۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

گشتی در اطراف میدان دومو میلان | اصلی‌ترین میدان شهر

میدان دومو میلان از زیباترین میدان‌های کشور ایتالیا است و مکانی محبوب برای گردشگران به شمار می‌رود. این میدان مکانی است که کلیسای جامع میلان، به‌مثابه‌ی یکی از معروف‌ترین کلیساهای اروپا، در آن واقع شده و اصلاً نام این میدان هم برگرفته از همین کلیسا است. دومو [Duomo] در زبان ایتالیایی به‌معنای کلیسای جامع است و میدان دومو یعنی میدان کلیسای جامع. در این میدان چندین بنا برای بازدید وجود دارند و همچنین محوطه‌ی عظیم آن موجب شده که فضا برای پیاده‌روی و پرسه‌زنی گردشگران به‌خوبی فراهم باشد. معماری کاملاً ایتالیایی آن محوطه موجبات عکس‌برداری‌ای عالی و به‌یادماندنی را فراهم آورده. با هم در ادامه‌ی این نوشتار گشتی در میدان دومو در میلان ایتالیا خواهیم زد و به همراه یکدیگر خواهیم دید که گردشگران چه تفریحاتی را می‌توانند در اطراف میدان دومو تجربه کنند.

راستی چنان‌چه قصد سفر به ایتالیا و بازدید از شهرهای رم، میلان، فلورانس و … را دارید می‌توانید از تور ایتالیا مرکز ساحل شنی استفاده کنید. اطلاعات بیش‌تر در زمینه‌ی تور ایتالیا را از کارشناسان تورهای خارجی ما بخواهید. برای این منظور با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید.

Piazza del Duomo

مختصری در مورد کلیت میدان دومو در ایتالیا

میدان کلیسای جامع [Piazza del Duomo] اصلی‌ترین میدان شهر میلان در ایتالیا است. این میدان هم از لحاظ جغرافیایی – به‌سبب مرکزی بودن در شهر میلان – و هم از لحاظ فرهنگی و هنری و مذهبی نقشی مهم در صنعت گردشگری میلان ایتالیا دارد. این میدان دایره یا بیضی نیست، بلکه مستطیلی‌شکل است. مساحت آن تقریباً ۱۷ هزار متر مربع است و چندین بنای مهم شهر میلان در اطراف آن ساخته شده‌اند.

ریشه‌ی این میدان به قرن چهاردهم و Azzone Visconti برمی‌گردد. Azzone Visconti لرد میلان در سال‌های بین ۱۳۲۹ و ۱۳۳۹ میلادی بود و در زمان حکومت خود دستور داد میدانی با نام Piazza dell’Arengo بسازند، که می‌توان آن را نسخه‌ی اولیه‌ی میدان دوموی فعلی دانست. البته هیچ‌یک از بناهایی که آن زمان در اطراف این میدان، یعنی Piazza dell’Arengo، ساخته شدند در حال حاضر باقی نمانده‌اند؛ اما در کل این میدان رفته‌رفته در طی سده‌های متمادی پیشرفت کرد و به وضعیت امروزی خود رسید.

عمده‌ی تغییرات اساسی این میدان، از جمله ساخت مجسمه‌ها و بناهایی که در اطراف‌اش هستند، در نیمه‌ی دوم قرن نوزدهم صورت گرفتند. در قرن نوزدهم هم یک مجسمه از نخستین پادشاه ایتالیا یعنی ویتوریو امانوئل دوم در مرکز این میدان نصب کرده‌اند که از آن زمان تا کنون پابرجا مانده است.

جاذبه‌های گردشگری اطراف میدان دومو در میلان

۱- کلیسای جامع میلان

کلیسای جامع میلان

قطعاً مشهورترین و زیباترین بنایی که در اطراف این میدان قرار دارد کلیسای جامع میلان است. این کلیسا یکی از زیباترین کلیساهای کل جهان است و از لحاظ معماری در وضعیتی خارق‌العاده قرار دارد. این کلیسا محل اسقف اعظم میلان است و جالب آن که ساخت آن تقریباً ۶ قرن به طول انجامیده. کلیسای جامع میلان بزرگ‌ترین کلیسای کل کشور ایتالیا، سومیت کلیسای بزرگ اروپا و پنجمین کلیسای بزرگ در کل جهان است. در قرن چهاردهم طرح ساخت این کلیسا زده می‌شود و در سال ۱۹۶۵، تقریباً ۵۸۰ سال بعد، کار ساخت آن تکمیل می‌شود. در طی این ۶ قرن هر بار به دلیلی کار ساخت این کلیسا متوقف شده و حتی دوره‌ای ناپلئون بناپارت هم دستور به ساخت این کلیسا داده است (زمانی که ایتالیا را تصرف می‌کند و تاج شاهنشاهی را در آن‌جا روی سر می‌گذارد). ویکی‌پدیای انگلیسی این کلیسا، ۷۸ معمار و مهندس که روی این کلیسا از سال ۱۳۸۷ تا ۱۹۸۸ کار کرده‌اند را فهرست کرده‌است.

سبک معماری این کلیسا گوتیک است و ظرافت‌های زیادی در ساخت آن استفاده شده. هم نمای خارجی این کلیسا بسیار زیبا و عالی است و هم نمای داخلی. بسیاری این کلیسا را قلب میلان می‌دانند و بر این باور هستند که اگر قرار باشد سمبلی برای میلان معرفی شود، آن سمبل چیزی جز این کلیسا نخواهد بود.

