۱۱ تا از معروف‌ترین میدان‌های جهان

در هر یک از شهرهای کوچک و بزرگ جهان یک یا چند میدان وجود دارند، اما در میان این همه میدان در کل جهان صرفاً چند میدان هستند که شهرتی بسیار بیش‌تر از سایر میدان‌ها دارند. در این نوشتار از مجله‌ی ساحل شنی به همراه یکدیگر مروری بر ۱۱ تا از معروف‌ترین میدان‌های جهان خواهیم داشت. می‌خواهیم ببینیم که در بین میدان‌های دنیا کدام میدان‌ها شهرت بیش‌تری دارند و دلیل شهرت میدان‌های معروف جهان چیست. ضمناً در این فهرست ۱۱ تایی، میدانی از میدان‌های ایران هم وجود دارد. با ما در ادامه همراه باشید.

مشهورترین میدان‌های جهان | میدان‌های معروف جهان

پیش از آن که به معرفی معروف‌ترین میدان‌های جهان بپردازم باید به دو نکته اشاره داشته باشم:

نخست آن‌که ترتیب میدان‌هایی که در ادامه خواهند آمد ترتیبی کاملاً تصادفی است و پس یا پیش بودن هر یک از میدان‌ها به معنی برتری یا بدتری نسبت به سایر میدان‌های فهرست نیست، و دوم آن که معروف‌بودن میدان‌ها لزوماً همراه با زیبا بودن آن‌ها نیست، اما در کل اکثر میدان‌هایی که در ادامه نام‌شان می‌آید جزو زیباترین و محبوب‌ترین میدان‌های جهان هم هستند:

۱- میدان سرخ مسکو

کلیت میدان سرخ مسکو

قطعاً اگر قرار باشد صرفاً ۵ میدان مشهور در جهان معرفی شوند میدان سرخ مسکو یکی از آن‌ها است. میدان سرخ مسکو در طی چند سده‌ی اخیر همواره یکی از مهم‌ترین میدان‌های اروپا بوده و قطعاً مهم‌ترین میدان کل روسیه است. این میدان در دوران شوروی برای رژه‌ها و سخنرانی‌ها همواره اولویت اول بود و در حال حاضر نیز هم برای سیاست روسیه مهم است و هم برای گردشگری روسیه.

برای سیاست روسیه مهم است چراکه اولاً بسیاری از رویدادهای سیاسی از جمله رژه‌ی روز پیروزی در نهم مه در اطراف این میدان برگزار می‌شوند و ثانیاً کرملین که محل اقامت ریاست جمهوری روسیه است در اطراف این میدان قرار گرفته.

میدان سرخ مسکو

برای گردشگری هم مهم است چراکه چندین جاذبه‌ی گردشگری در اطراف این میدان قرار دارند که از جمله مشهورترینِ آن‌ها می‌توان به کلیسای سنت‌باسیل، مجموعه‌ی کرملین، کلیسای کازان، نقطه‌ی صفر و آرامگاه لنین اشاره داشت.

برای دریافت اطلاعات بیش‌تر می‌توانید روی لینک کلیک کنید: میدان سرخ مسکو.

برای سفر به مسکو هم می‌توانید روی تور مسکو مرکز ساحل شنی حساب کنید.

۲- میدان تقسیم در استانبول [به ترکی= Taksim Meydanı]

میدان‌های معروف جهان

قطعاً میدان تقسیم یا تکسیم هم یکی از معروف‌ترین میدان‌های جهان است. میدان تقسیم به سبب توریستی‌بودن بسیار مشهور است و قطعاً بیش از ۹۰ درصد گردشگرانی که وارد استانبول می‌شوند برای یک بار هم که شده این میدان را می‌بینند یا در اطراف آن به قدم‌زدن می‌پردازند. این میدان یک سوی خیابان استقلال است و در اطراف خود از هتل‌ها، فروشگاه‌ها، کافه و رستوران‌های زیادی برخوردار است. ایستگاه مرکزی متروی گسترده‌ی استانبول هم در این میدان قرار گرفته. مجسمه‌ی مشهور جمهوری هم که در سال ۱۹۲۸ توسط Pietro Canonica به مناسبت پایان جنگ استقلال ترکیه ساخته شد در این میدان قرار دارد.

