۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

قبل از بازدید از موزه اورسی پاریس این ۸ نکته را بخوانید

موزه اورسی پاریس را عموماً خواهر موزه‌ی لوور می‌دانند. موزه اورسی از مشهورترین موزه‌های هنری جهان است و در خود از چندین اثر هنری فاخر برخوردار است. این موزه در نزدیکی رود سن در پاریس قرار گرفته و فاصله‌ی بسیار کمی از موزه‌ی لوور دارد. در طی سفر به پاریس می‌توانید از هر دوی این موزه‌ها در یک زمان بازدید کنید. ۸ نکته‌ای که در ادامه می‌آیند برای بازدیدی بهتر و آگاهانه‌تر از موزه‌ی اورسی در پاریس هستند، اما پیش از ذکر این نکات بیایید به همراه یکدیگر مروری مختصر بر کلیت موزه اورسی در پاریس داشته باشیم.

موزه اورسی پاریس

کلیت موزه اورسی پاریس

موزه اورسی موزه‌ای است در سمت چپ رود سن در پاریس و میزبان آثار هنری برتر اروپا در میان سال‌های ۱۸۴۸ و ۱۹۱۴٫ هنر اروپا، خصوصاً نقاشی، در این ۶۶ سال دوران اوج خود را سپری کرد و بسیاری از بهترین نقاشان تاریخ، به غیر از نقاشان رنسانس، در همین دوران در فرانسه، آلمان، اسپانیا، ایتالیا و انگلیس حضور داشتند. بسیاری از بهترین نقاشی‌های تاریخ مربوط به همین دوران هستند که خوشخبتانه اغلب‌شان در موزه اورسی نگهداری می‎شوند.

ساختمانی که موزه اورسی در آن واقع شده در ابتدا ایستگاه قطار بود، بعد از مدتی به محلی برای تعمیر قطار تبدیل شد و در دهه‌ی ۷۰ میلادی بود که تصمیم بر این شد که این ساختمان به عنوان موزه مورد استفاده قرار گیرد. تصمیمات در این راستا عملی شدند و در سال ۱۹۸۶ رسماً موزه اورسی افتتاح شد.

از آن زمان تا کنون هر ساله هزاران گردشگر از این موزه بازدید می‌کنند، به طوری که تا کنون مجموع بازدید‌های موزه به بیش از ۶۰ میلیون نفر رسیده است.

در چند سال اخیر عمدتاً تعداد بازدیدکننده‌ها به بیش از ۳ میلیون نفر می‌رسد و به این ترتیب موزه اورسی پس از موزه لوور دومین موزه‌ی پربازدید کل پاریس است.

موزه اورسی پاریس

نمای داخلی موزه بسیار زیباست و خصوصاً طبقه‌ی آخر موزه از زیبایی‌هایی چشمگیر در قسمت طراحی برخوردار است. نقاشی‌ها و مجسمه‌های زیادی در طبقات این موزه به نمایش درآمده‌اند، اما قطعاً مشهورترین آثار هنری این موزه نقاشی‌های امپرسیونیستی و پست امپرسیونیستی هستند.

نکات بازدید از موزه اورسی

حال که مروری بسیار مختصر بر موزه اورسی داشتیم نوبت به بحث اصلی این نوشتار یعنی نکاتی که باید قبل از بازدید از موزه اورسی بدانید رسیده است. این نکات به قرارِ زیر هستند:

۱- روی یک یا دو بخش متمرکز شوید

موزه‌ی اورسای یا اورسی بزرگ است و بنابراین نمی‌توانید تمامی آن را در یک یا دو ساعت ببینید. چون حدس می‌زنم که در سفرتان به فرانسه یکی دو ساعت را صرف بازدید از این موزه می‌کنید، پیشنهاد می‌کنم برای بازدید از آن تمرکزتان را روی یک یا دو بخش از این موزه بگذارید. موزه اورسی ۴ طبقه است و هر طبقه هم از چند بخش مختلف برخوردار است. پیش از ورود به موزه می‌توانید با بخش‌های مختلف موزه آشنا شوید و انتخاب کنید که کدام‌یک از این بخش‌ها می‌توانند گزینه‌ای مناسب‌تر برای بازدید باشند.

به عنوان مثال طبقه‌ی آخر این موزه بیش‌تر به مجسمه‌های هنری و طبقه‌ی سوم به آثار امپرسیونیستی و پست‌امپرسیونیستی از سزان، رنوار، مانه، ونگوگ و … اختصاص داده شده.

