کروناویروس جدید چه تأثیری روی دریافت ویزای شینگن داشته‌است؟

آیا گسترش بیماری کووید ۱۹ یا همان کرونا می‌تواند بر روند دریافت ویزای شینگن تأثیر داشته باشد؟ واکنش کشورهای حوزه‌ی شینگن به گسترش این بیماری چه بوده و اصلاً کرونا و ویزای شینگن چه ارتباطی با هم دارند؟ در این نوشتار به پاسخ این پرسش‌ها می‌پردازیم.

مقدمه

کووید ۱۹ (COVID-19) بیماری‌ای که بین مردم به نام کرونا شناخته می‌شود، از اواخر سال ۲۰۱۹ میلادی در شهر ووهان چین آغاز شده و به‌تدریج به سایر کشورهای جهان از جمله ایران سرایت کرده است. این بیماری نوع جدیدی از بیماری ناشی از ویروس کروناست، ویروسی که اکنون تغییر شکل پیدا کرده و به‌صورتی درآمده که سریع‌تر از قبل سرایت می‌کند، بیش‌تر در خارج از بدن موجودات زنده دوام می‌آورد و البته کشندگی بیش‌تری هم دارد و به همین خاطر کروناویروس جدید نامیده شده است.

خطر کروناویروس جدید باعث توجه بسیار افکار عمومی به بیماری کووید ۱۹ شده و همه جا سخن از این بیماری، تبعات و راه‌های پیشگیری از آن است. بیماری کووید ۱۹ تأثیر قابل توجهی بر سفرهای خارجی در کشورهای مختلف داشته و کشورهای گوناگون تدابیر متفاوتی را برای حفاظت از شهروندان خود در برابر این بیماری اتخاذ کرده‌اند و در این بین کشورهای عضو پیمان شنگن هم از این قاعده مستثنی نیستند.

کشورهای عضو پیمان شینگن از همان آغاز پیدایشِ بیماری تلاش کرده‌اند با محدودکردن ورود شهروندان چینی، به‌ویژه اهالی شهر ووهان، مانع از سرایت بیماری به ساکنان حوزه‌ی شینگن شوند. اگرچه این تلاش‌ها تا حدی موفق بوده، نمونه‌هایی از ابتلا به بیماری در این حوزه به‌خصوص در کشور ایتالیا دیده شده و همین ضرورت اتخاذ تصمیماتی جدید برای جلوگیری از گسترش بیش‌تر بیماری را پیش کشیده است. در ادامه نگاهی خواهیم داشت به رویکرد اتحادیه‌ی اروپا و کشورهای عضو پیمان شینگن به گسترش قابل توجه بیماری کووید ۱۹ و تأثیر این بیماری بر صدور ویزای شینگن برای شهروندان خارج از این حوزه.

ویروس کرونا و ویزای شینگن
ویروس کرونا و ویزای شینگن

وضعیت کشورهای حوزه‌ی شینگن از نظر گسترش کووید ۱۹

کشورهای اروپایی عضو پیمان شینگن بلافاصله پس از انتشار خبر گسترش سریع بیماری کووید ۱۹ در چین فعالیت مراکز صدور ویزای شینگن خود در این کشور را به‌صورت موقت متوقف کرده و تلاش کردند با محدودکردن پروازهای بین فرودگاه‌های چین و فرودگاه‌های واقع‌شده در این حوزه از سرایت بیماری به اروپا جلوگیری کنند. علی‌رغم تلاش‌های بسیار کشورهای مختلف شینگن، بیماری کووید ۱۹ سرانجام به اروپا هم رسید و به‌تدریج کشورهای مختلف به‌صورت رسمی آمارهایی از ابتلای شهروندان خود به این بیماری را منتشر کردند.

در بین کشورهای اروپایی، شهروندان و ساکنان شهرهای شمالی کشور ایتالیا بیش از سایر مناطق حوزه‌ی شینگن درگیر این بیماری هستند و بر اساس آمارهای رسمی تا ۲۷ فوریه‌ی سال جاری ۵۲۸ نفر در این کشور به این بیماری مبتلا شده‌ و حداقل ۱۴ نفر از آن‌ها درگذشته‌اند. پس از افزایش تعداد بیماران مبتلا به کووید ۱۹ دولت ایتالیا چند شهر در شمال این کشور را قرنطینه و رویدادهای عمومی و گردهمایی‌ها را در کشور لغو کرد.

