۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

میدان سرخ مسکو | مهم‌ترین میدان روسیه

میدان‌ها در همه‌ی شهرها وجود دارند، اما در میان میدان‌های هر شهر احتمالاً یک یا دو میدان مهم‌تر اند و در میان این میدان‌های مهم شهرهای جهان هم یک سری میدان هستند که شهرت بیش‌تری در سطح جهان دارند و در خود آن شهرها هم از اهمیتی ویژه برخوردار اند. در مجله ساحل شنی تا کنون به میدان جمهوری ایروان و میدان جمهوری بلگراد از بین این میدان‌ها پرداخته شده و این بار نوبت به میدان سرخ مسکو رسیده است. میدان سرخ مسکو موضوع این نوشتار است. در ادامه سعی‌ام بر آن است که تا جای امکان به‌طور کامل به این میدان و موضوعاتی که حول آن وجود دارند بپردازم.

میدان سرخ مسکو

کلیت میدان سرخ مسکو

کلیت میدان سرخ مسکو

میدان سرخ مسکو مشهورترین میدان در سطح شهر مسکو و کشور روسیه است. این میدان در مرکز شهر مسکو واقع شده و اصلی‌ترین خیابان‌های این شهر به آن متصل می‌شوند. میدان سرخ ۳۳۰ متر طول دارد و از ۷۰ متر عرض برخوردار است. این میدان از چند بنای مهم در اطراف خود برخوردار است که در ادامه به آن‌ها خواهم پرداخت. ضمناً پس از بحث در مورد بناهای مهم اطراف این میدان، نیم‌نگاهی هم به تاریخچه‌ی این میدان مشهور و البته تاریخی خواهم داشت.

در میدان سرخ مسکو در چند سال اخیر کنسرت‌های زیادی از سوی خوانندگان و گروه‌های موسیقی بزرگ دنیا برگزار شده. همچنین برخی از فستیوال‌ها و جشن‌های ملی و دولتی روسیه هم در این میدان برگزار می‌شوند. در ادامه بیشتر در این باب خواهم گفت.

معروف‌ترین بناهای اطراف میدان سرخ مسکو

۱- کلیسای سنت‌باستیل

کلیسای سنت‌باستیل به‌سبب نوع معماری و تاریخ بلندی که دارد از مشهورترین کلیساهای جهان است. این کلیسا اصلی‌ترین کلیسای مسکو نیست اما به‌نوعی نماد مذهبی مسکو به شمار می‌رود. این کلیسا به دستور ایوان مخوف، پادشاه آن سال‌های روسیه، ساخته شد و ساخت از از ۱۵۵۵ تا ۱۵۶۱ میلادی به طول انجامید. افسانه‌ای درباب ساخت این کلیسا وجود دارد و آن این است که ایوانِ مخوف، معمار این کلیسا را پس از ساخت کلیسا کور کرد تا دیگر هیچ‌زمان نتواند ساختمان زیبایی همچون کلیسای سنت‌باستیل بسازد.

St. Basil’s Cathedral

در طی سالیان متمادی این کلیسا دستخوش حوادث زیادی شده، آتش‌سوزی از سر گذرانده، حمله‌ی سخت ناپلئون را دیده و در طی آن آسیب دیده است و از همه مهم‌تر آن که در اوایل قرن بیستم در شرف نابودی رفته است، آن هم به سبب تصمیم استالین و یاران‌اش برای تخریب آن، چراکه آن‌ها این کلیسا را مانعی برای انجام رژه نظامی در اطراف میدان سرخ می‌دیده‌اند.

 چنان‌که می‌بینید طراحی ظاهری این کلیسا فوق‌العاده است. هم زیبایی بسیار زیادی دارد و هم آن که کاملاً منحصربه‌فرد و خاص است. درون این کلیسا هم چنین وضعیتی دارد. دیوارهای درونی کلیسا پر است از نقوش زیبا. در حال حاضر این کلیسا همچون بسیاری از کلیساهای قدیمی و مشهور جهان به موزه تبدیل شده است.