۲- Grand Galleria Vittorio Emanuele II

Grand Galleria Vittorio Emanuele II

 Grand Galleria Vittorio Emanuele II دومین ساختمان زیبایی است که در اطراف میدان دومو میلان واقع شده و ارزش بازدید دارد. این ساختمان اولین مرکز خرید جهان است و جالب آن که هنوز هم به‌مثابه‌ی یک مرکز خرید فعالیت می‌کند و بنابراین در میلان اگر قصد خرید داشته باشید می‌توانید روی این مرکز خرید هم حساب کنید.

گالری ویتوریو امانوئل دوم نام‌اش را از نام نخستین پادشاه ایتالیا گرفته، همان کسی که مجسمه‌اش هم در مرکز میدان دومو در میلان نصب است.

این گالری بسیار زیباست و گفته می‌شود که میان سال‌های ۱۸۶۵ و ۱۸۷۷ ساخته شده. سقف این گالری سمبلی از معماری آهن و شیشه در قرن نوزدهم است و هنوز هم پس از حدود ۱۵۰ سال زیبایی‌های زیادی دارد. البته این سقف شیشه‌ای و آهنی دقیقاً همانی نیست که در قرن نوزدهم ساخته شده چراکه چندین بازسازی از این سقف در قرن بیستم صورت گرفته‌اند و حتی همین چند سال پیش هم باری دیگر این سقف بازسازی شده‌است.

درون این گالری تعداد زیادی خرده‌فروشی وجود دارند که اکثراً لباس‌های برندهای برتر ایتالیا، ساعت‌، جواهر، عتیقه و لوازم هنری می‌فروشند. قطعاً از گشت‌وگذار در این مرکز خرید قدیمی و البته زیبا پشیمان نخواهید شد.

۳- Palazzo Carminati

میدان دومو میلان

کاخ کارمیناتی یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری اطراف میدان دومو در ایتالیا است. این کاخ درست روبه‌روی کلیسای جامع قرار گرفته و زمان ساخت آن مربوط به دهه‌ی ۱۸۶۰ است. گفته می‌شود این کاخ یک خانه‌ی خصوصی برای یک تولیدکننده‌ی مشهور نقره با نام Giacomo Cesati بوده است.

معماری کاخ بسیار زیباست و قطعاً ارزش آن را دارد که در طی سفرتان به میلان و گردش‌تان در اطراف میدان دومو سری هم به آن بزنید و از بیرون و درون آن بازدید کنید.

۴- Palazzo dell’Arengario

میدان دومو میلان

چهارمین جاذبه‌ی گردشگری میدان دومو در میلان ایتالیا کاخ dell’Arengario است. این کاخ در واقع مجموعه‌ای از دو ساختمان است که در اواسط قرن بیستم ساخته شده‌اند و مربوط به دوران فاشیستی ایتالیا هستند. واژه‌ی arengario در نام این کاخ هم دلالت بر کرسی دولت محلی در دوران فاشیستی دارد.

در حال حاضر درون این کاخ به موزه‌ای برای هنر قرن بیستم در ایتالیا تبدیل شده. هم می‌توانید از زیبایی‌های ساختمان لذت ببرید و هم از تماشای آثار هنری به‌نمایش‌درآمده در آن.

۵- کاخ سلطنتی میلان

میدان دومو میلان

کاخ سلطنتی میلان برای مدت‌های بسیار کرسی دولت در شهر میلان ایتالیا بود. در سال‌های اخیر به موزه تبدیل شده و عمدتاً محل نمایش نمایشگاه‌ها و فستیوال‌های هنری موقت است و سالانه به طور میانگین ۱۵۰۰ اثر هنری در آن به نمایش درمی‌آیند.

این کاخ از قرون وسطی تا همین قرن بیستم همواره در میان سیاست‌مداران از اهمیتی بالا برخوردار بود. معماری نئوکلاسیک آن بسیار زیباست و افزون بر معماری، آثاری هنری به نمایش درآمده در آن هم عمدتاً ارزش بازدید دارند و بنابراین سعی کنید بازدید از این کاخ قدیمی و باشکوه گذشته را از دست ندهید.

سخن آخر

جز این موارد، رستوران‌ها و کافه‌های زیادی هم در اطراف این میدان وجود دارند و خلاصه آن که گذراندن چند ساعتی در این میدان در سفر به میلان ایتالیا از بهترین کارهایی است که گردشگران می‌توانند انجام دهند.

در آخر باری دیگر بد نیست به این نکته اشاره کنم که برای سفر به میلان ایتالیا می‌توانید از تور ایتالیا آژانس مسافرتی ساحل شنی استفاده کنید. رزرو بلیط رفت و برگشت، اخذ ویزای توریستی شینگن، بیمه‌ی مسافرتی، هزینه‌های ورودی، گشت شهری و لیدر تور فارسی زبان از جمله خدمات ساحل شنی در تور ایتالیا هستند. برای دریافت اطلاعات کامل در این زمینه و رزرو تور با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید.

منابع: en.wikipedia | milano24ore

ارسال پاسخ

هفده − 16 =