تعداد افراد مبتلا به کووید ۱۹ در فرانسه تا روز ۲۶ فوریه ۱۸ مورد اعلام شده و از بین آن‌ها ۲ نفر شامل یک مرد ۶۰ ساله‌ی فرانسوی و یک توریست ۸۰ ساله‌ی چینی بر اثر بیماری درگذشته‌اند. مجموع مبتلایان به بیماری در کشورهای مختلف اروپایی تا روز ۲۷ فورویه سال ۲۰۲۰ میلادی به‌صورت زیر است:

 • آلمان: ۲۱ مورد ابتلا به بیماری
 • یونان: ۳ مورد ابتلا به بیماری که نفر اول به ایتالیا سفر کرده بوده است.
 • نروژ: ۱ مورد ابتلا به بیماری که به چین سفر کرده بوده است.
 • رومانی: ۱ مورد ابتلا به بیماری که به ایتالیا سفر کرده بوده است.
 • اسپانیا: ۱۲ مورد ابتلا به بیماری که از بین آن‌ها ۹ نفر ایتالیایی هستند یا با افرادی که به‌تازگی در این کشور بوده‌اند ارتباط داشته‌اند.
 • سوئد: ۲ مورد ابتلا به بیماری
 • سوئیس: ۴ نفر مورد ابتلا به بیماری که نفر اول به ایتالیا سفر کرده بوده است.
 • فنلاند: دو مورد ابتلا که اولی به شهر ووهان چین و دومی به میلان ایتالیا سفر داشته‌اند.
 • استونی: ۱ مورد ابتلا به بیماری که به ایران سفر داشته است.
 • دانمارک: ا مورد ابتلا به بیماری که به ایتالیا سفر داشته است.
 • بلژیک: ۱ مورد ابتلا به بیماری که به شهر ووهان چین سفر داشته است.
 • اتریش: ۲ مورد ابتلا به بیماری که هر دو ایتالیایی هستند و طبق شواهد با ناحیه‌ی لمباردی ایتالیا در ارتباط بوده‌اند.
 • بریتانیا: ۱۵ مورد ابتلا به بیماری
 • روسیه: ۵ مورد ابتلا به بیماری

با توجه به این آمار می‌توان انتظار داشت سایر کشورهای حوزه‌ی شینگن نیز به‌تدریج مواردی از ابتلا به کووید ۱۹ را گزارش کنند و البته آمار مبتلایان به این بیماری در کشورهای یادشده نیز افزایش پیدا کند. جمهوری چک، لهستان، اسلواکی، مجارستان، اسلوونی و پرتغال از جمله کشورهای اروپایی هستند که تا تاریخ ۲۷ فوریه موردی از ابتلا به بیماری در آن‌ها گزارش نشده است.

رویکرد کشورهای مختلف عضو شینگن در صدور ویزای شینگن

همان‌طور که اشاره کردیم اندکی پس از گسترش بیماری کووید ۱۹ که با نام کرونا شناخته می‌شود، کشورهای عضو پیمان شینگن صدور ویزای شینگن برای شهروندان چینی را محدود کرده و بسیاری از مراکز صدور ویزای خود در این کشور را به‌صورت موقت تعطیل کردند. اولین کشوری که در این راستا اقدام به توقف موقت مراکز صدور ویزای خود در چین کرد جمهوری چک بود. این کشور از روز ۲۹ ژانویه فعالیت مراکز صدور ویزای شینگن را در شهرهای مختلف کشور چین متوقف کرد و علاوه بر این از روز ۹ فوریه تقریباً تمامی پروازهای رفت‌وبرگشت به این کشور را هم لغو کرد و جالب این‌جاست که تاکنون بر اساس آمارهای رسمی هیچ مورد ابتلایی در این کشور مشاهده نشده است.

پس از جمهوری چک سایر کشورهای اروپایی از جمله اتریش، آلمان، فرانسه، پرتغال، استونی، نروژ، اسلواکی، سوئیس، پرتغال، ایسلند، بلژیک و لیختن‌اشتاین هم به‌صورت موقت مراکز صدور ویزای شینگن در کشور چین را تعطیل کردند. تمامی مراکز صدور ویزای این کشورها دست‌کم تا تاریخ ۱۰ فوریه بسته بودند اما به‌تدریج بعضی از آن‌ها اقدام به بازگشایی مراکز صدور ویزای خود در برخی از شهرهای چین به‌خصوص پکن و شانگهای کردند.

