گشتی در مونمارتر پاریس | منطقه‌ی هنر و هنردوستان

منطقه‌ی مونمارتر یا مونتمارتر از مناطق مشهور پاریس است. در قرن نوزدهم و قرن بیستم این منطقه عمدتاً محل تردد هنرمندان زیادی بود و حتی گاه برخی از آن‌ها در همین منطقه زندگی می‌کردند. رنوار، پیکاسو، مونه، ونگوگ، مورو و دگاس از مشهورترین هنرمندانی اند که در این منطقه رفت‌وآمد داشتند و یا حتی کار می‌کردند. در این نوشتار با هم گشتی مجازی در مونمارتر پاریس خواهیم داشت و با هم خواهیم دید که در این منطقه‌ی زیبا و تاریخی چه جاذبه‌هایی برای بازدید در طی سفر به پاریس وجود دارند.

ضمناً عزیزانی که به‌دنبال سفر به پاریس هستند می‌توانند برای سفری ارزان و امن به پایتخت فرانسه از تورهای خارجی مرکز ساحل شنی استفاده کنند. تور پاریس + آمستردام و همچنین تور پاریس + بارسلونا از بهترین تورهای خارجی ما برای سفر به پاریس هستند. برای دریافت اطلاعات کامل در مورد تورها و رزرو آن‌ها با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید.

مختصری در مورد مونمارتر پاریس در قرن‌های نوزدهم و بیستم

مونتماتر در قرن نوزدهم

کاوش‌هایی که در جای‌جای منطقه‌ی مونمارتر در پاریس صورت گرفته‌اند به کشفیات گوناگونی رسیده‌اند. اشیایی در این منطقه پیدا شده‌اند که برخی مربوط به قرن دوم میلادی، برخی مربوط به قرن سوم و برخی مربوط به قرن چهارم اند. این موارد نشان می‌دهند که قدمت زندگی در این منطقه نزدیک به ۲۰۰۰ سال است؛ اما آن چیزی که برای ما در این نوشتار مهم است وضعیت مونمارتر فرانسه در قرن‌های نوزدهم و بیستم است، زمان‌هایی که کلی هنرمند و فیلسوف و نویسنده یا در این منطقه تردد داشته‌اند و یا در آن زندگی می‌کرده‌اند.

مونمارتر در واقع یک تپه است و برای همین زمانی که در اوایل قرن نوزدهم توسط سربازان روسی اشغال شد، تا مدت‌ها جزئی از شهر پاریس به حساب نیامد تا آن که در سال ۱۸۶۰ به شهر پاریس ملحق شد و به یکی از اجزای منطقه‌ی هجدهم پاریس مبدل گشت. رفته‌رفته این منطقه مورد استقبال اهالی پاریس واقع شده و اهمیت‌اش هم روز به روز افزایش پیدا کرد، به طوری که در عرض ۱۱ سال از پیوستن این منطقه پاریس، مرکز اصلی شورش‌های انقلابی کمون پاریس شد.

در چند دهه‌ی آخر قرن نوزدهم و چند دهه‌ی اول قرن بیستم مونمارتر و کافه‌ها و مراکز هنری‎اش به محلی برای هنرمندان تبدیل شدند. کافه‌های بلوار سن ژرمن و خصوصاً کافه دو فلو محلی برای جمع‌شدن سارتر و دوبوار و رفقای‎شان بودند و کافه‌های محله‌ی مونمارتر هم محلی برای جمع‌شدن هنرمندان از جمله ونگوگ، پیکاسو، مونه، رنوار و چند نفر دیگر.

امروز بسیاری از آن کافه‌ها باقی مانده‌اند و همچنان مونمارتر یکی از منطقه‌های هنری کل اروپا به شمار می‌رود. به این منطقه که بروید افراد زیادی را می‌بینید که مشغول نقاشی‌کشیدن و یا فروش آثار نقاشی هستند. کافه‌های رنگارنگ این منطقه هم همچنان جان می‌دهند برای جمع‌شدن دور هم و صحبت‌کردن در مورد هنر، فلسفه، ادبیات و … .

