۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

بهترین جاذبه‌های گردشگری منطقه بی اغلو استانبول

منطقه بی اغلو در استانبول یکی از بهترین و توریستی‌ترین مناطق استانبول است. در این منطقه دیدنی‌های زیادی وجود دارند و به همین دلیل درصد عمدهای از کسانی که به استانبول با مقصود گردشگری سفر می‌کنند برای یک بار هم که شده سری به این منطقه می‌زنند و از دیدنی‌های آن دیدن می‌کنند و به رستوران‌های آن می‌روند و از فروشگاه‌ها و مراکز خریدش خرید می‌کنند و یا در هتل‌هایی که در این منطقه واقع اند اقامت می‌گزینند. در این نوشتار در مورد منطقه بی اغلو استانبول بحث خواهد شد و به همراه یکدیگر خواهیم دید که این منطقه در استانبول برای گردشگران چه در خود دارد.

 کلیت منطقه بی اغلو استانبول

منطقه بی اغلو استانبول
موقعیت منطقه بی اغلو در شهر استانبول

بی اغلو [Beyoğlu] ناحیه‌ای در شهر استانبول درست در کنار تنگه‌ی بسفر است. این منطقه در قسمت اروپایی استانبول واقع شده و از حدود ۲۵۰ هزار نفر جمعیت برخوردار است. وجود ۲۵۰ هزار نفر جمعیت در مساحت تقریباً ۸٫۵ کیلومتر مربعی منطقه بی اغلو استانبول نشان از آن دارد که تراکم جمعیت در این منطقه تقریباً زیاد است.

بی اغلو از گذشته به سبب موقعیت خوبی که دارد همواره در نزد حکومت‌های مختلف ترکیه از اهمیت برخوردار بوده و از همین رو در این شهر بناهای تاریخی نسبتاً زیادی وجود دارند. معروف‌ترین دیدنیِ این منطقه را هم می‌توان خیابان استقلال معرفی کرد، خیابانی که شهرت آن حتی تا قاره‌ی آمریکا هم رسیده است.

بی اغلو در نزدیکی منطقه فاتح، منطقه بشیکتاش و منطقه شیشلی واقع شده که هر سه‌ی این مناطق از بهترین و مهم‌ترین مناطق کل استانبول هستند. ضمناً نزدیکی این منطقه به شاخ طلایی هم یکی از دلایل اهمیت این منطقه در طی تاریخ بوده است.

در ادامه‌ی این نوشتار ابتدا به معرفی جاذبه‌های گردشگری منطقه بی اغلو در استانبول خواهم پرداخت و پس از آن چند تا از مراکز مهمی که در این منطقه قرار دارند را هم معرفی خواهم کرد.

جاذبه‌های گردشگری منطقه بی اغلو در استانبول

۱- خیابان استقلال

منطقه بی اغلو استانبول منطقه بی اغلو استانبول

قطعاً معروف‌ترین مکان برای دیدن از منطقه بی اغلو خیابان استقلال است. خیابان استقلال استانبول در چند سال اخیر به یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری در میان گردشگران تبدیل شده و هر ساله میلیون‌ها نفر از آن دیدن می‌کنند. گفته می‌شود در برخی روزها تعداد کسانی که در این خیابان در تردد هستند از مرز ۲ میلیون نفر هم می‌گذرد. در خیابان استقلال فروشگاه‌ها، مراکز خرید، کافه‌ها و کلیساهای زیادی وجود دارند و همچنین جو و صفایی بسیار عالی در آن برقرار است.

معروف‌ترین پاساژ این خیابان، پاساژ چیچک است، پاساژی قدیمی که مربوط به قرن نوزدهم میلادی است. معماری این پاساژ بسیار زیبا و جالب است و درون آن فروشگاه‌ها و کافه‌های زیادی وجود دارند. جز این پاساژ می‌توانید از کلی مغازه و بوتیک هم در خیابان استقلال خرید کنید. چند تا از برندهای برتر جهان هم در زمینه‌های مختلف در این خیابان نماینده دارند.

همانطور که گفتم کافه‌های زیادی هم در خیابان استقلال وجود دارند. قهوه و چای نقشی اساسی در فرهنگ سنتی ترکیه داشته‌اند و دارند و در خارج از ترکیه هم قهوه ترک و چای ترکی بسیار معروف هستند. در کافه‌هایی که در خیابان استقلال وجود دارند می‌توانید به قهوه ترک و چای ترکی دسترسی داشته باشید. یک خیابان فرعی در همین خیابان استقلال وجود دارد که از آن با نام خیابان فرانسه یاد می‌شود. همانطور که در تصویر زیر می‌بینید این خیابان باریک است و رنگی و در آن کلی رستوران و کافه وجود دارند. می‌توانید بهترین کافه‌های خیابان استقلال را در این خیابان پیدا کنید.

