesa Beraban Sakti او را به منزل خود دعوت می‌کند و پس از آن هم گروهی از ماهیگیران منطقه به دیدن او می‌آیند و کلی هدیه برای او می‌آورند. پس از ملاقاتی کوتاه، ماهیگیران از او می‌خواهند که شب را در منزل آنان سر کند، اما تمامی درخواست‌های‌شان توسط Dang Hyang Nirartha رد می‌شود چراکه او می‌خواسته شب را در فضای فوق‌العاده‌ی Gili Beo سَر کند.

پیش از آن که راهب منزل حاکم را ترک کند به تعلیم آموزه‌های مذهبی به مهمانان می‌پردازد، اما در این بین اتفاقی که برای او رخ می‌دهد این است که تعالیم‌اش گاه در تضاد با اصول مذهبی‌ای که حاکم در ذهن داشته بوده‌اند و از همین رو حاکم خشمگین می‌شود و دستور به اخراج راهب از سرزمین خود می‌دهد.

او برای نجات جان خود از دست سربازان حاکم، به سمت دریا فرار می‌کند و در حین گریز است که از شال خود یک مار می‌سازد و آن را در Gili Beo می‌اندازد تا این منطقه را از شر بدی رهایی بخشد. پس از آن است که Gili Beo با نام تانالوت مشهور می‌شود.

ازآن‌جا که حاکم منطقه معجزه‌ی Dang Hyang Nirartha را می‌بیند تسلیم می‌شود و آموزه‌های مذهبی او را می‌پسندد و هندوییسم را به عنوان مذهب اصلی آن منطقه معرفی می‌کند. در این زمان، راهب به رسم تقدیر از حاکم یک Kris [نوعی خنجر با تیغ مواج که در میان مردمان اندونزی مقدس است] به حاکم هدیه می‌کند، خنجری که هنوز که هنوز است به عنوان یک شئ مقدس در Puri Kediri نگهداری می‌شود.

پس از این ماجرا و پیش از ترک آن منطقه توسط Dang Hyang Nirartha، او به مردم پیشنهاد می‌کند که در این منطقه، یعنی در Gili Beo که به تانالوت تغییر نام داد، یک معبد بسازند و این‌گونه می‌شود که معبد تانالوت امروزی در آن منطقه ساخته می‌شود.

معبد تانالوت اندونزی

معبد تانالوت در دنیای امروز

معبد تانالوت امروزه یکی از بهترین و زیباترین جاذبه‌های گردشگری بالی است و توانسته هزاران نفر از گردشگرانی که وارد بالی می‌شوند را به خود جذب کند. در همان ورودی بالی کلی امکانات برای گردشگران مهیا شده، از انواع فروشگاه‌ها گرفته تا پارکینگ و رستوران و مرکز اطلاعات و مرکز خدمات و … .

نکته‌ای که وجود دارد این است که بر اثر ناملایمات اقیانوسی که معبد در آن واقع شده، در سال ۱۹۸۰ مشکلاتی برای تانالوت به وجود آمد که دولت اندونزی با کمک دولت ژاپن تمهیداتی برای افزایش استحکام معبد اندیشیدند و حتی یک سوم سنگ‌های معبد به سنگ مصنوعی تبدیل شد. امروزه به گردشگران خارجی اجازه داده نمی‌شود که وارد معبد شوند و فقط عبادت‌کنندگان بومی آن منطقه می‌توانند به معبد وارد شوند؛ اما گردشگران می‌توانند در اطراف معبد از شکوه این معبد بهره ببرند، به تماشای غروب خورشید در فضای خارق‌العاده بپردازند، خرید کنند و صنایع دستی آن منطقه را ببینند، گلف بازی کنند و یا به موتورسواری در کنار ساحل بپردازند.

Tanah-Lot

تمامی این امکانات را مقامات بالی برای گردشگران تهیه کرده‌اند تا آن منطقه از رونق گردشگری نیفتد. افزون بر این موارد، در معبد تانالوت گاهی فستیوال‌هایی هم برگزار می‌شوند که حضور در آن‌ها خالی از فایده نیست از جمله جشنی که در روز کانینگان، یعنی ۴ روز پس از سالگرد ساخت معبد گرفته می‌شود و یا جشنی که هر ساله در سالگرد معبد برگزار می‌گردد. ضمناً گاهی به مناسبت‌های مختلف رژه‌هایی در این معبد انجام می‌شوند؛ رژه‌هایی که اکثر شرکت‌کنندگان‌اش را دختران و زنان تشکیل می‌دهند.

Tanah-Lot

مراسم مهم دیگری که در معبد برگزار می‎شود، رقص در آتش است. در برخی روزها پس از غروب خورشید در اطراف معبد تانالوت رقص در آتش برگزار می‎شود؛ مراسمی که از سال ۱۹۳۰ توسط Wayan Limbak پایه‌گذاری شده است. عمدتاً مردان به رقص در آتش مشغول می‌شوند و عده‌ی بسیاری نیز در اطراف آن‌ها می‌نشینند و تماشا می‌کنند.