تفریحاتی که می‌توانید در مونمارتر پاریس تجربه کنید

حال که با هم مروری بر کلیت مونمارتر داشتیم بیایید ببینیم که در این منطقه از شهر پاریس چه تفریحاتی را می‌توان تجربه کرد و امکان بازدیدی تفریحی از کدام مکان‌ها و مناطق فراهم است:

۱- از کلیسای سکره‌کر [Sacré-Coeur] بازید کنید

کلیسای سکره‌کر

کلیسای سکره‌کر یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری کل فرانسه در میان گردشگرانی است که وارد فرانسه و پاریس می‎شوند. کلیسای سکره‌کر کلیسایی بسیار قدیمی نیست بلکه همین ۱۰۰ سال پیش ساخته شد و آن‌چنان که در منابع آمده پس از جنگ فرانکو- پروس به عنوان نمادی از امید ساخته شد.

معماری رومی و بیزانسی کلیسا موجب شده که ساختمان این کلیسای زیبا از چند گنبد بزرگ و کوچک برخوردار باشد و نحوه‌ی چینش این گنبدها به‌شکلی است که لقب کیک عروسی را به آن داده‌اند. درون کلیسا هم موزاییک‌های زیبای زیادی وجود دارند که قطعاٌ مشهورترین قسمت، موزاییک‌های سقف است که مسیح را به نمایش گذاشته‌اند.

Sacré-Coeur

همچنین در داخل این کلیسا یک ارگ بزرگ وجود دارد که از جمله جذابیت‌های این کلیسای زیبا است. خود این ارگ را هم به عنوان یک اثر تاریخی می‌شناسند و اندازه‌ای بسیار بزرگ دارد. روزهای یکشنبه برای مراسم مذهبی از این ارگ استفاده می‎شود.

نکته‌ی دیگری که باید در ارتباط با این کلیسا به آن اشاره داشته باشم این است که از گنبد فوقانی این کلیسا می‌توان چشم‌اندازی عالی از سطح شهر پاریس در پیش چشم داشت، اما برای دسترسی به آن منطقه اولاً باید ۳۰۰ پله طی شوند چون هیچ خبری از آسانسور نیست و ثانیاً نیاز به رزرو بلیط مجزا است.

آدرس: ۳۵ Rue du Chevalier-de-la-Barre, 75018 Paris

۲- از موزه‌ی مونتمارتر [Musée du Montmartre] بازدید کنید

موزه‌ی مونتمارتر

یک ساختمان زیبای قرن هفدهمی در منطقه مونتمارتر در پاریس میزبان یک موزه‌ی عالی برای غور در گذشته‌ی این منطقه است. در این موزه عناصری از تاریخ مونتمارتر به نمایش گذاشته شده‌اند و جالب آن که همین ساختمان در گذشته‌ای نه‌چندان دور به شدت مورد استقبال هنرمندان بزرگ آن زمان از جمله رنوار قرار می‌گرفت و گاه از آن برای نمایشگاه استفاده می‌شد. امروز هم افزون بر عناصری که از تاریخچه‌ی مونمارتر به نمایش گذاشته شده‌اند چندین اثر هنری از بهترین نقاشانی که در این منطقه تردد داشته‌اند برای بازدید وجود دارند و بنابراین علاقه‌مندان به هنر در طی گشت‌وگذار در منطقه مونمارتر در پاریس نباید بازدید از این مکان را مغفول بگذارند.

نکته‌ی دیگری که باید در مورد این موزه به آن اشاره کنم این است که در اطراف این موزه یک باغ با نام باغ رنوار وجود دارد و این باغ مکانی است که رنوار در آن چند تا از نقاشی‌های مشهورش از جمله La Balancoire و Jardin de la rue Cortot را کشیده است.

کافه رنوار هم با ظاهری عالی و دل‌نواز در گوشه‌ی همین باغ قرار دارد و خلاصه آن که حیف است در طی گردش‌تان در مونمارتر بازدید از این موزه را از دست بدهید.

آدرس: ۱۲ Rue Cortot, 75018 Paris

۳- گشتی در Place du Tertre داشته باشید

Place du Tertre | مونمارتر

موزه‌ی مونتمارتر که در بالا به آن اشاره کردم در نزدیکی میدان Place du Tertre قرار گرفته؛ این میدان همان جایی است که کلی فروشنده‌ی آثار هنری در آن قرار دارند و جو و صفایی عالی در آن برقرار است. کم نیستند کسانی که در این میدان پرتره می‌کشند، کم نیستند کسانی که بهترین آثار هنری اروپا را می‌فروشند و همچنین کلی کافه در اطراف این میدان قرار دارند که در اکثر ساعات روز شلوغ اند و جنب‌وجوش در آن‌ها وجود دارد.

