۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

معبد وات آرون | عیان‌گر شکوه بودیسم

تایلند کشوری‌ست با جاذبه‌های تاریخی و طبیعی و مذهبی بسیار؛ کشوری با فرهنگی غنی و ثروتی زیاد. مردمان تایلند در طول قرن‌های متمادی ارادت بسیاری به بودا و دین بودیسم داشته‌اند و امروزه نیز می‌توان گفت که هیچ از این ارادت کم نشده است. بیش از ۹۰ درصد مردم این کشور بودایی هستند و از اصول مذهب بودیسم پیروی می‌کنند. از همین روست که معابد زیادی در این کشور و بالخاصه شهر بانکوک وجود دارند. این معابد، برخی‌شان، چنان معماری‌شان زیبا و با شکوه است که غیر بوداییان نیز از تماشای‌شان و گشت‌وگذار در آن‌ها حظ کرده و آرامشی از جنس آرامش شرق را تجربه می‌کنند. یکی از بهترینِ این معابد، معبد وات آرون بانکوک است.

این معبد هم از نمای بیرونی، هم از نمای درونی و هم از لحاظ جغرافیایی و منطقه‌ای فوق‌العاده است. در ادامه تماماً بر روی این معبد تمرکز دارم. بیایید به همراه یکدیگر گشت‌وگذاری در معبد وات آرون داشته باشیم.

معبد وات آرون در شب

کلیت معبد وات آرون

معبد وات آرون، که با نام محلی وات چائنگ شناخته می‌شود، معبدی باشکوه در کنار رودخانه‌ی اصلی شهر بانکوک، یعنی رودخانه‌ی چائو فرایا، است. اگر این معبد زیبا را مشهورترین و باشکوه‌ترین معبد تایلند بدانیم خیلی گزاف نیست. طراحی این معبد تاریخی بسیار جذاب و البته متفاوت – نسبت به سایر معابد تایلند – است.

قله‌ی مرکزی وات آرون [که در معماری از آن با عنوان Prang یاد می‌شود و جزو معماری قدیم تایلندی – در دوران خمر – به حساب می‌آید. Prang عموماً نوک‌تیز بوده و دارای حکاکی است] در کنار ارتفاع و معماری خارق‌العاده‌ی آن و استفاده‌ی عالی از مصالح موجب فوق‌العاده‌شدن معماری این معبد با شکوه شده‌اند. برخی منابع ارتفاع این معبد را ۶۶٫۸ متر ذکر کرده‌اند و برخی دیگر صحبت از ۸۶ متر می‌کنند. چه ۶۶ درست باشد و چه ۸۶، معبد وات آرون معبدی مرتفع و بلند بوده و از فواصل دور نیز به‌خوبی قابل مشاهده است. ۴ مناره نیز در اطراف ساختمان اصلی معبد قرار دارند.

این معبد در شب‌ها با روشن‌شدن چراغ‌های‌اش در کنار رودخانه‌ی چائو فرایا شکوه و صفایی متفاوت و البته قابل‌توجه به منطقه‌ی بانکوک‌یای می‌بخشد.

در درون معبد، پله‌های زیادی جهت بالا رفتن وجود دارند. این پله‌ها شیب‌شان زیاد است، اما حفاظ‌هایی در کنار آن‌ها جهت امنیت بیش‌تر وجود دارند. اگر از پله‌ها بالا بروید می‌توانید چشم‌اندازی فوق‌العاده از سطح شهر تایلند و خصوصاً رودخانه‌ی چائو فرایا داشته باشید.

بالا رفتن از پله‌های معبد وات آرون

در کنار معبد، مجسمه‌هایی از سربازان و حیوانات چینی وجود دارند که طراحی آن‌ها نیز بسیار جالب است و دیدنی. ضمناً مجسمه‌ی خدای هندو سپیده‌دم نیز در جلوی معبد قرار دارد، مجسمه‌ای که نماد درخشش خورشید در زمان طلوع آفتاب است، امری که در مذهب و فرهنگ بودایی تایلند قدرتی روحانی به شمار می‌رود.