منطقه بی اغلو استانبول

در خیابان استقلال می‌توانید از موزه‌ی مادام توسو هم دیدن کنید. شعبه‌های زیادی از موزه‌ی مادام توسو در سرتاسر جهان وجود دارند که یکی از آن‌ها در خیابان استقلال ترکیه است. در این موزه مجسمه‌های افراد مشهور جهان به نمایش گذاشته می‌شوند، مجسمه‌هایی که بسیار به خود آن افراد شبیه اند – همانطور که می‌توانید در تصاویر زیر ببینید:

منطقه بی اغلو استانبول منطقه بی اغلو استانبول

کلیسای سنت‌آنتوان هم یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری خیابان استقلال در منطقه بی اغلو است. البته همانطور که گفتم در این خیابان چند کلیسا وجود دارند اما کلیسای سنت‌آنتوان معروف‌ترین و بهترینِ آن‌هاست. همانطور که در تصویر زیر می‌بینید این کلیسا بسیار زیباست و خود به تنهایی توانسته بر زیبایی کلی خیابان استقلال بیافزاید.

منطقه بی اغلو استانبول

کلیسای سنت آنتوان در ابتدا در قرن هجدهم برای مسیحیانی که در ترکیه زندگی می‌کرده‌اند ساخته شده، اما پس از آن چند بار مورد بازسازی قرار گرفته است.

۲- میدان تکسیم

منطقه بی اغلو استانبول

یک سرِ خیابان استقلال به میدان تکسیم یا میدان تقسیم می‌رسد. این میدان معروف‌ترین میدان در منطقه بی اغلو است و آن‌چنان که در برخی منابع آمده مهم‌ترین میدان کل استانبول است. در میدان تکسیم و اطراف آن هتل‌های زیادی وجود دارند که معروف‌ترین و بهترینِ آن‌ها هتل مرامار تکسیم است.

بنای یادبود جمهوریت در مرکز این میدان واقع شده و یکی از نمادهای استانبول به شمار می‌رود. ترکیه در سال ۱۹۳۲ پس از متلاشی‌شدن حکومت عثمانی در جنگ جهانی اول به جمهوری تبدیل شد و این بنای یادبود نماد همان جمهوری سال ۱۹۳۲ است. در این بنا مجسمه‌هایی از آتاتورک و عصمت اینونو، روسای جمهور پیشین ترکیه، وجود دارند.

میدان تقسیم

این میدان همچنین قطب حمل و نقل استانبول به شمار می‌رود. در این میدان اتوبوس‌ها و تاکسی‌های زیادی وجود دارند که به سرتاسر استانبول می‌روند. بنابراین اگر بخواهید به یکی از منطقه‌های استانبول بروید بهترین مکان برای پیدا کردن تاکسی همین میدان تکسیم در منطقه بی اغلو است. کافه‌ها و رستوران‌های زیادی هم در اطراف میدان تکسیم وجود دارند. همچنین در غروبِ هر روز این میدان بسیار شلوغ و البته با صفا می‌شود. کلی هم نوازنده‌ی دور‌ه‌گرد همه روزه، خصوصاً در غروب‌ها، در اطراف این میدان پرسه می‌زنند.

۳- موزه ادبیات مولوی

منطقه بی اغلو استانبول

در ابتدای خیابان استقلال [یک سرِ خیابان استقلال به خیابان تکسیم می‌رسد و سرِ دیگر آن از همین موزه آغاز می‌شود] یک موزه‌ی معروف وجود دارد که با نام موزه ادبیات مولوی [یا گالاتا مولوی حانیسی] مشهور است. البته موزه ادبیات مولوی از اواخر قرن پانزدهم به مثابه‌ی یک خانقاه فعالیت داشته تا آن که در اوایل قرن بیستم در آن شلوغی‌های سیاسی ترکیه این خانقاه بسته می‌شود و سرانجام در سال ۱۹۷۵ فعالیت خود را به عنوان موزه آغاز می‌کند.

منطقه بی اغلو استانبول

البته هنوز هم در برخی از روزهای آخر هفته درویشان به این موزه می‌آیند و کارهای خود را از جمله رقص درویشی یا همان سماع انجام می‌دهند.