حتماً به این میدان بروید و گشتی در آن داشته باشید، مطمئن باشید پشیمان نخواهید شد.

۴- به موزه‌ی سالوادور دالی سر بزنید [Dalí Paris Museum]

موزه‌ی سالوادور دالی

موزه‌ی سالوادور دالی در نزدیکی Place du Tertre قرار دارد و یکی از بهترین مکان‌های مونتماتر برای بازدید است. این موزه محلی عالی برای بازدید از بهترین آثار هنری دالی و برخی از عناصر مربوط به زندگی این نقاش بزرگ قرن بیستمی است.

در این موزه به‌وضوح می‌توان خلاقیت این هنرمند معاصر را دید. این موزه بزرگ‌ترین موزه‌ی مربوط به دالی در کل کشور فرانسه است و خصوصاً به‌واسطه‌ی مجسمه‌هایی عالی که از خود دالی در آن هستند مشهور است.

۵- از Galerie Montmartre هم بازدید کنید

Galerie Montmartre | مونمارتر

در نزدیکی موزه‌ی دالی و میدان Place du Tertre یک گالری هنری دیگر وجود دارد که قطعاً علاقه‌مندان به هنر نباید از بازدید از آن غافل بمانند. در این گالری هنری طیف وسیعی از آثار هنری عالی را در فضایی لوکس و پر زرق و برق به نمایش درآمده‌اند؛ آثاری از دالی، رنوار، پیکاسو، ماتیس و … .

ضمناً از این گالری امکان خرید آثار هنری هم وجود دارند.

۶- در اطراف Carré Roland Dorgelès قدم بزنید

Carré Roland Dorgelès در مونمارتر پاریس

این منطقه از محبوب‌ترین مناطق کل مونمارتر در نزد هنرمندان قرن نوزدهم و بیستم بود. مودیلیانی، پیکاسو و بسیاری دیگر در خیابان‌های سراشیبی این منطقه تردد داشتند. خانه‌های این منطقه هم وضعیتی خاصی دارند و خلاصه آن که قدم‌زدن در این منطقه و عکس‌گرفتن از آن یکی از بهترین کارهایی است که می‌توانید در گشت‌وگذارتان در منطقه مونمارتر پاریس انجام دهید.

۷- از بازدید از مولن دلا گالت [Moulin de la Galette] لذت ببرید

مولن دلا گالت  | مونمارتر

در گذشته، یعنی چند قرن پیش، مونمارتر یک روستا بوده و همچون روستاهای اطراف آمستردام چندین آسیاب بادی در آن بوده‌اند. از آن همه آسیاب بادی فقط ۲ تا باقی مانده‌اند که در حال حاضر در مولن دلا گالت قرار دارند. این مولن دلا گالت هم از مکان‌های محبوب در میان نقاشان قرن نوزدهم و قرن بیستم بوده و حتی یک نقاشی بسیار مشهور از رنوار با نام رقص در مولن دلا گالت از همین مکان کشیده شده. این نقاشی رقص در مولن دلا گالت در حال حاضر در موزه‌ی اورسای نگهداری می‎شود.

نقاشی رقص در مولن دلا گالت
نقاشی رقص در مولن دلا گالت

رستوران مشهوری که صحنه‌ی نقاشی را شامل می‎شود در این منطقه قابل بازدید است و قطعاً علاقه‌مندان به هنر و خصوصاً نقاشی از بازدید از این منطقه و عکس‌گرفتن در آن لذت می‌برند.

آدرس: ۸۳ Rue Lepic, 75018 Paris

۸- از موزه‌ی زندگی رمانتیک [Musée de la Vie Romantique] بازدید کنید

موزه‌ی زندگی رمانتیک در مونتمارتر

رمانتیسیسم جنبشی هنری بود که در اوایل تا میانه‌های قرن نوزدهم در اروپا رواج پیدا کرد. نقاشانی هم مربوط به این دوره در پاریس و خصوصاً مونمارتر زندگی می‌کردند و فعالیت داشتند. موزه‌ی زندگی رمانتیک محلی برای نمایش آثار این هنرمندان است و جو و صفایی عالی دارد. قطعاً سر زدن به این موزه هم از بهترین کارهایی است که علاقه‌مندان به هنر می‌توانند در گشت‌وگذار در مونمارتر پاریس انجام دهند.