درون معبد نیز فوق‌العاده است، یک سالن زیبا در آن وجود دارد که با نام سالن تشریفات از آن یاد می‌شود. سقف سالن تشریفات با توجه به معماری آیوتایا طراحی شده و بخش جالب‌توجهی از زیبایی کلیت معبد را شامل شده. درون این سالن نیز مجسمه‌ای نسبتاً بزرگ از بودا قرار دارد، مجسمه‌ای طلایی که در کنار نقاشی‌های زیبای دیوارها جلا و صفایی فوق‌العاده دارد.

درون معبد وات آرون

تاریخچه معبد وات آرون

گفتم که معبد وات آرون از قدیمی‌ترین معابد تایلند است. تا همین قرن هجدهم و درست در همین منطقه، یک معبد وجود داشته که مربوط به پادشاهی آیوتایا بوده، و با نام وات ماکوک شناخته می‌شده، اما شاه تاکسین که قادر به شکست پادشاهی آیوتا شده، تصمیم گرفته نام معبد قبلی را با وات چائنگ به معنای سپیده‌دم تعویض کند. در همین دوران است که مجسمه‌ی بودای زمردین به این معبد منتقل می‌شود؛ مجسمه‌ای که بعدها سر از کاخ بزرگ بانکوک درمی‌آورد و تا به امروز نیز در همین کاخ نگهداری می‌شود.

پس از شاه تاکسین، شاه راما دوم دستور زیباتر و باشکوه‌تر کردن این معبد را می‌دهد و معماران حرفه‌ای درگیر آن می‌شوند. چندین سال بهبود معماری معبد وات چائنگ طول می‌کشد تا آن که در دوران پادشاهی شاه راما سوم [۱۸۲۴-۱۸۵۱] بود که یک بازسازی اساسی از معبد وات آرون بانکوک صورت گرفت و ارتفاع آن به بالای ۷۵ متر رسید. در دوران شاهنشاهی راما سوم کار بازسازی معبد به پایان می‌رسد، اما این آخرین باری نیست که معبد وات آرون بازسازی می‌شود.

پس از این دوران، در دوران پادشاهی چولالونگ‌کورن [۱۸۶۸- ۱۹۱۰] و همچنین در دهه‌ی ۸۰ قرن بیستم – به سبب جشن دویست‌سالگی بانکوک – معبد مورد بازسازی قرار می‌گیرد و زیباتر و مستحکم‌تر از قبل می‌شود. افزون بر این، در سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ نیز یک سری کاشی‌های شکسته جایگزین می‌شوند و جزئیاتی دیگر مورد بازسازی قرار می‌گیرند و خلاصه ظاهر و معماری معبد به آن چیزی که امروز وجود دارد تبدیل می‌شود.

نزدیکی معبد وات فو به معبد وات آرون

اگر از پله‌های وات آرون بالا بروید، علاوه بر چشم‌انداز رود چائو فرایا می‌توانید در آن سوی رود، معبد وات فو را نیز ببینید. معبد وات فو نیز، همچون معبد وات آرون، از مشهورترین معابد بانکوک و تایلند است. مجسمه‌ی مشهور بودای خوابیده هم در همین معبد واقع شده. هر دوی این معابد در حال حاضر علاوه بر آن که مکان‌هایی جذاب و جالب برای گردشگران هستند، مکان‌هایی مقدس برای خود تایلندی‌ها هم به شمار می‌روند و از همین رو اگر به درون هر دوی این معابد بروید خواهید دید که مردم تایلند و بانکوک با پیروی از آداب و رسوم خود در حال عبادت هستند.

معبد وات فو
معبد وات فو

کمتر کسی است که به دیدن معبد وات آرون برود و سَری هم به معبد وات فو نزند. برای دسترسی از معبد وات آرون به معبد وات فو، باید از قایق‌هایی که در رودخانه‌ی چائو فرایا بین این دو معبد در تردد هستند استفاده کنید.

