۹ مورد از خاص‌ترین مکان‌های مقدس جنوب شرقی آسیا

سنت‌های مذهبی متعدد جنوب شرقی آسیا منعکس‌کننده‌ی فرهنگ غنی این منطقه هستند و مکان‌های مذهبی جلوه‌گر این سنت‌ها. کلیساهای فیلیپین، معابد میانمار و مساجد مالزی هر کدام جلوه‌ای از تاریخ و طرز تفکر کشورهای این منطقه را ارائه می‌دهند. بازدید از این مکان‌ها برای هر بازدیدکننده‌ای ارزشمند است. با هم در ادامه نگاهی به ۹ تا از مکان‌های مقدس جنوب شرقی آسیا خواهیم داشت، مکان‌هایی که هم جلوه‌گرِ تاریخ اند، هم جلوه‌گر فرهنگ.

مکان‌های مقدس جنوب شرقی آسیا

۱- انگکوروات در کامبوج

انگکور وات

Angkor Wat سازه‌ای مشهور در کشور کامبوج است و گفته می‌شود از پادشاهی فداکار به یادگار مانده و همچنان یک منبع غرور و افتخار برای کامبوجی‌ها از تبار Suryavarman II است. Angkor Wat در اوایل قرن دوازدهم ساخته شده و هنوز هم بهترین معبد کامبوج است. انگکور وات فقط یادگاری تاریخی نیست، بلکه یک مرکز مداوم برای عبادت مذهبی در طول قرن‌ها و در دوران‌های مختلف است.

مکان‌های مقدس جنوب شرقی آسیا
مکان‌های مقدس جنوب شرقی آسیا

Angkor Wat نمایان‌گر خانه‌ای از خدایان هندو است: برج های مرکزی این بنا وسط قله‌های مقدس کوه مرو قراردارند. به طور خارق‌العاده‌ای هر اینچ از این سازه دارای زیبایی خاص و نفس‌گیر است، گویی الگویی الهی دارد.

از زیر بنای پیچیده‌اش تا شکاف گسترده‌ای که منعکس کننده برج‌هاست به قدری افسون کننده هستند که گویی راهی برای رسیدن به آسمان در آنجا قراردارد.

چگونه به آنجا برسیم؟

بیشتر مسافران هوایی از طریق فرودگاه بین المللی Siem Reap پرواز و از Angkor Wat بازدید‌ می‌کنند. اکثر توک‌توک‌ها در Siem Reap هم مسافران را به مجموعه معابد Angkor هدایت‌ می‌کنند.

۲- بوروبودور در اندونزی

بوروبودور
مکان‌های مقدس جنوب شرقی آسیا

Borobudur یک بنای غول‌پیکر بودایی Mahayana در جاوا مرکزی – اندونزی – است. قرن‌ها پس از سقوط سلسله‌های بودایی در جاوا در معرض تخریب قرار گرفت اما در قرن نوزدهم دوباره کشف‌شد. امروز Borobudur یک مکان بزرگ زیارتی بودایی محسوب می‌شود. زائران از همه‌جا به این مکان مراجعه می‌کنند. این بنا طبق کیهان‌شناسی بودایی ساخته شده و با بیش از ۲۶۰۰ تابلوی امداد که به زندگی داستان بودا و مثل‌هایی از متون بودائی می‌پردازند، آراسته‌شده‌است. معبد بوروبودور محبوب‌ترین مکان در طول روشنایی روز برای بودایی‌ها است. Waisak  جایی است که صدها راهب بودایی به هزاران زائر بودایی پیوستند. آن‌ها به عنوان شروع یک راهپیمایی در ساعت‌های صبح صعود کردند تا در هنگام غروب ظهور ماه در افق را نظاره‌گر باشند.

چگونه به آنجا برسیم؟

بیشتر بازدیدکنندگان Borobudur از طریق شهر مرکزی جاوای یوگیاکارتا وارد می‌شوند که خود به‌واسطه‌ی حضور یک کاخ سلطنتی هنوز هم حیاتی تاریخی به شهر بخشیده‌است. یوگیاکارتا از مناطق مرکزی جاوا بوده و دارای فرهنگی غنی است. اتوبوس‌های مخصوص حمل و نقل شهری نیز مسافران را به Borobudur می‌برند.