اگرچه بعضی از کشورهای اروپایی بار دیگر صدور ویزا برای شهروندان چینی را از سر گرفته‌اند، مراکز صدور ویزای این کشورها در شهرهای درگیر چین به‌ویژه ووهان تعطیل باقی مانده و صدور ویزای شینگن برای شهروندان این شهر هنوز هم با محدودیت‌ها و سخت‌گیری‌های زیادی صورت می‌گیرد. در بین کشورهای اروپایی سه کشور جمهوری چک، بلژیک و مالت سختگیری بیش‌تری برای گشایش مراکز صدور ویزای خود در چین نشان داده‌اند و هنوز هم بسیاری از مراکز این کشورها در چین تعطیل هستند.

ویروس کرونا و ویزای شینگن
ویروس کرونا و ویزای شینگن

تأثیر بیماری کووید ۱۹ بر روابط بین کشورهای حوزه‌ی شینگن

شهروندان ۲۶ کشور عضو پیمان شینگن و بیش‌تر افرادی که دارای ویزای شینگن یکی از این ۲۶ کشور هستند می‌توانند بدون دریافت ویزا به سایر کشورهای شینگن سفر کنند و بنا به باور بعضی از کشورهای عضو این پیمان همین عدم محدودیت می‌تواند به گسترش بیماری دامن بزند. چندی پیش کشور اتریش مانع از ورود قطاری شد که از ایتالیا قصد ورود به این کشور را داشت و در بازرسی مرزی در چند نفر از سرنشینان آن علائم بیماری مشاهده شده بود. گرچه محدودیت مرزی بین اتریش و ایتالیا دوام زیادی پیدا نکرد و خیلی سریع به حالت اولیه بازگشت، همچنان این کشور و بعضی از سایر کشورهای دیگر بر نظر خود مبنی بر توقف موقت عبور و مرور بدون محدودیت شهروندان بعضی از کشورها به‌ویژه ایتالیا در سایر کشورهای عضو اصرار کردند و این پافشاری واکنش شدید دولت ایتالیا را به دنبال داشت.

چند مقام مسئول در دولت ایتالیا از جمله جوزپه کونته نخست‌وزیر این کشور نسبت به اصرار بعضی از کشورهای پیمان شینگن در محدودکردن ورود شهروندان این کشور برای تردد در سایر کشورهای این حوزه واکنش بسیار تندی نشان دادند. جوزپه کونته در یک مصاحبه‌ چنین تصمیمی را به‌شدت محکوم کرد و آن را اقدامی سخت‌گیرانه دانست که نه‌تنها نمی‌تواند کمکی به مهار بیماری کند بلکه نیازهای شهروندان ایتالیایی را برای کنترل بیماری نادیده می‌گیرد و به این ترتیب اثری سوء بر کنترل بیماری خواهد داشت. او نتیجه‌ی اقدام برای محدودیت مرزی بین کشورهای شینگن را تبدیل‌شدن ایتالیا به جزیره‌ی لازارتویی دیگر دانست، جزیره‌ای که پیش‌تر محل قرنطیه‌ی بیماران مبتلا به بیماری‌های لاعلاجی مثل جذام بوده است. گذشته از تأثیر روانی منفی اعمال محدودیت مرزی برای شهروندان کشورهای عضو شینگن به‌خصوص ایتالیا، درنظرگرفتن چنین محدودیت‌هایی می‌تواند به‌میزان قابل توجهی بر اقتصاد این منطقه اثر سوء داشته باشد.

پس از بحث‌های بسیار پیرامون این موضوع سرانجام اتحادیه‌ی اروپا پس از برگزاری نشستی برای تصمیم‌گیری در این ارتباط اعلام کرد که کشورهای عضو شینگن هیچ برنامه‌ای برای محدودیت موقت این پیمان ندارند و هیچ‌گونه تغییری در قوانین این پیمان صورت نخواهد گرفت. در این نشست علاوه بر این تصمیمات دیگری از جمله اختصاص ۲۳۲ میلیون یورو برای مقابله با کووید ۱۹ و همچنین ارسال بسته‌های کمکی به کشورهای تازه‌درگیرشده با بیماری اتخاذ شد.