برای سفر به استانبول نیز می‌توانید روی تور استانبول مرکز ساحل شنی حساب کنید.

۳- میدان مایور در مادرید [به اسپانیولی: Plaza Mayor]

میدان‌های معروف جهان

سومین مورد از فهرست ما در مورد معروف‌ترین میدان‌های جهان میدانی در شهر مادرید در کشور اسپانیا است. میدان مایور میدانی مشهور است که در دوران سلطنت فیلیپ سوم در میان سال‌های ۱۵۸۰ و ۱۶۱۹ ساخته شد. شهرت این میدان هم در حال حاضر به سبب جاذبه‌های توریستی آن است و در واقع سخت بتوان باور کرد که کسی به منظور گردشگری به مادرید سفر کرده باشد و سری به این میدان نزده باشد.

در گذشته اما این میدان مهم‌ترین منطقه در کل شهر مادرید بوده و وقایع و رویدادهای زیادی در آن برگزار می‌شده‌اند که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به گاوبازی، بازارهای سیار، اعدام، فوتبال و اجرای خیابانی موسیقی اشاره داشت.

۴- میدان جمهوری در بلگراد [به صربی: Трг републике]

میدان جمهوری بلگراد

میدان جمهوری بلگراد معروف‌ترین میدان کشور صربستان و یکی از مشهورترین میدان‌های جهان است. این میدان شلوغ‌ترین میدان شهر بلگراد است و هر زمان از سال که به این مکان بروید شاهد جنب‌وجوش اهالی شهر بلگراد و گردشگران خواهید بود. در اطراف این میدان چندین ساختمان تاریخی، چند خیابان عالی برای قدم‌زدن و خرید وجود دارند. همچنین مجسمه‌ی شاهزاده میهایلو، از محبوب‌ترین شاهان قرن نوزدهمی صربستان، نیز در مرکز این میدان قرار گرفته. ساختمان تئاتر ملی بلگراد، موزه‌ی بلگراد و ساختمان مشهور Jugoexport از جمله ساختمان‌هایی هستند که در اطراف این میدان قرار دارند و هر یک می‌توانند به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری بلگراد بازدید شوند.

میدان جمهوری بلگراد | موزه بلگراد

ضمناً، همانطور که در بالا گفته شد، خیابان‌های منتهی به این میدان خیابان‌هایی هستند پر از مرکز خرید و فروشگاه.

برای دریافت اطلاعات کامل در مورد میدان جمهوری بلگراد روی لینک کلیک کنید: میدان جمهوری بلگراد.

سفر به صربستان نیز از طریق تور صربستان مرکز ساحل شنی امکان‌پذیر است.

۵- میدان دومو در فلورانس [به ایتالیایی= Piazza del Duomo]

شهر فلورانس ایتالیا

میدان دومو از زیباترین میدان‌های جهان است، میدانی است که قطعاً گشت‌وگذاری یکی دو روزه در آن برای بسیاری از گردشگران راضی‌کننده خواهد بود. در میدان دومو بناهای تاریخی زیادی وجود دارند، بناهایی که از مشهورترین ساختمان‌ها و جاذبه‌های گردشگری شهر فلورانس در ایتالیا هستند. کلیسای سانتا ماریا دل‌فیوره، با آن گنبد بزرگ و خوش‌رنگ، در اطراف همین میدان قرار دارد. تعمیدگاه سنت‌جان، از زیباترین بناهای فلورانس در دوران رنسانس در کنار همین کلیسا و در اطراف میدان دومو واقع شده، بنایی که هم از بیرون و هم از درون از شاهکارهای معماری جهان است. Giotto’s Campanile نیز برجی مشهور است که در اطراف میدان دومو قرار گرفته. این برج از ۴۱۴ پله برخوردار است که می‌توان از پله‌ها بالا رفت و از روی برج به تماشای شهر فلورانس ایتالیا مشغول شد.

تور ایتالیای مرکز ساحل شنی گزینه‌ای مناسب برای سفر به فلورانس و بازدید از این میدان زیبا و سایر جاذبه‌های گردشگری فلورانس است.