۲- از شلوغی فاصله بگیرید

موزه اورسی پاریس

همانطور که در بالا گفتم، موزه اورسی در چند سال اخیر عمدتاً از بیش از ۳ میلیون بازدیدکننده‌ی سالانه برخوردار بوده و این یعنی در برخی روزها جمعیت زیادی در این موزه مشغول بازدید از آثار هنری می‌شوند. کیست که ترجیح ندهد که به دور از ازدحام به تماشای فاخرترین آثار هنری جهان بنشیند؟ کیست که نخواهد مجبور به تحمل هیاهو و همهمه‌ی گردشگران نشود و در عوض با خیالی آسوده‌تر خود را مشغول تماشای نقاشی‌ها و مجسمه‌ها کند؟

نکته‌ای که وجود دارد این است که در برخی مواقع موزه از ازدحام بالایی برخوردار نیست و این مواقع دقیقاً بهترین زمان‌ها برای بازدید از موزه به دور از ازدحام و تراکم هستند. بهترین مواقع برای بازدید از موزه به دور از تراکم جمعیت و شلوغی، مواقع زیر هستند:

  • ماه‌هایی که توریست کمتری در پاریس است [بین نوامبر تا مارس، یعنی از آبان‌ماه تا اسفندماه]
  • قبل از ناهار [از ۱۰ صبح تا نزدیک ظهر]
  • پنجشنبه‌ها عصر، بین ساعت ۶ تا ۹ شب

۳- لاین ورودی صحیح را انتخاب کنید

موزه اورسی پاریس

در نظر داشته باشید که اورسی از چند لاین ورودی برخوردار است که گاه انتخاب لاین ورودی صحیح می‌تواند مانع از اتلاف وقت در صف‌های طولانی شود؛ بنابراین زمانی که به موزه رسیدید پیش از ورود بررسی کنید که کدام‌یک از لاین‌های ورودی می‌تواند برای شما مناسب باشد:

  • بازدیدکننده‌های فردی بدون بلیط: سمت رودخانه‌ی سن، ورودی A
  • اعضا، بازدیدکننده‌های دارای بلیط و یا افراد دارای اولویت ورود: ورودی C در سمت Rue de Lille
  • گروه‌های مدرسه: ورودی D
  • گروه‌های از قبل رزرو شده: ورودی B در سمت رود سن

۴- تورهای راهنما را در نظر داشته باشید

در طی هفته تورهایی برای گشت‌وگذار درون موزه اورسی پاریس قابل رزرو هستند. این تورها خدمات را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند و قطعاً اگر برای نخستین بار وارد موزه شوید و با زبان انگلیسی آشنایی داشته باشید استفاده از این تورها می‌تواند برای شما مفید باشد.

۵- بلیط ترکیبی برای موزه‌ی رودن و یا موزه‌ی Orangerie تهیه کنید

اگر از آن دسته افراد هستید که بسیار به هنر علاقه دارند باید حتماً بازدید از موزه‌ی Orangerie و یا موزه‌ی رودن را هم در برنامه‌تان قرار دهید، اما موزه‌ی Orangerie گزینه‌ی بهتری است چرا که کاملاً به موزه اورسی نزدیک است و در واقع در آن سوی رود سن در گوشه‌ی باغ تویلری قرار دارد. در موزه‌ی Orangerie به طور اختصاصی به آثار نقاشی امپرسیونیستی و پست‌امپرسیونیستی پرداخته شده و فضای موزه هم بسیار زیباست.

موزه‌ی Orangerie
نمایی از درون موزه‌ی Orangerie. همانطور که می‌بینید در سالن اصلی این موزه نقاشی‌های نیلوفرهای آبی کلود مونه به نمایش درآمده‌اند، چراکه این موزه محل دائمی این شاهکارهای کلود مونه است.

موزه‌ی رودن مقداری از موزه اورسی فاصله دارد اما آن هم می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای علاقه‌مندان به هنر باشد. این موزه به مجسمه‌های رودن، که از شاهکارهای مجسمه‌سازی هستند، اختصاص داده شده. هم درون موزه قابل بازدید است و هم محوطه‌ی موزه. در محوطه‌ی موزه است که مشهورترین اثر رودن یعنی مجسمه‌ی متفکر را به نمایش گذاشته‌اند.