St. Basil’s Cathedral

بلیط ورودی این موزه در حال حاضر برای غیر روس‌ها ۷۰۰ روبل و برای روس‌ها ۵۰۰ روبل است. ضمناً در نزدیکی این کلیسا در سال ۲۰۱۷ یک پارک بزرگ با نام پارک Zarydaye احداث شد که در حال حاضر از بهترین پارک‌های جهان به شمار می‌رود. یکی از جاذبه‌های اصلی پارک، پلی است که بر روی رود Moskva زده شده. این پل به شکل حرف انگلیسی V است. تصویر آن را می‌توانید در زیر ببینید.

۲- کرملین

واژه‌ی کرملین در زبان روسی معنای قلعه یا شهر مستحکم می‌دهد. در کلیت کشور روسیه بیش از ۲۰ کرملین وجود دارند، از کرملینِ مسکو گرفته تا کرملینِ کازان و نوگورود و … که از این میان، کرملینِ مسکو از همه‌شان مشهورتر است. این کرملین از زمان اتحاد جماهیر شوروی مکانی برای سکونت دولت‌مردان است و از همین رو از اعتباری بسیار در نزد مردمان روسیه برخوردار شده است.

نقشه کرملین
نقشه کرملین

این کرملینی که در حال حاضر وجود دارد مربوط به قرون ۱۵ و ۱۶ است، اما کرملین قدیمی در قرن دوازدهم ساخته شده. درون کرملین ساختمان‌های زایدی وجود دارند از موزه گرفته تا کاخ کرملین و کاخ کنگره و چند کلیسا. ساختمان ریاست جمهوری روسیه هم در حال حاضر درون همین مجموعه است. جز ساختمان ریاست جمهوری و چند ساختمان اداری، سایر ساختمان‌های کرملین درشان به روی گردشگران باز است.

چندتا از ساختمان‌های این مجموعه به قرار زیر هستند:

  • زرادخانه‌ی کرملین

The Kremlin

این ساختمان از مشهورترین ساختمان‌های کرملین است و امروزه به عنوان موزه استفاده می‌شود. درون زرادخانه‌ی کرملین می‌توان به تماشای آثار هنری قدیمی از کل روسیه و حتی اروپا مشغول شد. ضمناً درون این ساختمان می‌توان از«صندوق الماس» هم دیدن کرد، صندوقی که از مهم‌ترین نمایشگاه‌های الماس جهان به شمار می‌رود.

  • میدان کلیسا

افزون  بر زرادخانه‌ی کرملین، درون کرملین می‌توان از ۴ کلیسای کنار هم که در محلی با نام میدان کلیسا گردهم آمده‌اند دیدن کرد. بسیاری از مراسم‌های مذهبی و ملی روسیه در همین میدان اجرا می‌شوند. ضمناً در این میدان می‌توان از توپ تزار، توپی بزرگ با وزن ۳۸ تن، و زنگوله‌ی غول‌پیکر تزار، با وزن ۲۱۶ تن، هم دیدن کرد.

  • باغ الکساندر و آرامگاه سرباز ناشناخته

The Kremlin

قسمت شرقی کرملین در مجاورت میدان سرخ قرار دارد، اما برای ورود به کرملین نه از میدان سرخ بلکه باید از قسمت غربی کرملین، یعنی جایی که باغ الکساندر وجود دارد، وارد شد. این باغ از نخستین پارک‌های عمومی مسکو است و البته یکی از جالب‌ترین‌های‌شان است. از دلایل آن که این پارک را از جالب‌ترین پارک‌های مسکو کرده است یکی این است که آرامگاه سرباز ناشناخته در آن واقع است. این آرامگاه در واقع آرامگاه یک سرباز نیست بلکه آرامگاه سربازان نگون‌بخت شوروی در جنگ جهانی دوم است و یک نماد تاریخی – ملی به شمار می‌رود.