چند نکته در ارتباط با معبد وات آرون بانکوک

  • برای دسترسی به معبد وات آرون باید ابتدا به‌وسیله‌ی مونوریل یا تاکسی خود را به رودخانه‌ی چائو فرایا برسانید و سپس از قایق‌های مسافربری‌ای که برای این معبد در آن مکان وجود دارند استفاده کنید. افزون بر این، می‌توانید از طریق BTS به ایستگاه Saphan Taksin بیایید و در آن‌جا به دنبال قایق‌های مخصوص معبد وات‎آرون باشید.
  • برای ورود به این معبد باید لباسی مناسب به تن داشته باشید. تایلندی‌ها روی مذهب و عناصر مربوط به مذهب بسیار حساس اند، از این رو هر نوع بی‌احترامی به این عناصر – از جمله پوشش نامناسب – را برنمی‌تابند. اگر لباس مناسب به همراه نداشتید، معمولاً در قسمت ورودی معبد کسانی هستند که لباس مناسب کرایه می‌دهند.
  • با وجودی که نام دیگر این معبد، سپیده‌دم است ولی عمدتاً باور بر این است که دیدن از آن در غروب لذت بیش‌تری دارد. همانطور که در تصویر می‌بینید، وات آرون در شب فوق‌العاده زیبا و باشکوه است. اگر به هر دلیلی نتوانستید حول و حوش غروب وارد این معبد شوید، بهتر است اوایل صبح یعنی زمانی که معبد خلوت است به دیدن آن بروید.
  • در اطراف معبد ممکن است کسانی باشند که از شما بخواهند مقداری پول به آن‌ها بدهید تا شما را با معبد اشنا کنند و بهترین جاهای آن را نشان‌تان دهند. گاهی برخی از آن‌ها گردشگران را به تور ارزان Tuk-Tuk یا همان سه چرخه‌ی تایلندی دعوت می‌کنند. در کل بهتر است این افراد را نادیده بگیرید و به هیچ عنوان به آن‌ها اعتماد نکنید. گشت و گذار در معبد، نیازی به راهنما ندارد.
  • به هر دلیلی اگر فکر می‌کنید دیدن از این معبد از دور بهتر است، بدانید که تنها نیستید. کم نیستند کسانی که وارد معبد نمی‌شوند و صرفاً از روی رودخانه یا اسکله به دیدن این زیبایی تایلندی مشغول می‌شوند. در اطراف رودخانه، یک سری رستوران وجود دارند که چشم‌اندازشان همین معبد وات آرون است.

  • ساعت بازدید از وات آرون، ۸ صبح الی ۱۷:۳۰ به وقت تایلند است.
  • هزینه‌ی ورودی معمولاً ۵۰ بات است، ولی گاهی تغییر می‌کند.
  • آدرس: تایلند، بانکوک، منطقه‌ی بانکوک‌یای
  • آدرس دقیق: ۱۵۸ Thanon Wang Doem, Khwaeng Wat Arun, Khet Bangkok Yai, Krung Thep Maha Nakhon 10600, Thailand
  • تلفن: +۶۶ ۲ ۸۹۱ ۲۱۸۵

سخن آخر

معبد وات آرون از بهترین و مشهورترین معابد تایلند است که در کنار رودخانه‌ی مشهور چائو فرایا قرار گرفته. به تایلند و شهر بانکوک اگر سفر کردید حتماً دیدن از این معبد باشکوه را در برنامه‌های‌تان قرار دهید. با مراجعه‌تان به این معبد نه‌تنها می‌توانید از شکوه و زیبایی آن لذت ببرید، بلکه امکان دیدن از رودخانه‌ی زیبای چائو فرایا و همچنین معبد باشکوه وات فو، که در نزدیکی معبد وات آرون قرار گرفته، نیز برای‌تان وجود خواهد داشت.

منابع: bangkok | renown-travel | inspitrip

ارسال پاسخ

یک × پنج =