خبر خوب این است که امکان تهیه‌ی بلیط ترکیبی موزه اورسی، موزه‌ی رودن و موزه Orangerie وجود دارد. زمانی که در حال خرید بلیط هستید بد نیست بلیط ترکیبی بخرید و از آن دو موزه هم بازدید کنید.

۶- در منطقه‌ی اطراف موزه گردش کنید

saint germain des pres
نمایی از یکی از کافه‌های پرشمار محله‌ی saint germain des pres در اطراف موزه اورسی

منطقه‌ی اطراف موزه از بهترین مناطق کل پاریس است و ارزش آن را دارد که قبل یا بعد از بازدید از موزه در این منطقه گردش کنید. در این منطقه کافه‌ها و رستوران‌ها و گالری‌های هنری زیادی وجود دارند که هر یک ارزش بازدید دارند. همچنین این موزه فاصله‌ی بسیار کمی با برج ایفل و محیط زیبای اطراف‎‌اش، خیابان شانزلیزه، میدان کنکورد، خیابان ریوولی، موزه‌ی لوور، رود سن و کلی جاذبه‌ی گردشگری دیگر دارد.

در خیابان ریوولی می‌توانید به پیاده‌روی و خرید بپردازید. این خیابان از مشهورترین خیابان‌های کل پاریس است. در خیابان شانزلیزه نیز می‌توانید به کافه‌گردی، رستوران‌گردی، خرید و پیاده‌روی بپردازید. خود پاریسی‌ها این خیابان را با لقب زیباترین خیابان جهان می‌شناسند. در محیط اطراف برج ایفل با نام Champs de Mars فضایی عالی برای نشستن و پیاده‌روی وجود دارد و هر زمان از روز که به این منطقه بروید می‌بینید که گردشگران زیادی در حال جنب‌وجوش در آن منطقه هستند.

خلاصه آن که به بازدید از موزه اورسی در آن منطقه اکتفا نکنید و چند ساعتی را صرف بازدید از کل منطقه کنید.

۷- دیر به موزه نروید

اشتباهی که بسیاری از گردشگران در طی سفر به پاریس انجام می‌دهند این است که یک الی دو ساعت قبل از بسته‌شدن موزه به بازدید آن می‌روند و پس از آن که کلی در صف ماندند روی‌هم‌رفته یک ربع الی نیم ساعت در موزه نمی‌مانند که موزه بسته می‌شود و آن‌ها هم مجبور می‌شوند موزه را بدون آن که چیز خاصی از آن دیده باشند ترک کنند. سعی کنید شما این اشتباه را نکنید. موزه هر روز تا ساعت ۶ غروب (به جز پنج‌شنبه‌ها که تا ۹:۳۰ باز است) فعالیت می‌کند.

۸- روزهای رایگان موزه را در نظر داشته باشید

جالب است بدانید که در برخی روزها بازدید از موزه اورسی در پاریس رایگان است. اگر می‌خواهید در طی سفر به پاریس در هزینه‌های‌تان صرفه‌جویی کنید بد نیست بدانید که کدام روزها می‌توان بدون خرید بلیط وارد موزه شد. روزهای زیر روزهای رایگان موزه هستند:

  • اولین یکشنبه‌ی هر ماه
  • شب موزه پاریس (Nuit des Musées): این شب سالی یک بار  در پاریس است و مسئولان در آن بازدید از موزه اورسی و چند موزه‌ی دیگر در پاریس را رایگان می‌کنند. این شب معمولاً در ماه می است.

سخن اخر

سفر به پاریس از طریق تورهای خارجی مرکز ساحل شنی امکان‌پذیر است. با رزرو تورهای پاریس ما می‌توانید سفری امن را به این شهر زیبا تجربه کنید. گشت شهری، پرداخت هزینه‌های ورودی، رزرو هتل، رزرو بلیط هواپیما رفت و برگشت، لیدر تور فارسی‌زبان و کلی امکانات دیگر همراه با تورهای پاریس ما هستند. تور پاریس و آمستردام و همچنین تور پاریس و بارسلونا از بهترین تورهایی اند که می‌توانید برای سفر به پاریس از آن‌ها استفاده کنید. جهت رزرو تور و دریافت اطلاعات کامل با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید.

ضمناً از طریق این لینک می‌توانید با سایر موزه‌های برتر پاریس آشنا شوید: بهترین موزه‌های پاریس.

منبع: tripsavvy

ارسال پاسخ

دوازده − 10 =