۶- میدان دومو در میلان [به ایتالیایی= Piazza del Duomo]

Piazza del Duomo در شهر میلان ایتالیا | معروف‌ترین میدان‌های جهان

میدان دومو در میلان تقریباً وضعیتی همچون میدان دومو در فلورانس دارد. هر دوی این میدان‌ها به سبب وجود کلیسایی بزرگ در اطراف‌شان به این نام خوانده می‌شوند. میدان دومو در فلورانس دیدیم که در اطراف خود یکی از مشهورترین کلیساهای جهان یعنی کلیسای سانتاماریا را داشت، میدان دومو در میلان هم از یکی از بهترین کلیساهای جهان از لحاظ معماری یعنی کلیسای جامع میلان برخوردار است. این میدان مکانی ست که در اکثر روزهای سال جنب‌وجوش تردد در آن در بالاترین وضعیت قرار دارد و گردشگران زیادی در طی ساعات روز در آن پرسه می‌زنند. کلیسای جامع میلان به عنوان یکی از زیباترین کلیساهای جهان در اطراف این میدان قرار گرفته و جز آن کلی رستوران و کافه و موزه در اطراف میدان قرار گرفته‌اند و موجب شده‌اند که صرف یک روز از سفر به میلان جهت پرسه‌زدن در اطراف این میدان کم‌ترین کاری باشد که گردشگران بتوانند انجام دهند.

۷- مارین پلاتز در مونیخ [به آلمانی= Marienplatz]

میدان مارین پلاتز مونیخ

Marienplatz به معنای میدان مریم مقدس است و این نام از آن رو روی این میدان گذاشته شده که یک مجسمه‌ی بزرگ در ارتفاعی زیاد از مریم مقدس در مرکز این میدان قرار گرفته. مارین پلاتز مونیخ از قدیمی‌ترین میدان‌های جهان است، چراکه تقریباً ۹ قرن از زمان ساخت و استفاده‌ی این میدان گذشته. در طی این ۹ قرن همواره این میدان یکی از مهم‌ترین و شلوغ‌ترین میدان‌های مونیخِ آلمان بوده.

چندین بنای تاریخی در اطراف این میدان وجود دارند که از میان آن‌ها می‌توان به ساختمان‌های تالار شهری جدید و قدیم و کلیسای Frauenkirche اشاره داشت. چندین جاذبه‌ی گردشگری مونیخ هم در نزدیکی این میدان قرار دارند.

برای دریافت اطلاعات بیش‌تر در مورد مارین پلاتز مونیخ روی لینک کلیک کنید: مارین پلاتز مونیخ.

سفر به مونیخ نیز از طریق تورهای خارجی مرکز ساحل شنی امکان‌پذیر است. تور زوریخ + وین + مونیخ مناسب سفر به مونیخ است.

۸- میدان سن‌پیتر در واتیکان [به ایتالیایی= Piazza San Pietro]

معروف‌ترین میدان‌های جهان

هشتمین مورد از فهرست ما در مورد معروف‌ترین میدان‌های جهان نیز یک میدان ایتالیایی است. این میدان در شهر رم و در بخش خودمختار واتیکان قرار گرفته، جایی که مشهورترین کلیسای کاتولیک جهان یعنی کلیسای سن پیترو در آن قرار دارد. این میدان بزرگ و کلیسایی که در آن قرار دارد با نام سن‌پیتر نام‍گذاری شده‌اند، کسی که حواری مسیح بوده و برخی برآن اند که این سن‌پیتر نخستین پاپ بوده است.

در مرکز میدان یک ستون بزرگ مصری قرار دارد که گفته می‌شود در سال ۱۵۸۶ در این محل گذاشته شده. اما میدان در این سال ساخته نشده بلکه تقریباً ۱۰۰ سال بعد بوده که Gian Lorenzo Bernini اقدام ساخت میدان کرده و ستون‌های عظیم و پرشمار را در اطراف آن گذاشته است.

برای سفر به شهر رم و بازدید از میدان سنت پیتر می‌توانید از تور ایتالیا مرکز ساحل شنی استفاده کنید.

۹- میدان تایمز در نیویورک [به انگلیسی= Times Square]

میدان‌های معروف جهان

قطعاً سخن از معروف‌ترین میدان‌های جهان که شود بایستی حتماً نامی هم از میدان تایمز نیویورک آورده شود، جایی که تقاطع دو تا از مشهورترین خیابان‌های نیورویک یعنی خیابان هفتم و خیابان برادوی است.