۴- برج گالاتا

برج گالاتا

دو سه کیلومتر که از میدان تکسیم و خیابان استقلال فاصله بگیریم و کلا از محله‌ی تکسیم خارج شویم و به یکی دیگر از محله‌های منطقه بی اغلو استانبول وارد شویم، برج گالاتا در معرض دید قرار می‌گیرد. محله‌ی گالاتا یکی از بهترین و شیک‌ترین و باصفاترین محله‌های منطقه بی اغلوی استانبول است که در خود از یکی از بهترین و قدیمی‌ترین جاذبه‌های گردشگری استانبول و کل ترکیه برخوردار است: برج گالاتا.

برج گالاتا [یا گالاتا کوله‌سی] بنایی ست مربوط به حول و حوش ۱۶۰۰ سال پیش، بنایی که در قرون وسطی و در دوران اولیه‌ی حکومت و سلطه‌ی عثمانی‌ها در استانبول یا قسطنطنیه‌ی آن زمان ساخته شده است. البته که این برجی که در حال حاضر وجود دارد دقیقاً آن برج مربوط به ۱۶۰۰ سال پیش نیست، بلکه این برج فعلی شکل بازسازی‌شده‌ی آن برج است و در قرن چهاردهم میلادی ساخته شده است. البته همین برج هم در طی این ۶ یا ۷ قرن کلی بازسازی شده ولی به هر حال در دهه‌های اخیر به یکی از نمادهای کل ترکیه تبدیل شده است.

برج گالاتا، بدون احتساب آن کلاهک مخروطی‌شکل، ۶۶ متر است و در داخل از ۹ طبقه برخوردار است. تفریحی که گردشگرانِ امروزی از طریق برج گالاتا تجربه می‌کنند بالا رفتن از این برج و تماشای سطح شهر از فراز آن است. همانطور که در تصویر زیر می‌بینید در بالای این برج فضایی وجود دارد که در آن می‌توان قدم زد و چشم‌اندازی ۳۶۰ درجه از کل شهر استانبول  و البته محله‌ی گالاتا داشت. البته محله‌ی کاراکوی هم در نزدیکی این برج واقع شده و هم از خودِ محله‌ی کاراکوی این برج قابل دیدن است و هم از طریق بالای این برج می‌توان چشم‌اندازی از سطح محله‌ی کاراکوی داشت.

منطقه بی اغلو استانبول

ضمناً در طبقات بالایی این برج هم یک رستوران وجود دارد، رستورانی که به سبب موقعیت خاصی که دارد توانسته در میان هم مردم خود استانبول و هم گردشگران از محبوبیت زیادی برخوردار شود.

اگر در سفرتان به استانبول به منطقه بی اغلو رفتید حتماً سری هم به برج گالاتا بزنید.

۵- موزه‌ی مدرن استانبول

منطقه بی اغلو استانبول

موزه‌ی مدرن استانبول یا در واقع موزه‌ی هنرهای مدرن استانبول یکی از بهترین موزه‌های جهان در ارتباط با هنر است. در این موزه که حول و حوش ۱۵ سال است تأسیس شده آثار هنری جهان در طی تاریخ به شکل زیبایی برای علاقه‌مندان به نمایش گذاشته شده‌اند. اگر به دنیای هنر علاقه دارید حتماً دیدن از این موزه را هم در برنامه‌های‌تان قرار دهید. قطعاً از دیدن از این موزه پشیمان نخواهید شد. این موزه در محله‌ی کاراکوی منطقه بی اغلو واقع است.

ضمناً در خود این موزه هم یک رستوران و یک کافه وجود دارند.

۶- موزه‌ی معصومیت

istanbul masumiyet müzesi

موزه‌ی معصومیت از معروف‌ترین موزه‌های منطقه بی اغلو در استانبول است. این موزه نامی غریب دارد، اما در واقع نام آن برگرفته از رمانی با همین نام است و اصلاً خود موزه هم مربوط به نویسنده‌ی همان رمان است، نویسنده‌ای که در سال ۲۰۰۶ جایزه‌ی نوبل ادبیات را از آنِ خود کرد. در این موزه اشیایی از زندگی طبقه‌ی مرفه ترکیه در طی سال‌های پیشین به نمایش گذاشته شده‌اند.