۳- شداگون پاگودا در میانمار

مکان‌های مقدس جنوب شرقی آسیا
مکان‌های مقدس جنوب شرقی آسیا

۸،۶۸۸ بشقاب طلای درخشان نمای بیرونی استوانه ۳۲۰ فوتی Shwedagon Pagoda را تشکیل می‌دهند. در صدر این سازه بیش از ۵۰۰۰ الماس و حدود ۲۳۰۰ یاقوت – یاقوت کبود و توپاز – قرار دارند. اینکه گنجینه‌ها حتی در حین شلوغی‌ها دست‌نخورده باقی مانده‌اند، نشان‌گر احترامی است که Shwedagon Pagoda از آن می‌گوید. خانه‌های ۲۵۰۰ ساله‌ی پاگودا یادگارهایی از چهار بودای گذشته از جمله هشت مو از خود گوتاما بودا هستند. موقعیت منحصر به فرد آن در یانگون چشم‌انداز این مکان بر افق شهر را میسر کرده‌است. شداگون همچنین در تاریخ میانمار بسیار موثر بوده‌است. امتناع بوروکرات‌های انگلیس از حذف کفش در مجاورت آن منجر به نارضایتی و در نهایت استقلال برمه یا میانمار شد. حتی راهبان پاگودا در قیام سپتامبر ۲۰۰۷ نیز نقش اساسی داشتند.

۴- کلیسای سن‌آگوستین در فیلیپین

مکان‌های مقدس جنوب شرقی آسیا
مکان‌های مقدس جنوب شرقی آسیا

San Agustin یکی از قدیمی‌ترین کلیساهای فیلیپین است و موقعیت خود را با زنده‌ماندن از هولوکاست وحشتناک بمباران جنگ جهانی دوم به‌دست‌آورد؛ در حالی که در برابر نبرد مانیل در سال ۱۹۴۵ که عملاً شهر را در اطراف خود مسطح کرده‌بود، مقاومت کرد. فضای داخلی کلیسا یادآور ظلم‌های وحشتناک سربازان ژاپنی است.

امروز كلیسای سن‌آگوستین در وسط یك شهرِ احیا شده قرار دارد و نگهبان چهارصد سال حكومت اسپانیایی در فیلیپین است (سه فاتح در زیر آن دفن شده‌اند). تخته پوسته‌های موجود در تالار کر، از مولاوی حک شده تشکیل شده و قدمت آن به قرن هفدهم باز می گردد. یک بازدید‌کننده‌ی حرفه‌ای متوجه خواهد شد که چگونه معماری کلیسا چند جنبش آزادی را نمایان می‌کند. سقف شاهکاری از ترومپ لوئیل است و ستون‌های برجسته‌ای که درب را می‌پوشانند کاملاً تزئینی هستند و از چیزی جز هوای خنک محافظت نمی‌کنند. با وجود این، كلیسای سن آگوستین به عنوان یكی از میراث‌های جهانی یونسكو شناخته می‌شود و این افتخاری است كه گذشته‌ی پنهان‌اش به آن بخشیده‌است.

۵- وات‌فراکائو در تایلند

مکان‌های مقدس جنوب شرقی آسیا

این معبد عمدتاً به دلیل مجسمه‌ی مشهور بودای زمردین که در آن قرار دارد مشهور است. خود معبد نیز در کاخ بزرگ یا گرند پالاس واقع است. مجتمع کاخ بزرگ در بانکوک مرکز زندگی مذهبی و تشریفاتی تایلند است و همچنین بودای زمردین، مقدس‌ترین یادگار بودایی این کشور به‌شمار می‌آید.