ویروس کرونا و ویزای شینگن
ویروس کرونا و ویزای شینگن

تأثیر گسترش بیماری کووید ۱۹ بر صدور ویزای شینگن برای شهروندان ایرانی

پس از انتشار بیماری کووید ۱۹ در ایران و درگذشت شمار نسبتاً زیاد مبتلایان به این بیماری، کشورهای مختلف، به‌ویژه کشورهای اطراف، محدودیت‌هایی را برای ورود شهروندان ایرانی به خاک خود وضع کردند. ترکیه یکی از اولین کشورهایی بود که انجام آزمایش‌های پزشکی برای تأیید سلامت مسافران ایرانی را پیش از ورود به این کشور الزامی کرد و کمی بعد نیز تمامی مرزهای هوایی، ریلی و جاده‌ای بین ایران و ترکیه را بست. اکثر قریب‌به‌اتفاق پروازهای ایران به ترکیه لغو شده‌اند، اما پروازهای ترکیه به ایران هنوز برقرار هستند. گذشته از ترکیه کشورهای دیگری از جمله عراق، پاکستان و کویت نیز از ورود شهروندان ایرانی و افرادی که قصد دارند از طریق ایران وارد این کشورها شوند ممانعت می‌کنند.

اگرچه تاکنون کشورهای حوزه‌ی شینگن به‌صورت رسمی واکنشی در ارتباط با صدور ویزای شینگن برای ایرانیان نشان نداده‌اند، می‌توان با درنظرداشتن رویه‌ی این کشورها برای صدور ویزا برای شهروندان چینی و همچنین تلاش آن‌ها برای محدودکردن مرزها بین خودِ کشورهای عضو، می‌توان انتظار داشت محدودیت‌های شدیدی پیش روی ایرانیانی باشد که قصد دریافت ویزای شینگن و سفر به اروپا را دارند. تا پیش از این شهروندان دارای پاسپورت ایرانی دشواری‌های زیادی برای اخذ ویزای شینگن داشتند و به‌سختی موفق به دریافت آن می‌شدند و اکنون برای سفر به اروپا مسیر دشوارتری پیش روی خواهند داشت و باید از دو مانع بزرگ یعنی کرونا و ویزای شینگن عبور کنند.

تأثیر بیماری کووید ۱۹ بر سفرهای خارجی و گردشگری در ایران

همان‌گونه که اشاره شد با انتشار بیماری کووید ۱۹ در ایران بعضی از کشورها مرزهای خود را برای ورود مسافران از ایران بسته‌اند و انتظار می‌رود در آینده‌ای نزدیک کشورهای بیش‌تری هم به جمع آن‌ها بپیوندند و همین می‌تواند پروازهای خارجی را به‌شدت محدود کند. گذشته از زیان ناشی از کاهش پروازهای خارجی در ایران، مسلماً شمار گردشگران خارجی نیز به‌شدت کم خواهد شد و این دو می‌توانند زیان بزرگی را به صنعت گردشگری کشور وارد کنند و درنتیجه‌ی آن‌ها رونق این صنعت کم‌تر از آنی خواهد شد که تا کنون بود.

با این حال این سخنان به این معنی نیستند که ایرانیان به هیچ عنوان نمی‌توانند ویزای شینگن بگیرند و یا به کشورهای خارجی سفر کنند. گرچه به‌طور کلی بهتر است در شرایط فعلی از سفرهای غیرضروری خودداری شود، درصورت لزوم می‌توان نسبت به دریافت ویزای شینگن اقدام کرد و با استفاده از راه‌کارهای جایگزین امکان سفر به کشورهای دیگر را در شرایط اضطراری فراهم ساخت.

اگر قصد سفر به کشوری خارجی را دارید و نگران ممنوعیت ورود به آن کشور هستید می‌توانید روی کمک کارشناسان آژانس گردشگری ساحل شنی حساب کنید. ما به شما کمک خواهیم کرد که تا جای امکان سفری آسوده با شرایط عادی را به مقصد مورد نظر خود داشته باشید. اگر پرسشی در این زمینه دارید تنها کافی‌ست با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید و از مشاوره‌ی رایگان کارشناسان ما استفاده کنید.

منابع: aljazeera | schengenvisainfo1 | schengenvisainfo2

ارسال پاسخ