۷- مینیاتورک

مینیاتورک

پارک‌های مینیاتوری زیادی در سطح جهان وجود دارند و قطعاً مینیاتورک یکی از بهترینِ آن‌هاست. این پارک مینیاتوری خوشبختانه در منطقه بی اغلو واقع شده و بنابراین در طی گشت‌وگذارتان در منطقه بی اغلو می‌توانید از این پارک هم دیدن کنید. در مینیاتورک بسیاری از بناهای معروف ترکیه به صورت مینیاتوری و در ابعاد کوچک و به شکل سه بعدی وجود دارند و قابل مشاهده هستند. این پارک ۶۰ هزار متر مربع مساحت دارد و قطعاً می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای سَر کردن یک ساعت مفرح در منطقه بی اغلو در استانبول باشد.

۸- پارک Taksim Gezi

در نزدیکی همان مینیاتورک یک پارک بسیار کوچک اما با صفا با نام Taksim Gezi وجود دارد. این پارک بسیار باصفا و با حال است و می‌تواند مکانی مناسب برای سر کردن یک غروب مفرح و خوردن یک وعده شام باشد. در این پارک همچنین مسیرهای خوبی برای پیاده‌روی وجود دارند.

چند نکته در ارتباط با منطقه بی اغلو در استانبول

۱- این منطقه پر است از کافه و رستوران و هتل. اگر در این نوشتار به معرفی کافه‌ها و رستوران‌های آن پرداخته نشد به همین دلیل بود. در خیابان استقلال، در اطراف میدان تکسیم، در نزدیکی دریای مرمره در محله‌ی کاراکوی، در اطراف برج گالاتا و … کافه‌ها و رستوران‌های زیادی وجود دارند. اما قطعاً یکی از بهترین مکان‌ها برای نوشیدن نوشیدنی‌های ترکی و خوردن غذاهای ترکی خیابان استقلال است که در بالا به آن اشاره کردم.

۲- در اطراف میدان تکسیم و خیابان استقلال، کنسولگری‌ها و سفارتخانه‌های زیادی وجود دارند و همین امر هم خود می‌تواند دلیلی بر اعتبار بالای کل منطقه‌ی بی‌اغلو باشد. کنسولگری کشورهای هندوستان، مقدونیه، هلند، روسیه، سوئد، آلمان، ایتالیا، بلژیک، یونان، مولداوی و … در این منطقه قرار دارند.

۳- اسکله‌ی کاباتاش که نقشی مهم در حمل و نقل دریایی در استانبول دارد در نزدیکی دریای مرمره در محله‌ی تکسیم واقع شده.

۴- در نزدیکی خیابان استقلال یک موزه‌ی شناخته‌شده با نام موزه‌ی پرا وجود دارد. اگر از جمله کسانی هستید که به بازدید از موزه‌ها علاقه دارند می‌توانید از این موزه هم دیدن کنید. این موزه در واقع یک موزه‌ی هنری است و آثار هنری قدیمی و خصوصاً مربوط به قرون هجدهم و نوزدهم در آن به نمایش گذاشته شده‌اند.

سخن آخر

قطعاً این نوشتار تمامی آن‌چه که باید در مورد منطقه بی اغلو بدانید را بیان نمی‌دارد، اما ازآن‌جا که سعی ما در ابتدای این نوشتار هم صرفاً معرفی جاذبه‌های گردشگری بی اغلو بود احتمالاً به مقصود خود رسیده باشیم.

نکته‌ی دیگری که در این راستا باید ذکر شود این است که پکیج تور استانبول مرکز ساحل شنی شامل هتل‌های زیادی است، هتل‌هایی که خود شما می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. در میان این هتل‌ها برخی‌شان در منطقه بی اغلو قرار دارند و بنابراین اگر مایل هستید که در منطقه بی اغلو اقامت داشته باشید و به دیدنی‌های این منطقه دسترسی آسانی داشته باشید می‌توانید یکی از این هتل‌ها را انتخاب کنید. اکثر هتل‌هایی که در منطقه بی اغلو قرار دارند در نزدیکی میدان تکسیم اند که از بهترینِ آن‌ها می‌توان به هتل گرند حیات، هتل مارمارا و هتل الیت ورلد که همگی ۵ ستاره هستند اشاره داشت. البته که اگر خواهان صرف هزینه‌ای کمتر باشید می‌توانید هتل‌های ۴ ستاره و ۳ ستاره‌ی تور استانبول ما را انتخاب کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر یا از لینک تور استانبول استفاده کنید و یا تلفن را بردارید و با تماس با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ با کارشناسان ما در ارتباط شوید.

منابع: theculturetrip | europeupclose | en.wikipedia

ارسال پاسخ

20 − نه =