  • مقر دولت روسیه

The Kremlin

در طی دهه‌های متمادی، کرملین محل سکونت شاهان مختلف روسیه بوده و امروز هم مقر رییس جمهوری روسیه در کرملین واقع است، هرچند که رییس جمهور در آن زندگی نمی‌کند. ساختمان ریاست جمهوری و قسمت‌های اداری کاملاً امنیتی هستند و گردشگران حق ورود به آن‌ها را ندارند.

  •  کاخ کرملین بزرگ

این کاخ هم مربوط به رییس جمهور است و درب آن صرفاً برای کسانی باز می‌شود که به دعوت رییس جمهور به آن مکان آمده‌اند.

۳- آرامگاه لنین

red square moscow

لنین، رهبر بزرگ روسیه‌ی اول قرن بیستم، در سال ۱۹۲۴ از دنیا رفت و با تصمیم استالین جسد او مومیایی شد و تاکنون نزدیک کاخ کرملین نگهداری می‌شود. امروزه آرامگاه لنین به یکی از جاذبه‌های گردشگری روسیه تبدیل شده است.

در کنار آرامگاه لنین، قبر برخی دیگر از رهبران بزرگ روسیه ازجمله استالین وجود دارد و آن منطقه هم از دیدنی‌های مسکو به شمار می‌رود.

میدان سرخ مسکو

۴- کلیسای کازان

red square moscow (2)

کلیسای جامع کازان یکی دیگر از بناهای دیدنی اطراف میدان سرخ مسکو است. این کلیسا در میان اسنادی که از تاریخ مانده، گویا در سال ۱۶۲۵ ساخته شده ولی آن چه که در حال حاضر در قسمت شمال شرقی میدان وجود دارد، ساخته‌ی اوایل دهه‌ی ۹۰ قرن بیستم است، زیرا کلیسای قدیمی در سال ۱۹۳۶ به دستور استالین تخریب شد. البته کلیسایی که در حال حاضر وجود دارد کاملاً همچون کلیسای قبلی ساخته شده، هم از لحاظ اندازه و هم از لحاظ شکل.

۵- موزه‌ی تاریخی دولت

red square moscow (2)

این موزه در بین سال‌های ۱۸۷۵ تا ۱۸۸۱ ساخته شده و توسط تزار الکساندر سوم افتتاح شده است. در این موزه اشیای تاریخی روسیه نگهداری می‌شوند. این ساختمان به رنگ سرخ بوده و از پربازدیدترین مکان‌های اطراف میدان سرخ مسکو است.

ضمناً در کنار این موزه، و البته نه در میدان سرخ بلکه در میدان انقلاب، یک موزه‌ی دیگر مربوط به جنگ روسیه علیه ناپلئون وجود دارد که آن نیز سرخ‌رنگ است و ارزش دیدن دارد. از آن موزه با نام موزه‌ی جنگ ۱۸۱۲ یاد می‌شود.

۶- دروازه‌ی ایبرین

در نزدیکی موزه یک بنای دیدنی دیگر وجود دارد که از آن با عنوان دروازه‌ی ایبرین [و گاهی با دروازه‌ی رستاخیز] یاد می‌شود. در روبه‌روی این دروازه هم نقطه‌ای برنزی با عنوان «نقطه‌ی صفر» وجود دارد که در واقع یک مبدأ برای تعیین فاصله‌ی جاده‌ها و مکان‌های دیدنی است؛ یعنی فاصله‌ی امکان از این نقطه تعیین می‌شود. از قصه‌های قدیمی‌ای که حول این نقطه وجود دارد این است که اگر درون محوطه‌ی آن بایستید و سکه‌ای را به بالا بیاندازید و سکه درست در دایره‌ی مرکزی فرود بیاید، آرزوهای‌تان برآورده خواهند شد. در زیر می‌توانید هم دروازه و هم نقطه‌ی صفر را ببینید:

۷- مرکز خرید گوم مسکو [Gum]

میدان سرخ مسکو

مرکز خرید گوم، مشهورترین مرکز خرید روسیه است و خوشبختانه در مرکز میدان سرخ واقع شده، بنابراین پس از بازدید از بناهای اطراف میدان سرخ می‌توان وارد این مرکز خرید شد و همچون بسیاری از گردشگران به خرید پرداخت. حتی اگر به میدان سرخ بروید و قصد خرید نداشته باشید، باز دیدن از زیبایی‌های این مرکز خرید خالی از فایده نیست. گفتنی است که این مرکز خرید در سال ۱۸۹۰ ساخته شده است.