رقص آتش معبد تاناه لوط

ساحل معبد تانالوت

افزون بر معبد تانالوت می‌توانید در ساحل این معبد هم از زیبایی‌های اقیانوس و جو منحصر به فرد آن لذت ببرید. همانطور که در بالا هم گفتم بسیاری از کسانی که به معبد تانالوت می‌آیند قصدشان عکاسی و خصوصاً تماشای غروب خورشید در مکانی خارق‌العاده است. در ساحل این معبد می‌توانید به تماشای غروب خورشید هم بپردازید و لااقل یکی دو ساعتی را از هیاهوی زندگی آهنی امروزی فارغ شوید.

Tanah-Lot

آبشار نزدیک معبد

در نزدیکی این معبد، یک آبشار زیبا هم وجود دارد که پیاده از معبد تا این آبشار حول و حوش ۱۵ دقیقه طول می‌کشد.

tanah lot temple Waterfall

غار آب مقدس

غاری در نزدیکی معبد وجود دارد که به اعتقاد مردمان آن منطقه دارای یک آب مقدس است، آبی که می‌تواند بیمارها را شفا دهد و سلامت و امنیت را در زندگی مهیا کند. برای ورود به این غار نیازی به پرداخت هزینه نیست ولی یک صندوق برای کمک مالی جهت بازسازی غار وجود دارد.

غار مقدس تانالوت

ضمناً در زیر سنگ‌های معبد یک مار مقدس هم زندگی می‌کند که برخی از مردم بومی اعتقاد دارند این مار، منطقه و مردم را در برابر آسیب‌ها و گزندهای زندگی محافظت می‌کند.

مار مقدس معبد تانالوت

رستوران‌های اطراف معبد تانالوت

همانطور که در بالا هم گفتم چند رستوران در اطراف معبد هستند و انواع غذاها در آن‌ها سرو می‎شود. برخی از این رستوران‌ها نیز ویو‌ی‌شان معبد و اطراف معبد است. از جمله‌ی این رستوران‌ها می‌توان از موارد زیر نام برد:

tanah lot temple restaurant

  • رستوران Dewi Sinta [این رستوران چشم‌اندازی عالی دارد و فاصله‌اش تا معبد فقط ۵ دقیقه است.]
  • رستوران Sizzle Wraps [این رستوران یک رستوران کوچک برای گیاه‌خواران و وگان‌هاست.]
  • رستوران Ocean [این رستوران، رستورانی محلی است و عمدتاً غذاهای محلی بالی و اندونزی را ارائه می‌دهد.]
  • رستوران Sushi [اکثر غذاهایی که در این رستوران سرو می‎شوند، ژاپنی هستند.]
  • رستوران Warung Guek [این رستوران از نزدیک‌ترین رستوران‌ها به معبد است و صرفاً غذاهای محلی بالی و اندونزی را ارائه می‌دهد.]

بهترین زمان برای دیدن از معبد تانالوت و اطراف آن

این معبد به عنوان یک معبد خاص و منحصر به فرد و یکی از بهترین معابد شرق آسیا، معبدی شلوغ و پربازدید است. در هر روز هزاران نفر از جای‌جای جهان و البته خود بالی از این معبد دیدن می‌کنند. بنابراین برای آن که بتوان هزینه‌های کمتری داد و شلوغی کم‌تری تحمل کرد باید در روزها و ماه‌هایی که بازدید از معبد کاهش می‌یابد به دیدن آن رفت. معمولاً ماه‌های ژانویه تا آوریل [دی تا فروردین] و ماه‌های سپتامبر تا پایان نوامبر [شهریور تا آبان] بازدید کمتری از این منطقه می‌شود و هزینه‌ها هم منصفانه‌تر هستند.

tanah lot temple bali

ضمناً، همانطور که چند بار هم در بالا گفتم، تماشای غروب خورشید در این منطقه بسیار دل‌انگیز است و بنابراین اگر روزی قصد سفر به این معبد و مناطق اطراف آن را داشتید بهتر است این کار را در غروب انجام دهید.

دسترسی به معبد تانالوت

تانالوت در روستای برابان [Beraban] واقع شده و از شهر Denpasar پایتخت بالی ۲۰ کیلومتر فاصله دارد، ولی در دنپاسار وسیله‌های مختلف و متعددی برای رسیدن به این معبد وجود دارند. ضمناً این معبد تا منطقه‌ی فوق‌العاده‌ زیبای اوبود صرفاً ۳۰ دقیقه فاصله دارد.

آدرس: Jl Tanah Lot, Beraban village, Kediri sub district, Tabanan Regency, Bali, Indonesia.

آدرس روی نقشه

سخن آخر

معابد شرق آسیا فوق‌العاده اند و البته باید هم باشند، جاهایی که مردمان آن منطقه باور دارند که با عبادت در آن‌ها می‌توانند به خدا نزدیک‌تر شوند باید شکوه و عظمت داشته باشد. معبد تانالوت یکی از این معابد است و هم از لحاظ معماری و هم از لحاظ موقعیت جغرافیایی و طبیعی وضعیتی عالی دارد.

برای دسترسی به این معبد می‌توانید از تور بالی مرکز ساحل شنی درخشان استفاده کنید. برای کسب اطلاعات لازم در مورد تور بالی یا روی لینک کلیک کنید و یا با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید.

منابع: .bali-indonesia | balicheapesttours

ارسال پاسخ

نه + 14 =