نزدیک‌ترین ایستگاه‌های مترو به این موزه عبارت اند از Pigalle، Blanche و Liège.

۹- از موزه‌ی ملی Gustave Moreau هم بازدید کنید

مونتمارتر پاریس

نهمین تفریحی که امکان تجربه‌اش در مونمارتر پاریس فراهم است، بازدید از موزه‌ای دیگر است. مونمارتر محله‌ای هنری است و بدیهی است که در این محله کلی موزه‌ی هنری وجود داشته باشند. موزه‌ی ملی گوستاو مورو موزه‌ای است که نقاشی‌ها و عناصر زندگی گوستاو مورو، نقاش مشهور در سبک سمبولیسم در قرن نوزدهم، به نمایش گذاشته شده‌اند.

خود این موزه در ۴ دهه‌ی آخر قرن نوزدهم محل زندگی مورو بوده و در حال حاضر حدود ۱۳۰۰ نقاشی و ۵۰۰۰ طراحی از این نقاش قرن نوزدهمی در موزه قابل بازدید هستند.

۱۰- از آتلیه‌ی مشهور نقاشان مشهور هم بازدید کنید

مونتمارتر پاریس

Le Bateau-Lavoir آتلیه‌ای در مونمارتر است که در اوایل قرن بیستم نقشی مهم در نقاشی مدرن ایفا کرد. این آتلیه در آن زمان حتی مکانی برای خلق برخی از شاهکارهای هنری پیکاسو بود و حتی گفته می‌شود نقاشی‌های اولیه‌ی پیکاسو در سبک کوبیسم در همین آتلیه زاده شدند و در واقع این آتلیه‌ی کوچک محل خلق سبک کوبیسم است. بسیاری از هنرمندان دیگر هم اینجا کارگاه هنری‎شان بود.

متأسفانه Le Bateau-Lavoir در دهه‌ی ۷۰ قرن بیستم دچار آتش‌سوزی شد و پس از آن بازسازی شد. قطعاً بازدید از این محل هم باید از کارهایی باشد که در مونمارتر انجام می‌دهید.

۱۱- در قبرستان مونمارتر قدم بزنید

قبرستان مونتمارتر

قبرستان مونمارتر از مشهورترین قبرستان‌های پاریس است. همچون پرلاشز این قبرستان هم محل دفن عده‌ای از هنرمندان و نویسندگان است. الکساندر دومای نویسنده، دگاسِ نقاش و آفنباخ موسیقی‌دان از جمله مشهورترین افرادی هستند که در این قبرستان دفن شده‌اند.

همچون پرلاشز، قبرستان مونمارتر هم پر از مجسمه و سنگ‌های زیبا است و قدم‌زدن در سکوت آن یکی از کارهایی است که گردشگران باید در طی گردش در مونتمارتر انجام دهند.

ضمناً اگر علاقه‌مند به حیوانات هستید قبل از رفتن‌تان به این قبرستان مقداری غذا برای گربه‌های زیادی که در آن منطقه وجود دارند ببرید.

ایستگاه متروی Blanche نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به این قبرستان است.

سخن آخر

مونمارتر از بهترین مناطق پاریس است و اگر اهل هنر و فرهنگ و ادبیات باشید بدون تردید گردشی چند ساعته در این منطقه از پاریس بسیار می‌تواند برای‌تان راضی‌کننده باشد.

برای سفر به پاریس می‌توانید از تورهای خارجی مرکز ساحل شنی استفاده کنید. تور پاریس + آمستردام و تور پاریس + بارسلونا بهترین تورهای خارجی مرکز ساحل شنی برای متقاضیان سفر به پاریس هستند. برای دریافت اطلاعات کامل در مورد تورهای مربوط به پاریس و رزرو آن‌ها می‌توانید با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید.

ضمناً مطلب مربوط به راهنمای سفر به پاریس و همچنین مطلب مربوط به پاریس در سه روز می‌توانند برای آشنایی بیش‌تر با پاریس مفید باشند.

منابع: planetware | tripsavvy | wikipedia

ارسال پاسخ