چند نکته در ارتباط با میدان سرخ مسکو

۱- میدان سرخ مسکو همانطور که در بالا هم گفتم همواره برای پادشاهان روسیه اهمیت داشته است. این میدان در دوران کمونیستی شوروی هم اهمیت داشت و میزبان بسیاری از رژه‌ها و فستیوال‌های حکومتی کمونیستی آن زمان بود. در آن دوران، اولین مراسمی که در این میدان برگزار شد، مراسم بزرگداشت کارگران در روز بین‌المللی کارگران در می ۱۹۱۸ بود، زمانی که صرفاً ۷ ماه از آغاز حکومت کمونیستی روسیه می‌گذشت. مدتی بعد بود که همین مکان، محلی برای سخنرانی اولیه‌ی لنین بود، سخنرانی‌ای که بر روی یک کامیون انجام شد.

red square moscow (4)

۲- در سال‌های پس از ۱۹۴۵ هم این محل به محل برگزاری جشن‌های مربوط به پیروزی اتحاد جماهیر شورووی بر آلمانِ نازی پس از جنگ جهانی دوم تبدیل شد. بعدها در روزهای یک می [روز کارگر] و نهم می [روز پیروزی] هر سال، جشن‌های باشکوهی در این میدان برگزار شدند.

۳- همانطور که در بالا هم گفتم، در نزدیکی میدان افراد بزرگ زیادی دفن شده‌اند. بزرگ‌ترینِ آن‌ها لنین است و جز او حدود ۴۰۰ نفر از رهبران سیاسی روسیه و حتی فضانوردان روسیه در نزدیکی آرامگاه لنین دفن شده‌اند.

۴- این میدان در سال‌های اخیر، افزون بر میزبانی جشن‌ها و فستیوال‌ها، میزبانی چندین کنسرت از خوانندگان و گروه‌های موسیقی بزرگ جهان را هم بر عهده داشته. از جمله خوانندگان و گروه‌های موسیقی بزرگی که در این میدان کنسرت برگزار کرده‌اند می‌توان به اسکورپیونز، پینک فلوید، شکیرا، راجر واترز، لینکین پارک و رد هات چیلی پپرز اشاره داشت.

۵- آخرین نکته‌ای که در این نوشتار به آن اشاره می‌کنم وجه تسمیه این میدان است. میدان سرخ مسکو از آن رو میدان سرخ نامیده می‌شود که یکی از نام‌های قدیمی این میدان یعنی красный به معنای سرخ بوده است. بنابراین، نام‌گذاری این میدان از روی ساختمان‌های قرمز اطراف آن [که زیاد هم نیستند] و همچنین پرچم قرمز شوروی کمونیسم انجام نشده است.

ویدئویی کوتاه از میدان سرخ مسکو

سخن آخر

در این نوشتار به همراه یکدیگر نگاهی به میدان سرخ مسکو داشتیم و با کلیت آن آشنا شدیم. اگر تا کنون به این میدان رفته‌اید، خوشحال می‌شویم اگر تجربیات‌تان را از طریق قسمت نظرات با ما در میان بگذارید. اگر هم تاکنون به این میدان نرفته‌اید، می‌توانید برای سفر به مسکو و کل روسیه از خدمات تور روسیه ساحل شنی درخشان استفاده کنید. جهت کسب اطلاعات لازم یا روی لینک کلیک کنید و یا با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸  تماس بگیرید.

منابع: russiable | mircorp | rbth

ارسال پاسخ

2 × چهار =