وقتی وارد کاخ بزرگ می‌شوید و مسیرتان را به Phra Kaew می‌گذرانید، به نظر می‌رسد که هر زاویه‌ای با جزئیات معنی‌دار، از yaksha برجسته یا شیاطین از حماسه بودایی Ramayana گرفته تا مجسمه‌های هر پادشاه و فیل‌ها تا دیوارهای طولانی تزئین‌شده با صحنه‌هایی از حماسه بودایی Ramayana همه در هم آمیخته هستند.

ربات که در زمستان بودا زمرد قراردارد بزرگ‌ترین ساختمان در مجموعه معابد است. در داخل، یک پایه نه متری را در حال حمایت از زمرد، که در سال ۱۷۷۸ پس از یک تاریخچه طولانی ثبت شده که در Chiang Rai در سال ۱۴۳۴ کشف شده و، با سفرهای جانبی به سریلانکا و کامبوج آورده‌شده‌است مشاهده‌می‌کنید.

۶- مسجد سلطان در سنگاپور

مکان‌های مقدس جنوب شرقی آسیا
مکان‌های مقدس جنوب شرقی آسیا

با وجود درخشش مدرن سنگاپور، هنوز مکان‌های قابل احترامی مانند مسجد سلطان در آن قابل‌مشاهده اند. مسجد سلطان گنبدی طلایی دارد و هسته‌ی معنوی و قلمرو قومی کامپونگ گلام است.

مسجد امروزی جایگزین مسیری سراشیبی است که قدمت آن به سال ۱۸۲۰ باز می‌گردد. مسجد سلطان اما در سال ۱۹۳۲ تکمیل شد و عناصر طراحی ترکی، هندی، فارسی و موری را به صورت یک مجموعه هماهنگ درآورد. هر یک از گنبدهای مسجد روی پایه‌ای از صدها بطری کهربا که گردن آن‌ها جمع شده‌است، نشسته‌اند. این بطری‌ها توسط سنگاپوری‌های فقیر کمک می‌شدند که حاضر بودند برای تشویق و اطمینان از اتمام ساخت مسجد، حتی کمترین کمک خود را که در توان داشتند بدهند.

نمازخانه‌ی اصلی مسجد ۵ هزار نمازگزار را در خود جای می‌دهد و در ایام نماز جمعه و در تعطیلات ویژه مانند ماه رمضان به حداکثر ظرفیت می‌رسد.

نحوه رسیدن به آنجا:

 با MRT سنگاپور به مقصد Kampong Glam بروید تا مسجد را در خیابان ۳ مشاهده کنید. این مسجد از ساعت ۹ صبح تا ۱۲ شب و ۲ بعد از ظهر تا ۴ عصر برای بازدید کنندگان بازاست. پذیرش رایگان است، اما در مورد لباس بازدیدکنندگان سخت‌گیری وجود دارد. در صورت برنامه ریزی برای بازدید، از لباس‌های آستین بلند و شلوار یا دامن بلند استفاده‌کنید.

۷- Wat Xiengthong در لائوس

مکان‌های مقدس جنوب شرقی آسیا
مکان‌های مقدس جنوب شرقی آسیا

این بنا ساخته‌شده در سال ۱۵۶۰ تحت حمایت پادشاهی لائوس در طول جنگ ویتنام به نام Wat Xiengthong است و بدون حمایت سلطنتی آغاز به کار کرده‌است.

بیش از ۲۰ سازه در داخل مجموعه Wat Xiengthong قراردارند، اما سه‌تای آن‌ها معروف‌تر از بقیه هستند. “کلیسای سرخ” یک سازه کوچک با موزائیک است که زندگی کشور لائوس را در قسمت بیرونی‌اش نشان می‌دهد، در حالی‌که پناهگاه یک مجسمه‌ی زیبای بودا است.

۸- خیابان هارمونی در مالزی

مکان‌های مقدس جنوب شرقی آسیا

شهر مالاکا در مالزی یکی از قدیمی‌ترین شهرهای مالزی محسوب می‌شود و در خود جاذبه‌های گردشگری تاریخی و مذهبی زیادی دارد. خیابان هارمونی یکی از خیابان‌های این شهر زیبا و تاریخی است.