این میدان یک مرکز گردشگری و تجاری در نیویورک است و در اکثر قریب‌به‌اتفاق روزهای سال بسیار شلوغ و پر جنب و جوش است. از آن مکان‌هایی است که آدم سخت بتواند باور کند که کسی به نیویورک سفر کند و نرود سری به آن بزند. گفته می‌شود سالانه حدود ۵۰ میلیون نفر از این تقاطع بازدید می‌کنند، تقاطعی که گاه آن را با نام مرکز جهان هم می‌شناسند.

در نظر داشته باشید که میدان تایمز با وجودی که نام‌اش میدان است، نه مربع‌شکل است و نه دایره‌ای‌شکل، بلکه از بالا تقریباً همچون یک کمان به نظر می‌رسد و بهتر است با نام تقاطع شناخته شود.

۱۰- میدان شهر قدیمی پراگ [به چکی= Staroměstské náměstí]

میدان‌های معروف جهان

میدان شهر قدیمی یک میدان تاریخی در منطقه‌ی شهر قدیمی پراگ است، بین میدان Wenceslas و پل Charles. این میدان بسیار وسیع است و عناصر تاریخی زیادی در آن یافت می‌شوند. همچنین شهرتی که دارد عمدتاً به سبب تاریخ غنی‌اش و محبوبیت گردشگری است.

در اطراف این میدان ساختمان‌هایی قدیمی، که عمدتاً با سبک گوتیک ساخته شده‌اند، وجود دارند، ساختمان‌هایی که چندتای آن‌ها کلیسا هستند از جمله: کلیسای گوتیک بانوی ما قبل از Týn و کلیسای باروک سنت‌نیکولاس. یک ساختمان هم با نام کاخ Kinský در اطراف این میدان هست که به عنوان موزه استفاده می‌شود. ساعتی هم که در این میدان قرار گرفته یک ساعت نجومی است که در سال ۱۴۱۰ در آن موقعیت گذاشته شده و بنابراین سومین ساعت نجومی قدیمی جهان شناخته می‌شود. ساختمان تالار شهر هم که در اطراف این میدان قرار دارد این امکان را فراهم کرده که گردشگران از آن بالا بروند و از فرازش چشم‌اندازی پاناروما از سطح شهر پراگ داشته باشند.

۱۱- میدان نقش جهان اصفهان

میدان نقش جهان اصفهان

یازدهمین و آخرین مورد از فهرست ما در مورد میدان‌های معروف جهان میدانی در کشور خودمان است. میدان نقش جهان که با نام میدان امام هم شناخته می‌شود میدانی قدیمی است که در دوران صفوی ساخته شده. این میدان مستطیلی‌شکل، ۵۶۰ متر طول دارد و ۱۶۰ متر عرض. با چنین مساحتی، میدان نقش جهان پس از میدانی در پکنِ چین بزرگ‌ترین میدان جهان به شمار می‌رود. در اطراف میدان نقش جهان می‌توان تفریحات زیادی را تجربه کرد. کالسکه‌سواری، بازدید از کاخ عالی‌قاپو، رستوران‌گردی، کافه‌گردی، بازدید از مسجد جامع اصفهان، بازدید از مسجد شیخ لطف‌الله، بازدید از سردر قیصیریه، خرید و کلی تفریح دیگر از جمله تفریحات قابل انجام در اطراف میدان زیبای نقش جهان اصفهان هستند. پیش‌تر در مجله‌ی ساحل شنی در مورد تفریحات میدان نقش جهان صحبت شده، برای دسترسی به آن می‌توانید روی لینک کلیک کنید: تفریحات میدان نقش جهان اصفهان.

ضمناً عزیزانی که به دنبال سفر به اصفهان و تجربه‌ی تفریحات میدان نقش جهان هستند می‌توانند از تور اصفهان مرکز ساحل شنی استفاده کنند.

سخن آخر

چه میدانی می‌توانست در این فهرست باشد و نبود؟ لطف کنید نام آن میدان را از طریق قسمت نظرات با ما و کاربران در میان بگذارید.

ارسال پاسخ