چند تا از مکان‌های مذهبی مالاکا یا ملاکا در خیابانی که رسماً با نام Jalan Tukang Emas شناخته می‌شود، اما به طور عرفانی “خیابان هارمونی” لقب‌گرفته‌است قرار دارند. در اینجا، طرفداران ادیان مختلف مالزی در محراب های مربوط به خود در همان خیابان هستند، بدون اختلافاتی که معمولاً در جاهای دیگر انتظار دارید.

معبد هندو Sri Poyyatha Vinayagar Moorthi توسط کارگران مهاجر هندی ساخته‌شده‌است که تأثیرات اروپایی را در معماری آن گنجانیده‌اند. در داخل، مؤمنان هندو، پرستش خدای فیل و گانشه را به عنوان ارباب یادگیری و “رفع موانع” مورد احترام قرار می‌دهند.

مسجد كامپونگ كلینگ از تأثیرات فرهنگی بی‌نصیب نمانده‌است. این مسجد كه در سال ۱۷۴۸ ساخته شد، خانه عبادت اسلامی است و تأثیرات طراحی اروپایی، چینی، هندو و مالایی را در هم آمیخته‌است. تالار اصلی دارای گنبدهای عربی و سقف سه‌لایه‌ای به سبک مالایی است.

سرانجام، معبد بزرگ چنگ هون تنگ کنفوسیوس مکان‌هایی را در خود جای می‌دهد که افراد برای کمک و دعا به آن‌جا می آیند و همچنین احترام خود را به اجداد خود ابراز می‌دارند.

۹- وات آرون

نگاهی به معبد وات آرون | عیان‌گر شکوه بودیسم

وات آرون معبدی در بانکوک است و از شهرتی جهانی برخوردار است. بسیاری از گردشگرانی که به تایلند سفر می‌کنند سری هم به وات آرون در نزدیکی رودخانه‌ی چائو فرایا می‌زنند. قله‌ی مرکزی این معبد به‌همراه ارتفاع و معماری بسیار زیبای آن و استفاده‌ی عالی از مصالح موجب فوق‌العاده‌شدن معماری این معبد با شکوه شده‌اند. در بعضی منابع نوشته شده که ارتفاع معبد ۶۶ متر است و در بعضی منابع دیگر ارتفاع معبد را ۸۶ متر ذکر کرده‌اند. همچنین ۴ مناره نیز در اطراف ساختمان اصلی معبد قرار دارند و از فاصله‌های بسیار دور نیز قابل‌مشاهده هستند. در درون معبد پله‌های زیادی برای بالا رفتن وجود دارند، اما نکته‌ی جالب و البته مشهوری که پیرامون این پله‌ها وجود دارد این است که شیب پله‌ها زیاد است، ولی خوشبختانه حفاظ‌هایی در کنار آن‌ها برای حفظ ایمنی نصب کرده‌اند و بنابراین می‌توانید از پله‌ها بالا بروید. درصورت بالا رفتن از پله‌ها فرصت دیدنِ بانکوک از چشم‌اندازی بسیار زیبا را خواهید داشت.

سخن آخر

در این نوشتار با هم مروری بر ۹ تا از مکان‌های مقدس جنوب شرقی آسیا داشتیم. سعی‌مان بر آن بود که این مکان‌ها از کشورهای مختلف باشند و دیدیم که این ۹ مورد از ۸ کشور گوناگون از جمله فیلیپین، میانمار، اندونزی، مالزی، تایلند، لائوس، سنگاپور و کامبوچ بودند. هر کدام از این مکان‌ها بر اساس سلیقه‌ی بازدیدکننده می‌توانند بهترین مکان برای بازدید باشند و اوقات خوشی را برای دوست‌داران مکان‌های مقدس فراهم‌آورند.

در آخر از شما دعوت می‌کنم برای سفر به کشورهای جنوب شرقی آسیا از جمله اندونزی، مالزی، تایلند و سنگاپور از تورهای خارجی آژانس گردشگری ساحل شنی استفاده کنید.

منبع: tripsavvy

ارسال پاسخ

هفده − سیزده =